Одяг для походів (частина 2)

У першій частині цієї публікації я зупинявся на принципах, закладених в комбінування шарів одягу. Якщо ж ви часто й довго перебуваєте у полових умовах, тоді вам не завадив би одяг для походів у вигляді багатошарової системи, про які я буду розповідати у сьогоднішній статті.

Одяг для походів. Комплексне комбінування.

Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Комплексний підхід використовує принципи простого, які описані у попередній статті, але базується на спеціалізованому одязі з високотехнологічних матеріалів, властивості яких комбінуються у багатошарову систему. Кожен елемент такої системи може використовуватися окремо, або доповнюватися іншими елементами, які посилять сумарний ефект.

На даний момент багатошарові системи одягу пропонуються великою кількістю виробників як цивільного, так і військового ринку. Продукти цивільного суттєво відрізняються якістю, ціною, кількістю шарів і елементів системи, не згадуючи вже про кольори і матеріали, тому описати все різноманіття доволі складно. А от найбільш стандартизованими, як за кількістю шарів, так і за їх властивостями, є військові багатошарові системи, зокрема:

  • Extreme Cold Weather Clothing System (ECWCS, чи “еквакс” як її часто називають самі військовослужбовці) – багатошарова система одягу, винахід Центру Армійських розробок у місті Натік (Natick), датований ще серединою вісімдесятих років ХХ століття. Дана система першочергово складалася з парки та штанів, і доповнювалася більш ніж 20 елементами одягу, черевиків, головних уборів, рукавиць та інших аксесуарів, що забезпечували комфортне функціонування військовослужбовців в умовах низьких та екстремально низьких температур. Поточне, третє покоління (ECWCS Gen III), налічує 12 елементів, що поділяються на сім основних шарів і підтримує температурний баланс бійців при температурах аж до -51oC. В нас на ресурсі вже є детальні огляди всіх шарів цієї системи, тож за потреби можете ознайомитися із ними: ECWCS Gen III Level 1, ECWCS Gen III Level 2, ECWCS Gen III Level 3, ECWCS Gen III Level 4, ECWCS Gen III Level 5, ECWCS Gen III Level 6, ECWCS Gen III Level 7.
  • Protective Combat Uniform (PCU) – у 2002 році, коли стартувала розробка даної системи для Сил Спеціальних Операцій США (US SOCOM), армійське спорядження суттєво відставало від напрацювань цивільного ринку товарів для гірських сходжень і активних видів спорту, тому спеціалісти все того ж центру Natick залучили провідних експертів і використали передові для свого часу матеріали та підходи до дизайну з метою створення високотехнологічної, комфортної та ефективної багатошарової системи для військовослужбовців. Нею стала PCU, що складалася з семи шарів і 16 елементів одягу. Система також еволюціонує (покоління PCU називаються блоками й на даний момент включають Block 0, 1 і 2), тож з моменту свого надходження до війська, контракти на виготовлення її елементів підписувалися з багатьма передовими брендами, до списку яких входять PatagoniaBeyond Clothing, Propper, Blackhawk та інші.

Шари, що входять до перерахованих систем не призначені для одномоментного вдягання всіх елементів (хоча за потреби таке використання й припустиме), а скоріше утворюють “конструктор”, використовуючи складові якого можна легко підлаштуватися під поточні кліматичні особливості, інтенсивність опадів, прогнозований рівень активності й фізичних навантажень, а також індивідуальні риси теплового обміну.

ECWCS, й особливо PCU, використовують передові для свого часу матеріали, включно з Polartec, Primaloft і Gore-tex, що безпосередньо впливає на загальну вартість цих систем. Ціна одного елементу системи PCU не рідко може складати $200-300 без урахування доставки й розмитнення, тому скласти всі сім шарів може собі дозволити далеко не кожний. Благо, присутні й вітчизняні напрацювання у сфері багатошарових систем. Наразі нас цікавлять не стільки виробники, скільки призначення та функції кожного шару, тож пройдімося ними послідовно.

  • Перший шар – натільна білизна (короткий рукав + шорти чи довгий рукав + кальсони), основна функція якої – відведення поту від шкіри. Вдягається на голе тіло чи спідню білизну, яка відводить вологу.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Комплект білизни першого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 1
  • Другий шар – термобілизна (довгий рукав + кальсони), яка, на відміну від першого шару, має певну частку “гріючого” матеріалу, й відрізняється більшою щільністю. Може вдягатися на голе тіло, чи на білизну першого шару.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Комплект білизни другого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 2

Info

Перший та другий шари, якщо грубо, відрізняються тим, що перший шар практично не зігріває, але добре відводить піт і більш доречний для високих рівнів фізичної активності (динаміка). Другий шар краще зігріває, але гірше відводить вологу, тож він оптимальніший для помірного та низького рівнів фізичної активності (статика). Поєднання елементів обох шарів комбінує їх переваги: гарне відведення вологи і контроль температури, зниження нижнього температурного порогу.

  • Третій шар – утеплюючий шар, який добре блокує втрати тепла, відштовхує зовнішню вологу і дозволяє тілу вентилюватися. Добре з цими функціями справляється фліс і інші ворсисті матеріали. Одягається поверх попередніх шарів в залежності від погодних умов.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Утеплююча куртка третього шару на прикладі ECWCS Gen III Level 3.
  • Четвертий шар – основний “зовнішній” шар, який захищає від механічних впливів і дозволяє транспортувати необхідне спорядження. Вдягається безпосередньо на базовий шар, чи поверх утеплюючих шарів в залежності від погодних умов.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Легка куртка четвертого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 4.

Info

Четвертий шар використовується переважно для захисту утеплюючих шарів від впливу зовнішнього середовища. Наприклад, фліс хай і добре відштовхує вологу, але швидко втрачає свої теплові характеристики при забрудненні.

  • П’ятий шар – курта й штани з вологовідштовхувальною пропиткою, так званий soft shell. Легкий, компактний на надійний захист від поривчастого вітру й опадів малої інтенсивності. Вдягається поверх попередніх шарів в залежності від погодних умов.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Ізолюючі куртка та штани п’ятого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 5.
  • Шостий шар – куртка та штани з більш щільних та важких мембранних матеріалів (hard shell), що дозволяють тілу вентилюватися, повністю блокують зовнішню вологу включно з опадами (дощем чи снігом) великої інтенсивності. Вдягається поверх попередніх шарів в залежності від погодних умов.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Ізолюючі куртка та штани шостого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 6.
  • Сьомий шар – куртка та штани (іноді додатковий жилет з підкладкою). Шар для екстремально низьких температур з найбільшою кількістю утеплюючого матеріалу. Вдягається як зовнішній шар у поєднанні з елементами першого, другого та третього шарів.
Одяг для походів (частина 2) - secretsquirrel.com.ua
Утеплюючі куртка та штани сьомого шару на прикладі ECWCS Gen III Level 7.

Як я вже казав вище, не обов’язково вдягати на себе всі шари один за одним. Розуміючи завдання і функціональні можливості кожного шару, можна комбінувати їх по мірі необхідності. В мережі доступні багато прикладів комбінування шарів систем ECWCS та PCU з урахуванням погодних умов, а також інтенсивності вашої активності (динаміка\статика), які можна використовувати в якості прикладів. Поверх них хотів би поділитися своїми рекомендаціями та досвідом використання багатошарових систем.

  • Те, що хтось десь для якоїсь температури рекомендує використовувати той чи інший шар чи їх поєднання – не догма! Дослухатися до таких порад є сенс лише коли ви використовуєте систему того самого виробника у таких само умовах, що трапляється доволі рідко. Тому рекомендую випробовувати усі наявні у вас шари окремо ще до початку активного польового використання з метою визначення особливостей їх роботи. Те, що мені в активному русі при -11oC і постійному контакті зі снігом комфортно використовувати повні перший і шостий шари, та сорочку від другого, не означає що при такій само температурі вона буде комфортною для вас. Використовуючи будь-які рекомендації без урахування рівня вологості, опадів, вітру, висоти на рівнем моря, власного розуміння “комфортності” та інших факторів, ви можете отримати суттєво відмінний результат. Пробуйте, комбінуйте, змінюйте конфігурації і ще раз пробуйте, аж допоки не будете знати який шар при яких умовах працює оптимальним для вас чином
  • Якщо ви тільки задумуєтесь над придбанням багатошарової системи, при можливості, виберіть єдиного виробника. Це суттєво звужує коло можливих кандидатів (особливо на вітчизняному ринку), проте й забезпечує певні переваги. По-перше, виробник, що пропонує повну систему, розглядає її як систему з першого дня роботи над нею, тому всі рішення щодо матеріалів та розміщення елементів (кишень, клапанів, вентиляційних отворів тощо) будуть прийматися не ізольовано, а системно, тобто з урахуванням наявності інших елементів системи та взаємодії з ними. По-друге, системний підхід також забезпечує кращу інтеграцію шарів між собою, тож вам не доведеться адаптуватися до різних застібок, блискавок, різний розмір кишень та їх розміщення коли ви будете вдягати\знімати додаткові шари. Сюди ж належать вентиляційні отвори, метод їх відкривання, з’єднання шарів між собою і можливість доступу до кишень одного шару крізь сумісні отвори у елементах іншого шару. Один виробник має можливість продумати й контролювати всі ці моменти з першого дня, в той час як використання шарів від різних виробників не дає ніяких гарантій сумісності. Погодьтеся, що вельми не зручно, що кишеня, яку ви звикли використовувати на одному шарі, при вдяганні наступного розміщена з іншої сторони, чи взагалі відсутня.
  • Збирати багатошарову систему – це дорого (згадайте про вартість предметів PCU, про яку я вже згадував вище), і часто довго. Але не дивлячись на це, у вас з’явиться одяг для походів, який покриватиме більшість ваших потреб у вельми широкому діапазоні температур і умов. Це довгострокова інвестиція, яка служитиме вам кілька років.
  • Якщо ви хочете зібрати багатошарову систему – раджу починати з базових шарів. Наявність лише першого та другого шарів дозволяє розширити температурні пороги того одягу, яким ви вже користуєтеся. Разом із тим ви отримаєте можливість випробувати кожен з шарів як окремо, так і в поєднанні один з одним, оцінюючи при цьому потребу у наступних. Наявність шарів з першого по п’ятий, за моїми спостереженнями, може покрити три сезони, окрім холодної зими, але й буває вона далеко не всюди.
  • Не забувайте вчасно обслуговувати ваш одяг для походів та всі елементи системи. Своєчасне прання, сушка, провітрювання, чистка, нанесення пропиток, ремонт тощо, зберігають систему максимально роботоздатною і готовою до наступних пригод. Обов’язково дотримуйтеся усіх інструкцій по догляду. Не зайвим також буде забезпечити наявність запасних елементів для своєчасної ротації. Базові шари забруднюються швидше і частіше ніж зовнішні шари та шари для екстремально низьких температур. Зношуються вони, відповідно, теж швидше.

Якщо ваш одяг для походів підібраний без урахування кліматичних умов і прогнозованого рівня активності вам, скоріше за все, доведеться потурбуватися про створення контрольованого мікроклімату. Технікам та методам зведення зовнішніх укриттів присвячена наша категорія “Укриття“.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *