Метод Positive Azimuth Uniform Layout

Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL) – метод визначення азимуту та відстані до будь-якої відвіданої точки в умовах примітивної навігації без використання мапи чи GPS.

Positive Azimuth Uniform Layout і примітивна навігація

В наших публікаціях про журнал пересування та маневрування ми вже торкалися теми повернення до точки маршруту, яку ви вже відвідували раніше. Якщо, раптом, ви ще не читали їх – раджу освіжити їх в пам’яті, а я дещо нагадаю вам контекст.

Примітивна навігація – це метод орієнтування у просторі без використання мапи чи GPS. Він базується на контролі азимута, пройденої відстані та веденні журналу пересування. З ним ви можете рухатися на місцевості прямими відрізками, а також повернутися до початкової точки вашого маршруту. Для пересування в режимі примітивної навігації вам необхідні лише три основні інструменти: компас, крокоміри та записник.

В наших попередніх публікаціях про примітивну навігацію задля повернення в початкову точку ми концентрувалися переважно на методі зворотного слідування. Задля повернення у вихідну точку вам необхідно було визначити зворотні азимути для всіх відрізків маршруту, а потім пройти їх всі у зворотному напрямку. Я навіть розповідав як можна швидко визначити зворотні азимути за допомогою записника та занести їх в журнал пересування.

Але метод зворотного слідування не єдиний, і сьогодні я познайомлю вас із методом Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL). Він дозволяє визначити зворотний азимут та відстань аби повернутися у вихідну точку, і не проходити при цьому увесь попередній маршрут. Цей метод дозволяють вам отримати наступні переваги:

  • Визначити напрям на вихідну точку, чи будь-яку точку маршруту, з поточного розташування.
  • Визначити відстань до вихідної чи інших точок маршруту з поточного розташування.
  • Визначити час, за який ви зможете повернутися у вибрану точку маршруту.
  • Повернутися у вихідну точку за один відрізок, без необхідності проходити його в зворотному напрямку повністю.
  • Витратити менше часу й сил на зворотну дорогу.

На жаль мені не вдалося знайти адекватного перекладу для Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL), чому я й залишив оригінальну назву в заголовку. Але якщо доволі дослівно пояснити суть поняття, то я б зупинився на формулюванні “азимут-позитивного єдиного макету”. “Азимут-позитивним” його робить можливість встановлення зворотного напряму без мапи, складних розрахунків і хитрих формул. Все, що вам необхідно – це компас та вміння визначати азимут об’єкта місцевості. А для “єдиного макета” нам знадобиться уніфікована система вимірів та трохи макетування. До них ми ще повернемося трохи згодом.

Аби простіше пояснити суть метода Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL) розглянемо його на конкретному прикладі, як ми це робили у випадку з маневруванням.

Азимут (°) Відстань (м.) Зворотний азимут (°)
45250
90100
180300
45250
90100
050

Вище наведений журнал пересування, відповідно до якого від табору по азимуту 45° було пройдено 250 метрів, потім азимут змінився на 90°, і за ним було пройдено відрізок довжиною 100 метрів. В тій точці повернули у напрямі 180° і покрили довгий відрізок у 300 метрів. За цим азимут знову змінився на 45° і було пройдено ще 250 метрів. Пізніше по азимуту 90° пройшли ще один відрізок у 100 метрів, повернули на азимут 0° і здолали завершальні 50 метрів.

Якщо візуалізувати цей маршрут, то виглядати він буде наступним чином.

Positive Azimuth Uniform Layout: відтворення пройденого маршруту

Аби з точки, позначеної на зображенні зіркою, повернутися у табір за методом зворотного слідування вам доведеться пройти аж 1050 метрів. Але сама схема вище просить з’єднати ці точки прямою. Тим паче пройшовши маршрут, ви вже знаєте, що нездоланні перешкоди в цьому напрямку відсутні.

Positive Azimuth Uniform Layout: пошук азимуту на точку старту

Аби ефективно зробити це у польових умовах вам доведеться відтворити цю схему руху з використанням сторінок вашого записника, або підручних матеріалів. Для маршрутів коротших за 750 метрів вам підійдуть і аркуші записника Rite in the Rain №935, а для довших можна використати кілки від намету та вільний відріз мотузки.

Для відтворення журналу пересування по методу Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL) вам також знадобиться єдина система вимірювання. Для неї можна скористатися лінійкою з платформи вашого компаса, обкладинки записника Rite in the Rain №935, або ручок мультитула. Для подальшої простоти вимірів приймайте 1 сантиметр лінійки за 100 метрів на місцевості. Якщо ж у вас відсутня лінійка – не біда. Замість неї можна використати будь-яку гілку, довжину якої ви прирівняєте до 100 метрів на місцевості. Нею ви будете вимірювати відстані між точками маршруту.

Далі виконайте простий алгоритм дій, який дозволить вам створити макет вашого маршруту.

  • Позначте точку старту.
  • Прикладіть до неї компас, вирівняйте відмітку 0° зі стрілкою, що вказує на Північ.
  • Визначте азимут, за яким було пройдено перший відрізок на місцевості, і позначте вектор руху.
  • Використовуючи єдину систему вимірювань (лінійку чи гілочку, що позначає 100 метрів), виміряйте відповідну довжину вектору руху.
  • Позначте наступну точку маршруту.
  • Використовуючи описаний підхід, перенесіть усі відрізки маршруту аби завершити його макет.
  • Коли на вашому макеті присутні стартова і кінцева точки, сумістіть їх прямою.
  • Визначте довжину прямої за допомогою єдиної системи вимірювань, аби отримати відстань, яку вам доведеться пройти до стартової точки.
  • Визначте азимут на стартову точку, використовуючи пряму з вашого макета маршруту.
  • За визначеним азимутом визначте напрям на місцевості – це і буде азимут якому вам варто слідувати для досягнення стартової точки.

Як бачите, маючи єдину систему вимірювання і метод Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL) ви можете достатньо легко й швидко визначити азимут і напрям для повернення у вихідну точку, чи будь-яку іншу точку вашого маршруту. При цьому вам не доведеться проходити увесь маршрут у зворотному напрямку. Цей метод навіть можна використовувати для створення тимчасових макетів і саморобних планів місцевості. Нехай у них не буде координатної сітки, проте єдина система вимірювань дозволить вам визначати відстань між місцями, які ви відвідували раніше.

Зауважу лиш, що метод Positive Azimuth Uniform Layout (PAUL) може бути точним на відносно невеликих відстанях, зазвичай в межах кількох кілометрів. Зі збільшенням відстаней його точність знижується через магнітні відхилення в точках маршруту, а також через похибки під час руху довгими відрізками. При цьому в умовах відсутності мапи чи GPS ви навряд чи знайдете точніший метод.

Джерела та пов’язаний контент

youtube.com – No Map No Problem

youtube.com – Self Mapping Using The PAUL Method

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *