Одяг для походів (частина 1)

У нашій публікації “Температурний баланс” ми вже розглядали шляхи, якими наш організм втрачає тепло, тож варто звернути увагу і на те, яким чином можна їм протидіяти. І перший помічник у цьому питанні – правильно підібраний одяг для походів.

Не будь-який одяг підходить для походів однаково доречно, і мова тут не стільки про кольори, матеріали чи виробників, а про правильне використання задля боротьби з тепловтратами та іншими негативними кліматичними факторами.

Але перш ніж, переходити до суті й властивостей одягу, звернімо увагу на кілька базових положень.

  • Якщо мова не йде про одяг з електропідігрівом, то сам по собі одяг не гріє. Одяг – лише ізольований простір, завдання якого – зберігати прогріте теплом вашого тіла повітря ближче до поверхні цього самого тіла, а також блокувати чи сповільнювати його заміщення холодним повітрям з навколишнього середовища.
  • Одяг має мати відповідний розмір: якщо занадто близько до тіла (маленький або облягаючий) – тим тонший шар прогрітого повітря між вами на навколишнім середовищем, і тим швидше почнеться випромінювання тепла назовні; чим далі від тіла (великий чи мішкуватий) – тим більше тепла доведеться виділити організму, та тим триваліший буде процес.
  • Чим більше теплого повітря здатен вмістити шар одягу – тим теплішим він здається, і тим краще він захищає від втрат тепла шляхом конвекції та випромінювання.
  • Варто подбати про відкриті частини тіла: голову, шию, кисті рук. Основну частину свого тепла вони втрачають шляхом конвекції та випромінювання. Залежно від різниці температур між тілом та середовищем, через області голови та шиї організм може втрачати до 40% тепла, вироблених за одиницю часу. Це означає, що використання шапки, шарфа чи рукавичок може суттєво знизити витрати калорій для підтримання сталої температури тіла. Також вони сповільнюють вистигання крові в області вух і пальців рук, що знижує ризик розвитку обмороження.
  • Вітряна погода з високою вологістю, шляхом швидкоплинної конвекції, здатна витягувати з нас тепло не гірше від’ємних температур. Тому про наявність головного убору, шарфа та рукавиць варто подбати не лише в холодну пору року.
  • Слідкуйте за тим, щоб ваш одяг залишався сухим. Теплопровідність води у 25 разів вища за повітря, тому втрачати тепло у мокрому одязі організм буде у 25 разів швидше.
  • Чистота одягу також має значення. Більшість матеріалів мають пори, що дозволяють повітрю проникати крізь них. При забрудненні цих пор всередині виникає “ефект сауни”, що посилює потовиділення. Надмірне потовиділення при низьких температурах збільшує втрати тепла, і, відповідно, підвищує ризик розвитку гіпотермії чи обморожень. Мембранні матеріали у брудному стані майже повністю втрачають свої властивості.
  • Варто продумувати й мати при собі додаткові предмети одягу. Надвечір температура зазвичай знижується, а завтра погода може різко змінитися, тому светр, заздалегідь взятий з дому, може статися вам в пригоді.
  • Завжди знайомтеся з особливостями клімату і прогнозом погоди для місцевості, в яку ви вирушаєте. Для прикладу в горах, чи на узбережжі різке похолодання не рідкість, тому не варто їхати туди без додаткового одягу, в надії що вам повезе, і погода не зміниться.

Ефективно управляти генерацією тепла, потовиділенням і втратами тепла допоможе комбінування шарів одягу.

Одяг для походів. Просте комбінування.

Одяг для походів (частина 1) - secretsquirrel.com.ua

Відносно простий підхід до комбінування шарів одягу базується на використанні звичайного одягу, який можна придбати в магазині чи на ринку. У будь-якого предмету вашого гардеробу присутні дві відносні величини, пов’язані з тепловим обміном між вашим тілом та зовнішнім середовищем – це верхній, та ніжній температурні пороги. Ці величини вказують максимальну та мінімальну температури оточення, при яких даний предмет одягу буде найбільш комфортний для вас.

Оскільки поняття “комфортності” вельми індивідуальне, і може відрізнятися в залежності від клімату, статі, віку, рівня активності і таке інше, цифри, наведені у прикладі нижче будуть відносними, і використовуються в ілюстративних цілях.

layering

На схемі вище зображені температурні пороги для двох предметів одягу: футболки та легкої куртки\піджака. Як бачимо, футболка може вважатися комфортним одягом для температур від 20°C і вище, в той час як для температур нижче цієї відмітки легка куртка\піджак буде більш доречною. На шкалі також можемо бачити, що при зниженні температури нижче 13°C у тій самій куртці\піджаку ми скоріше за все будемо мерзнути, а при зростанні температури вище 21°C в самій лише куртці буде занадто гаряче. Комбінуючи ці два предмети одягу наш загальний нижній поріг буде становити 13°C, а вищий – всі 30°C.

Таким чином поєднання шарів одягу забезпечує наступні переваги:

  • Гнучкий контроль за нижнім та верхнім температурними порогами – наявність кількох шарів, і їх поєднання дозволяє комфортно підлаштовуватися під мінливу температуру навколишнього середовища з урахуванням вашої поточної активності, погоди і т.д.
  • Контроль потовиділення – знявши один з шарів зменшується потовиділення при зростанні активності, вдягнувши додатковий шар – зменшується втрата тепла при зниженні активності.
  • При втраті чи пошкодженні одного з шарів корисні якості решти зберігаються – якщо ви пошкодили, чи вам довелося залишити пуховик, у чому б ви воліли залишитися? Лише в майці, чи в футболці, сорочці й теплому светрі?

Одяг для походів, який ви виберете, має базуватися на принципах озвучених вище, і, за можливості, складатися з кількох шарів, що дозволить вам отримати максимум комфорту при різких змінах погоди чи активності. Гнучкість температурних порогів та контроль потовиділення, яких можна досягнути шляхом комбінування кількох шарів одягу, дозволять вам не пітніти там, де в цьому не має необхідності, і не втрачати надлишкову кількість тепла там, де від цього залежить ваш температурний баланс.

Одяг для походів. Основні властивості.

Одяг для походів та його ефективне комбінування також потребує розуміння основних якостей кожного предмету одягу, серед яких, на мою думку, варто відзначити наступні категорії:

  • Одяг, що відводить піт – одяг, що щільно прилягає до тіла, виготовлений з еластичних синтетичних матеріалів, оптимізованих під швидке поглинання і розповсюдження поту на більшу площу. Основне завдання такого одягу – поглинання та відведення вологи якомога далі від тіла. Такий одяг не гріє і не захищає від негативних кліматичних явищ. Взимку подібний одяг (термобілизна) використовується для швидкого видалення вологи з поверхні шкіри й зниження тепловтрат випаровуванням, а влітку (“охолоджуючі” футболки) навпаки – посилює випаровування і не дозволяє організму перегріватися.
  • Утеплюючий одяг – об’ємний одяг малої щільності з ворсом, повітряними отворами чи камерами. Сюди відноситься більша частина светрів, флісок, пуховиків і бушлатів, завдання яких утримувати якомога більше теплого повітря ближче до вашого тіла, знижуючи тим самим втрати тепла шляхом випромінювання. Оскільки такий одяг буквально складається “з повітря”, він доволі чуттєвий до механічних впливів, вологи й погано захищає від тепловтрат шляхом конвекції при сильному вітрі.
  • Ізолюючий одяг – щільний, іноді навіть грубий одяг, який на відміну від попередньої категорії не гріє, а протидіє конвекції і волозі. Сюди належить більшість верхнього одягу з щільних чи мембранних матеріалів, здатних блокувати поривчастий вітер та інтенсивні опади.

Я більш ніж упевнений, що на полицях магазинів ви легко знайдете багато як “чистих” представників перерахованих категорій, так і чисельні “проміжні” варіанти. В одному виробі зі складною структурою і кількома шарами, легко можуть поєднуватися як утеплюючі, так і ізолюючі якості. Від того якому ефекту надано більшу увагу і буде залежати фінальний результат – буде цей предмет одягу більше гріти, чи краще захищати від вологи\вітру.

Вище я описав базові моменти, на які варто звертати увагу, вибираючи одяг для походів та для повсякденного використання. Якщо ж ви за службовими обов’язками чи з власних інтересів часто й довго перебуваєте в умовах агресивних польових умов, тоді ліпше вибирати ваш одяг шляхом більш системного і комплексного підходу, про який я розкажу в окремій публікації.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *