Basic Life Support (BLS): серцево-легенева реанімація

Серцево-легенева реанімація — завершальний етап алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS), на якому ви будете фокусуватися аж до прибуття медичних співробітників на місце події.

Важливо!

Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу — викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.

На попередніх етапах алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) ми вже провели перевірку дихання потерпілого, впевнилися у його відсутності та здійснили виклик екстрених служб. Тепер, коли кваліфікована допомога вже на шляху до вас, не можна просто сидіти склавши руки. І для цього є кілька причин:

 • Перші хвилини після зупинки дихання критично важливі. Серцево-легенева реанімація (СЛР) у першу хвилину після зупинки дихання має найбільші шанси на успіх. З кожною наступною хвилиною ефективність СЛР падає на 10%.
 • Період клінічної смерті (потенційно відворотний стан, при вчасному виході з якого, можливе відновлення функцій клітин головного мозку) триває близько 4-6 хвилин. Після цього проміжку починають відмирати клітини кори головного мозку, що призводить до соціальної смерті. Навіть якщо дихання вдасться відновити при соціальній смерті, то враження клітин мозку може призвести до серйозних наслідків: втрати пам’яті, порушень сприйняття, мовлення, моторних функцій тощо.
 • Якісна серцево-легенева реанімація забезпечує лише 30-40% нормального серцевого викиду, 30-60% мозкового кровообігу і 5-20% серцевого кровообігу, подовжуючи період клінічної смерті. Тож ваше завдання — це в прямому значенні слова виграти час до прибуття кваліфікованого медичного персоналу.

Але що треба робити аби ваша серцево-легенева реанімація була якісною? Для цього вам доведеться виконувати два процеси: непрямий масаж серця та штучну вентиляцію легень. На них ми й сфокусуємось нижче.

Серцево-легенева реанімація: непрямий масаж серця

Basic Life Support (BLS): Серцево-легенева реанімація - 30 компресій

Непрямим цей вид масажу серця названий через те, що серце не стискається безпосередньо у долоні, як це іноді трапляється під час хірургічних операцій. Натомість ви стискаєте його між двома жорсткими кістковими структурами: хребтом і грудиною. Непрямий масаж використовує клапанну систему серця для просування крові без необхідності відкривати грудну клітину.

Непрямий масаж серця виконується наступним чином:

 • Перевірте дихання потерпілого методом «Подивись, послухай, відчуй». Якщо за 10 секунд потерпілий робить менше 2-3 вдихів — його дихання не ефективне і не здатне підтримувати необхідний рівень насичення мозку киснем.
 • Викликайте швидку допомогу! Не забудьте сказати, що маєте діло з зупинкою дихання і починаєте реанімацію!
 • Відправте когось з присутніх за найближчою аптечкою і Автоматичним Зовнішнім Дефібрилятором (АЗД чи AED від ) Automatic External Defibrillator) якщо він є десь поблизу. Не залишайте потерпілого одного якщо на те немає вагомих причин.
 • Покладіть потерпілого спиною на жорстку поверхню (стіл, дошку, демонтовані двері, чи перемістіть його на підлогу). Якщо не можете зробити це самостійно — підкладіть під лопатки потерпілого щось пласке і тверде: дошку, велику книгу тощо).
 • Звільніть грудну клітину від одягу: розстебніть, посуньте чи розріжте. Вам потрібний безпосередній доступ.
 • Схиліться до потерпілого з однієї сторони, впираючись на свої коліна.
 • Знайдіть точку розташування серця.

Інфо

Для швидкого пошуку місця розташування серця можна використати найбільш універсальний «Метод Вікторії». Вам треба умовно поділити простір між яременною вирізкою (місцем де ключиці сходяться разом) і мечеподібним відростком (місцем де нижні ребра зрощуються у грудину) на рівні третини. Для цього поділу зручно використовувати вказівні та середні пальці обох рук, випрямлені в формі латинської букви «V» («символ перемоги», «знак Вікторії», від чого і походить назва методу). Надалі зусилля прикладається на лінію, що умовно розділяє нижню та середню третини. Для кращого розуміння область відмічена на фото нижче.

Серцево-легенева реанімація: пошук точки розташування серця
 • Після того, як ви відшукали місце розташування серця, покладіть на нього долоню однієї руки як показано на малюнку нижче.
Серцево-легенева реанімація: замок з пальців для непрямого масажу серця
Зображення з cprguidelines.eu
 • Розмістіть другу долоню рівно над другою, зчепивши пальці в замок як показано на малюнку вище.
Серцево-легенева реанімація: положення плечей при непрямому масажі серця
Зображення з cprguidelines.eu
 • Виведіть свої плечі вертикально над місцем розташування ваших долонь. Лікті мають бути прямими, жодних вигинів.
 • Рухом своїх плечей транслюйте зусилля на грудну клітину потерпілого, продавлюючи її при цьому на 5-6 сантиметрів вглиб.

Інфо

Для визначення достатньої глибини продавлювання перед початком компресій можна вивести плечі рівно над долонями, відірвати свої коліна від підлоги і спертися на стопи та кисті рук. Таким чином ваша маса буде зміщена над грудною клітиною потерпілого і продавить її на максимально можливу глибину. На ту ж глибину вам треба буде продавлювати грудну клітину при кожній компресії надалі.

 • Виконайте 30 компресій в темпі 100-120 рухів за хвилину. Це близько 2 компресій в секунду. Для кращої ілюстрації темп 100-120 рухів за хвилину — це темп пісні Bee Gees — «Staying Alive».
 • Не відривайте руки від грудини потерпілого і не згинайте руки у ліктях.
 • Час натискання та розслаблення мають бути приблизно однаковими.
 • Якщо виконуєте непрямий масаж серця в парі із кимось — не зайвим буде рахувати кількість компресій вголос. Це надалі допоможе скоординувати непрямий масаж серця із штучною вентиляцією легень.
 • Якщо ви збилися з рахунку чи змістилися з місця розташування серця — знову перевірте місце за «методом Вікторії» (див. вище), скиньте рахунок і виконайте 30 компресій.
 • Якщо під час натискання ви почули тріск ребер — переконайтеся, що ваші пальці не змістилися, перевірте місце за «методом Вікторії» (див. вище), скиньте рахунок і виконайте 30 компресій.

Серцево-легенева реанімація: штучна вентиляція легень

Basic Life Support (BLS): Серцево-легенева реанімація - 2 вдихи

В той час, як непрямий масаж серця забезпечує пасивний кровообіг, головне завдання штучної вентиляції легень — збагачення крові, що надходить до мозку та серця, киснем. Забезпечується штучна вентиляція легень виконанням наступних дій:

 • Вставте\надіньте на рот потерпілого плівку-клапан для СЛР.
 • Забезпечте прохідність дихальних шляхів методом закидання голови з виведенням щелепи аналогічно до того, як це робиться на етапі відновлення прохідності дихальних шляхів.
 • Вказівним та великим пальцем однієї руки закрийте ніс потерпілого, долонею утримуючи голову у закинутому положенні.
 • Вдихніть, схиліться над ротом потерпілого, охопіть гупи потерпілого своїми губами крізь плівку-клапан.
Серцево-легенева реанімація: штучна вентиляція легень
Зображення з cprguidelines.eu

Інфо

Якщо ви вдуватимете повітря занадто швидко — воно потрапить у шлунок потерпілого, що може ускладнити проведення серцево-легеневої реанімації надалі.

 • Очима контролюйте підйом грудної клітини потерпілого.
 • Розірвіть контакт з губами потерпілого на секунду, за яку грудна клітина потерпілого має повернутися в вихідне положення.
 • Вдихніть знову і через плівку-клапан зробіть другий повільний видих тривалістю 1-1,5 секунд.
 • Розірвіть контакт з губами потерпілого на секунду, за яку грудна клітина потерпілого має повернутися в вихідне положення.
 • Два вдихи мають займати не більше 5 секунд.
 • Якщо при ваших видихах грудна клітина потерпілого не підіймається — проведіть повторну перевірку прохідності дихальних шляхів.
 • Якщо потерпілий не прийшов до тями — повертайтеся до непрямого масажу серця і виконайте наступні 30 компресій.
 • Якщо при вас немає плівки-клапана, її замінників, чи з якихось інших причин ви не можете проводити штучну вентиляцію легень — виконуйте лише непрямий масаж серця.

Серцево-легенева реанімація зі співвідношенням 30 компресій до 2 вдихів дозволяє підтримувати кровообіг і насичення крові киснем. Якщо допомогу надають двоє чи більше осіб необхідно міняти особу, що виконує непрямий масаж серця після кожних 5 циклів з 30 компресій і 2 вдихів. Це дозволить уникнути надмірної стомленості, що негативно впливає на якість проведення СЛР. Серцево-легенева реанімація не зупиняється до моменту:

 • Повного виснаження людей, які проводять СЛР.
 • Прибуття працівників екстрених служб. Як правило від моменту їх появи до моменту їх готовності перейняти у вас потерпілого виникає потреба виконати ще кілька циклів 30:2, аби дати медикам можливість підготувати усі необхідні засоби та апаратуру.
 • Демонстрації ознак життя у потерпілого: самостійного дихання, судом, позивів до блювання тощо.

Після того, як потерпілий задихав самостійно:

 • Перекладіть потерпілого у стабільне бокове положення і очікуйте прибуття екстрених служб.
 • Не залишайте потерпілого наодинці, спостерігайте за його станом і проводьте повторну оцінку хоча б раз в 5 хвилин.

Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше — залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс «Надання першої невідкладної допомоги» у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки1aid.com.ua.

Джерела та пов’язаний контент

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: