Edge Kit (частина 1)

Edge Kit — невеликий та відносно легкий комплект висотного спорядження для використання в безпосередній близькості до краю, також придатний для підйомів вантажів, створення поліспастів та рятувальних робіт.

У коментарях до нашої публікації в Instagram ви вірно здогадалися, що комплект спорядження Petzl, який у нас з’явився не так давно, підійшов би для поліспасту.

Але я був би не SECRET SQUIRREL якби просто склав простенький поліспаст і на цьому зупинився, не спробувавши витягнути з нього більше, тож давайте поділюся з вами логікою створення чогось цікавішого.

У світі порятунку з використанням висотного спорядження (rope rescue) існує такий виріб як AZTEK. Це скорочення він AriZona Technician’s Edge Kit, і сама його назва натякає і про місце винайдення, і про головний сценарій застосування — фіксація і страховка спеціаліста під час роботи в безпосередній близькості до краю. В його розробці та створенні брали участь техніки пошуково-рятувальних загонів з Аризони (нагадаю, що це штат, де розташований Великий Каньйон, тож роботи для гірських пошуково-рятувальних команд там вистачає), а також такі виробники як Sterling Rope, Rock Exotica та CMC Rescue. В результаті у них вийшла система вельми компактних розмірів, один край якої використовується як регульований вус для самострахування, а на іншому краю розташована система з блоків, яка відповідає за підйом вантажів з теоретичною перевагою в зусиллі 4:1. Виглядає ця система приблизно ось так:

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

І все, наче, добре: і суттєвий запас мотузки, і кінець для фіксації, і поліспаст 4:1 з самоблокуванням, і малі об’єми, легка вага, ще й зручний підсумок для розміщення на поясі в комплекті. І сценаріїв застосування йому спеціалісти знайшли майже безліч (сходіть лишень на сторінку продукту і перегляньте кілька відео). Як ви розумієте, за всі ці переваги доводиться платити, і майже $450 (без урахування доставлення в Україну і розмитнення) для того, хто не пов’язаний з порятунком і висотними роботами на щоденній основі — це вельми суттєва інвестиція, яку складно назвати рентабельною. Тож, при всіх позитивних моментах, довелося задуматися над альтернативами. І хоч більшу частину цієї системи можна відтворити, використовуючи більш доступні компоненти (мотузки, карабіни тощо), коли діло дійшло до маленьких подвійних блок-роликів — тут все виявилося не так райдужно. Як ви розумієте, використання тих самих First Ascent Huge з одного з наших оглядів, чи їх аналогів — це система вже на порядок більша за розмірами та вагою. Коротко кажучи, на поясі відносно непомітно не поносиш.

Тоді я звернув увагу ще на дві системи схожого сегмента використання: Petzl RAD — мінімалістична система для гірськолижного альпінізму, скітуру та пересування поверхнею льодовиків, а також Petzl Crevasse Rescue Kit, для порятунку з розщелин тих самих льодовиків.

Система Petzl RAD
Система Petzl Crevasse Rescue Kit

Перша, хоч і вельми успішна у своєму природному ареалі використання, але вже занадто мінімалістична, що робить з неї гарний аварійний комплект, але не надто ефективна (через відсутність другого блока) для більш частого чи постійного використання. Друга — вже ближче, але блок-ролик Petzl Partner, що входить до складу системи, мені здався менш функціональним ніж Petzl Micro Traxion, який оснащений механізмом самоблокування, ще й може дублювати жумар при підйомі. Плюс, обидві системи мають компоненти в яких у мене не було потреби, тож я вирішив самостійно зібрати щось середнє між ними всіма.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

І для цього я зупинився на наступних компонентах:

  • Мотузка Tendon Reep 8mm (15 м.) — легка й міцна допоміжна мотузка, сумісна з затискачами і роликами цього комплекту, використання якої суттєво полегшує загальну вагу і об’єми системи. Для порівняння, до складу оригінального CMC AZTEK входить 50 футів (~ 15.24 м.) мотузки.
  • Мотузка Tendon Reep 6mm (4 м.) — допоміжний шнур для в’язання замкнутої регульованої петлі з використанням вузла Purcell Prusik. Діаметр умисно менший за основну для того, щоб усі схоплюючі вузли працювали ефективніше.
  • Карабіни Petzl OK Triact-Lock (5 шт.) — компактні, легкі і безпечні карабіни овальної форми для кращої сумісності з блок-роликами і затискачами комплекту.
  • Блок-ролики Petzl Micro Traxion (2 шт.) — компактні й легкі блоки з вбудованою системою блокування руху мотузки у зворотному напрямку (progress capture).
  • Затискач Petzl Tibloc — надлегкий і компактний аварійний затискач, здатний замінити схоплюючі вузли.

Далі я розкажу як усі ці компоненти поєднати у власний Edge Kit, а в наступній публікації продемонструю можливості його використання на практиці.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Тож, для того, щоб використати вашу основну мотузку в складі Edge Kit вам доведеться ідентифікувати на ній обидва кінці і середину і зав’язати три вузли.

Просто складіть мотузку пополам і зав’яжіть на її середині вузол австрійський провідник (австрійський метелик, бергшафт, серединний провідник, alpine butterfly і т.д.). Якщо ви ще не знайомі з цим вузлом — у нас на ресурсі є детальна інструкція як його в’язати. Надалі цей вузол буде використовуватися для позначення середини мотузки, і довжини кожного з робочих кінців, але за потреби він може бути легко розпущений для використання всієї довжини мотузки.

На обох кінцях зав’яжіть вузли «Бочка» (barrel knot) — по суті це грейпвайн з додатковим обносом навколо корінного кінця, але якщо ви з ним також не знайомі — скористайтеся нашою інструкцією з його в’язки. В ці вузли надалі будуть вставлятися карабіни, і чим сильніше буде навантаження на мотузці — тим сильніше вони будуть тримати карабіни. В схожому контексті ми вже використовували їх при створенні саморобних вусів для самострахування.

Тепер розділіть кінці і далі ми підготуємо кожен із них під відповідні задачі.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

На одному кінці, який надалі ми називатимемо «персональним», вам знадобляться два карабіни та регульована петля Purcell Prusik з допоміжного шнура діаметром 6 мм.. Якщо ви ще не знайомі з тим як в’язати Purcell Prusik — ми нещодавно зупинялися на ньому окремо, тож не будемо повторюватися.

Щоправда, до Purcell Prusik з нашої попередньої публікації вам доведеться внести певні зміни, а саме збільшити довжину петлі перед вузлом грейпвайн, і зав’язати на ній ще один додатковий вузол Прусика тим самим способом, що і для створення самої замкнутої петлі. Після цього вам вистачить накинути цей вузол Прусика на кінець мотузки діаметром 8 мм, та встібнути по одному карабіну в вузол «Бочка» на її кінці, та в регульовану петлю Purcell Prusik.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Завершений «персональний» кінець після всіх маніпуляцій та регулювань видно на фото вище. Постарайтеся розмістити вузол грейпвайн на петлі Purcell Prusik таким чином, щоб він займав якомога менше корисної довжини петлі, а вузол Прусика по ній міг рухатися з максимальною амплітудою. Це вам пізніше знадобиться коли цим кінцем ви будете фіксуватися до опори, а довжину петлі доведеться підлаштовувати з урахуванням висоти і відстані від вас до точки фіксації.

На жаль, у порівнянні з оригінальним CMC AZTEK, на фото вище відсутня трубчата стропа, передбачена для захисту мотузки від пошкоджень, які виникають коли ви фіксуєтесь до опор не округлої форми. На момент написання цього матеріалу мені не вдалося знайти 1-2 метри трубчатої стропи Tendon Tubular Tape 19 mm, але, будьте певні, я обов’язково додам її як тільки вона з’явиться в наявності, що і вам раджу зробити.

Тепер перейдемо до протилежного кінця мотузки й подальшого створення нашого Edge Kit.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

На цей раз вже не треба нічого плести, адже тут нам знадобиться все «залізо» в того комплекту, що лишився, а саме: три карабіни Petzl OK Triact-Lock, два блок-ролики Petzl Micro Traxion і затискач Petzl Tibloc.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

З їх допомогою треба скласти вельми простенький поліспаст (так званий «Z-rig») з теоретичною перевагою в силі 3:1. Звісно, з урахуванням тертя вона буде меншою, але, беручи до уваги, присутність двох блок-роликів з ефективністю в 91%, це не так суттєво, і точно краще ніж протягувати мотузку через пруток карабінів. У більшості випадків блокування прокручування у зворотному напрямку буде активуватися в блоку, який кріпитиметься до станції або опори (на фото вище справа вгорі), але і другому Petzl Micro Traxion знайдеться застосування, до чого ми повернемося у наступній публікації.

Знову ж, 3:1 це не 4:1 як в оригінального CMC AZTEK, але по об’єму, вазі, і загальній вартості такий поліспаст більш доступний для використання, тож вважатимемо це компромісом. У випадку з AZTEK цей кінець називається «Set of Fours», але оскільки в нас не подвійні блоки, то вважатимемо це просто «піднімним» кінцем.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

На фото вище ви можете бачити обидва кінці, і «піднімним» і «персональний» у зібраному стані, а також вузол в середині мотузки. Це всі дії, які треба було виконати для збору даного Edge Kit.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Надалі вам залишається лише вибрати вільну довжину від обох кінців до центру мотузки і знайти для свого Edge Kit відповідний контейнер. Відверто кажучи, я не планував виділяти під нього окремий підсумок, як в оригіналі, адже за допомогою карабінів з комплекту і пари додаткових вузлів обидві половинки системи і так можна зручно вивісити на індивідуальну страхувальну систему, але може з часом я перегляну свій підхід. Наразі мій Edge Kit складено в окрему кишеню рюкзака разом з іншим спорядженням для порятунку, куди він складається «піднімним» кінцем вглиб, а «персональним» назовні, оскільки той використовується частіше. У випадку коли «піднімний» кінець потрібен раніше — весь комплект просто виймається з кишені, перегортається і складається назад в перегорнутому стані, що дозволяє так само вільно видавати довжину мотузки прямо з кишені.

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

А от як користуватися кожним із цих кінців, і Edge Kit загалом, та в яких саме цілях я розкажу вже в наступній публікації, тож надовго не відволікайтесь.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: