Boxym oSport – портативний діагностичний пристрій для виміру частоти серцевих скорочень та насиченості крові киснем.
Сатурація – життєвий показник, що по своїй важливості знаходиться на рівні пульсу та частоти дихальних рухів. Показник сатурації (SpO2) вимірюється у відсотках (%) та визначає частку насиченого киснем гемоглобіну відносно всього гемоглобіну в крові. Цей відсоток дає можливість зрозуміти наскільки ефективно в організмі працюють системи дихання та кровообігу. Нормальний рівень сатурації – 95-100%, при 90% може розвинутися гіпоксія певних тканин, а падіння нижче 80% – призводить до зупинки дихання, та ставить під загрозу функціонування серця та мозку.
Рівень сатурації може знижуватися з різних причин:
- Підвищення потреби тканин у кисні при надлишкових м’язових навантаженнях чи сплесках фізичної активності.
- Зменшення вмісту гемоглобіну в крові при різних захворюваннях (анеміях тощо).
- Погіршення газообміну в легенях через їх ушкодження чи захворювання (пневмонії тощо).
- Зниження об’єму крові внаслідок кровотеч чи інших порушень кровообігу.
- Зменшення концентрації кисню у повітрі, що вдихається – так звана “висотна хвороба“.
Якщо частоту серцевих скорочень та дихальних рухів можна доволі легко виміряти за допомогою лише годинника, то сатурацію неможливо виміряти без застосування спеціальних пристроїв.
Пульсоксиметр – пристрій для практичної діагностики сатурації, що дозволяє визначити поточний рівень насичення крові киснем разом із пульсом. Його принцип дії базується на здатності гемоглобіну поглинати різну кількість інфрачервоного світла залежно від його насичення киснем. Пояснити як ці пристрої працюють легше на прикладі, тож нумо знайомитися з типовим представником пульсоксиметрів – Boxym oSport, що має наступні особливості.
- Двоколірний OLED-дисплей.
- Шість режимів зображення інформації.
- Автоматичне вимкнення якщо пристрій не знімає покази протягом 8 секунд.
- Елемент живлення: літієвий акумулятор, що заряджається кабелем USB Type-C.
- Індикація заряду акумулятора.
- Доступні кольори: Black, Orange, Blue.
- Розміри (см.): 6,1 х 3,3 х 2,6 (ширина\висота\глибина).
- Вага: 24 г.
Далі в огляді представлений пульсоксиметр Boxym oSport в кольорі Orange.
Пульсоксиметри цієї моделі постачаються у жорсткій картонній коробці білого кольору, до знайомства з якою ми й переходимо.
Спереду коробка зображає пульсоксиметр моделі oSport, яка позиціюється виробником як пристрій для людей, що мають потребу контролювати пульс і рівень сатурації: професійних спортсменів, легкоатлетів, марафонців, альпіністів, гірськолижників, пілотів, парапланеристів та парашутистів тощо. Збоку на коробці розміщені логотип та назва виробника Boxym.
Ззаду на коробці знаходиться контактна інформація виробника, адреса потужностей виробництва, назва моделі, номер партії, дати виготовлення та перевірки відповідності.
Всередині, у прозорому пластиковому лотку на вас чекатиме пульсоксиметр та комплект аксесуарів, до якого входять: кабель для заряджання USB Type-A в USB Type-C, страхувальний темляк, інструкція та корінець з даними проходження перевірки якості.
Елементом живлення Boxym oSport слугує вбудований літієвий акумулятор. На відміну від більшості пульсоксиметрів, які використовують батарейки формату AAA, даний факт робить пристрій легшим і компактнішим. Частково з цієї причини модель oSport можна легко розмістити в кишені шортів для бігу, не переймаючись про зайву вагу та габаритні розміри.
Для мене вбудований акумулятор був важливим не стільки через малу вагу, і відсутність потреби носити за собою запасні елементи живлення, скільки через можливість зарядити пристрій у польових умовах. З цим завданням, при потребі, легко впорається мій Anker PowerCore 20000, будь-який інший портативний акумулятор, чи сонячна панель. Тож, маючи при собі кабель USB Type-C, ви не опинитеся в полі з розрядженим пульсоксиметром.
Для додаткової економії заряду акумулятора можна вимкнути звукові сповіщення та знизити яскравість дисплею. Пристрій автоматично вимикається після того, як дані не зчитуються протягом 8 секунд. Пульсоксиметр вимкнеться після знімання з пальця самостійно, тож не хвилюйтеся, що ви випадково залишите його увімкненим, чи він розрядить вам акумулятор лежачи у сумці.
Спереду Boxym oSport має пластикову рамку помаранчевого кольору, що добре контрастує на фоні чорного корпусу, та дозволяє легко розрізнити пульсоксиметр серед решти медичного спорядження. В центрі рамки знаходиться двоколірний OLED-дисплей та кнопка активації пристрою. Знизу у корпусі ромбуватої форми із розмірами 6,1 см. х 3,3 см. х 2,6 см. (ширина\висота\глибина) присутній отвір для пропускання темляка із комплекту. Темляк дозволить розмістити пульсоксиметр на шиї, застрахувати його до кисті, а також вберегти від випадкової втрати, закріпивши його до строп спорядження, чи всередині медичного заплічника тощо.
Ззаду на чорному корпусі нанесена інформація про модель, елемент живлення, серійний номер, місяць виробництва та стандарт захисту IP 22. Згідно зі стандартом, корпус пристрою захищений від потрапляння пальців і не пошкоджується вертикально крапаючою водою. Втім, це доволі делікатний діагностичний пристрій, тож раджу поводитися із ним обережно.
Збоку у корпусі Boxym oSport знаходиться отвір куди для виміру рівня сатурації вставляється палець. Як можна бачити на фото вище, по обидва боки від нього будуть знаходитися дві інфрачервоні контактні поверхні. Одна із них випромінює промені сталої яскравості, інша вимірює інтенсивність світла, що пройшла крізь палець. Як я вже згадував раніше, гемоглобін у крові поглинає різну кількість світла залежно від того насичений він киснем чи ні.
Тож, знаючи різницю між інтенсивністю світла, що вийшла з однієї поверхні, і потрапила на другу, можна визначити відсоток насиченої киснем крові. Порівняння двох показників дозволяє пульсоксиметру визначити відповідний відсоток рівня сатурації, що і зображається на екрані пристрою поряд зі значенням пульсу.
Boxym oSport здатний вимірювати сатурацію у межах 70-99% із точністю +/- 2 % в діапазоні 80-90%, та +/- 3 % в діапазоні 70-79%. Пульс вимірюється у межах 30-240 ударів за хвилину із похибкою +/- 1 %.
Важливо!
Для кращого зчеплення пальця із пристроєм зона біля нижньої інфрачервоної поверхні має тонку вставку з гуми. Завдяки їй мокрі та спітнілі пальці будуть так само надійно розміщатися всередині отвору.
Для зняття поточних показників сатурації та пульсу необхідно розмістити палець всередині бічного отвору, впевнитися у щільності прилягання інфрачервоних поверхонь, та активувати пульсоксиметр натисканням кнопки активації на передній панелі.
Після активації пролунає звуковий сигнал, а на екрані з’явиться напис “Oximeter”. Пристрій подасть інфрачервоне світло на поверхні, і згодом на екрані з’являться ваші поточні показники сатурації та пульсу. Відсоток насичення крові киснем знаходиться біля позначки SpO2 %, а пульсу – поряд із позначкою PR bpm.
Для більшої зручності екран Boxym oSport має шість режимів зображення інформації: два вертикальних і чотири горизонтальних. Між собою вони відрізняються направленістю відносно отвору для пропускання пальця, а також кількістю і розміщенням інформації, що вміщається на екрані. Вибір здійснюється короткотривалим натисканням кнопки активації. Пристрій запам’ятовує останній активований режим дисплея, та наступного разу стартуватиме з нього.
У вертикальних орієнтаціях на екрані один під одним зображаються показники сатурації та пульсу, а збоку з’являється кольорова шкала, що показує інтенсивність та частоту серцевих скорочень. В горизонтальних орієнтаціях шкала змінюється гістограмою, що краще ілюструє частоту та регулярність серцевих скорочень, а також ви можете вибрати розміщення допоміжного рядка екрана із позначками життєвих показників та індикатором заряду акумулятора.
Шість варіантів зображення інформації та її розміщення дозволяють підібрати найзручніший спосіб зчитування даних з дисплея без необхідності крутитися довкола потерпілого, або змінювати його положення.
Налаштування Boxym oSport доступні при довготривалому натисканні кнопки активації. Тут ви можете виконати наступні дії:
- Alm Setup – у цьому пункті можна встановити мінімальні та максимальні значення пульсу й сатурації, досягнення яких буде викликати додаткове звукове сповіщення.
- Alm – вмикає\вимикає усі звукові сповіщення для встановлених мінімальних та максимальних показників.
- Beep – дозволяє ввімкнути звукові сигнали при серцевих скороченнях. Доволі зручно для відстежування пульсу не лише візуально, а й на слух.
- Demo – демонстраційний режим, що імітує показники сатурації й пульсу без встановлення пальця в отвір пристрою. Знадобиться для показу товару під час продажів, в решті випадків – просто вимикайте.
- Restore – повертає пристрій до налаштувань за замовчуванням. Дозволяє скасувати будь-які зміни, внесені в налаштування пристрою.
- Brightness – дозволяє вибрати необхідний рівень яскравості екрану з чотирьох наявних опцій. Для використання в сонячну погоду бажано встановлювати максимальний рівень, для економії заряду – мінімальний.
Загалом, Boxym oSport – це компактний та легкий прилад для визначення одразу двох життєвих показників, що неінвазивним шляхом дозволить вам діагностувати порушення роботи систем дихання та кровообігу. Пульсоксиметр незамінний для визначення рівня сатурації у складних умовах (захворювання легень, підйоми у гори, зміна висоти над рівнем моря тощо), моніторингу пульсу під час тренувань, а також для проведення комплексного огляду потерпілого і збору життєвих показників.
Залишити відповідь