Картка потерпілого

Карта потерпілого – індивідуальний документ, на якому в ході огляду та медичного сортування фіксується вся інформація про стан потерпілого та виявлені пошкодження.

За час комплектації власних аптечок формату Blow-Out Kit та IFAK я часто стикався з тим, що до їх складу включається картка потерпілого. Деякі з них були дуже базовими, та не включали суттєвої інформації. Деякі, навпаки, потребували спеціалізованих знань та спорядження для заповнення. Я не знайшов готового проміжного варіанту для людей без медичної освіти, який би збирав корисну інформацію для подальшої передачі потерпілого на вищі ланки системи медичного забезпечення. Тож, я вирішив створити власну картку потерпілого.

За основу були взяті картки потерпілого, затверджені МОЗ України для використання станціями швидкої допомоги, доповнена елементами карток Tactical Medical Solutions (TMS) Combat Casualty Tag.

Картка потерпілого: загальний вигляд

Така картка потерпілого дозволяє швидко зафіксувати інформацію про стан потерпілого в короткій формі MIST-звіту, що базується на наступних принципах:

  • Mechanism of Injury (механізм ушкодження) – причина, що спричинила ушкодження, травми чи погіршення стану.
  • Injury (Характеристики ушкодження) – деталізація інформації про ушкодження: кількість, тип і розташування, ушкоджена площа тощо.
  • Symptoms (симптоми) – життєві показники та індикатори, що можуть допомогти в діагностуванні певних процесів: втрата свідомості, розвиток пневмотораксу, шоку, внутрішніх кровотеч тощо.
  • Treatment (лікування) – виконані маніпуляції та адміністровані лікарські засоби, що дозволять оцінити своєчасність та повноту надання допомоги.

Звіти в такій формі використовують цивільні та військові медики всього світу, що дозволяє їм економити час при роботі з масовими жертвами, тріажі та передаванні потерпілого від нижньої ланки системи медичного забезпечення до вищої. Картка потерпілого допомагає фіксувати, зберігати та передавати цю інформацію.

Для вимірювання життєвих показників як то пульс, артеріальний тиск тощо необхідні навички та обладнання. Вони можуть виявитися недоступними, чи вам просто бракуватиме досвіду їх застосування. Тому дизайн карток був дещо спрощений для фіксації основної інформації до приїзду кваліфікованих медичних співробітників. Після проведення медичних маніпуляцій та збору життєвих показників, вони зможуть зіставити їх результати з вашою інформацією для отримання поглибленої інформації про перебіг подій.

Для ефективного застосування, наша картка потерпілого не потребує медичної освіти. Достатньо ознайомитися з рекомендаціями з її застосування, що приведені нижче.

Спереду на карті знаходяться наступні секції.

Загальна інформація

Картка потерпілого: загальна інформація

В цій секції картка потерпілого дозволяє вносити інформацію про потерпілого:

  • Ім’я\Прізвище\Позивний – інформація для ідентифікації при заповненні медичних документів. Для отримання опитайте потерпілого, його близьких, чи свідків події. Якщо потерпілий непритомний чи не може з вами комунікувати – можна оглянути його документи, неймтейпи чи інші знаки розрізнення на одязі.
  • Стать – інформація для ідентифікації і використання при заповненні подальшої медичної документації.
  • Вік – у це поле можна внести інформацію про точний вік, або приблизний діапазон. Місця вистачить для позначок типу “17” чи “35-40”. Оскільки візуальне визначення віку досить неточне, особливо у дітей віком до 8 років, для них виділена окрема позначка. Про кольорове позначення та його подальше використання детальніше читайте в секції “Сортувальна категорія”.

Інфо

Нагадаю, що при наданні медичної допомоги потерпілим з однотипними ушкодженнями, пріоритет надається дітям та жінкам, як складовим репродуктивного ядра суспільства. Тому поля віку та статі могуть знадобитися при проведенні медичного сортування та розподілення потерпілих.

Механізм ушкодження

Картка потерпілого: механізм ушкодження

Ця секція дозволяє вам зазначити причину, що викликала погіршення стану чи ушкодження. Ці причини можуть допомогти з визначенням супутніх проблем, що пов’язані з різними типами впливів. Тут ви можете одночасно відмітити один чи кілька механізмів одночасно:

  • Хімічне/Біологічне/Радіаційне забруднення – сюди належать стани, що викликані впливом небезпечних речовин: хімічні опіки шкіри та дихальних шляхів, опромінення ізотопами, контакт з небезпечними речовинами біологічного походження тощо. Позначка навпроти цього механізму – додаткова інструкція про необхідність знезараження потерпілого перед наданням йому медичної допомоги.

Інфо

Необхідний варіант фактора ураження можна підкреслити чи обвести. Також можна викреслити всі неактуальні варіанти.

  • Проникаюче ураження – травми пов’язані з порушення цілісності шкірних покривів і з’єднанням порожнин і органів з навколишнім середовищем: вогнепальні, осколкові і ножові поранення, кровотечі, пневмоторакс тощо.
  • Тупа травма – стани, що викликані патологіями і травмами, не пов’язаними з порушенням цілісності шкіри та порожнин: удари, дроблення кісток, закриті переломи, падіння, забої, вивихи, гематоми тощо.
  • Вибух – ушкодження, що викликані впливом вибухової хвилі: контузії, заброньові травми тощо.
  • Опік/Обмороження – ушкодження шкіри та тканин внаслідок впливів високих чи низьких температур, або хімічних сполук.

Інфо

Необхідний варіант фактора ураження можна підкреслити чи обвести. Також можна викреслити всі неактуальні варіанти.

  • Інше – якщо наявне ушкодження не входить до запропонованих механізмів впливу, можете зазначити його у цьому полі. Також тут можна фіксувати будь-яку додаткову інформацію щодо причин ураження.

Місце і тип ушкодження

Картка потерпілого: місце і тип ушкодження

У цій секції картка потерпілого дозволяє вам конкретизувати локалізацію і конкретний тип ушкодження. Для цього тут є два силуети, що зображають передню та задню проєкції тіла потерпілого, і список наступних ушкоджень:

  • Пневмоторакс.
  • Ампутація – часткове чи повне відсікання кінцівок.
  • Кровотеча.
  • Вогнепальна рана.
  • Осколкова рана.
  • Колота рана.
  • Рвана рана.
  • Випадіння внутрішніх органів (евісцерація) – ушкодження грудної чи черевної порожнини, внаслідок якого органи буквально випадають назовні.
  • Забій\садно.
  • Відкритий перелом.
  • Закритий перелом.
  • Опік – даний тип ушкодження, окрім локалізації, має ще одну важливу характеристику – відсоток ушкодження шкірного покриву. Тому цей пункт списку виділений тим само кольором, що й процентні позначки на силуетах. Ви можете визначити приблизну площу опіку, використовуючи процентні позначки з силуетів, що засновані на “правилі дев’яток“. Також можна самостійно визначити приблизну площу, використовуючи “правило долоні“.
  • Обмороження.
  • Інше – як і у випадку з механізмами ураження, сюди можна додати довільні варіанти, які не вказані на картці.

Інфо

Для передачі інформації про локалізацію ушкодження обведіть чи намалюйте необхідну область на силуеті, і сумістіть її лінією з відповідним типом ушкодження зі списку. У випадку кількох ушкоджень (політравм) у вас є можливість зазначити кілька місць та різні типи ушкоджень.

Ззаду картка потерпілого має ще дві секції.

Сортувальна категорія

Картка потерпілого: сортувальна категорія START

Ця секція картки потерпілого заснована на принципах та механізмах первинного сортування потерпілих за системою Simple Triage and Rapid Treatment (START) і дозволяє зарахувати потерпілого в одну з чотирьох сортувальних категорій. Докладніше про цю систему, категорії та методи їх визначення можна дізнатися у нашій публікації “Сортування потерпілих START“.

Кожна з сортувальних груп включає короткий опис маніпуляцій та показників, за якими приймається рішення про призначення відповідної сортувальної категорії. Тож карту можна використовувати не лише як носій з зазначенням відповідної категорії, а і як пам’ятку для проведення самого сортування за системою START.

Інфо

Зверніть увагу, що оцінка стану і первинне сортування дітей виконується за видозміненою системою JumpSTART. Тому рядки, що стосуються дітей, виділені тим само кольором, що і позначка “Дитина (до 8 років)” на передній стороні картки.

На додачу до маніпуляцій з визначення категорії системи START, ця секція також має два рядки з позначкою “Інше”, куди можна занести будь-які додаткові уточнюючі обставини чи деталі.

Також до цієї секції додані показники відсотків та ступенів для сортування потерпілих із опіками. Для простоти використання відповідні рядки виділені тим само кольором, що й пункт списку “Опік” в секції “Місце і тип ушкодження” (див. вище). Система первинного сортування START не має правил визначення категорій у випадку опіків, тож наша карта дозволяє вам визначати категорії пріоритету для потерпілих з опіками та без. При цьому ви можете не відриватися від оцінки стану потерпілого по системі START.

Виконані маніпуляції

Картка потерпілого: виконані маніпуляції

В завершальній секції, картка потерпілого дозволяє фіксувати важливу хронологічну інформацію, що вноситься у наступні три стовпчики:

  • Час – відповідає за фіксацію часу виконання тих чи інших дій.
  • Маніпуляція/Препарат – короткий опис дій, наприклад: накладання чи послаблення джгута, накладання бандажу чи пов’язки, тампонування рани, ін’єкції, вживання пігулок тощо. Завдяки цьому медичні спеціалісти зможуть оцінити своєчасність та повноту надання домедичної допомоги. Адміністрування медичних препаратів також впливає на життєві показники: пульс, тиск, сатурацію тощо. Тож фіксація цієї інформації допоможе прийняти такі модифікації клінічної картини до уваги.

Інфо

У випадку із джгутами, картка потерпілого виступає більш надійним засобом фіксації часу накладання, аніж папірці, пакування джгутів і бинтів тощо, які часто пропонують для цього використовувати.

  • Дозування – колонка не така важлива при накладанні джгутів чи пов’язок, але критична при використанні ліків. Багато лікарських засобів діють не миттєво, і повторне введення ніяк не прискорює цей процес. Інші мають суворі обмеження по дозуванню на добу, порушення яких призводить до вельми негативних ускладнень.Тож ця колонка допомагає контролювати кількість адміністрованих засобів.

Стовпчик “Час” більш актуальних для хронологічної інформації, а “Дозування” запобігає передозуванню. Перш ніж давати потерпілому якісь засоби – перевірте чи є на ньому картка потерпілого, і чи занесено до неї попередню інформацію. Після вживання\введення лікарського засобу обов’язково оновіть інформацію у цій секції.

При тривалому очікуванні евакуації часто виникає необхідність повторної оцінки стану потерпілого. При інтервалах між переоцінками у 5, 10 і 20 хвилин, шести рядків таблиці може вистачити на проміжки часу від 30 до 120 хв. Не зайвим буде заносити сюди інформацію і про передачу потерпілого на наступну ланку системи медичного забезпечення.

Методи фіксації

Кожна картка має еластичну гумку, якою вона надійно фіксується до рук чи ніг потерпілого, ґудзиків чи кнопок на одязі та до строп модульного інтерфейсу PALS на тактичному спорядженні. Деякі з описаних методів фіксації зображені на фото вище.

Важливо!

Намагайтеся фіксувати картку потерпілого на внутрішніх поверхнях рук та ніг, де вірогідність пошкодження гумок та карток нижча, чим на зовнішніх поверхнях. Така фіксація запобігає чіплянню карток за елементи оточення при транспортуванні та евакуації.

Окрім гумок картка потерпілого може фіксуватися і через два отвори у верхній частині. Для цього можна використовувати різні мотузки, шнурки черевиків, дроти тощо.

Картка потерпілого: розмір та розміщення в Blow-Out Kit

Розмір карток у 10 х 15 сантиметрів (ширина\висота) був вибраний відповідно до розмірів пакування гемостатичних засобів Z-medica Quikclot Combat Gauze Z-folded.Завдяки цьому комплект із трьох карток безперешкодно розміщується всередині різноманітних підсумків і кишень, де можна розмістити бинт з гемостатичним агентом. Вище демонструється приклад розміщення карток біля передньої стінки Blow-Out Kit всередині підсумка Condor Rip-Away EMT Lite Pouch.

Стійкість

Тепер ще декілька слів про матеріали та стійкість карток. Кожна картка надрукована на щільному картоні із матовим ламінуванням. По поверхні цього ламінування, на відміну від пластику, можна писати олівцями, кульковими ручками та маркерами. Ламінування також забезпечує стійкість до опадів та вологи.

При повному зануренні карток у воду картонна основа розмочується, а ламінування може відставати. Проте, записи залишаються на плівці, забезпечуючи фіксацію та стійкість внесеної інформації.

Картка потерпілого: стійкість

На фото вище і нижче можна бачити картку після кількагодинного занурення у воду. Воно не сильно вплинуло на записи, залишені маркером, ручкою і олівцем. Записи маркером втратили чіткість, але їх все ще можна успішно прочитати.

Картка потерпілого: засоби для письма

Такі занурення трохи надлишкові, оскільки картки розраховані для фіксації інформації на період часу поки потерпілого доставляють до медичного закладу. Зазвичай на це відводиться одна “золота” година. Картка потерпілого здатна протистояти опадам у вигляді роси, дощу чи снігу, забрудненням та крові протягом цього періоду.

Картка потерпілого: застосування під час сортування

Пам’ятаючи правило “Two is one, one is none”, в комплект входить три картки. Одну з них є сенс заповнити власною інформацією на випадок, якщо потерпілим виявитеся ви самі. Так ви зекономите час та допоможете тим, хто прийде вам на допомогу. Рештою карт ви скористаєтеся у випадку сортування двох потерпілих, чи дублювання інформації одного потерпілого.

Не зайвим буде доповнити комплект карток матеріалом, що можна використати для маркування потерпілих. В моєму випадку це ізоляційна стрічка червоного, жовтого, зеленого та чорного кольорів, що відповідають сортувальним категоріям системи START. Ізоляційною стрічкою можна швидко створювати браслети відповідних кольорів, до яких гускою можна навішувати картки потерпілого. Це прискорить роботу медичного персоналу, що приймає потерпілих.

Коментарі

2 відповіді до “Картка потерпілого”

  1. Аватар Степан
    Степан

    І де її скачати чи купити?

    1. Аватар MAD

      День добрий. Всі попередні тиражі наразі вже розпродані. Готуємо нові, тому слідкуйте, будь ласка, за оновленнями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *