Огляд затискача Petzl Tibloc

Petzl Tibloc – надлегкий та компактний затискач для мотузки, який можна використовувати як заміну для схоплюючих вузлів, організації аварійних поліспастів чи самопорятунку.

Вибираючи спорядження, і для висотних робіт в тому числі, завжди хочеться щоб воно було універсальним, функціональним, легким та доречним. Готуючись до затяжних виходів, продумуючи  всі можливі ситуації та сценарії, швидко приходиш до висновку, що доречним була б вельми велика кількість пристроїв, але транспортувати їх у такій кількості просто немає можливості чи доцільності. Тому конче важливо щоб кожен пристрій був максимально легким, і, водночас багатофункціональним – аби він міг використовуватися у різних ситуаціях та контекстах. Petzl Tibloc як раз гарний приклад такого спорядження, адже наділений наступними характеристиками:

  • Тестований згідно: CE EN 567, UIAA.
  • Надлегка вага та малі розміри.
  • Прорізи для самоочищення під час використання.
  • Сумісні мотузки: 8-11 мм. діаметром.
  • Основний матеріал: нержавіюча сталь, пластик.
  • Розміри: 5,5 см. х 3,5 см. х 2,2 см. (висота\ширина\глибина).
  • Вага: 35 г.
Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Користувачеві затискач Petzl Tibloc надходить у брендованому пакуванні з картону білого кольору, на лицьовій стороні якого розташоване прозоре пластикове вікно, крізь яке можна бачити сам пристрій. Також тут знаходяться логотип виробника, модель, індикація сумісних діаметрів мотузки та ваги пристрою, а також важлива інформація з безпеки, яку Petzl розміщує на всіх своїх виробах.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Зворотний бік пакування має штрихкод, трохи інформації щодо місця виробництва, гарантії (3 роки, між іншим), стандартів та доволі велику ілюстрацію, яка демонструє використання Petzl Tibloc для створення простого поліспаста. До цього способу використання ми ще повернемося після детального знайомства з пристроєм.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Між картонними стінками пакування схована інструкція до Petzl Tibloc, яка надає вичерпну інформацію щодо використання пристрою у вельми простій графічній формі. Певно, саме через цю простоту та інформативність інструкції Petzl гарно сприймаються та запам’ятовуються. Радив би вам зберігати її десь разом із пристроєм, а не просто викинути одразу після придбання затискача.

Але, залишимо інструкцію, і, краще, перейдімо до самого пристрою. Маю повідомити, що не так давно, затискач Petzl Tibloc отримав новий дизайн та зовнішній вигляд, і тепер у нього з’явився ще й помаранчевий (або чорний, в залежності від обраного варіанту) пластиковий ковпачок, якого не було на попередньому поколінні пристрою. Порівняти новий і старий дизайн можна за цим посиланням.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Тепер з одного боку трикутного пристрою з розмірами 5,5 см. х 3,5 см. х 2,2 см. (висота\ширина\глибина) і вагою всього 35 грамів, як раз на новому ковпачку красується білий логотип Petzl, а на нижній рамці вигравіюване слово Tibloc.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

З іншого боку на пластику ковпачка нанесені номери стандартів з безпеки, та стрілка з написом “UP”, яка вказує на правильну орієнтацію пристрою на мотузці. Там де була нанесена назва затискача з цієї сторони вказуються сумісні діаметри мотузки, на яких може використовуватися Petzl Tibloc. Це діаметри в межах від 8 до 11 міліметрів завтовшки, що покриває вельми широкий спектр мотузок, які зараз використовуються у спортивному альпінізмі та при роботі на висоті.

На фото вище також варто звернути увагу на невеличкий отвір на зовнішній стороні спинки Petzl Tibloc. Цей отвір використовується для пропускання допоміжного шнура діаметром до 3 мм., яким затискач можна зафіксувати до карабіна з яким він використовується. Такий шнур з вузлами грейпвайн на обох кінцях не дозволить вам випадково випустити затискач із рук під час використання на висоті. Вельми корисна річ якщо не хочете втратити свій аварійний затискач коли він вам знадобився.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Діаметри основної мотузки зумовлені конструкцією затискача, всередині якого, вздовж спинки пристрою знаходяться зубці, направлені вниз. Будова і призначення цих зубців мало чим відрізняються від жумарів (прик. Petzl Ascension), але на відміну від них, Petzl Tibloc суттєво виграє в розмірах та вазі. Крім того, руків’я жумарів виправдані, переважно, при підйомі та при натягуванні мотузки, а от в решті випадків вони радше зайва вага.

Також на фото вище варто звернути увагу на два поздовжні прорізи, зроблені в спинці затискача поза зубцями. При роботі у складних погодних умовах бруд і сніг\лід з мотузки, по якій ви рухаєтесь, матимуть змогу видавлюватися крізь ці отвори, що забезпечить вам оптимальне щеплення без потреби періодично зупинятися і прочищати пристрій від забруднень. Вельми приємно, що Petzl Tibloc має можливість очищатися самостійно, особливо беручи до уваги розміри і вагу затискача.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Якщо діаметр мотузки буде більший за 11 мм. – вона просто не зайде у внутрішній канал Petzl Tibloc шириною 12 мм., аби забезпечити достатнє зчеплення з зубцями пристрою.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Якщо ж, діаметр буде менший 8 мм. – товщини мотузки буде недостатньо щоб зубцям було за що зачепитися для забезпечення нормальної фіксації. В такому випадку існує високий ризик того, що при великому навантаженні зубці зайдуть надто глибоко в мотузку, і розірвуть її повністю, що призведе до падіння.

На двох попередніх фото, окрім сумісних мотузок (в моєму випадку це мотузки Tendon діаметрами 10 і 8 мм.) також зображений спосіб кріплення карабіна через Petzl Tibloc. Хоча сам виробник і допускає два можливі варіанти: один з пропусканням карабіну зі сторони спинки затискача (див. фото вище), та один з пропусканням лише через скоби, я б рекомендував використовувати саме той, що зображений на фото. Пов’язано це з тим, що фіксація на мотузці з використанням Petzl Tibloc відбувається не лише за рахунок присутності зубців, а і шляхом перетискання мотузки прутком карабіна всередині пристрою. Зубці у даному випадку лише посилюють ефект перетискання.

Важливо!

Використовувати Petzl Tibloc можна лише з карабінами, пруток яких має округлий чи циліндричний переріз! Не використовуйте його з компактними та пласкими відтяжечними карабінами (прик. Petzl Spirit), адже їх товщини буде недостатньо для перетискання мотузки всередині пристрою.

Найкращий спосіб пересвідчитися, що Tibloc сумісний з вашим карабіном – що у нижньому положенні всередині рамки карабін впирається в мотузку, а не в корпус затискача. Якщо це не так – не використовуйте цей карабін!

Тепер, коли ми розібралися з усіма діаметрами мотузок та способами кріплення пристрою, ще кілька слів про сценарії використання Petzl Tibloc.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Перший, і найбільш очевидний, це блокування руху мотузки при протягуванні в одному напрямку, за рахунок чого карабін з Petzl Tibloc може використовуватися як страхувальний пристрій з самоблокуванням (progress capture).

Оскільки зубці пристрою направлені в одну сторону, мотузка може сковзати по них поки вона знаходиться у ненавантаженому стані, а от при появі навантаження, зубці схоплять мотузку, що призведе до прокручування затискача на карабіні, але зворотний рух мотузки буде надійно зупинений. В такому контексті Petzl Tibloc часто використовується як страховка при підйомі вантажів та при падінні в ущелини під час руху поверхнею льодовиків (crevasse rescue).

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Ще один з можливих сценаріїв – використання Petzl Tibloc як затискача у складі поліспастів та систем для підйому (hauling system). На фото вище, зібрана одна з таких систем, що за складом елементів дуже близька до Petzl RAD System. У такій системі рух вантажу вгору блокується завдяки блок-ролику Petzl Micro Traxion, а Petzl Tibloc виконує функцію схоплюючого вузла для створення поліспасту з теоретичною механічною перевагою 3:1.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

І ще один сценарій використання – підйом по мотузці, при якому затискач виконує роль схоплюючого вузла, але на відміну від них швидше монтується і демонтується з мотузки без потреби кілька разів обносити репшнури навколо неї. В цьому контексті Petzl Tibloc спокійно може заміняти собою жумар. Але щоб краще розуміти як він працює у такому випадку, повернімося до помаранчевого ковпачка, який не так давно з’явився на цьому пристрої.

Тож, пластиковий ковпачок у верхній частині пристрою плаваючий, і може мати два положення, зображені на фото вище. Ковпачок підпружинений і сам опускається в нижнє положення, коли ви відпускаєте його із рук. У нижньому положенні ковпачок зменшує простір всередині скоб затискача, направляючи карабін до завуженої частини пристрою для створення більшого тиску на мотузку. У верхньому положенні він звільняє місце всередині скоби, використовуючи яке ви можете відсунути карабін трохи далі від мотузки, зменшуючи тертя карабіну об неї, і відповідно мотузки об зубці пристрою.

На практиці це працює наступним чином.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Під час підйому, коли ваша вага знаходиться на карабіні, який встановлений всередині Petzl Tibloc, карабін буде знаходитися в нижній частині скоб, прижимаючи мотузку до зубців пристрою, а ваш рух вниз буде блоковано.

Огляд затискача Petzl Tibloc - secretsquirrel.com.ua

Коли ж карабін буде розвантажено (перенесенням ваги на іншу педаль чи страхувальну систему), у вас з’явиться можливість нажати на ковпачок великим пальцем, та змістити карабін у звільнений простір всередині скоб. Це дозволить вам підняти Petzl Tibloc вверх по мотузці не пошкоджуючи її обплетення протягуванням зубців, а також спустити затискач нижче якщо у вас з’явиться у цьому потреба. Як бачите, таким чином цей затискач можна використати як для підйому, так і для спуску на незначну висоту.

З урахуванням компактних розмірів та ультралегкої ваги, Petzl Tibloc відкриває вам багато можливостей, які стануть доречними при підйомі по мотузці, підйомі вантажів, створенні поліспастів, при рятувальних роботах у малих групах та самопорятунку. Вельми багатофункціональний пристрій з мінімумом об’єму та ваги.

Затискач Petzl Tibloc, представлений в огляді, було придбано в мережі магазинів gorgany.com.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *