Огляд ножиць MSM EMT Trauma Shears та EMT Trauma Shears Mini

MSM EMT Trauma Shears – атравматичні ножиці з затупленими кінцями, що використовуються для розрізання одягу при первинному медичному огляді.

Перш ніж надавати першу допомогу при пошкодженнях, вам треба їх побачити. А щоб побачити доведеться дістатися до тіла потерпілого, подолавши при цьому кілька шарів одягу. Залежно від сезону це може бути просто футболка, а може бути ще й сорочка, светр та пухова куртка. Аби додатково не травмувати потерпілого, знімаючи весь цей одяг, і не гаяти час у спробах його розірвати – добре було б мати відповідний інструмент.

Це і будуть ножиці з тупими кінцями, також відомі як “ножиці Лістера”, “рятувальні ножиці”, “аварійні ножиці”, “ножиці парамедика” тощо. Сьогодні ми познайомимося з ними на прикладі ножиць від американської компанії Mil-Spec Monkey.

Ножиці EMT Trauma Shears та EMT Trauma Shears Mini - secretsquirrel.com.ua

На момент написання цього огляду на сайті Mil-Spec Monkey доступні дві версії: стандартні MSM EMT Trauma Shears, і їх зменшена копія, яка отримала назву MSM EMT Trauma Shears Mini. Між собою вони відрізняються розмірами, які для більшої версії складають 19 см, а для меншої – 15,8 см. Решта конструктивних особливостей в обох версій вельми схожа. Для порівняння, нижче наведені короткі характеристики обох моделей.

MSM EMT Trauma Shears

 • Основний матеріал: нержавіюча сталь, пластик.
 • Витримують стерилізацію в автоклаві при температурі 143 градуси Цельсія.
 • Матоване покриття, що не дає відблисків.
 • Довжина від крайніх точок (см.): 19.
 • Доступні кольори: Black, OD-Green, Marine Coyote,  Foliage, Tan, Orange.

MSM EMT Trauma Shears Mini

 • Основний матеріал: нержавіюча сталь, пластик.
 • Витримують стерилізацію в автоклаві при температурі 143 градуси Цельсія.
 • Матоване покриття, що не дає відблисків.
 • Довжина від крайніх точок (см.): 15,8.
 • Доступні кольори: Black, OD-Green, Marine Coyote,  Foliage, Tan, Orange.

На фото в даному огляді використовуються MSM EMT Trauma Shears та MSM EMT Trauma Shears Mini в кольорі OD-Green. Від звичайних ножиць вони відрізняються здебільшого конструкцією браншів та лез.

EMT Trauma Shears: ріжуча кромка - secretsquirrel.com.ua

Нижня бранша має безпечний заокруглений край, завдяки якому ви не травмуєте потерпілого, розрізаючи одяг вздовж кінцівок. Також, нижнє полотно не має загостреної кромки. Натомість тут розташовані дрібні зубці, які надійно фіксують матеріал при здавлюванні обох браншів. Завівши нижню браншу під матеріал, можна бути впевненим що він не зміститься чи вислизне.

Верхня бранша, теж має заокруглений кінець, щоб не колоти чи дряпати шкіру потерпілого. А от полотно цієї бранші вже гостре і виконує всю роботу з розрізання матеріалу.

EMT Trauma Shears: розрізання строп - secretsquirrel.com.ua

На фото вище демонструється можливість різати текстильні та трубчаті стропи складені в кілька шарів. А взагалі, такі ножиці ріжуть наступні види матеріалів:

 • Щільний одяг: військову форму та спецодяг.
 • Тканини та плівку.
 • Волокнисті матеріали високої щільності: синтетичні мішки, пакувальний матеріал, шнури, стропи тощо.
 • Елементи туристичного спорядження: заплічники, сумки, спальні мішки тощо.
 • Елементи тактичного спорядження: бронежилети, плитоноски, розвантажувальні системи, модульні платформи, заплічники тощо.
 • Елементи гірського спорядження: індивідуальні страхувальні системи, мотузку, трубчаті стропи, відтяжки тощо.
 • Паски та автомобільні ремені безпеки.

Інфо

Щодо автомобільних ременів безпеки, то не варто самостійно деблокувати та витягувати потерпілих з транспортних засобів. Для цього є кваліфіковані спеціалісти і відповідний інструмент. Самотужки виймати людей з авто варто лише тоді, коли присутні прямі загрози життю потерпілого, або осіб, що надають допомогу: висока ймовірність повторного зіткнення, займання паливно-мастильних матеріалів, блокування дихальних шляхів чи зупинка дихання.

В мережі також є велика кількість відео, де аналогічними ножицями легко ріжуть пластикові контейнери різної щільності, пластикові та металічні ґудзики, шкіряне взуття і навіть четвертаки.

Далі кілька слів про застосування ножиць.

MSM EMT Trauma Shears мають більші розміри і дозволяють розмістити всередині великого вушка три пальці. Вушко також має виїмку для додаткового упору вказівним пальцем. Такий хват дозволяє краще контролювати розрізання, а закриті вушка дозволяють передавати зусилля як при здавлюванні, так і при розтягуванні.

EMT Trauma Shears: прямий хват у руках - secretsquirrel.com.ua
Прямий хват з використанням MSM EMT Trauma Shears

Аналогічним хватом можна тримати і MSM EMT Trauma Shears Mini, але мізинець в вушко вже не поміститься. Вправлятися великими ножицями зручніше і надійніше, але коли розмір має значення, то менші справляться не гірше, хоча й не так зручно.

EMT Trauma Shears Mini: прямий хват у руках - secretsquirrel.com.ua
Прямий хват з використанням MSM EMT Trauma Shears Mini

Звичайним хватом зручно різати предмети не довші за ріжучу кромку ножиць. Одним-двома стисканнями ви розрізаєте матеріал, після чого ножиці вам вже не потрібні. Для розрізання довших предметів – рукавів та штанин також існує альтернативний хват, що зображений на фото нижче.

EMT Trauma Shears: зворотний хват у руках - secretsquirrel.com.ua
Зворотний хват з використанням MSM EMT Trauma Shears
EMT Trauma Shears Mini: зворотний хват у руках - secretsquirrel.com.ua
Зворотний хват з використанням MSM EMT Trauma Shears Mini

Коли ви ріжете у напрямку від себе вам доводиться утримувати відрізаний край матеріалу вільною рукою. Так легше контролювати ступінь натягу і візуально контролювати хід розрізання. Зворотним хватом, у напрямку до себе, ви створюєте розтягнення рухом ножиць, що звільняє другу руку. Ваші кисть та рука не закривають вам поля зору, що трохи зручніше і швидше.

MSM EMT Shear Pouch

Для зберігання та транспортування обох версій MSM EMT Trauma Shears на сайті Mil-Spec Monkey передбачений спеціалізований підсумок – MSM EMT Shear Pouch, короткі характеристики якого наведені нижче.

 • Простий дизайн і надійність фіксації.
 • Петля на липучці для утримання ножиць.
 • MALICE Clip для фіксації на модульному спорядженні в комплекті.
 • Довжина страхувальної петлі передбачає фіксацію ножиць кількома можливими способами.
 • Розміри (см.): 12,7 х 5 (висота\ширина).
 • Доступні кольори: Black, Marine Coyote, Foliage, Ranger Green

Нижче представлений MSM EMT Shear Pouch в кольорі OD-Green, вироблений в США на потужностях Tactical Tailor.

Підсумок EMT Shear Pouch: вид спереду - secretsquirrel.com.ua

Передня площина MSM EMT Shear Pouch практично повністю відведена під липучку, до якої фіксується стропа, що утримує ножиці всередині. На фото вище також добре помітна петля з паракорду, передбачена для фіксації ножиць до підсумку страхувальним темляком. Він попередить втрату ножиць в ході реального застосування у стресовій ситуації.

Для себе, найбільш зручним для транспортування і швидкого приведення в дію, я вибрав спосіб пропускання стропи крізь велике вушко ножиць. Для того, аби вийняти ножиці, в такому випадку вам треба пропустити великий палець крізь менше вушко, обертальним рухом вільних пальців підчепити і розліпити липучку, після чого одразу направити в більше вушко, одночасно виймаючи ножиці з підсумка. Такі рухи також зручно виконувати в тактичних, стрілецьких чи медичних рукавицях.

Підсумок EMT Shear Pouch: вид ззаду - secretsquirrel.com.ua

Задня площина підсумка MSM EMT Shear Pouch відведена під три горизонтальні дюймові стропи, через які пропускається кліпса MALICE Clips розміру Small. Ними підсумок легко кріпиться на ремені штанів чи будь-які PALS-сумісні елементи одягу та спорядження. З тим, як підсумок виглядає після кріплення, можна ознайомитися на прикладі Blow-out Kit, що розміщений всередині підсумка Condor Rip-Away EMT Lite Pouch.

Підсумок EMT Shear Pouch: кріплення на спорядженні - secretsquirrel.com.ua

З недавніх пір, сайт Mil-Spec Monkey пропонує ще й підсумок MSM EMT Shear Pouch Plus, який, крім транспортування ножиць, передбачає можливість фіксації джгутів-турнікетів типу Combat Application Tourniquet (C-A-T) чи SOFTT-W Tourniquet. В цілому ж, разом з плівкою-клапаном для СЛР, та рукавичками, MSM EMT Trauma Shears стали для мене основними інструментами для надання першої допомоги.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *