Температурний баланс

Люди, як і інші ссавці, здатні самостійно підтримувати сталу температуру тіла, що може змінюватися відповідно до поточного рівня активності та стану організму, а показники 35-37°C вважаються нормою.

Механізми втрати тепла

Коли ми потрапляємо у середовище з температурою нижчою за температуру нашого тіла, воно починає віддавати тепло. Для відновлення втраченого тепла і підтримання сталої температури наш організм використовує енергію, і, відповідно, спалює калорії. Для того, щоб протидіяти надмірній втраті тепла і енергії, варто знати якими саме шляхами наше тіло втрачає тепло.

Температурний баланс - secretsquirrel.com.ua
 1. Випромінювання – при зниженні температури повітря нижче 28°C наш організм перетворюється на найтепліший об’єкт у найближчому просторі, і відповідно до законів термодинаміки починає випромінювати тепло, зігріваючи при цьому повітря поблизу тіла. Це повітря частково утримується волосяним покривом. Залежно від різниці температур тіла і навколишнього середовища, втрати тепла цим способом можуть бути як несуттєвими, так і вельми відчутними. Цей процес можна частково блокувати чи сповільнити, але неможливо зупинити повністю, оскільки одяг, зігрітий теплом нашого тіла, з часом також починає випромінювати тепло у навколишнє середовище.
 2. Конвекція – самостійне перемішування газоподібних і рідких субстанцій. Повітря, прогріте теплом нашого тіла, стає легшим, і підіймається догори, заміщуючись при цьому повітрям, яке ще не було зігріте нашим теплом. Цей процес можна частково блокувати чи сповільнити, але неможливо зупинити повністю. Він також суттєво посилюється при вітрі, високій вологості повітря, швидкому русі.
 3. Теплопровідність – передача тепла тілом при безпосередньому контакті з більш холодними предметами. Різні матеріали мають різний коефіцієнт теплопровідності, тому деякі з них “висмоктують” тепло швидше ніж інші, тому й здаються холоднішими на дотик. Дія цього механізму найбільш загрозлива для наших ніг, адже ними ми постійно спираємося на поверхню, на якій стоїмо. Також актуально при облаштуванні спального місця на землі чи іншій поверхні. Втрати тепла цим способом можна мінімізувати виключенням контакту з матеріалом, зменшенням контактної площі чи шляхом створення проміжку, який має меншу теплопровідність.
 4. Потовиділення– випаровуючись наш піт відносить з собою і тепло, завдяки чому він і знижує температуру тіла. І якщо у жаркому кліматі цей процес приносить нам користь, захищаючи нас від перегрівання, то у холоді це може призвести до обмороження.
 5. Дихання – при низьких температурах навколишнього середовища ми видихаємо повітря, яке вже було прогріте теплом нашого організму, вдихаючи при цьому повітря з температурою навколишнього середовища. На повторне зігрівання цього повітря також витрачається енергія нашого тіла.

Мінімізуючи вплив перерахованих вище факторів, ми зможемо залишатися у стані, коли генерація тепла нашим тілом переважатиме втрати, що, власне, і не дозволить нам мерзнути. У цьому нам також допоможе розуміння механізмів підтримання постійної температури нашого тіла, в тому числі завдяки кровообігу.

Кровообіг та терморегуляція

Температурний баланс - secretsquirrel.com.ua

Механізм кровообігу дуже тісно пов’язаний з нашою терморегуляцією, адже кров, збагачена киснем у легенях і зігріта тілом, рухається в напрямку кінцівок. Просуваючись по судинах вона передає клітинам кисень і тепло, а тоді повертається назад до серця. У найбільш віддалених від серця частинах тіла швидкість кровообігу значно нижча ніж біля нього. Якщо ці частини тіла (пальці ніг та рук, вуха) ще й не захищені від впливу низьких температур, то в момент проходження по них кров стигне ще й під дією зовнішнього середовища. Це призводить до того, що кров несе з собою холод зовнішнього середовища назад вглиб організму.

Намагаючись захиститися від втрати тепла, організм відтягує кров до життєво важливих органів (серця та легень), і зменшує кровообіг у периферійних частинах тіла. Без надходження кисню і притоку теплої крові периферійні частини тіла мерзнуть ще швидше, і, якщо не вжити заходів щодо зниження впливу низьких температур на них, то ситуація загрожує обмороженням. Якщо ж дії низьких температур зазнають не лише кінцівки, а все тіло, то виникає ризик розвитку гіпотермії.

Деякі з цікавих фактів про температурний баланс, варті вашої уваги, наведені у списку нижче:

 • Показники температури в межах 35-37°C вважаються нормою.
 • Через голову та шию організм може втрачати до 40% тепла, яке виробляється за одиницю часу.
 • За температури тіла у 30°C процеси обміну речовин в організмі знижуються до 50%, при 25°C – до 25%.
 • Зниження температури до вказаних показників загрожує наступними станами: +32,2°C – ступор, заціпеніння, +29,5°C – втрата свідомості.
 • Найнижча температура тіла, зафіксована у людини, яку вдалося успішно реанімувати – +14,2°C.
 • Під яскравими променями сонця людський організм може втрачати до літра води за годину.
 • При вологості повітря вище 70% піт з поверхні шкіри не випаровується, через що організм не охолоджується шляхом потовиділення.

Ефективним засобом підтримання температурного балансу виступає одяг, а якщо його захисних властивостей недостатньо – варто замислитися над зведенням додаткового укриття.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *