Визначити напрям за азимутом – навичка, яка дозволить вам ефективно орієнтуватися на місцевості, тож сьогодні розкажемо як це робиться.
Визначити напрям у просторі за даним магнітним азимутом вам може знадобитися якщо в вас вже є задане значення азимута. Його ви могли отримати із власних записів, повідомлень по рації тощо. Тож куди вам треба звернути, аби почати рух по заданому азимуту?
Аби визначити напрям за азимутом треба виконати наступні дії
- Внесення показів
Поверніть платформу компаса так, щоб лінія напряму вказувала на значення азимуту, яким ви хочете рухатися. На фото нижче це 100°.
Лінія напряму (direction of travel) – це найбільш помітна лінія чи стрілка в центрі платформи на планшетних та дзеркальних компасах. У випадку з Suunto MC-2, який я використовую для цього прикладу, функцію лінії напряму виконує біла флуорисцентна риска в центрі платформи поряд з отвором у кришці. - Зрівноваження компаса
Розмістіть компас у горизонтальному положенні (покладіть на долоню чи на пласку поверхню).
- Визначення напряму
Утримуючи безель на встановленому значенні азимута, поверніть платформу компаса так, щоб напрям стрілки вказував на позначку 0\360°.
Тепер, коли ви вирівняли позначку “Північ” із магнітною стрілкою, лінія напряму буде вказувати вам напрям у просторі відповідно до встановленого азимуту. Вам залишається рухатися вздовж лінії напряму доки ви не досягнете кінцевої точки чи вибраного орієнтиру.
Аби ви дивилися під ноги та навкруги, а не на покази азимута увесь час, більшість планшетних та дзеркальних моделей має дві риски прямо під магнітною стрілкою, поряд із позначкою “Північ”. Ці риски ще інколи називають dog house або shed. Допоки магнітна стрілка знаходиться між цих рисок – ви на вірному шляху з мінімальним відхиленням від обраного азимута. Для простоти подальшого використання можете запам’ятати дві фрази: “Put red in the shed” – розмісти червону стрілку у хатинку, або “Put the dog into dog house” – зажени “собаку” (стрілку компаса) в буду.
При використанні цих рисок також варто пам’ятати, що азимутна розмітка більшості туристичних компасів виконана з кроком у 2 градуси. На невеликих відстанях це не так суттєво, але 2° помножені на десятки кілометрів можуть дати суттєве відхилення від вибраного орієнтира. Тому варто фіксувати проміжні орієнтири на вибраному напрямі, та вести облік відстані та маневрів.
Тож тепер ви знаєте як визначити напрям за азимутом в польових умовах. Якщо вас також цікавить як визначати азимут об’єкта на місцевості – в нас є окрема публікація на цю тему.
Залишити відповідь