В попередній публікації я фокусувався на тому, як підбиралися компоненти і складався аналог CMC AriZona Technician’s Edge Kit, та як із них скласти дієвий Edge Kit. Сьогодні ж продемонструю як його використовувати на практиці у кількох з безлічі можливих сценаріїв.
Минулого разу, вузлом на середині довжини мотузки ми розділили Edge Kit на два незалежні кінці: “персональний” та “піднімний”. Познайомимося з їх використанням, і почнемо з “персонального”.
“Персональний” кінець забезпечує захист від зривів та падінь при роботі у безпосередній близькості до краю, або при роботі на значній висоті. Саме тому весь комплект і називається Edge Kit. Для виконання цього завдання “персональний” кінець оснащений петлею з вузлом Purcell Prusik. Основна мотузка діаметром 8 мм. кріпиться до опори та фіксується за допомогою одного з карабінів. Другий карабін, пропущений в регульовану петлю, кріпиться до вашої індивідуальної страхувальної системи. На фото вище можна бачити саме цей сценарій використання.
Два схоплюючі вузли дозволяють вам регулювати довжину петлі, і її положення на основній мотузці. Purcell Prusik забезпечує вам ще одну перевагу – поглинання динамічних навантажень у випадку коли ви перечепилися чи з’їхали. Таке може трапитися при роботі на поверхнях з крутим кутом нахилу. Вузли Прусика схоплюються поступово, поглинаючи тим самим частину енергії початкового ривка, і знижують навантаження на вас, та на опору у випадку зриву.
З “персональним” кінцем все більш-менш зрозуміло, тож перейдемо до “піднімного” кінця.
“Піднімний кінець” орієнтований на можливість підйому вантажів, та передачі зусилля туди, де воно необхідне. До його складу входять два ролики Petzl Micro Traxion та затискач Petzl Tibloc, що утворюють простий поліспаст із теоретичною перевагою в зусиллі 3:1.
На фото вище можна бачити одночасне використання обох кінців Edge Kit для виконання їх безпосередніх завдань: “персональним” я зафіксований до опори, а “піднімним” я тягну невеликий вантаж. Вантаж закріплений до вузла “австрійський провідник” на центрі мотузки. І хоч хід поліспасту при такому використанні буде невеликим, але і на це можна вплинути.
Якщо розв’язати вузол “австрійський провідник” в центрі мотузки, то “піднімним” кінцем стане вже вся система. При 15 метрах мотузки, довжина одного підйому без перенесення ваги становитиме близько п’яти метрів. Не так вже й мало, особливо беручи до уваги загальні розміри і вагу нашого Edge Kit. Також біля краю доволі рідко можна знайти протяжні ділянки місцевості для розгортання довших поліспастів.
Про перенесення ваги вище я згадав не випадково. “Піднімний” кінець Edge Kit можна використовувати як складову складніших систем. На фото вище ним вибирається довжина основної мотузки чорного кольору, зворотний рух якої блокується вузлом Прусика в нижній частині фотографії. Коли хід мотузки в Edge Kit вичерпується, вага вантажу через вузол Прусика переноситься на опору. Ви в цей час можете вивільнити Edge Kit для видовження і наступного підйому. Так, відрізками по п’ять метрів, можна вибрати хоч всю довжину основної мотузки.
Схожим чином Edge Kit допоможе розв’язати проблеми в складних системах для підйому вантажів чи рятувальних робіт. На фото вище демонструється блок-ролик, який перенаправяє основну мотузку (change of direction, redirect). Допоки чорна мотузка знаходиться в навантаженому стані крізь нього не можливо пропустити вузли, якими ізолюються дефекти, чи зрощуються кінці двох мотузок. Тож із допомогою “піднімного” кінця можна тимчасово перенести вагу вантажу на Edge Kit поки ви перекинете блок-ролик на іншу сторону вузла.
Аби ви не подумали, що “піднімний” кінець Edge Kit використовується лише як поліспаст для підйому вантажів, проілюструю ще два сценарії, де він може підіймати вас самих.
У першому, карабін, яким Petzl Micro Traxion зазвичай кріпиться до опори, встібається у вашу індивідуальну страхувальну систему. Використовуючи теоретичну перевагу в 3:1 для підйому власної ваги, ви поступово просуватимете Petzl Tibloc з другим блок-роликом вгору. Схожа техніка часто використовується для самопорятунку при падінні в розщелини льодовиків (crevasse self-rescue). Тож якщо при вас є лише Edge Kit вам вже не потрібні додаткові жумари, педалі тощо. Ваш рух вгору у такому випадку буде блокувати Petzl Micro Traxion, а за потреби і обережності можна так само спуститися на незначну висоту.
У другому, можна скористатися дещо модифікованим “персональним” кінцем, якщо вам зручніше підніматися з використанням педалі. Петля Purcell Prusik вже обв’язана довкола основної мотузки вузлом Прусика, тож не знімайте її, а просто відрегулюйте так, щоб вам було зручно використовувати її як педаль. Перечепіть один Petzl Micro Traxion з “піднімного” кінця собі на страхувальну систему, та пропустіть крізь нього мотузку у режимі самоблокування. Блок-ролик з опущеним кулачком замінить вам жумар, а почергове перенесення ваги з нього на педаль дозволить вам рухатися вгору.
Важливо!
При підйомі, в будь-який момент ви маєте кріпитися до мотузки двома незалежними точками. Пристрої з зубцями (жумари, “кролі”, Petzl Micro Traxion тощо), не вважаються повноцінними точками кріплення. Натомість вони рахуються як їх половини. Компенсуйте недостачу точок кріплення, страхуючи свій підйом додатковим вузлом (catastrophy knot). Це може бути вузол “стремено” пропущений через окремий карабін. Кожні два-три метри підйому протягуйте мотузку крізь цей вузол. У випадку відмови пристрою ви не зірветеся з мотузки, а впадете лише на відстань до цього вузла. Слідкуйте, аби вона була мінімальною.
Сподіваюся мені вдалося продемонструвати вам, що Edge Kit це легкий та простий комплект спорядження, багатофункціональність якого зробить вашу роботу на висоті легшою та безпечнішою.
Залишити відповідь