Компас – навігаційний прилад, надійність якого доведена сторіччями.
У попередній статті циклу “Примітивна навігація” ми зупинялися на трьох основних інструментах, які дозволяють контролювати напрям, відстань та вести облік маршрутних точок. Сьогодні ми докладніше розглянемо перший, і найважливіший навігаційний пристрій з цього списку – компас.
На прилавках торгових точок та на сторінках онлайн-магазинів сьогодні найбільш розповсюджені наступні види компасів:
- Лінзовані компаси.
- Планшетні компаси.
- Дзеркальні компаси.
Тому пропоную познайомитися з ними докладніше.
Лінзований компас
Лінзований компас, або Lensatic Compass – вид компасів, що активно використовується геологами, геодезистами, архітекторами, артилеристами та мінометниками. Найбільш упізнаваним серед них можна вважати Cammenga Tritium Compass 3H з розміткою із тритію, покази якої видно вдень і вночі без використання сторонніх джерел світла.
Лінзовані компаси зазвичай складаються з трьох основних частин: магнітної платформи з розміткою, кришки з прорізом для візуальної прив’язки до орієнтирів, та невеликої платформи із лінзою.
Основна перевага лінзованих компасів – висока точність зняття показів. За це відповідає проріз у кришці компаса, де протягнута волосінь. Суміщаючи цю волосінь з прорізом у платформі біля лінзи, ви можете одночасно бачити орієнтир, ще й лімб компаса, покази якого добре видно через лінзу. Вона збільшує дрібну розмітку і цифрові показники на лімбі компаса. Саме ця лінза і дала назву всьому виду компаса. До точності зняття показів ми ще повернемося згодом, коли будемо вчитися визначати азимут.
Для досягнення високої точності, лінзовані компаси часто використовують градусну шкалу лиш як допоміжну. Річ у тім, що артилеристи під час стрільби на великі відстані не бачать вибухів власних снарядів. В них є лише дані навідника, які базуються на одиниці вимірювання кутів під назвою Радіан (rad). Повний кут (180°) у таких випадках приймається за π (3.1416) радіан і ділиться на тисячу. В результаті ви отримуєте мілрадиан (mil-radian, mil чи mrad). Повне коло (360°) складає 2π радіан, що дорівнює приблизно 6 283 мілрадіанам. Для простоти обчислень це значення округлюють до 6 400 мілрадіанів. Тож в одному звичному нам градусі міститься 17,78 мілрадіанів, що дає куди більшу точність для визначення кутів і напрямів.
Як ви вже здогадалися, лінзований компас – це достатньо специфічна річ. З його допомогою ви зможете визначити де Північ, чи потрібний вам азимут, але тоді ви будете використовувати лише частку його можливостей. Я б радив утриматися від придбання лінзованого компаса, окрім випадків, коли вам точно потрібні всі ці радіани, лінзи для зняття показів та отвори для візуального прицілювання. На додачу, лінзовані компаси ще й помітно більші й важчі від решти видів.
Планшетний компас
Планшетний компас (baseplate compass або protractor) – найбільш поширений вид компасів на сьогодні. Свою альтернативну назву “Scout Compass”він отримав через активне використання у скаутському русі, туристичних клубах та інших молодіжних організаціях. Воно і не дивно, адже планшетний компас вельми простий у засвоєнні. Саме його я б рекомендував використовувати новачкам на рівні освоєння примітивної навігації, чи орієнтування з картою та компасом.
Основна особливість планшетного компаса – прозора платформа (baseplate), позначки з якої легко вирівнюються з координатною сіткою мапи задля її швидкого позиціювання на місцевості. Для додаткової зручності на прозору платформу також наносять лінійки, чи розмітки, які відповідають поширеним масштабам карт (залежить від моделі).
Розмітка виконується у градусах, точності яких для спортивного орієнтування та туризму більш ніж достатньо. На фото вище також можна бачити ще одну особливість планшетних компасів – дві широкі смужки біля напряму на Північ, так званий “Dog House”. Використовуються вони для полегшення контролю за вибраним напрямом під час руху. Як це робиться також окремо розповім в статті про азимут.
Разом зі смужками біля напряму на Північ, планшетним компасам притаманна індикація напряму руху, який виконується як окрема стрілка на прозорій платформі. З її допомогою визначення напряму на вибраний орієнтир стає питанням кількох секунд. Цій можливості планшетний компас і завдячує своїй популярності. Як застосовувати цю стрілку для визначення напряму по азимуту я теж розказуватиму трохи згодом.
Загалом, якщо вам важливі легкість, швидкість та відносна простота, тоді планшетний компас – це ваш вибір.
Дзеркальний компас
Дзеркальний компас – це “золота середина”, яка об’єднує сильні сторони лінзованих та планшетних компасів. Додатково ви ще й дзеркало отримуєте, яке і дало назву цьому виду компасів.
На перший погляд, це планшетний компас до якого прикріплена кришка із дзеркалом. Магнітна стрілка та безель компаса знаходяться під захистом кришки, що захищає їх від ушкодження під час транспортування та зберігання.
Розмітка виконана у градусах із кроком у 2 градуси, і теж має дві смужки біля позначки напряму на Північ.
Платформа, як і у планшетного компаса, прозора і може мати різноманітні лінійки й шкали під різні масштаби туристичних карт. В платформі додатково можуть встановлювати лінзи для читання дрібних позначок на картах, та інші додаткові аксесуари.
Як і лінзований компас, за допомогою дзеркального ви можете цілитися на конкретні об’єкти задля визначення азимуту. Для цього як раз і використовується дзеркало й отвір у кришці (якщо він є). На фото вище добре видно, що дзеркало, встановлене під кутом 45° до прозорої платформи, дозволяє бачити одночасно орієнтир і точно визначати покази на лімбі компаса.
Дзеркальний компас радив би купляти тоді, коли ви вже засвоїли основи примітивної навігації, і впевнено почуваєте себе при навігації по мапі й компасу. Або якщо ви впевнені, що користуватися ним ви будете багато і часто. Для новачків планшетний компас доступніший та простіший в засвоєнні.
Якщо перед вами стоїть вибір між якісним планшетним, чи бюджетним дзеркальним компасами – краще беріть якісний планшетний. Нехай він і простіший конструктивно, але ймовірність, що в ньому використовується якісна вісь, підшипник та стрілка вища, ніж у компасі не зекономили на всьому задля збільшення кількості функцій. На початкових етапах додаткові функції вам не так цікаві, як точність та надійність показів. Якщо ви шукаєте дійсно якісні компаси із підтвердженою репутацією, рекомендую звернути увагу на продукцію брендів Silva, Suunto, Brunton, Cammenga, в лінійках яких ви зможете підібрати як прості та доступні моделі, так і спеціалізовані навігаційні прилади.
Важливо!
Незалежно від виду компаса, який ви оберете, критично важливо слідкувати за його станом. Уникайте тривалого зберігання поряд із металевими предметами, падінь з висоти та механічних ушкоджень. Одна із перших ознак несправності рідинного компаса – це поява бульбашок повітря. Вони здатні впливати на точність та швидкість роботи. Компаси із бульбашками радив би міняти якомога раніше. Не купляйте компас якщо в ньому вже присутні бульбашки повітря.
Сподіваюся тепер ви розумієте чим відрізняються лінзований компас, планшетний компас і дзеркальний компас. Ну і раз ми визначилися з оптимальним видом для початківців, то у наступній публікації я розповім як за допомогою компаса визначати напрям вашого руху і що таке азимут.
Залишити відповідь