Забої

Забої — один з найрозповсюдженіших видів дрібних травм у побуті та польових умовах, що пов’язаний з ушкодженням внутрішньої структури м’яких тканин (шкіри, м’язів, окістя тощо) без порушення їх цілісності.

Забої - secretsquirrel.com.ua

Симптоми

У більшості випадків забої викликані механічним впливом: ударами тупими предметами, падіннями, здавлюваннями тощо, дією повітряної хвилі (контузія), або виникають як сукупне ушкодження при інших видах травм (вивихах, переломах тощо).

Розрізнити забої можна за наступними симптомами:

 • Пошкодження шкірного покриву.
 • Набряк тканин у місці ураження.
 • Внутрішні пошкодження дрібних та великих судин.
 • Крововиливи та гематоми.
 • Можливі ушкодження нервів та відсутність чутливості (тимчасова втрата можливості проводити нервові імпульси).

Порядок надання першої допомоги

При підозрі на ушкодження вищого ступеня важкості (забої внутрішніх органів, особливо головного мозку), рекомендуємо одразу звертатися за кваліфікованою медичної допомогою. Якщо ж забій незначний, можна виконати наступні дії:

 • Забезпечити потерпілому спокій. Мінімізувати рухливість ураженої ділянки.
 • У випадку об’ємного крововиливу надати першу допомогу при помірних кровотечах.
 • Для зменшення набряклості накласти пов’язку з використанням звичайних чи еластичних бинтів.

Важливо!

Не варто мазати місце забою мазями чи кремами. Вони лише посилять набряк ушкодженої ділянки. Мазі та креми варто використовувати не раніше 24 годин з моменту ураження.

 • Для зменшення крововиливу рекомендується використовувати холод (лід, мокру матерію, холодні компреси, гіпотермічні пакети тощо).

Інформація

Не накладайте лід безпосередньо на місце ураження, оскільки пошкоджена шкіра та тканини сприятливі до потрапляння інфекцій тощо. Прикладайте джерела холоду лише з використанням гідроізоляційного шару (поліетиленового пакета тощо) та через шар матерії (бинти, марлю, носові хустинки тощо). Не тримайте холод на рані довше 2 годин, у більшості випадків 30 хвилин буде достатньо.

 • Тримайте ушкоджену кінцівку у підведеному положенні для зменшення притоку крові до місця ураження.
 • За 1-2 доби після ушкодження, можна використовувати зігрівальні компреси, які прискорять загоєння.

Важливо!

При підозрі на забої головного мозку чи інших внутрішніх органів в результаті впливу хвиль (повітряних, водних, вибухових) терміново зверніться за кваліфікованою медичною допомогою!

Джерела та пов’язаний контент

Wikipedia.org — Забій (медицина)

Wikipedia.org — Забита рана

Medsanbat.info — Первая помощь при ушибах, растяжениях и разрывах связок, вывихах.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: