Критичні кровотечі: перша допомога

Критичні кровотечі – кровотечі великої інтенсивності, що виникають при ураженні магістральних судин, а загальне падіння об’єму циркулюючої крові (ОЦК) загрожує життю потерпілого.

Як зупиняти критичні кровотечі?

Як скласти NAR Combat Application Tourniquet: спосіб з інструкції - secretsquirrel.com.ua

Кровотечі, які супроводжуються фонтаном крові з місця ураження, видимим поширенням калюжі крові під потерпілим, частковою чи повною травматичною ампутацією кінцівок і т.і. вважаються критичними. Спричинене це швидкою втратою великих об’ємів крові, відновити які організм не здатен самостійно.

Як ми вже з’ясували у попередній публікації, присвяченій допомозі при помірних кровотечах, для накладання компресійної пов’язки вам знадобляться відповідні медичні матеріали або підручні засоби та час. Час, коли мова йде про критичні кровотечі – це найдорожчий ресурс, тому аби потерпілий не стік кров’ю поки ви накладаєте компресійну пов’язку варто використовувати дещо модифікований алгоритм допомоги при критичних кровотечах:

  1. Проінструктуйте потерпілого закрити рану

    Для надання допомоги вам потрібен час, а потерпілому важлива кожна секунда. Аби той час, що ви готуєтеся, вдягаючи рукавички, чи розгортаючи пакування бинтів, потерпілий не стікав кров’ю – проінструктуйте його закрити рану рукою і тиснути на неї якомога сильніше.

  2. Вдягніть медичні рукавички

    Медичні рукавички – обов’язковий атрибут надання першої допомоги, і особливо коли мова йде про кровотечі. Оскільки кров потерпілого може містити інфекційні захворювання (гепатит, ВІЛ тощо) вам обов’язково треба мати засоби захисту від неї.

  3. Накладіть джгут

    При кровотечах з кінцівок (незалежно від типу) джгути накладаються на верхній третині плеча (максимально близько до пахвів) і на верхній третині стегна (максимально близько до пахової складки). В цих місцях зосереджені магістральні судини, тому їх блокування призводить до максимального ефекту у мінімальні строки.

    Через розміщення судин між двох кісток, накладання джгутів на гомілку та передпліччя вважаються не ефективними. Навіть повне затягування джгута у цьому випадку не дає очікуваного ефекту.

    Завдання джгута – перекрити подачу крові до ураженої кінцівки на час поки ви шукатимете місце ураження та блокуватимете кровотечу з нього.

  4. Затягніть джгут

    Затягніть джгут до стискання магістральних судин та повного припинення кровотечі з місця ураження. Зафіксуйте джгут у затягнутому стані.

    Для перевірки правильності накладання джгутів під час тренування можна використовувати наступні критерії: для руки – капілярне наповнення (відновлення нормальної пігментації після стискання кінчика пальця) становить понад дві секунди, для ноги – ви не можете повністю спертися на ногу з джгутом через больові відчуття.

  5. Знайдіть та проаналізуйте місце ураження

    Поки джгут виграє вам трохи часу, повністю блокуючи кровопостачання ураженої кінцівки, знайдіть місце пошкодження та зверніть увагу на його вид.

  6. Обробіть рану відповідно до характеру ураження

    Якщо це поверхнева травма – переходьте до накладання компресійної пов’язки, якщо проникаюча – спершу тампонуйте канал рани, а потім накладайте компресійну пов’язку.

  7. Послабте джгут

    Після тампонування рани чи накладання компресійної пов’язки спробуйте послабити джгут для відновлення кровопостачання кінцівки та запобігання ураження нервів. Якщо кровотеча не відновиться – можна послабити джгут і залишити компресійну пов’язку з тампонуванням.

  8. Зафіксуйте час накладання джгута

    Якщо при послабленні джгута інтенсивність кровотечі не знижується – затягніть його знову та залиште затягненим. Не забудьте зафіксувати час накладання джгута, вказавши його на джгуті, на одязі чи у картці потерпілого.

  9. Перевіряйте стан джгута під час транспортування потерпілого

    У випадку самостійного транспортування потерпілого до вищих рівнів медичного забезпечення, не забувайте перевіряти натягненість джгута та ступінь блокування кровотечі, оскільки деякі джгути можуть послаблюватися при згинанні кінцівок, перекладанні потерпілого на ноші тощо.

Тепер, коли ми ознайомилися з алгоритмом, доповнимо його ще кількома особливостями використання джгутів.

Інформація

Гумові джгути (джгут Есмарха, SWAT-Tourniquet) вельми не бажано накладати безпосередньо на шкіру через ризик ушкодження шкірних покривів та розвиток гематом. Очевидно, що коли мова йде про порятунок життя, то працює принцип “Життя в обмін на здоров’я”, але якщо можливість уникнути додаткових ушкоджень все ж існує – скористайтеся нею, підклавши під них трохи матерії чи бинтів.

Послаблення джгута з заміною його компресійною пов’язкою чи бандажем націлені на мінімізацію часу повного блокування кровопостачання тканин та нервів, і зниження ризику ампутації кінцівки. Не дивлячись на це, сучасний протокол надання допомоги в умовах бойових дій Tactical Combat Casualty Care (TССС чи T3C) допускає непреривне накладання джгута на строк до двох годин, за які потерпілий має бути доправлений у медичний заклад для подальшого огляду і профільного лікування.

Сучасні джгути-турнікети типу NAR Combat Aplication Tourniquet (C-A-T), TMS SOF Torniquet (SOF-T), Pyng Medical Mechanical Advantage Tourniquet (M-A-T) найкраще підходять для зупинки критичних кровотеч та подальшого дозованого послаблення тиску.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *