3M Steri-Strip – серія вузьких стрічок з клейкою основою від 3M, які можуть замінити хірургічні шви.
Разом з автоадгезивними бинтами серії 3M Coban Self-Adherent Wrap з нашого попереднього огляду, в медичній лінійці товарів 3M є ще один корисний продукт, з яким я познайомлю вас сьогодні – 3M Steri-Strip.
3M Steri-Strip часто згадується як “пластирні стрічки” або “пластирний шкірний шов”, що частково описує їх призначення і спосіб використання. 3M Steri-Strip – це невеликі смужки на адгезивній основі, чим вони і нагадують пластир. Призначені вони для стягування країв ран і проникаючих ушкоджень шкірного покриву, тому вони також часто асоціюються із хірургічними швами. 3M Steri-Strip використовуються в травматології, корекційній та пластичній хірургії як менш агресивна альтернатива швам чи скобам.
Доволі складно уявити як клейка смужка може замінити хірургічний шов, але 3M Steri-Strip протиставляє цьому наступні аргументи.
- Гіпоалергенний адгезив, комфортний для тривалого носіння.
- Клейкість, що забезпечує надійність фіксації.
- Паро- та повітропроникна поверхня.
- Неінвазивний характер впливу: смужки клеяться поверх шкіри, без потреби робити додаткові надрізи чи проколи.
- Зниження ризику занесення інфекції, утворення шрамів чи рубців.
- Простота застосування: не потребує залучення кваліфікованого персоналу і спеціалізованого медичного спорядження (шовного матеріалу, хірургічних степлерів тощо).
- Заміна та вилучення без залучення кваліфікованого персоналу.
- Доступні варіанти ширини: 0,125″ (0,3 см.), 0,25″ (0,63 см.), 0,5″ (1,27 см.), 1″ (2,54 см.)
- Доступні варіанти довжини: 1,5″ (3,81 см.), 2″ (5,08 см.), 3″ (7,62 см.), 4″ (10,16 см.), 5″ (12,7 см.)
Всупереч поширеним помилковим думкам, накладання швів – це медична(!) маніпуляція, яку має виконувати кваліфікований спеціаліст у підготованих умовах. Люди не дарма вчаться по кілька років, вивчають різні види швів і вузлів, проходять практики під наглядом досвідчених колег, складають екзамени і отримують дипломи. Накладання правильного шва не просто так потребує знань і навичок, бо без них суттєво ростуть шанси занесення інфекції, гноїння і розвитку інших ускладнень. Тому не варто сподіватися, що вас навчать шити “універсальним швом” і усім можливим тонкощам за якийсь день-два, після чого ви зможете шити рани будь-якої складності у польових умовах.
Накладання швів також не має нічого спільного із домедичною допомогою. До прибуття медиків куди надійніше накладати компресійні пов’язки, або тампонувати рану. Якщо без знань та навичок накладати шви – хірургу згодом доведеться не просто якісно зробити свою роботу з нуля, а попередньо розібратися з вашим “вишиванням”. Тобто йому доведеться різати ваші шви, видаляти всі рештки шовного матеріалу, вичищати рану, робити підготовчу обробку і тільки тоді накладати нові шви. І добре якщо йому при цьому ще буде за що зачепитися, а не усі тканини довкола рани будуть пошкоджені вашими невмілими діями. Тому краще не заважайте спеціалістам якісно виконувати їх роботу: вийняти з рани бинт і промити – значно легше ніж розбиратися з купою швів та вузликів.
Як ви зрозуміли, я не прихильник накладання швів некваліфікованим персоналом. Тому я не ношу у своїх аптечках голки і шовний матеріал, і навіть не претендую накладати шви власноруч. Я віддаю перевагу неінвазивним засобам, до яких і належать 3M Steri-Strip. Вони підходять для випадків, коли шити в полі не має можливості, а необхідно стягнути краї рани на час подорожі до найближчого медичного закладу. Щоб запобігти інфікуванню рани під час транспортування їх достатньо. Уже в медичному закладі спеціаліст легко їх видалить, і прийметься надавати відповідну допомогу. Такий підхід мінімізує супутні пошкодження рани та можливі ускладнення, а також прискорює загоєння.
Перш ніж переходити до детального огляду 3M Steri-Strips, зазначу, що виробник передбачив кілька варіантів під різні сценарії застосування.
- 3М Steri-Strip Blend Tone Skin Closures – смужки тілесного кольору. Використовуються в пластичній хірургії і косметології для стягування ран на обличчі і відкритих ділянках тіла. Для випадків коли зовнішній вигляд має значення.
- 3М Steri-Strip Antimicrobial Skin Closures – пластирні шви з антибактеріальним покриттям. Знижують ризик забруднення рани й подальшого розвитку інфекції. Для складних ран, використання у жарких та вологих умовах.
- 3М Steri-Strip Elastic Skin Closures – еластичні смужки, які розтягуються разом із рухами тіла. Застосовуються на ділянках з високою рухливістю: суглоби, пальці рук тощо.
- 3М Steri-Strip Reinforced Adhesive Skin Closures – адгезивні смужки, посилені нейлоновими волокнами. Використовуються для стягування великих ран, а також у місцях з високими абразивними навантаженнями.
Далі в огляді представлені смужки 3М Steri-Strip Reinforced Adhesive Skin Closures, найбільш відповідні для домедичної допомоги.
Пакування 3M Steri-Strip залежить від вибраного типу, довжини та ширини пластирних швів. Це прозорий пластиковий пакет, через який добре видно основу, на яку клеяться смужки. Спереду на пакеті зафіксовані: обраний тип смужок, строк придатності, а також логотип і контактні дані виробника.
Зверху пакування не має запаяного вакуумованого шва і розходиться на два шари. Потягніть ці шари у протилежні сторони аби відкрити пакування, і отримати доступ до 3M Steri-Strip. Відкривати пакет таким чином доволі зручно навіть коли руки вдягнуті у гумові рукавиці.
Всередині на вас чекатиме паперова основа з логотипом Steri-Strip. На фото вище це три 3М Steri-Strip Reinforced Adhesive Skin Closures шириною 6,3 мм. і довжиною 7,62 см. На них добре видно посилені нейлонові волокна, які надають смужкам міцності й не дають їм розтягуватися. На кожну смужку цієї ширини приходиться по 5 волокон.
З боків в основі зроблена перфорація задля кращого доступу до адгезивної сторони смужок. Ви можете відірвати край паперової основи, приклеїти смужку з однієї сторони рани одним кінцем, натягнути смужку, і приклеїти її до іншої сторони рани, одночасно відклеюючи смужку від основи. Робиться це аби мінімізувати контакт пальців із клейкою поверхнею і знизити ймовірність занесення інфекції у рани під час приклеювання.
Відповідних ушкоджень у мене, на щастя, немає, тому задля демонстрації я просто приклеїв 3M Steri-Strip на зовнішню сторону кисті. Клейкості смужки достатньо для надійної фіксації. Склад не викликає дискомфорту і розводів клею при тривалому носінні. Сама поверхня смужки проникна: повітря вільно циркулює, а піт випаровується. Під смужками не виникає “парникового ефекту”, як при використанні звичайного пластиру. У пластиру 3M Steri-Strip виграють ще й тим, що в пакуванні вони одразу порізані до відповідних розмірів, в той час як рулонний пластир треба різати власноруч, лишаючи масу відбитків на клейкій основі.
На завершення, відео з Youtube-канала виробника, яке демонструє правильне використання 3M Steri-Strips для стягування ушкоджень шкірного покриву.
Сподіваюся, мені вдалося переконати вас, що у швів та скоб, які потребують кваліфікації та тривалого навчання, є простіші і доступніші альтернативи для догоспітального надання допомоги – 3M Steri-Strips.
Залишити відповідь