Як визначити азимут об’єкта?

Сьогодні я допоможу з’ясувати як визначити азимут об’єкта місцевості за допомогою компаса.

Раніше я вже згадував, що дотримуватися вибраного напряму без відхилень ми можемо лише якщо бачимо сам об’єкт, або маємо константу у вигляді напряму на магнітну Північ. Задля дотримання напряму, відмінного від Півночі, нам доведеться навчитися визначати азимут об’єктів на місцевості.

Визначити азимут об’єкта необхідно коли ви хочете триматися вибраного напряму аж допоки не досягнете обраного орієнтира. Наприклад: стоячи на горі визначити азимут на озеро в долині, та не загубити напрям до нього спускаючись лісистими схилами.

Аби визначити азимут об’єкта місцевості треба виконати наступні дії.

  1. Зрівноваження компаса

    Розмістіть компас у горизонтальному положенні (покладіть на долоню чи на пласку поверхню). Дочекайтеся коли стрілка вкаже в напрямку Півночі та припинить коливання.

  2. Занулення показів

    Поверніть безель компаса так, щоб напрям стрілки вказував на позначку 0\360°. Потім поверніть платформу аби лінія напряму на ній вказувала на позначку 0\360°.

    Лінія напряму (direction of travel) – це найбільш помітна лінія чи стрілка в центрі платформи на планшетних та дзеркальних компасах. У випадку з Suunto MC-2, який я використовую для цього прикладу, функцію лінії напряму виконує біла флуорисцентна риска в центрі платформи поряд з отвором у кришці.
    Азимут: визначення азимута об'экта

  3. Визначення азимута об’єкта

    Утримуючи безель так, щоб магнітна стрілка досі вказувала на показники 0\360°, поверніть платформу компаса аби лінія напряму вказувала на вибраний вами об’єкт місцевості. Числовий показник на безелі, на якому зупиниться лінія напряму і буде вказувати на азимут вибраного об’єкта. На фото нижче це азимут 40°.Азимут: визначення азимута об'экта

Тепер, коли ви визначили магнітний азимут, лінія напряму буде вказувати вам куди треба рухатися навіть якщо ваш орієнтир зникне з поля зору. До тих під поки магнітна стрілка не відхиляється від показника “Північ”, а ви дотримуєтеся напряму стрілки – ви рухаєтеся в правильну сторону.

Аби ви дивилися під ноги та навкруги, а не на покази азимута увесь час, більшість планшетних та дзеркальних моделей має дві риски прямо під магнітною стрілкою, поряд із позначкою “Північ”. Ці риски ще інколи називають dog house або shed. Допоки магнітна стрілка знаходиться між цих рисок – ви на вірному шляху з мінімальним відхиленням від обраного азимута. Для простоти подальшого використання можете запам’ятати дві фрази: “Put red in the shed” – розмісти червону стрілку у хатинку, або “Put the dog into dog house” – зажени “собаку” (стрілку компаса) в буду.

При використанні цих рисок також варто пам’ятати, що азимутна розмітка більшості туристичних компасів виконана з кроком у 2 градуси. На невеликих відстанях це не так суттєво, але 2° помножені на десятки кілометрів можуть дати суттєве відхилення від вибраного орієнтира. Тому варто фіксувати проміжні орієнтири на вибраному напрямі, та вести облік відстані та маневрів.

Тож тепер ви знаєте як визначити азимут об’єкта в польових умовах. Разом із цим в полі подекуди доводиться визначати й напрям за наявним азимутом. В окремій публікації я розказую про це докладніше.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *