Edge Kit (частина 2)

Edge Kit (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

В нашій попередній публікації я фокусувався переважно на тому, як підбиралися компоненти для доступнішого аналогу CMC AriZona Technician’s Edge Kit, та як із них скласти дієвий Edge Kit. Сьогодні ж продемонструю як його використовувати на практиці у кількох з безлічі можливих сценаріїв.

Якщо ви пам’ятаєте, то минулого разу, вузлом на середині довжини мотузки ми розділили Edge Kit на два незалежні кінці, та умовно їх назвали «персональним» та «піднімним». Тож ознайомимося з ними по черзі, і почнемо з «персонального».

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Перше і основне завдання, яке ставиться перед «персональним» кінцем, і чому весь комплект, власне, й називається Edge Kit — це захист від зривів та падінь при роботі у безпосередній близькості до краю, або при роботі на значній висоті.

Саме для цього до складу «персонального» кінця включена петля, утворена вузлом Purcell Prusik. Ця петля має фіксуватися до точки фіксації на вашій індивідуальній страхувальній системі в той час, як основна мотузка діаметром 8 мм. кріпиться до опори та фіксується за допомогою одного з карабінів. На фото вище можна бачити саме цей сценарій використання.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Окрім просто можливості зафіксуватися до опори, та відрегулювати довжину петлі залежно від обставин, Purcell Prusik забезпечує вам ще одну перевагу — поглинання динамічних навантажень у випадку коли ви перечепилися чи з’їхали при роботі на поверхнях з крутим кутом нахилу. Досягається це шляхом того, що вузли Прусика, з допомогою яких утворений «персональний» кінець Edge Kit, не схоплюються моментально, а роблять це поступово, поглинаючи тим самим частину енергії початкового ривка. Це, свого часу, знижує навантаження на вас, та на опору у випадку зриву.

З «персональним» кінцем все більш-менш зрозуміло, тож перейдемо до «піднімного» кінця.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Як вказує назва та будова, до складу якої входить простий поліспаст з використанням двох роликів Petzl Micro Traxion та затискача Petzl Tibloc, який забезпечує теоретичну перевагу в силі 3:1, — цей кінець орієнтований на можливість підйому вантажів, та передачі зусилля туди, де воно необхідне.

Так на фото вище можна бачити одночасне використання обох кінців Edge Kit для виконання їх безпосередніх завдань: «персональним» я зафіксований до опори, а «піднімний» використовується для підіймання невеликого вантажа. Вантаж утримується вузлом «австрійський провідник» на центрі мотузки. І хоч хід поліспасту при такому використанні буде невеликим, але і на це можна повпливати.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Якщо розв’язати вузол «австрійський провідник» на центрі мотузки, то «піднімним» кінцем зможе стати вже вся система, а при 15 метрах мотузки, довжина одного підйому без перенесення ваги становитиме близько п’яти метрів. Це не так вже й мало, особливо беручи до уваги загальні розміри і вагу нашого Edge Kit, і той факт, що біля краю рідко можна знайти протяжні ділянки місцевості для розгортання довших поліспастів та систем для отримання механічної переваги в зусиллях під час підйомів.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Про перенесення ваги вище я згадав не випадково, адже Edge Kit своїм «піднімним» кінцем може використовуватися як складова частина складніших систем. Так, на фото вище з його допомогою вибирається довжина основної мотузки чорного кольору, зворотний рух якої блокується вузлом прусика в нижній частині фотографії. Коли вільний хід мотузки Edge Kit вичерпується, вага вантажу через вузол Прусика переноситься на анкерну точку, що дозволяє вивільнити мотузку Edge Kit для видовження і наступного підйому. Так, чергуючи, відрізками по п’ять метрів можна вибрати хоч всю довжину основної мотузки.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Схожим чином Edge Kit допоможе і для розв’язання проблем в складних системах, що використовуються для підйому вантажів, чи, наприклад, при рятувальних роботах. Так, на фото можна бачити вузол на основній мотузці, який не можна протягнути через блок-ролик, який використовується для зміни напряму (change of direction, redirect) прикладання сили під час підйому вантажу. Допоки основна мотузка знаходиться в навантаженому стані, пропустити вузли (якими іноді ізольовані проблемні місця на мотузці, чи зрощені кінці різних мотузок) через отакі місця не можливо, тож за допомогою «піднімного» кінця можна тимчасово перенести вагу на Edge Kit поки блок-ролик буде перекинуто на іншу сторону вузла.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Щоб у вас не склалося враження, що «піднімний» кінець Edge Kit можна використовувати лише в якості поліспасту для підйому вантажів, коли ви знаходитесь поряд із станцією чи опорою, проілюструю ще два сценарії, де з його допомогою можете підійматися ви самі.

У першому з них, карабін, яким один з Petzl Micro Traxion зазвичай кріпиться до опори чи станції, можна встібнути у вашу індивідуальну страхувальну систему, і використовувати теоретичну перевагу в 3:1 для підйому власної ваги, поступово просуваючи Petzl Tibloc з іншим блок-роликом вгору. Схожа техніка, до речі, часто використовується для самопорятунку при падінні в розщелини льодовиків (crevasse self-rescue), тож перевикористати для підйому вже наявне спорядження — не така вже й безглузда ідея, особливо беручи до уваги той факт, що при наявності Edge Kit вам не потрібні додаткові жумари, педалі і інші додаткові засоби. Ваш рух вгору у такому випадку буде ефективно блокуватися Petzl Micro Traxion, а за потреби і обережності можна також спуститися назад на незначну висоту.

Edge Kit (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Якщо вам звичніше використовувати педаль, то ще одним способом підйому можна скористатися з використанням дещо модифікованого «персонального» кінця. Ваша петля Purcell Prusik вже обв’язана довкола основної мотузки вузлом Прусика, тож не знімайте її, а просто відрегулюйте довжину таким чином, щоб вам було зручно використовувати її як педаль, далі перечепіть один Petzl Micro Traxion з «піднімного» кінця собі на страхувальну систему, та пропустіть крізь нього мотузку у самоблокувальному режимі, слідкуючи за її правильною орієнтацією. Таким чином блок-ролик з опущеним кулачком системи блокування замінить вам жумар, а почергове перенесення ваги з нього на педаль дозволить вам рухатися вверх по мотузці.

Важливо!

При підйомі з використанням пристроїв, які мають кулачки з зубцями (жумари, «кролі», Petzl Micro Traxion тощо), вони не вважаються повноцінними точками кріплення, а натомість рахуються як їх половини. Водночас до мотузки ви маєте кріпитися двома точками одночасно, тож не забудьте додатково застрахувати свій рух вверх за допомогою вузла (catastrophy knot) на випадок, якщо кулачок не зачепиться чи не втримає вас. Як один із способів такої страховки використовуйте вузол «стремено» пропущений через окремий карабін, що встібнутий у вашу страхувальну систему. Після кількох перенесень ваги можна протягнути вільну довжину мотузки крізь цей вузол, завдяки чому у випадку зриву, ви будете менше падати, що сильно зменшує фактор ривка у таких випадках.

Сподіваюся у сьогоднішній публікації мені вдалося переконати вас, що Edge Kit є вельми легким, багатофункціональним та простим у використанні засобом, здатним зробити вашу роботу на висоті безпечнішою і дещо легшою. Дякую за увагу!

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: