Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion

Petzl Micro Traxion — легкий та компактний блок-ролик від французької компанії Petzl з вбудованим затискачем для мотузки.

Подібно до Petzl Tibloc з нашого попереднього огляду, який, попри свої компактні розміри та ультралегку вагу, здатен виконувати кілька функцій, Petzl Micro Traxion також відкриває вам нові можливості, не переобтяжуючи вас зайвою вагою.

Донедавна для забезпечення самоблокування при протягуванні мотузки через блок, вам знадобилися б мінімум карабін, петля-прусик для схоплюючого вузла, а також блок-ролик. І то, блок ролик мав би бути спеціальним (відео-приклад self-minding pulley), і оснащеним виступаючими краями, чіпляючись за які вузол би не потрапляв на ролик, але послаблявся і спрацьовував би при руху мотузки у зворотний бік. У такої системи, окрім ваги та габаритів, є ще один суттєвий недолік — зворотний хід мотузки, довжина якого залежить від довжини петлі-прусика, та того, як швидко вона стискає основну мотузку. Як розумієте, при затяжних підйомах, важких вантажах чи рятувальних роботах, коли кожен дециметр підйому дається з зусиллями, не дуже радісно бачити, як уже протягнута мотузка повертається назад. Тож, якщо ви розумієте про що мова, для вас є гарна новина — Petzl Micro Traxion блокується майже миттєво, і ще й наділений наступними перевагами:

 • Тестований згідно: CE EN 567, UIAA.
 • Вбудований затискач для блокування прогресу протягнення мотузки (progress capture).
 • Ефективність 91% завдяки герметичному шарикопідшипнику.
 • Надлегка вага та малі розміри.
 • Сумісні мотузки: 8-11 мм. діаметром.
 • Робочі навантаження (кН): як блоку — 2 х 2,5 = 5, як блок-затиску — 2,5.
 • Розривні навантаження (кН): як блоку — 2 х 7,5 = 15, як блок-затиску — до 4.
 • Основний матеріал: алюміній.
 • Розміри: 7,5 см. х 5,5 см. х 2,2 см. (висота\ширина\глибина).
 • Діаметр блок-ролика: 2,5 см.
 • Вага: 85 г.
Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Як пакування Petzl Micro Traxion дісталася пласка платформа з двох шарів білого картону. В ній присутні два наскрізних отвори, одним з яких платформа чіпляється до стенда, а крізь другий пропускається пластиковий фіксатор. За своєю будовою цей фіксатор вельми схожий на осьовий бовт, але замість спіральної різьби його половинки фіксуються концентричними колами. Цим фіксатором блок-ролик кріпиться до картонної платформи, тож не витрачайте час у спробах його розкрутити — просто тягніть пристрій на себе із зусиллям, роз’єднуючи половинки фіксатора.

На передній стороні картонного пакування нанесені логотип виробника, модель та короткий опис пристрою.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Зворотний бік пакування дуже схожий на пакування Petzl Tibloc, адже зразу ілюструє один з можливих сценаріїв використання пристрою, а також пропонує подробиці щодо місця виробництва, відповідності стандартам безпеки, гарантії (не багато, не мало — 3 роки), ефективності, ваги та сумісних діаметрів мотузки.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Між шарами картонного пакування знаходиться ще краще джерело інформації про Petzl Micro Traxion — інструкція користувача, яка за допомогою вельми простих та ілюстративних схем демонструє найкращі практики використання, та застережну інформацію. Особисто я, та і не лише я, дуже поважаю Petzl за такий формат подачі, адже їм мало просто робити інноваційне та надійне спорядження для роботи на висоті, вони ще й роблять його простим і зрозумілим ледве не для кожного, незалежно від рівня підготовки.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Сам Petzl Micro Traxion — це компактний блок-ролик з загальними габаритами 7,5 см. х 5,5 см. х 2,2 см. (висота\ширина\глибина) і вагою всього 85 грамів. При цьому, Petzl примудрилися помістити в нього не лише дві алюмінієві платформи і ролик з підшипником, а й ефективну систему блокування з фіксатором.

На лицьовій стороні пристрою добре видно основну вісь, яка крізь ролик з’єднує платформи між собою, отвір для пропускання карабіна, а також елементи системи блокування. Також варто звернути увагу на схематичне зображення напряму пропускання мотузки, яке проштамповане на поверхні платформи.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Зворотний бік пристрою виконаний у чорному кольорі, на якому білим текстом нанесено інформацію про сумісні діаметри мотузки, стандарт безпеки, серійний номер та код моделі пристрою.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Зверху увагу привертають два основні елементи: кулачок з зубцями на кшталт жумара, та кнопка якою контролюється положення цього кулачка. Зубці за розміщенням та формою дуже нагадують Petzl Tibloc, але на відміну від нього не мають поздовжніх прорізів у своїй платформі. З одної сторони прикро, адже вони б забезпечували самоочищення кулачка від бруду, снігу та льоду, а з іншої — виправдано, бо при висоті кулачка всього в 2,5 см. всю площу радше виділити під зубці, які забезпечують фіксацію, аніж пустий простір отворів. Крім того, у Tibloc до зубців заважали дістатися скоби пристрою, а у випадку з Petzl Micro Traxion вони відкриті і у вас до них є вільний доступ, щоб прочистити їх за потреби.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Встановлення та зняття блок-ролика на мотузку здійснюється шляхом провертання лицьової платформи в напрямку проти годинникової стрілки. Повністю провернути платформу за годинниковою стрілкою вам не дозволить вісь кулачка системи блокування, яка виступає і впирається у відповідний отвір в поверхні передньої платформи. Зроблено це навмисне, аби вісь мала додаткову точку опори, що підвищує надійність при фіксації та ривкових навантаженнях на пристрій, а також посилює конструкцію при пропусканні карабіна через відповідний отвір в обох платформах.

На фото вище гарно видно обидва положення кулачка системи блокування, які змінюються за допомогою кнопки на верхній грані Petzl Micro Traxion. Вам доведеться натискати цю кнопку як для опускання кулачка, так і для встановлення його назад у піднятий стан. Зроблено це, знову ж таки, навмисне, аби при прокручуванні пристрою мотузка випадково не встановила кулачок у підняте положення і ви тим самим не втратили активовану систему блокування. Тож активація обох положень — це 100% навмисна дія, і контролюєте її ви, а не обставини чи елементи оточення.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Petzl Micro Traxion пристосований для використання на мотузках діаметрами 8 — 11 мм., що покриває більшу частину одинарних, подвійних та здвоєних мотузок, які використовуються зараз під час дозвілля та роботи на висоті. Взагалі, такі діаметри обумовлені будовою самого пристрою, оскільки мотузки понад 11 мм. будуть виступати за заглиблення у ролику, та тертимуться об платформи зсередини, що суттєво знизить ефективність пристрою у порівнянні з вихідними 91%, а якщо менше — зубці кулачка блокування при сильних ривках можуть пошкодити мотузку настільки сильно, що це призведе до її руйнування.

Важливо!

Робочі і розривні навантаження, а також будова пристрою свідчать, що Petzl Micro Traxion придатний для роботи зі статичними вантажами, і не пристосований до сильних динамічних навантажень. Не використовуйте пристрій в умовах, де можливі зриви з фактором ривка понад 0!

Тепер, коли ми вже ознайомлені з особливостями будови пристрою, докладніше про використання.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Блок-ролик із системою блокування — це, перед усім, блок-ролик, тож використовуватися він може навіть без кулачка блокування для підйому вантажів, зміни вектору докладання зусиль (change of direction), та у складі поліспастів і складних систем для отримання механічної переваги у зусиллі (mechanical advantage). Але, у порівнянні зі звичайними блок-роликами, у Petzl Micro Traxion в будь-який момент можна активувати кулачок з зубцями, і ваш ролик стане ефективним пристроєм для блокування прогресу протягнення мотузки (progress capture), який, на додачу, практично не має ходу мотузки у зворотному напрямку.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Говорячи про поліспасти, Petzl Micro Traxion, доповнений Petzl Tibloc і парою карабінів Petzl OK Triact-Lock, складають ефективний аварійний поліспаст для підйому однієї людини. Саме ці пристрої з деякими доповненнями входять до складу систем Petzl RAD System та Petzl Crevasse Rescue Kit, рекомендовані виробником для гірськолижного туризму, скітуру та пересування поверхнею льодовиків. Micro Traxion в їх складі як раз і відводиться роль головного пристрою для блокування прогресу протягнення основної мотузки крізь поліспаст.

Огляд блок-ролика Petzl Micro Traxion - secretsquirrel.com.ua

Окрім, власне, суто роликових сценаріїв використання, може Petzl Micro Traxion замінити і підйомні пристрої, зокрема жумари. Не останню роль у цьому відіграє присутність кулачка з зубцями, завдяки якому блок-ролик з опущеним кулачком, змонтований на мотузку у горизонтальному положенні, ефективно втримає вас при підйомі по мотузці навіть у безопорному середовищі. Як бачите, коли пристрій знаходиться в ненавантаженому стані, він легко сковзає мотузкою вгору, а при перенесенні навантаження на педаль з блок-роликом — чіпляється за мотузку зубцями, надійно утримуючи ваше положення. Єдине за чим варто слідкувати у цьому контексті — напрям. в якому ви монтуєте пристрій на мотузку, але саме тому, на внутрішній поверхні задньої платформи нанесені схематичні позначки вантажу і руки, які полегшать вам вибір правильної орієнтації пристрою.

В скелелазінні є одна приказка, згідно з якою кожен блок-ролик, який ви несете з собою, здатен замінити одну людину, що тягнула б мотузку для підйому вантажу. Звісно, вона просто додатково аргументує той механічний виграш в зусиллі, який забезпечують блок-ролики в складі поліспастних систем, але зерно істини в ній є. Тож, певною мірою, можна вважати, що Petzl Micro Traxion здатний замінити собою вже дві людини: одну — яка разом з вами тягтиме мотузку, і другу — яка замість вас буде блокувати прогрес протягнення мотузки через блок-ролик, поки ви тягнете за мотузку. А враховуючи надлегку вагу пристрою така «компанія» буде вам далеко не зайвою під час гірськолижних виходів, скітуру, прогулянок поверхнею льодовиків, підйому вантажів на висоту та в разі аварійних чи рятувальних робіт.

Блок-ролик Petzl Micro Traxion, представлений в огляді, було придбано в мережі магазинів gorgany.com.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: