Для реалізації перших трьох етапів ланцюга виживання на практиці протокол базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) передбачає виконання чіткої послідовності дій для допомоги потерпілому. Ця послідовність регламентується протоколами AHA: 2010 та ERC: 2010, і називається алгоритм BLS.
Важливо!
Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу – викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.
Алгоритм BLS складається з наступних етапів:
- Перевірка безпеки – якщо ви прийняли для себе рішення надавати допомогу комусь – спершу впевніться що допомога не знадобилася вам. Фактори, що викликали втрату свідомості в одного потерпілого, можуть вплинути і на більшу кількість людей. Тож, перш ніж кидатися комусь на допомогу, огляньте місце пригоди, зверніть увагу на можливі ризики та впевніться у відсутності загроз.
- Перевірка свідомості – наявність свідомості – перша ознака життя. Якщо людина реагує на вашу появу – вона точно жива, і решта етапів алгоритму Basic Life Support (BLS) може вам і не знадобитися. Тож цей етап дозволяє вам оцінити важкість ситуації та визначитися із подальшими кроками.
- Привернення уваги – якщо перевірка свідомості, чи спроби її повернути, не дали результату – це явна ознака суттєвих порушень роботи організму потерпілого. Подальша стабілізація чи підтримка його життя може вимагати суттєвих зусиль, тож не зайвим буде заручитися підтримкою людей, що опинилися неподалік. Не соромтеся звертатися до них за допомогою, а як робити це ввічливо та ефективно ми розкажемо в окремій статті.
- Перевірка і відновлення прохідності дихальних шляхів – западання язика та блокування дихальних шляхів стороннім тілом – поширені причини втрати свідомості. Інколи закидання голови із виведенням щелепи достатньо аби потерпілий знову задихав вільно. Тож варто знати як це робити.
- Перевірка дихання – якщо після відновлення прохідності дихальних шляхів ви точно не впевнені чи дихає ваш потерпілий – саме час у цьому пересвідчитися. Про те як це робити швидко й ефективно вам розкаже стаття “Basic Life Support (BLS): перевірка дихання“.
- Виклик екстрених служб – якщо ви впевнилися у відсутності дихання у потерпілого – саме час бити на сполох, та викликати реанімаційну бригаду швидкої допомоги. При цьому вельми важливо не втрачати час при спілкуванні з диспетчером. Від того як швидко він отримає необхідну інформацію може залежати життя потерпілого.
- Серцево-легенева реанімація 30:2 – поки медики в дорозі, вам доведеться підтримувати ефективне постачання кисню до мозку та серця потерпілого. В цьому вам допоможе серцево-легенева реанімація (СЛР), що включає непрямий масаж серця та штучну вентиляцію легень. Якісна СЛР не дозволить мозку потерпілого руйнуватися від гіпоксії та відтермінує клінічну смерть до моменту прибуття реанімаційної бригади з відповідним обладнанням.
Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше – залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс “Надання першої невідкладної допомоги” у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки – 1aid.com.ua.
Залишити відповідь