Медичний заплічник

Медичний заплічник – відносно компактний та простий в транспортуванні комплект медичного спорядження для авто, туризму та активного дозвілля.

Сподіваюсь ви пам’ятаєте, що травматична аптечка формату Blow-Out Kit – це необхідний мінімум медичних припасів для протидії трьом найбільш поширеним відворотним причинам смерті, про які ми вже розповідали в окремій публікації. Маючи при собі аптечки типу Cargo Pocket FAK чи Blow-Out Kit ви швидко почнете усвідомлювати, що в їх складі бракує компонентів для надання допомоги при побутових розладах здоров’я, вивихах чи переломах, серйозних ушкодженнях. Це доволі очікуваний перебіг подій, тому що ці комплекти далеко не універсальні й всеосяжні.

Разом із цим ви помітите, що за бажання додати кілька компонентів до вашої травматичної аптечки ви швидко стикнетеся з проблемою загальних розмірів комплекту. Додавання лише шини, гігієнічних засобів та пігулок від поширених побутових розладів здоров’я збільшує об’єми аптечки майже вдвічі, якщо ж ви захочете додати ще й спеціалізоване спорядження – ви виходите за межі підсумків. Вони стають надто габаритними для комфортного транспортування та пересування із ними. Я не прихильник сумок, оскільки вони сильно обмежують можливості руху та швидкого пересування, тому радив би звертати увагу на слінгери типу 5.11 UCR Slingpack чи заплічники.

Нижче я покажу медичний заплічник, який стане основою забезпечення для авто, вихідних на стрілецькому рубежі, полювання, риболовлі, туризму, тривалих походів та активного дозвілля для групи до чотирьох осіб.

Важливо!

Як і будь-який комплект спорядження, цей медичний заплічник зібрано з урахуванням призначення та наявного рівня підготовки. Я не маю медичної кваліфікації, тому комплект не включає засобів для проведення суто медичних маніпуляцій: інтубації, конікотомії, організації внутрішньом’язового та внутрішньовенного доступу, адміністрування медичних препаратів, інфузійної терапії, накладання швів тощо. Натомість вміст призначений для надання домедичної допомоги при травмах та ушкодженнях, базової підтримки життя та організації евакуації в умовах віддалення від цивілізації, та подовження часу до прибуття кваліфікованого медичного персоналу.

Медичний заплічник. Зовнішній вигляд

Медичний заплічник: вигляд ззовні - secretsquirrel.com.ua

Оскільки обраний комплект спорядження має суттєво більші розміри, ніж травматична аптечка Blow-Out Kit, для транспортування були обрані наступні елементи спорядження:

 • Медичний заплічник TSSI TACOPS M-9 Assault Medical Backpack в кольорі Ranger Green як основний контейнер для медичних засобів.
 • Підсумок Condor EMG Glove Pouch в кольорі OD для зовнішнього розміщення нітрилових рукавичок, які використовуються в ході огляду потерпілих.
 • Підсумок MSM EMT Trauma Shears Pouch в кольорі OD для розміщення атравматичних медичних ножиць, які використовуються для розрізання одягу і спорядження при проведенні первинного огляду на предмет травм та ушкоджень.
 • ПВХ-патч “MED” в кольорі Black для контрастного позначення медичного спрямування заплічника, візуального розрізнення на фоні решти спорядження.
Медичний заплічник: джгути, ноші та засоби закріплені ззовні - secretsquirrel.com.ua

Спереду та з боків медичний заплічник утримує спорядження, яке необхідне для первинного огляду потерпілого аби розуміти які засоби знадобляться вам надалі. На випадок виявлення критичних кровотеч під час проведення огляду ззовні також зафіксовані джгути для їх зупинки, які дозволять вам зменшити об’єми крововтрати, та виграти трохи часу для завершення огляду й виймання решти засобі зсередини заплічника. Тут знаходяться предмети, перераховані нижче.

 • Джгут-турнікет NAR Combat Application Tourniquet (C-A-T) Gen7 4 шт. – засіб зупинки кровотеч кінцівок. Вони закріплені ззовні за допомогою петель з шоккорда для прискорення доступу на випадок критичних кровотеч та тимчасової зупинки помірних кровотеч на час, поки ви будете відчиняти медичний заплічник чи шукати в ньому відповідні засоби.
 • Нітрилові оглядові рукавички 10 шт. – п’ять пар щільних медичних рукавичок з нітрилу блакитного кольору. На блакитних рукавичках, на відміну від чорних, краще видно плями крові під час проведення первинного огляду потерпілого, особливо в умовах обмеженого освітлення.
 • Медичні ножиці MSM EMT Trauma Shears 1 шт. – атравматичні ножиці з тупими кінцями для розрізання одягу і доступу до місця ураження. Також допомагають з відкриванням пакування медичних засобів.
 • М’які евакуаційні ноші 1 шт. – текстильні ноші, які мають шість ручок, і використовуються для транспортування потерпілого на відносно невеликі відстані. Знаходяться ззовні та фіксуються нижніми компресійними стропами заплічника аби не витрачати корисний простір всередині.
Медичний заплічник: комір та вміст задньої кишені - secretsquirrel.com.ua

Ззаду, в своїй пласкій кишені на спинці, медичний заплічник утримує пласкі предмети, загальні розміри яких займають забагато простору всередині, виймаються в першу, або в останню чергу залежно від результатів первинного огляду. Тут розмістилися наступні засоби.

 • Шийний комір Ambu Perfit ACE Military 1 шт. – іммобілізаційний засіб для шийного відділу хребта. Вельми актуальна річ при ДТП, падіннях та пірнанні з висоти. Виймається в першу чергу за умови виявлення або підозри на травми шиї.
 • Хімічні обігрівачі 4 шт. – пакети, які виділяють тепло шляхом окислення. Добре підходять для зігрівання рук та ніг за низьких температур, відігрівання потерпілого чи для протидії розвитку гіпотермії, викликаної крововтратами.
 • Ковдри NDūR Emergency Survival Blanket 2 шт. – аварійні рятувальні ковдри з майлару високої щільності, які блокують вплив опадів, конвекції та допомагають у підтриманні терморегуляції. Разом з хімічними обігрівачами використовуються для протидії гіпотермії, та застосовуються після проведення огляду та надання адресної допомоги.

Вміст

Інфо

Описаний вміст станом на квітень 2021 року.

Медичний заплічник: Edge Kit та вміст нижньої кишені - secretsquirrel.com.ua

Перед початком огляду чи надання допомоги вам спершу необхідно безпечно наблизитися до потерпілого. В умовах туризму, походів, катання на лижах чи сноуборді, активного відпочинку чи ДТП вони при цьому можуть знаходитися далеко не в самих безпечних для проведення огляду місцях.

В нижній зовнішній кишені TSSI TACOPS M-9 Assault Medical Backpack для таких випадків розміщено комплект спорядження для безпечного наближення до потерпілого, спуску чи підйому для нахилених поверхонь. До нього входять наступні компоненти.

 • Edge Kit з використанням Petzl Micro Traxion, Petzl Tibloc, карабінів Petzl OK та мотузок Tendon – компактна система для фіксації в безпосередній близькості від краю та на нахилених поверхнях. Дозволяє організувати персональну анкерну точку аби дістатися до потерпілого, або підняти потерпілого наверх по нахиленій поверхні. Про компоненти та створення цього комплекту я вже розказував у цій публікації, а також окремо висвітлював способи застосування цієї системи.
 • Анкерні стропи Petzl Anneau 120 2 шт. – поліестерові стропи для створення анкерних точок, організації страхувальних станцій та точок фіксації.
Медичний заплічник: вигляд зсередини - secretsquirrel.com.ua

Всередині медичний заплічник включає решту медичних засобів, які умовно можна розділити на наступні групи:

Для категоризації та кращої організації цих груп використовуються кишені заплічника TSSI TACOPS M-9 Assault Medical Backpack. Мені, що правда, довелося вийняти найменшу сітчасту кишеню на липучці, аби звільнити місце для допоміжної кишені з засобами для збору життєвих показників. Але нумо знайомитися з кожною групою медичних компонентів окремо.

Засоби індивідуального захисту

Медичний заплічник: індивідуальні засоби захисту - secretsquirrel.com.ua

В цю групу входять предмети для захисту власника заплічника від небезпек, що можуть бути викликані контактом з потерпілим, наприклад передача інфекційних захворювань контактним способом чи через рідини тіла. Сюди входять наступні предмети.

 • Нітрилові оглядові рукавички 10 шт. – п’ять пар щільних медичних рукавичок з нітрилу блакитного кольору. Знаходяться ззовні в окремому підсумку задля прискорення доступу.
 • Захисні окуляри 3M SureFit SF201AF-EU 1 шт. – компактні та легкі захисні окуляри з покриттями проти подряпин та запотівання. Запобігають потраплянню інфекційних захворювань крізь слизову оболонку очей.
 • Захисні медичні маски 2 шт. – запасні одноразові медичні маски для захисту від інфекційних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом.
 • Пляшка спиртовмісного санітайзера 1 шт. – антисептичний засіб для очищення поверхні рук після проведення огляду, або при зміні пар рукавичок між оглядами різних потерпілих.
 • Рукавички парамедика 2 шт. – пара нітрилових рукавичок високої щільності. Добре підходять для захисту рук під час проведення евакуації (тримання і перенесення ношів тощо) і виконання дій, в яких звичайні рукавички легко пошкоджуються.
 • Рукавички NAR Black Talon Gloves 2 шт. – пара “тактичних” нітрилових рукавичок чорного кольору на випадок коли блакитні можуть демаскувати власника.
 • Налобний ліхтарик Petzl e+LITE 1 шт. – запасний ліхтарик на випадок відсутності або виходу з ладу основного засобу освітлення. Має режими білого та червоного світла з двома рівнями інтенсивності для проведення огляду та надання допомоги в темну пору доби. Також має режими проблиску в білому та червоному кольорі для подачі аварійних сигналів та маркування свого положення при евакуації.

Взагалі будь-яка пара вільних рукавичок зазвичай потрапляє до цієї кишені, тому що рукавичок забагато не буває.

Засоби допомоги при кровотечах

Медичний заплічник: засоби боротьби з кровотечами - secretsquirrel.com.ua

До цієї групи належать джгути та перев’язувальні матеріали для зупинки критичних кровотеч кінцівок та ділянок, де джгути не використовуються.

Засоби допомоги при травмах та ушкодженнях

Медичний заплічник: засоби боротьби з травмами та ушкодженнями - secretsquirrel.com.ua

В цю групу входять медичні засоби для надання допомоги при травмах та ушкодженнях, які не несуть безпосередньої загрози життю: опіках, поверхневих ушкодженнях шкірних покривів, забоях, подряпинах, мозолях тощо. Сюди належать:

 • Пляшка Хлоргексидину 500 мл 2 шт. – антисептичний засіб для обробки поверхонь, очищення країв та промивання ран, знезараження інструментів перед їх використанням.
 • Пластир 3M Durapore 2″ 1 шт. – пластир шириною 5 см. для заклеювання та обробки великих ушкоджень, фіксації перев’язувального матеріалу тощо.
 • Пластир 3M Durapore 1″ 2 шт. – пластир шириною 2,5 см. для обробки дрібних ушкоджень, фіксації перев’язувального матеріалу тощо.
 • Шприц 100 мл. 1 шт. – засіб створення тиску при іригації ран, їх механічному очищенні від дрібного бруду, некротичних тканин і збудників інфекцій.
 • Пластир 3M Steri-Strip Reinforced Adhesive Skin Closures 4 шт. – так звані “пластирні шви”, клейкі смужки для стягування країв рани, що можуть замінити хірургічні шви на догоспітальному етапі.
 • Пластир для сухих мозолів 5 шт. – об’ємний пластир для сухих мозолів. Наразі підшукую щось більш схоже на Moleskine довільної форми, оскільки мозолі – один з найбільш поширених видів ушкоджень ніг в польових умовах.
 • Накладки NAR Polycarbonate Eye Shield 4 шт. – полімерні накладки для захисту ушкоджених тканин на випадок травм та проникаючих ушкоджень очей.
 • Серветки Dynarex Sterile Gauze Pads 4×4″ 12 Ply 12 шт. – стерильні дванадцяти шарові марлеві серветки розміром 10х10 сантиметрів в індивідуальному пакуванні для обробки дрібних та поверхневих ушкоджень.
 • Опікові наліпки Kikgel Burntec 4 шт. – гідрогелеві наліпки розмірами 10х10 сантиметрів для боротьби з опіками 1-3 ступенів та прискоренням їх загоєння.
 • Бинт еластичний 8х200 см. 4 шт. – допоміжний перев’язувальний матеріал для компресійних пов’язок, створення додаткового тиску поверх Quikclot Combat Gauze Z-Fold, фіксації суглобів при розтягненнях, вивихах тощо.

Засоби підтримки прохідності дихальних шляхів та дихання

Медичний заплічник: засоби підтримки прохідності дихальних шляхів та дихання - secretsquirrel.com.ua

У кваліфікованого медичного персоналу засоби для підтримки прохідності дихальних шляхів та засоби для підтримки дихання це зазвичай дві окремі групи з великою кількістю спеціалізованого спорядження для проведення медичних маніпуляцій: інтубації, конікотомії, адміністрування кисню тощо. За браком медичної кваліфікації в моєму випадку в цю групу входять лише засоби для протидії розвитку пневмотораксу та механічної підтримки верхніх дихальних шляхів, а саме:

Засоби допомоги при переломах

Медичний заплічник: засоби боротьби з переломами - secretsquirrel.com.ua

В цій групі медичний заплічник включає шини, перев’язувальний матеріал та пов’язки для іммобілізації ушкоджених кінцівок. Наразі це наступні засоби.

 • Гнучка шина SAM Splint 2 2 шт. – шина з алюмінієвою основою та демпферним шаром з обох боків. Може використовуватися як жорстка шина при переломах верхніх та нижніх кінцівок, а також як імпровізований шийний комір, імпровізована шина для таза тощо.
 • Комплект карток потерпілого 3 шт. – стандартизований спосіб фіксації інформації про потерпілого, його пошкодження та надану домедичну допомогу. Слугує джерелом інформації при передачі потерпілого на вищі рівні медичного забезпечення.
 • Автоадгезивний бинт 3M Coban Self-Adherent Wrap 4 шт. – перев’язувальний матеріал, поверхня якого прилипає сама до себе, але не прилипає до інших поверхонь. В поєднанні з гнучкою шиною дозволяє досягти фіксації кінцівки на рівні гіпсу, і водночас не пошкоджує демпферний шар шини, як це робить скотч чи пластир. Також активно застосовується на домашніх улюбленцях, на шерсті яких погано тримаються звичайні бинти.
 • Пов’язка NAR Triangular Bandage 2 шт. – трикутна пов’язка для фіксації пошкоджених верхніх кінцівок, захисту великих поверхонь, іммобілізації та виготовлення підвісів тощо. Також може застосовуватися як імпровізований джгут-закрутка для зупинки кровотеч кінцівок.

Засоби збору життєвих показників

Медичний заплічник: засоби збору життєвих показників - secretsquirrel.com.ua

В цю групу входять прилади та засоби фіксації життєвих показників потерпілого задля подальшої передачі цих даних пошуково-рятувальним службам і медичному персоналу. Не маючи медичної кваліфікації ви не можете використовувати їх для прийняття рішень щодо подальшого надання допомоги, медикаментозного впливу чи лікування, проте можете передати їх на вищі рівні медичного забезпечення використовуючи телефон чи радіостанцію. Точні життєві показники дозволяють їм заздалегідь підготуватися до надання відповідної допомоги. Динаміка показників має значення для діагностування розвитку шоку чи можливого погіршення стану потерпілого, і своєчасного інформування рятувальників про них. До цієї групи належать наступні пристрої.

 • Тонометр Gamma 700K 1 шт. – доступний механічний спосіб збору інформації про артеріальний тиск. Забезпечує високу точність та не потребує батарейок.
 • Пульсоксиметр Boxym oSport 1 шт. – прилад для збору даних про пульс та сатурацію. Дозволяє оцінити якість циркуляції крові та кисню в організмі потерпілого, а також контролювати їх зміну до прибуття кваліфікованого персоналу.
 • Термометр Gamma Thermo Soft 1 шт. – електронний термометр для збору інформації про температуру тіла. Допоможе з діагностикою побутових розладів здоров’я під час польового виходу, а разом з рятувальними ковдрами та хімічними обігрівачами сприятиме контролю за відновленням терморегуляції організму на випадок розвитку гіпотермії.
 • Кабель USB – USB-TypeC 1 шт. – за заряджання пульсоксиметра.
 • Батарейки LR41 2 шт. – комплект змінних батарейок для термометра.
 • Батарейки CR2032 2 шт. – комплект змінних батарейок для ліхтаря Petzl e+LITE.

Важливо!

Якщо вирішите додати засоби для збору життєвих показників до свого медичного комплекту, обов’язково навчіться ними користуватися, а також ознайомтеся з умовами, які можуть впливати на їх покази. Інакше зібрані вами дані можуть бути не точними.

Допоміжні медичні засоби

Медичний заплічник: допоміжні медичні засоби - secretsquirrel.com.ua

В цю групу входять допоміжні інструменти, а саме:

 • Затискач Halsted-Mosquito 14 см. вигнутий 2 шт. – затискач з хірургічної нержавіючої сталі довжиною 14 сантиметрів з вигнутими браншами для роботи з дрібними ушкодженнями, кліщами, скалками, мозолями тощо.
 • Затискач Halsted-Mosquito 14 см. прямий 2 шт. – затискач з хірургічної нержавіючої сталі довжиною 14 сантиметрів з прямими браншами для роботи з дрібними ушкодженнями, кліщами, скалками, мозолями тощо.
 • Ножиці вигнуті 1 шт. – ножиці з хірургічної нержавіючої сталі з вигнутими браншами для догляду за нігтями рук і ніг.
 • Пінцет 14 см. прямий 1 шт. – пінцет з хірургічної нержавіючої сталі довжиною 14 сантиметрів з прямими пласкими браншами для роботи з дрібними ушкодженнями, скалками тощо.
 • Медичні ножиці MSM EMT Trauma Shears 1 шт. – атравматичні ножиці з тупими кінцями для розрізання одягу і доступу до місця ураження. Дублюють ножиці, які розміщені ззовні на випадок їх втрати або пошкодження.
 • Скальпель одноразовий 2 шт. – скальпель в індивідуальному пакуванні для дрібних розрізів при роботі зі скалками, мозолями тощо. Без медичної кваліфікації мова про будь-які хірургічні втручання знову ж таки не йде.
 • Перманентний маркер 2 шт. – маркер синього кольору для заповнення карток потерпілого, ведення записів, поміток тощо. Синій колір краще помітний в полових умовах, оскільки контрастує з залишками землі, трав’яного соку, попелу тощо.

Не потрапило на фото

На цьому етапі в вас, певно, могло виникнути питання де ж розміщені медикаментозні засоби. Як я вже зазначав вище, задля адміністрування медичних засобів іншим особам ви маєте володіти медичною кваліфікацію. Тому до складу аптечки можна включити лише ті пігулки та медичні засоби, які ви використовуєте постійно, або будете вживати особисто. В моєму випадку вони зберігаються в окремій кишені, яка не потрапила на фото. Аби не розтягувати публікацію про медичний заплічник ще більше я розкажу про зберігання медичних засобів в окремій статті.

Також варто зазначити, що комплект, зображений на фото доволі загальний і адаптується під умови чергового польового виходу, пору року та передбачений вид активності. Тому компоненти та групи його вмісту можуть вилучатися та замінюватися залежно від обставин.

Наприклад, на час зимового катання на лижах посилюються складові для протидії гіпотермії (щільніші рятувальні ковдри, більше хімічних обігрівачів тощо), травмам та переломам. На час літніх походів посилюються групи для дрібних ушкоджень, опіків, мозолів та знезараження. Залежно від ландшафту місце висотного спорядження може зайняти пара абдомінальних бандажів тощо. Благо, медичний заплічник TSSI TACOPS M-9 Assault Medical Backpack гнучко підтримує такі зміни складу та адаптується за вашим бажанням, залишаючись відносно компактним та зручним у транспортуванні.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *