Огляд шини NAR SAM Splint 2

SAM Splint 2 від NAR – універсальна, компактна і легка медична шина, що є ефективним засобом стабілізації вивихів та переломів.

Шину для іммобілізації пошкоджених при травмах кінцівок, звісно, можна виготовити і з підручних матеріалів. Правда, як і у випадку з укриттями, для цього потрібні ресурси і час. Якщо ваша індивідуальна аптечка типу IFAK, в якій легко може розміститися гнучка шина, під час польових виходів завжди знаходиться при вас, то вам не доведеться лізти з ушкодженою ногою у найближчу лісосмугу за гілками для імпровізованої шини.

SAM Splint 2 (Military Version) – це адаптація SAM Splint від SAM Medical Products для військового застосування. З метою додаткового маскування довелося відмовитися від традиційного помаранчево-блакитного кольору SAM Splint на користь кольору Olive, а от решта шини досі забезпечує наступні переваги.

 • Гнучкість сумісна з більшістю ушкоджень кінцівок і навіть шиї.
 • Надійність фіксації.
 • Можливість повторного використання.
 • Швидке очищення та сушка.
 • Не містить латексу.
 • Просвічується рентгенівськими променями.
 • Вологостійкість.
 • Стійкість до температури та висот.
 • Розміри в складеному стані (см.): 23, 5 х 11 х 2,5 (висота\ширина\глибина).
 • Розміри в розкладеному стані (см.): 91 х 11 (довжина\ширина).
 • Вага: 127 г.

Конструктивні особливості

NAR SAM Splint 2: вигляд спереду

У випадку придбання, гнучка шина прибуде до вас в складеному стані, запакована у формований прозорий пакет. Нічого особливого у ньому немає, тому що все криється в самій шині.

NAR SAM Splint 2: вигляд збоку

З виробництва SAM Splint 2 Military Version складена в чотири рази і має загальні габарити в межах 23,5 см. x 11 см. x 2,5 см. (висота\ширина\глибина). Такий спосіб пакування, окрім кольору піни, певно, єдина суттєва відмінність військової версії від цивільної, яка зазвичай постачається у скрученому стані. Завдяки більш пласкому пакуванню Sam Splint 2 Military Version зручніше розташовується в медичних підсумках та заплічниках. При вазі всього в 127 грамів вона також навряд чи буди привертати багато уваги.

Структурно шина складається з гнучкої алюмінієвої основи, що може формуватися, і демпферного дрібнопористого матеріалу, який покриває основу з усіх сторін. Цей матеріал має вологовідштовхувальні якості, завдяки чому ви можете не хвилюватися, що SAM Splint 2 забрудниться кров’ю чи іншими рідинами. В такому випадку шину можна легко відмити з використанням води і звичайних мийних засобів.

Друга проблема, якої вас позбавляє демпферне покриття гнучкої шини – це необхідність використовувати марлю, вату, тканину тощо як проміжний шар між травмованою кінцівкою і шиною. Такий проміжний шар потрібен, аби не перетискати і не ушкоджувати кровоносні судини при фіксації шини до кінцівки. У випадку використання SAM Splint 2 у вас немає потреби марнувати перев’язувальний матеріал. Шину можна накладати безпосередньо на кінцівку, сформувавши її потрібним чином, та зафіксувавши кількома витками пластира, скотча (армованого чи звичайного), мотузкою тощо.

Застосування

Регульована довжина та ступінь жорсткості дозволяють зручно підлаштовуватися від різноманітні травми кісток, суглобів і шиї. Додатково радимо переглянути навчальні відео (англ. мова) про способи формування шини SAM Splint 2, серед яких варто згадати 3 наступні.

С-подібний вигин (C-curve)

NAR SAM Splint 2: C-подібний вигин

Задля отримання жорсткості достатньо сформувати SAM Splint 2 у С-подібний вигин, після чого гнучка основа, працюючи по принципу арки, яка рівномірно розподіляє навантаження, стає міцною та надійно фіксує кінцівку. Це найменш жорсткий з трьох типів формування шини, але використовується він, певно, частіше від решти.

Зворотний С-подібний вигин (Reverse C-curve)

NAR SAM Splint 2: M-подібний вигин

Цей спосіб формування шини SAM Splint 2 забезпечує більш жорстку фіксацію, оскільки, на відміну від C-curve, має вже два поздовжні ребра жорсткості. Для швидкого отримання Reverse C-curve спочатку формується звичайний C-curve, після чого краї шини вигинаються у зворотному напрямі. Бічний переріз SAM Splint 2 при цьому нагадує латинську літеру “W” зі скругленими кутами.

Т-подібний вигин (T-curve)

NAR SAM Splint 2: T-подібний вигин

T-curve, він же тавр, певно, найбільш жорсткий з трьох способів формування шини, який використовується для фіксації великих кісток, чи при великій ймовірності навантажень під час транспортування. Для пришвидшення формування цим способом спочатку перегніть SAM Splint 2 навпіл по всій довжині, а після цього кожну з половин зігніть навпіл ще раз, вигинаючи в зворотному напрямку, і утворюючи при цьому кут в 9 градусів. Бічний переріз шини при цьому буде схожий на букву “Т”.

Важливо!

Аби невиправдано не турбувати ушкоджену кінцівку, пам’ятайте, що формувати шину варто виключно на здоровій кінцівці потерпілого, а якщо така можливість відсутня – на своїй. Лише після цього вже сформовану шину варто фіксувати до ушкодженої кінцівки потерпілого.

Кілька прикладів використання SAM Splint 2 для іммобілізації кінцівки наведені на фото нижче.

NAR SAM Splint 2: фіксація передпліччя
Іммобілізація передпліччя за допомогою NAR SAM Splint 2
NAR SAM Splint 2: фіксація гомілки
Іммобілізація гомілки за допомогою NAR SAM Splint 2

Фіксувати попередньо сформовану шину до кінцівки можна звичайним чи еластичним бинтом, пластиром, а також звичайним чи армованим скотчем. В останніх випадках будьте обережні, бо після сильного прилипання, високих навантажень чи тривалого використання демпферне покриття шини може відклеюватися разом із скотчем, викликаючи часткове пошкодження шини.

Задля швидкого і зручного повернення шини до початкової форми, після використання шини її достатньо скрутити по всій довжині, позбавляючись тим самим від С-подібного вигину, що надає їй жорсткості. Після цього її можна сформувати будь-яким зручним для транспортування способом, чи так і лишити згорнутою.

Загалом, NAR SAM Splint 2 – це якісний, зручний у використанні й універсальний засіб, який може фіксувати переломи і вивихи, а також служити імпровізованим коміром для фіксації шийного відділу хребта. До моєї індивідуальної аптечки IFAK ця шина увійшла як ефективний засіб самодопомоги при травмах, адже погодьтеся, що зламавши, наприклад, одну з верхніх кінцівок, виготовляти імпровізовану шину з підручних засобів лише однією рукою ще треба примудритися. У випадку ж з гнучкою шиною достатньо лише вийняти її з медичного підсумка і сформувати необхідним чином під ушкоджену кінцівку і тип перелому.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *