Edge Kit (частина 1)

Edge Kit — легкий комплект висотного спорядження для використання в безпосередній близькості від краю, який знадобиться вам для підйому вантажів, створення поліспастів та рятувальних робіт.

У коментарях до нашої публікації в Instagram ви вірно здогадалися, що новенький комплект спорядження Petzl, підійшов би для поліспасту.

Я був би не SECRET SQUIRREL якби просто склав простенький поліспаст і на цьому зупинився. Натомість я спробував витягнути з нього більше, і поділюся з вами логікою створення функціональнішого комплекту.

У світі порятунку з використанням висотного спорядження (rope rescue) існує виріб під назвою «AZTEK». Це скорочення він AriZona Technician’s Edge Kit, і його назва натякає і на місце винайдення, і на головний сценарій застосування. Це фіксація, і страховка спеціаліста під час роботи в безпосередній близькості до краю. В його розробці брали участь техніки пошуково-рятувальних загонів з Аризони. Нагадаю, це штат де розташований Великий Каньйон, тож роботи і досвіду там вистачає. До реалізації також приєдналися такі виробники як Sterling Rope, Rock Exotica та CMC Rescue, і в результаті у них вийшла система компактних розмірів, логічно розділена на два краї. Один край використовується як регульований вус самострахування. Другий — відповідає за підйом вантажів з теоретичною перевагою в зусиллі 4:1. Виглядає ця система наступним чином:

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua
Система CMC AZTEK ProSeries System

На фото вище бачимо: суттєвий запас мотузки, кінець для самострахування, поліспаст 4:1 з самоблокуванням, малі об’єми вагу, ще й зручний підсумок для розміщення на поясі. Сценаріїв застосування йому спеціалісти знайшли безліч, кращий доказ — сторінка продукту, де можна переглянути відео. Логічно, що за всі ці переваги доводиться платити, і $450 — це суттєва інвестиція. Особливо для людей які не користуються AZTEK по кілька разів на день.

Тож, при всіх перевагах, довелося шукати альтернативи. Більшу частину AZTEK справді можна відтворити з використанням більш доступних компонентів. Але коли діло доходить до малих подвійних блок-роликів — тут все не так райдужно. First Ascent Huge, наприклад, набагато більші й тяжчі, через що на поясі з комфортом їх не розмістиш.

Тож я звернув увагу ще на дві схожі системи: Petzl RAD — мінімалістична система для гірськолижного альпінізму та пересування поверхнею льодовиків, а також Petzl Crevasse Rescue Kit — комплект для порятунку з розщелин тих самих льодовиків.

Система Petzl RAD
Система Petzl Crevasse Rescue Kit

Перша — виправдана в контексті свого призначення, але вже занадто мінімалістична. Це достатній аварійний комплект, але не надто ефективний для тривалих підйомів через відсутність другого блока. Друга — вже ближче, але блок-ролик Petzl Partner мені здався менш функціональним ніж Petzl Micro Traxion з механізмом самоблокування, який може ще й жумар при підйомі дублювати. На додачу, обидві системи мають зайві для мене компоненти, тому я зупинився на створенні чогось середнього між всіма трьома прототипами.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Тож, для створення свого Edge Kit, я обрав наступні компоненти:

  • Мотузка Tendon Reep 8mm (15 м.) — легка й міцна допоміжна мотузка, сумісна з затискачами і роликами цього комплекту. Для порівняння: в оригінальний CMC AZTEK включено 50 футів (~ 15.3 м.) мотузки.
  • Мотузка Tendon Reep 6mm (4 м.) — допоміжний шнур для в’язання замкнутої регульованої петлі з використанням вузла Purcell Prusik. Діаметр умисно менший за основну мотузку для того, щоб усі схоплюючі вузли працювали ефективніше.
  • Карабіни Petzl OK Triact-Lock (5 шт.) — компактні і легкі карабіни овальної форми для кращої сумісності з блок-роликами і затискачами комплекту.
  • Блок-ролики Petzl Micro Traxion (2 шт.) — легкі і ефективні блоки з вбудованою системою блокування руху мотузки у зворотному напрямку (progress capture).
  • Затискач Petzl Tibloc — надлегкий аварійний затискач, здатний замінити схоплюючі вузли.

Далі я розкажу як усі ці компоненти поєднати у власний Edge Kit, а в наступній публікації продемонструю його можливості на практиці.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Задля створення Edge Kit вам доведеться ідентифікувати на основній мотузці обидва кінці і середину, після чого зав’язати на них три вузли. Складіть мотузку навпіл і зав’яжіть на її середині австрійський провідник (австрійський метелик, бергшафт, серединний провідник, alpine butterfly і т.д.). Якщо ви ще не знайомі з цим вузлом — у нас на ресурсі є детальна інструкція як його в’язати. Цей вузол ви будете використовувати для позначення середини мотузки. За потреби його можна розпустити, щоб використовувати систему на всю довжину.

На обох кінцях зав’яжіть вузли «Бочка» (Barrel knot) — по суті це вузол грейпвайн з додатковим обносом навколо корінного кінця. Якщо раптом ви з ним ще не знайомі — скористайтеся нашою інструкцією. В ці вузли надалі будуть вставлятися карабіни. Чим сильніше навантаження на мотузці — тим сильніше вони стискають карабіни. Схожим чином ми вже робили при створенні саморобних вусів самострахування.

Тепер можна готувати кінці під відповідні задачі: один кінець для самострахування, другий — для підйому вантажів. Їх надалі ми будемо називати «персональним» та «піднімним» відповідно.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Для «персонального» кінця вам знадобляться два карабіни та регульована петля Purcell Prusik з допоміжного шнура діаметром 6 мм.. Якщо ви ще не знайомі з тим як в’язати Purcell Prusik — ми нещодавно зупинялися на ньому окремо, тож не будемо повторюватися. Щоправда, Purcell Prusik з нашої попередньої публікації вам доведеться трохи модифікувати — збільшити довжину петлі перед вузлом грейпвайн, і зав’язати на ній ще один додатковий вузол Прусика тим самим способом, що і для створення самої замкнутої петлі.

Після цього вам вистачить накинути цей вузол Прусика на кінець мотузки, та встібнути карабіни в вузол «Бочка» на та в регульовану петлю Purcell Prusik.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Завершений «персональний» кінець зображено на фото вище. Спробуйте розмістити вузол грейпвайн на петлі якомога ближче до прусика, який накинуто на основну мотузку. Так у петлі Purcell Prusik буде більший запас регулювання. Він вам знадобиться згодом, аби краще адаптуватися до висоти і відстані між вами та точкою фіксації.

На відміну від оригінального CMC AZTEK, на фото вище відсутня трубчата стропа. Вона передбачена для захисту мотузки від пошкоджень, які виникають коли ви фіксуєтесь до опор не округлої форми. На момент написання цього матеріалу мені не вдалося знайти 2 метри трубчатої стропи Tendon Tubular Tape 19 mm, але, я обов’язково додам її як тільки вона з’явиться в наявності. Вам раджу зробити так само.

Тепер перейдемо до протилежного кінця нашого Edge Kit.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Для «піднімного» кінця не треба нічого плести, бо тут в хід йде решта «заліза»: три карабіни Petzl OK Triact-Lock, два блок-ролики Petzl Micro Traxion і затискач Petzl Tibloc.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

З них треба скласти простий поліспаст (так званий «Z-rig») з теоретичною перевагою в силі 3:1. Враховуючи тертя, вона буде меншою, але два блок-ролика з ефективністю в 91% роблять втрати мінімальними. Це точно краще ніж протягувати мотузку через пруток карабінів. Блокування прокручування у зворотному напрямку буде активуватися в блоку що кріпиться до опори (на фото вище справа вгорі), але і другому Petzl Micro Traxion знайдеться застосування. Детальніше про нього я розкажу у наступній публікації.

Знову ж, 3:1 це не 4:1 як в оригінального CMC AZTEK, але по вартості, об’єму і вазі, такий поліспаст доступніший, тож вважатимемо це компромісом. У випадку з AZTEK цей кінець називається «Set of Fours», але оскільки в нас не подвійні блоки, то вважатимемо це просто «піднімним» кінцем.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

На фото вище можна бачити обидва кінці у зібраному стані, а також вузол в середині мотузки. Це всі дії, які треба було виконати для збору даного Edge Kit.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Вам залишається вибрати вільну довжину від обох кінців до центру мотузки і знайти для свого Edge Kit відповідний контейнер. Я з самого початку не планував виділяти під нього окремий підсумок, як в оригіналі, бо карабіни і пара додаткових вузлів і так дозволяють вивісити комплект на індивідуальну страхувальну систему. Але може з часом я перегляну свій підхід.

Наразі мій Edge Kit складено в окрему кишеню рюкзака разом з іншим спорядженням для порятунку, куди він складається «піднімним» кінцем вглиб, а «персональним» назовні. Саме «персональний» кінець буде вийматися першим, бо ним ви будете фіксуватися до опори. У випадках коли «піднімний» кінець потрібен раніше — весь комплект просто виймається з кишені, перегортається, і складається назад в перегорнутому стані.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

А от як користуватися Edge Kit загалом, і кожним з його кінців окремо, я розкажу вже в наступній публікації.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: