Basic Life Support (BLS): відновлення прохідності дихальних шляхів

Відновлення прохідності дихальних шляхів – четвертий етап алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS), що фокусується на можливості потерпілого дихати без перешкод.

Важливо!

Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу – викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.

Basic Life Support (BLS): Відновлення прохідності дихальних шляхів

В попередніх публікаціях ми вже провели перевірку свідомості потерпілого, впевнилися в її відсутності і привернули увагу людей навколо. Саме час переходити до наступного етапу алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) – відновлення прохідності дихальних шляхів.

Поширена проблема, що виникає у непритомних потерпілих – це обструкція (блокування) дихальних шляхів коренем язика. Її причина – розслаблення м’язів, що наступає разом з втратою свідомості. Це дуже небезпечно для потерпілих, що знаходяться в лежачому чи сидячому стані. У сидячого непритомного потерпілого обструкція виникає при нахилі голови вперед і торканні підборіддя до грудей.

Інфо

Якщо ви колись засинали сидячи, то знаєте, що через який час ви прокинетеся роблячи глибокий вдих. Це відбувається як раз через обструкцію дихальних шляхів. Ваша голова нахиляється вперед, дихальні шляхи блокуються, мозок фіксує недостатність кисню, і дає вам команду прокинутися, аби ви могли підняти голову і відновити нормальне дихання. У непритомної людини таке пробудження не відбувається, тож вона може задихнутися, якщо дихальні шляхи залишаться блокованими.

Небезпечне не лише положення голови відносно тіла, а й сторонні предмети, які могли потрапити до ротової порожнини потерпілого, і блокують прохідність дихальних шляхів. Тож для забезпечення вільної циркуляції повітря вам доведеться виконати перевірку та видалення сторонніх предметів з порожнини рота, і подальше відновлення прохідності дихальних шляхів. Поради щодо цих маніпуляцій наведені нижче.

Перевірка і видалення сторонніх предметів з ротової порожнини

Перш ніж проводити відновлення прохідності дихальних шляхів, варто перевірити ротову порожнину на наявність сторонніх предметів, що можуть частково чи повністю блокувати проходження повітря до легень потерпілого. Для цього слідуйте інструкції нижче.

  • Забезпечте власну безпеку – одягніть оглядові рукавички, наприклад NAR Black Talon Gloves з нашого огляду. Вони допоможуть вам уникнути прямого контакту зі слизовими оболонками потерпілого
  • Розведіть щелепи потерпілого, забезпечуючи доступ до ротової порожнини. За потреби тримайте щелепу відкритою, утримуючи підборіддя потерпілого.
  • Огляньте порожнину на предмет наявності сторонніх предметів: залишків їжі, блювотних мас, уламків зубів тощо.
  • Якщо підозри на ушкодження шийного відділу хребта відсутні – можете повернути голову потерпілого набік, що дасть вам можливість дренувати блювотні маси та полегшить видалення сторонніх предметів. Якщо підозри на ушкодження шийного відділу хребта присутні – повертати доведеться не лише голову, а й усе тіло потерпілого.
  • Видаліть великі частини сторонніх предметів з ротової порожнини використовуючи вказівний та середній пальці.
  • Видаліть дрібні чи рідкі частини використовуючи марлеві серветки, бинт, вату, носову хустинку, край рукава і доступні підручні засоби.

Після цього можна переходити до наступного кроку.

Відновлення прохідності дихальних шляхів

Подальше відновлення прохідності дихальних шляхів і протидія западанню кореня язика відбуваються наступним чином:

  • Якщо підозри на ушкодження шийного відділу хребта відсутні, і ви можете рухати потерпілого – перекладіть його на спину.
  • Покладіть долоню однієї руки на лоб потерпілого трохи вище лінії брів.
  • Пальці іншої руки розмістіть нижче кінчика підборіддя потерпілого.
  • Одночасним плавним рухом закиньте голову потерпілого назад, нахиляючи лоба, і підведіть підборіддя другою рукою як показано на малюнку нижче. Закидаючи голову, докладайте зусилля лише до кісткової частини щелепи. При таких діях дихальні шляхи потерпілого відкриються.
Basic Life Support (BLS): відновлення прохідності дихальних шляхів
Зображення з cprguidelines.eu

Метод закидування голови з виведенням щелепи, зображений на фото вище, дозволяє випрямити дихальні шляхи потерпілого, створюючи тиск на корінь язика. В такому положенні він не може запасти і заблокувати дихальні шляхи. Корінь язика кріпиться до щелепи, і в такому положенні самі м’язи будуть утримувати його від падіння.

Інфо

Якщо не вірите – спробуйте ковтнути при такому положенні голови. Надгортанник не може відійти в крайнє заднє положення і закрити трахею, без чого ковтання неможливе. Той само принцип забезпечить безперебійний доступ повітря в легені потерпілого.

Якщо підозри на ушкодження шийного відділу хребта присутні, і ви не можете рухати потерпілого – скористайтеся альтернативною маніпуляцією.

  • Залиште потерпілого в положенні на спині.
  • Розташуйтеся за головою потерпілого і присядьте на коліна.
  • Впріться ліктями у стегна і розташуйте долоні на скронях потерпілого трохи вище вух. Зафіксуйте голову потерпілого аби попередити будь-які зайві рухи шийного відділу хребта.
  • Великим пальцем підчепіть нижню щелепу потерпілого зсередини і виведіть її вверх. Рух нижньої щелепи має нагадувати витягування висувного ящика. Рухатися має лише нижня щелепа.

Обидва методи, описані вище, забезпечують відновлення прохідності дихальних шляхів, і не потребують використання сторонніх предметів чи підручних засобів. При цьому вони надійно фіксують корінь язика і запобігають блокуванню дихальних шляхів.

Не витрачайте час на пошуки ложок, ручок, викруток і інших предметів, що можуть зашкодити потерпілому і завдати йому додаткових травм. Не приколюйте язик потерпілого булавкою до коміра. Булавки в аптечки кладуть для закріплення бинтів та імпровізованих пов’язок, а не для цього! Не дозволяйте комусь виконувати такі звірства з потерпілим при вас.

Не витрачайте час на пошуки предметів, які вам насправді не потрібні! Краще витратьте його на відновлення прохідності дихальних шляхів потерпілогоі її подальший контроль.

Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше – залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс “Надання першої невідкладної допомоги” у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки1aid.com.ua.

Джерела та пов’язаний контент

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *