Огляд радіостанції TCA AN/PRC-152A

TCA AN/PRC-152A – репліка американської радіостанції з сімейства Falcon III від Harris Corporation.

Якщо ви не військовослужбовець чи захисник правопорядку, а звичайний цивільний типу мене, то хоч якось наблизитися до оригінальних радіостанцій AN/PRC-152 від Harris Corporation ви можете хіба що на виставках типу “Зброя та безпека 2018” де у Harris бувають свої стенди.

TCA AN/PRC-152A: оригінальні радіостанції Harris - secretsquirrel.com.ua

І причиною тому не лише колосальний діапазон сумісних частот (30-520 MHz, 762-870 MHz, Narrowband: VHF 30-225 MHz, UHF 225-512 MHz, Legacy SATCOM: RX 243-270 MHz, TX 291-318 MHz, Highband (VULOS/P25): 512-520 & 762-870 MHz, Wideband: 225-450 MHz), можливість передачі голосу та потокових даних (зображень, аудіо, відео), але й шифрування для обміну надсекретними даними (Sierra™ II-based, Type 1 encryption (suite A/B), NSA-certified). 

При цьому в простих цивільних присутній доступ до активних гарнітур типу 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm, про які я вже писав раніше. Ці гарнітури передбачені під застосування з AN/PRC-148 й AN/PRC-152, а за їх відсутності у вас починається ціла низка проблем, включаючи проблему приєднання до користувацьких радіостанцій типу Baofeng UV-5R і їй подібним.

Способам розв’язання цієї проблеми ми навіть присвятили окрему публікацію “Як з’єднати Peltor Comtac з Baofeng UV-5R”, де коротко згадували про наявність реплік радіостанцій AN/PRC-152, які можуть працювати з оригінальними гарнітурами 3M Peltor, MSI Sordin, C4OPS тощо без жодних модифікацій й потреби в перехідниках, підсилювачах, заміні мікрофона.

Забігаючи дещо наперед, варто відзначити, що таке ці репліки, і чим вони не є. Репліка в цьому випадку має на увазі повну копійність зовнішнього вигляду радіостанцій сімейства Harris Falcon III зі збереженням функціональності основних вузлів: екрану, клавіатури, конекторів. З неї також витікає сумісність з деякими оригінальними аксесуарами: батареями, антенами, гарнітурами.

Електронна ж складова репліки ні в якому випадку навіть не наближається до функціональних можливостей оригіналу. Це проста користувацька радіостанція, без претензій на передавання потокових даних чи шифрування. Говорячи простіше, функціонально – це та сама Baofeng\Midland\Kenwood\Yaesu\Wouxun\Puxing в корпусі AN/PRC-152. Через що вона буде менш цікавою радіоаматорам, й куди більш актуальною для власників оригінальних активних гарнітур, страйкболістів, реконструкторів тощо.

Тож якщо ви ще не втратили інтерес до такого роду продукту – дозвольте представити вам репліку армійської радіостанції TCA AN/PRC-152A та її базові можливості.

  • Алюмінієве шасі радіостанції.
  • Повне наслідування конектора для елементів живлення та сумісність з оригінальними батареями.
  • Можливість одночасної роботи на двох частотах з різних діапазонів (VHF 136-174 Mhz / UHF 400-480 Mhz) й швидке перемикання між ними.
  • Вбудований репітер.
  • Максимальна вихідна потужність: 5W.
  • Напруга: 7,4V.
  • Тип модуляції: FM (F3E).
  • Вбудований FM-приймач, що працює на частотах 87 – 108 MHz.
  • Розміри (см): радіостанція – 7 х 25,5 х 4,5 (ширина\висота\глибина), антена – 33 х 2 (довжина\діаметр).
  • Вага: 966 г.

Далі в огляді представлена радіостанція TCA AN/PRC-152A в кольорі Olive Drab (OD).

Комплектація TCA AN/PRC-152A

TCA AN/PRC-152A: пакування - secretsquirrel.com.ua

Пакуванням для TCA AN/PRC-152A слугує полімерний кейс, подібний до того, в якому надходить T-REX.Кейс виконаний з жорсткого ABS пластику чорного кольору, має дві застібки та ручку для перенесення. На передній площині кейса нанесено логотип виробника та посилання на його сайт. На жаль на момент написання огляду цей сайт опинився на технічному обслуговуванні, тому всі дані про характеристики довелося брати з картки товару в магазині punisher.com.ua.

TCA AN/PRC-152A: комплект надходження - secretsquirrel.com.ua

Всередині кейса присутня м’яка піна з вирізаними під вміст слотами, куди точно та акуратно вміщаються всі складові комплекту надходження: сама радіостанція TCA AN/PRC-152A, батарея, адаптер для заряджання батареї, блок живлення, адаптер антени та сама антена, інструкція. 

Перш ніж переходити до детального ознайомлення з радіостанцією, її меню та розмаїттям налаштувань, присвятимо трошки уваги аксесуарам з комплекту надходження.

TCA AN/PRC-152A: антена в розкладеному стані - secretsquirrel.com.ua

Антена радіостанції забезпечує роботу у двох діапазонах VHF 136-174 Mhz та UHF 400-480 Mhz. Антенний блок складається з двох частин: самої антени з різьбовим типом фіксації та адаптера під роз’єм TNC Female (Threaded Neill–Concelman), на якому методом штампування вказана підтримка частотного діапазону 136 – 520 Mhz.

TCA AN/PRC-152A: антена в складеному стані - secretsquirrel.com.ua

Антена з комплекту TCA AN/PRC-152A належить до так званих Blade антен – це пласкі та гнучкі антени, які можуть складатися за необхідності. Це забезпечує вам додаткову зручність під час використання. Задля фіксації антени в складеному стані біля її основи навіть передбачена невеличка стропа з липучкою.

Оскільки радіостанцію обладнано TNC роз’ємом, то окрім штатної антени до неї можна приєднувати як репліки Whip антен від Triumph Instruments (TRI), так і оригінальні антени Harris Corporation. Ефективна дальність в останньому випадку буде вельми сумнівною через відсутність в репліці синхронізувального обладнання, що притаманне оригінальним Falcon 3. Воно й забезпечує оригіналам можливість мати такий широкий діапазон частот на одній антені. Тому я б радив зупинитися на штатній антені, або заміняти її репліками Whip антен виключно якщо зовнішній вигляд має для вас критичне значення.

TCA AN/PRC-152A: кейс для батарей та зарядний кабель - secretsquirrel.com.ua

Батарея в TCA AN/PRC-152A – це не просто один предмет. В цьому випадку це і корпус елементів живлення, і адаптер для заряджання, і блок живлення. Штатний блок живлення, на жаль, передбачений під “американські” розетки Type A, тож вам скоріше за все доведеться окремо придбати ще й адаптер для “європейських” розеток Type C.

TCA AN/PRC-152A: кейс для батарей, вигляд зсередини - secretsquirrel.com.ua

Кейсом для елементів живлення батарею я назвав не просто так. Річ у тім, що в TCA AN/PRC-152A ви можете розкрутити 2 гвинти, що відкриє вам доступ до 4 акумуляторів формату 18650, що й зображено на фото вище. Вихідна напруга з цих 4 акумуляторів складе 7,4V при місткості близько 8000 mAh.

Тож таким чином ви отримуєте можливість замінити акумулятори на ємніші, заряджати їх окремо у зовнішніх “розумних” зарядних пристроях типу Nitecore UM-20, чи навіть переставляти їх в інші пристрої якщо в цьому виникне потреба. Також розряджені акумулятори можна прямо в польових умовах замінити зарядженими, якщо у вас відсутній доступ до розеток, генераторів тощо.

TCA AN/PRC-152A: перехідник для USB, вигляд знизу - secretsquirrel.com.ua

Щодо копійності корпусу батареї, тут TCA підійшли до питання з усією відповідальністю. Дотримані всі розміри, пропорції, з’єднання й інші особливості, що дозволяє використовувати разом з TCA AN/PRC-152A батареї від оригінальних радіостанцій Harris Corporation. Батареї TCA ви також можете заряджати оригінальними зарядними пристроями Harris.

Приєднуються батареї, як і оригінали, суміщенням контактних виступів та поворотом на чверть оберту в напрямку проти годинникової стрілки. Після підключення батарея утримується невеликою ковзною застібкою на правій грані радіостанції.

Щодо батарей, то також маю зауважити на одній особливості, яка пов’язана зі способом доставляння репліки до вас. Як ви знаєте, транспортування акумуляторів повітряним транспортом часто має різноманітні обмеження і заборони. Тому при доставлянні терміновими авіа рейсами вам може дістатися тільки кейс для батарей без самих акумуляторів. При доставлянні морем ця проблема менш актуальна, тому обов’язково підтверджуйте у продавця факт присутності елементів живлення формату 18650 в комплекті надходження.

Для обслуговування батареї вам також дістанеться адаптер, що оснащено двома роз’ємами: один вхід 12V для підключення зарядного пристрою, один вихід USB-A. У верхній частині адаптера також присутній світлодіод для візуалізації процесу заряджання: якщо він світиться червоним кольором – акумулятори заряджаються, якщо зеленим – повністю заряджені.

TCA AN/PRC-152A: перехідник для USB, застосування - secretsquirrel.com.ua

Присутність виходу USB-A дозволяє використовувати батарею з адаптером як портативний акумулятор для заряджання смартфонів чи іншої користувацької електроніки, що й демонструється на фото вище з використанням смартфона Samsung Galaxy S7 в кейсі JuggernautCase SLEEV з QD-кабелем.

Тепер, коли ми ознайомилися з комплектними аксесуарами, пропоную переходити до розгляду радіостанції TCA AN/PRC-152A. І почнемо ми з основних органів керування та роз’ємів.

TCA AN/PRC-152A: вигляд зверху - secretsquirrel.com.ua

Зверху на радіостанції знаходиться два роз’єми та два регулятори: валкордер регулювання гучності та селектор режимів роботи.

Один з конекторів (на фото зліва) – це роз’єм TNC, куди приєднується адаптер антени та сама антена з комплекту надходження. На протилежній стороні (на фото справа) знаходиться 6-піновий конектор U-328 Male Connector стандарту NATO. До нього через конектор U-329 Female Connector підключаються кнопки PTT активних гарнітур типу 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm. Для захисту даного конектора від забруднення радіостанція має пластиковий ковпачок, який утримується коротким темляком з мінікорду.

В центрі знаходиться валкордер, який в оригінальних радіостанціях відповідає за перемикання між заданими каналами. В репліці ж він відповідає за включення\виключення та регулювання гучності. Тому маркування з цифрами від 1 до 8, хоча й наслідує зовнішній вигляд оригінала, проте не відповідає призначенню на репліці. Нехай цей факт не вводить вас в оману при використанні.

Біля основи валкордера знаходиться селектор з трьома положеннями, які відповідають наступним режимам роботи радіостанції.

  • PT – стандартний режим для роботи на вказаній частоті, без використання тонів, CTCSS\DCS субтонів, DTMF та інших кодів.
  • LD – режим програмування, що використовується для підключення data-кабелю та тонкого налаштування радіостанції за допомогою комп’ютера. Data-кабель та програмне забезпечення для програмування мені не дісталося, тому докладніше за нього не розповім, але наважусь припустити, що тут все дуже схоже на програмування Baofeng UV-5R: доступ до прошивки радіостанції, збереження частот в комірки пам’яті тощо.
  • CT – “зашифрований” режим. В лапках тому, що хоча так він і згадується в інструкції, на практиці це лише голосова модуляція. Тільки такі ж станції, в такому ж режимі зможуть коректно передати ваш голос, а ви відповідно почуєте лише виклики з такою ж модуляцією. Другої TCA AN/PRC-152A, щоб пересвідчитися, поряд не опинилося, але зустрічав свідоцтва того, що навіть після модуляції на інших радіостанціях досі легко розпізнати вихідне повідомлення. Знову ж таки, це аматорська радіостанція, тому на жодне дієве шифрування тут годі й очікувати.
TCA AN/PRC-152A: вигляд зліва - secretsquirrel.com.ua

Зліва, на стінці TCA AN/PRC-152A знаходяться ще три кнопки керування. Верхня виконана в вигляді гойдалки з двома положеннями, і відповідає за перемикання активної частоти між двома рядками, що доступні на екрані. Під нею знаходиться велика кнопка виклику (Push-to-Talk, або PTT). Ще нижче знаходиться кнопка менших розмірів, за допомогою якої ви можете обрати один з 8 доступних DTMF-кодів. Тривале натискання тієї ж кнопки активує сигнал MONI.

TCA AN/PRC-152A: вигляд справа - secretsquirrel.com.ua

Справа відсутні будь-які органи керування. Проте тут розміщений конектор для data-кабелю з якого й можливе програмування даної радіостанції. Після суміщення всіх пінів конектор утримується гвинтом, різьба якого знаходиться між конекторами.

Також на фото вище можна роздивитися ту саму застібку, яка утримує батарею в зафіксованому стані, й не дозволяє їй розкручуватися у зворотному напрямку.

TCA AN/PRC-152A: вигляд ззаду - secretsquirrel.com.ua

Ззаду відсутні будь-які конектори чи органи керування. Все що тут є – це наліпки з інформацією про виробника, модель, серійний номер, а також пара застережень.

TCA AN/PRC-152A: вигляд спереду - secretsquirrel.com.ua

Спереду TCA AN/PRC-152A сконцентрувалися всі основні органи керування: цифрова клавіатура на 15 кнопок та монохромний екран з підсвіткою.

TCA AN/PRC-152A: клавіатура та екран - secretsquirrel.com.ua

В той час як оригінальні Falcon 3 працюють на одному каналі, TCA AN/PRC-152A є дводіапазонною та двоканальною, тому на екрані присутні два рядки, що відображають обрані частоти. Активний рядок обирається за допомогою кнопки-гойдалки, що знаходиться з лівого боку радіостанції.

Введення частот та вибір необхідних пунктів меню здійснюється за допомогою цифрової клавіатури на десять кнопок. Кнопка [CLR] – виконує функцію кнопки введення\вибору, а також активує меню станції. Кнопка [ENT] – скасовує вибір чи повертає вас в меню на рівень вище.

На місці TCA я б замінив контакти цих кнопок місцями, або замінив їх позначки на кнопках. Поточні позначки недвозначно натякають на слова Clear та Enter, а дії кнопок виконують протилежну функцію, що дещо спантеличує при використанні.

Кнопки [<] [>] дозволяють гортати значення у деяких пунктах меню (див. таблицю нижче). Тривале затискання кнопки [<] блокує клавіатуру, а кнопки [>] – активує FM-приймач.

Кнопки [+] й [-] використовуються для навігації пунктами меню та зміни частоти відповідно до обраного значення кроку, заданого в пункті 19 – STEP.

Меню TCA AN/PRC-152A

На жаль знайти детальний опис меню та можливостей радіостанції TCA AN/PRC-152A в інтернеті виявилось не так вже й просто. Інструкція, що входить до комплекту надходження дуже поверхнева, а за кількістю помилок складається враження, що на англійську її перекладали через Google Translate. Доступні статті та відео – це здебільшого розпаковування, або короткі огляди, й навіть англійською мовою їх одиниці.

Тому, в спробі заповнити цю прогалину, мені довелося провести з TCA AN/PRC-152A та парою своїх Baofeng UV-5R кілька вечорів у спробі розібратися якими пунктами меню змінюються налаштування. Результати цих зусиль я заніс в таблицю нижче. Якщо ви маєте доступ до цих радіостанцій та можете доповнити інформацію наведену нижче – буду дуже вдячний за можливі коментарі, доповнення та зміни.

Пункт меню (№, позначення, призначення)ЗначенняКоментарі
01 – SCAN (Scanning)Активує сканування ефіру з урахуванням кроку, що заданий в пункті меню 19 – STEP, і налаштувань сканування, заданих в пункті меню 24 – SCANS.
02 – VOX (Voice Operated eXchange Switch)OFF/1/2/3/4/5Рівень чутливості передавання, що активується голосом. Чим вище значення – тим меншу гучність голосу буде відчувати радіостанція. При активації на екрані з’являється позначка “VOX”.
03 – VOT (VOX Delay Time (s))0.5/1/1.5/2/3Тривалість звукового “хвоста” після передавання через VOX в секундах.
04 – POWER (Output Power Select)HIGH/LOWПотужність передавача:
LOW – 1 Вт, на екрані з’являється позначка “TYPE L”.
HIGH – 5 Вт, на екрані з’являється позначка “TYPE H”.
05 – SQL (Squelch Level)0-9Поріг відкривання пригнічувача шумів. При значеннях 0-3 радіостанція практично постійно видає фонові шуми. 4-6 – оптимальні значення.
06 – D.WAIT (Dual Standby Select)ON/OFFОдночасне спостереження за двома заданими частотами шляхом поперемінного перескакування між ними.
При появі сигналу на одній з частот перескакування закінчується.
Частота, на якій велася остання передача стає активною.
При активації на екрані з’являється позначка “TDR”.
07 – LED (Background Light)ON/OFF/AUTOВизначає режим роботи світлодіодної підсвітки екрана:
OFF – підсвітка відключена. Рекомендується для максимальної економії заряду батареї.
ON – підсвітка постійно включена.
AUTO – підсвітка вимикається після 5 секунд простою радіостанції.
08 – BEEP (Prompt Voice Switch)ON/OFFВключення\відключення звукового зворотного зв’язку при натисканні кнопок клавіатури.
09 – VOICE (Prompt Voice Indicator)OFF/CHINESE/ENGLISHВстановлення мови звукового зворотного зв’язку при натисканні кнопок клавіатури:
OFF – вимкнено.
CHINESE – коментарі китайською.
ENGLESH – коментарі англійською.
10 – ANI (ANI Personal Identification Switch)ON/OFFАктивує функцію визначення кореспондента в ефірі за унікальним номером. ANI-код задається радіостанції при програмуванні з комп’ютера.
11 – ERP.SET (Battery Save Mode)ON/OFFПідключення зовнішньої гарнітури:
OFF – робота через динамік радіостанції.
ON – перенаправлення звука на зовнішню гарнітуру. При активації на екрані з’являється позначка навушників.
12 – N/W (Band Setting)WIDE\NARROWВид модуляції:
WIDE – широкосмугова (25 кГц).
NARROW – вузькосмугова (12.5 кГц).
13 – ROGER (TX Ends Prompt Voice Switch)ON/OFFВключення\відключення звукового сигналу в кінці передачі. Зручна альтернатива “прийом”.
14 – AUTOLK (Auto Key Lock)ON/OFFВключення\відключення автоматичного блокування кнопок клавіатури. При активації на екрані з’являється позначка “KEY”. Блокування вимикається тривалим затисканням кнопки [<] на клавіатурі.
15 – MIC.MD (Moving Coil Microphone)ON/OFFВибір типу зовнішнього мікрофона:
OFF – статичні мікрофони (репліки гарнітур від TCA, TRI тощо).
ON – динамічні мікрофони (оригінальні гарнітури 3M Peltor, MSA Sordin тощо).
16 – BCLO (Busy Channel Lock Out)ON/OFFЗаборона передавання коли на даній частоті вже йде передавання. При активації на екрані з’являється позначка “B”.
17 – S-D (Offset Direction Setting)OFF/-/+Активує і визначає напрям зсуву частот. Необхідно при роботі через репітер.
OFF – зсув частот вимкнений.
“-” – зсув частот в меншу сторону.
“+” – зсув частот в більшу сторону.
18 – OFFSET (Offset Frequency Setting)000.00000Значення зсуву частоти передавання від частоти приймання (в МГц).
19 – STEP (Step Frequency Select)2.5/5/6.25/10/12.5/25/50Крок зміни значення частоти в частотному режимі при скануванні чи натисканні кнопок UP & DOWN. Значення за замовчуванням – 25 kHz. Може виникнути необхідність зміни кроку для ручного встановлення певних частот.
20 – OPNSET (Open Setting)LOGO/DC/MSGВизначає інформацію, що виводиться на екрані під час вмикання радіостанції:
LOGO – показує логотип TCA
DC – показує поточну напругу акумулятора в форматі “VOLTAGE: 8.1 V”
MSG – показує рядок з 7 друкованих символів. Текст рядка задається в пункті меню 22 – PONMSG
21 – PTT-ID (Push-to-Talk ID Set)OFF/SOT/EOT/BOTHРежим відправляння унікального коду PTT-ID:
OFF – функція вимкнена.
SOT – при відпусканні кнопки PTT.
EOT – при натисканні кнопки PTT.
BOTH – при натисканні та відпусканні кнопки PTT.
22 – PONMSG (Power On Message Edit)——-Текстове повідомлення, що виводиться на екрані під час вмикання радіостанції. Спрацьовує при виборі значення MSG в пункті меню 20 – OPNSET. Текст повідомлення задається гортанням букв в алфавітному порядку, й може знадобитися для відображення радіоаматорського позивного чи іншого тексту.
23 – TOT (Time-Out Timer)OFF/30/60/90/120/150/180/210/240/270/Таймаут передавання, що обриває вихід в ефір після встановленої кількості секунд. Допомагає уникати засмічення ефіру випадковими активаціями кнопок PTT, а також запобігає перегріванню радіостанції.
24 – SCANS (Scan Mode)CO/SE/TOМетод сканування. При виявленні сигналу сканування зупиниться.
CO – продовжувати сканування після затухання сигналу.
SE – зупинити сканування після виявлення сигналу.
TO – продовжувати сканування після 5 с.
25 – DW (Monitoring Transceiver When FM Radio is On)ON/OFFВизначає чи буде радіостанція переривати прослуховування FM-приймача при виявленні сигналу на встановленій в активному рядку частоті.
ON – перемикає радіостанцію на активну частоту
OFF – ігнорує вхідний сигнал при роботі FM-приймача.
26 – C-CDC (CTCSS/DCS Set)OFF/67.0/D023NВстановлює аналоговий (CTCSS) чи цифровий (DCS) субтони.
Тип перемикається кнопками [<] і [>], значення обирається кнопками [+] і [-]. При активації на екрані з’являється позначка “DCS”.
27 – R-CDC (Receiving CTCSS\DCS Code Set)OFF/67.0/D023NВстановлює аналоговий (CTCSS) чи цифровий (DCS) субтон для приймання. Виклик буде чути лише якщо кореспонденти ведуть передавання з таким же субтоном.
Тип перемикається кнопками [<] і [>], значення обирається кнопками [+] і [-]. При активації на екрані з’являється позначка “DCS”.
28 – T-CDC (Transmitting CTCSS\DCS Code Set)OFF/67.0/D023NВстановлює аналоговий (CTCSS) чи цифровий (DCS) субтон для передавання. Виклик приймуть лише якщо кореспонденти використовують той же субтон для приймання.
Тип перемикається кнопками [<] і [>], значення обирається кнопками [+] і [-]. При активації на екрані з’являється позначка “DCS”.
29 – NAME (Channel Name Display Edit)ON/OFFАктивує показ імен для обраних каналів.
30 – CHNAME (Channel Name Edit)——-Введення імен каналів для показу.
31 – RELAY (Repeater Switch)ON/OFFВключення\відключення роботи радіостанції в режимі кросдіапазонного репітера. При активації на екрані з’являється позначка “U/V”. Читайте докладніше під заголовком “Репітер”.
32 – RPT-RL (Repeater Transmitting Delay Set)0.5/1/1.5/2/2.5/3/3.5/4/4.5Встановлює тимчасову затримку в секундах після повідомлення при роботі в режимі репітера.
33 – RPT-SPK (Repeater Speaker Switch)ON/OFFВключення\відключення динаміка радіостанції при роботі в режимі репітера.
ON – ви чуєте повідомлення, що надходять на частоті приймання (RX).
OFF – ви не чуєте повідомлення, що дозволяє економити заряд батареї.
34 – RPT-PTT (Repeater PTT Switch)ON/OFFВключення\відключення можливості користування кнопкою PTT при роботі в режимі репітера.
OFF – не дає вам можливості виходити в ефір на частоті передавання (TX) і подає відповідне звукове повідомлення.
ON – дає вам можливість виходити в ефір на частоті передавання (TX).
35 – GPSNET (GPS Set)ON/OFFВключення\відключення роботи з GPS на рівні програмної прошивки. Читайте докладніше під заголовком “GPS”.
36 – DST (DTMF Side Signaling Switch)ON/OFFON – дозволяє моніторити DTMF тон.
OFF – не дозволяє моніторити DTMF тон.
37 – TX.SEL (Priority Channel Transmitting Set)EDIT/BUSYВстановлення пріоритету передавання:
EDIT – пріоритет передавання на частоті активного рядка екрана.
BUSY – пріоритет передавання на частоті останньої передачі.
38 – STE (Sound Tail Elimination Set)ON/OFFВключення\відключення надсилання тону для пригнічувача шумів репітерів при відпусканні кнопки PTT.
ON – відправляє тон (~55 Hz).
OFF – не відправляє тон (~55 Hz).

Як бачите, меню та доступні в ньому пункти, за поодинокими винятками, здебільшого повторюють меню Baofeng UV-5R, що лише підтверджує мої слова зі вступного слова до цього огляду.

TCA AN/PRC-152A: налаштування динамічного мікрофона - secretsquirrel.com.ua

Найцікавішим для мене, та найважливішим був пункт меню 15 – MIC.MD (Moving Coil Microphone), який відповідає за вибір типу мікрофона приєднаної гарнітури: статичний чи динамічний. Завдяки йому вам не потрібні жодні перехідники, адаптери, заміни мікрофона, чи інші способи виходу з ситуації, які ми описували в статті “Як з’єднати Peltor Comtac з Baofeng UV-5R”. Ви просто приєднуєте конектор оригінальної кнопки Peltor, обираєте динамічний мікрофон в цьому пункті меню і далі без жодних проблем користуєтеся оригінальною гарнітурою з оригінальним динамічним мікрофоном. І це, певно, найвагоміша перевага даної радіостанції, не зважаючи на копійність зовнішнього вигляду.

Репітер

Окрім доволі типових для радіоаматорських можливостей цієї радіостанції, порадувала і присутність репітера. Деякі з особливостей роботи в цьому режимі я опишу нижче.

  • Репітер в TCA AN/PRC-152A працює виключно в крос-діапазонному режимі (VHF -> UHF, UHF -> VHF). Це трошки засмучує, адже ви не зможете забезпечити зв’язком, наприклад, власників LPD та PMR радіостанцій, в чому подекуди виникає потреба.
  • При активації динаміка радіостанція дозволяє вам чути виклики на частоті приймання (RX) репітера. Це доволі зручно, адже так станція не просто перетворюється в портативний ретранслятор, а й дозволяє вам самостійно моніторити ефір, й не потребує наявності двох радіостанцій (однієї для репітера, однієї для особистого використання).
  • При включенні кнопки PTT радіостанція дозволяє відправляти повідомлення на частоті передачі (TX) репітера.
  • При активації репітера ви не можете впливати на потужність передавача, користуючись пунктом меню 04 – POWER. Передавач працює на максимальній потужності, що не дуже зручно. Мені особисто хотілося б мати можливість знизити потужність, аби локалізувати ретрансляцію лише в невеличкій області довкола себе, щоб не створювати небажаних завад в роботі інших служб та кореспондентів.

GPS

В описах товару і в меню станції згадується підтримка GPS. На жаль, на поточному етапі розвитку техніки від TCA це всього активація цієї можливості на програмному рівні. Тобто ви тільки активуєте цю можливість, й на екрані з’являється відповідна позначка. На цьому поки все.

Але це не означає, що в скорому майбутньому TCA не буде випускати альтернативних версій задньої стінки з окремою GPS-антеною і відповідним апаратним обладнанням. Про це свідчить і наявність двох вільних портів на платі під задньою стінкою (див. фото нижче).

TCA AN/PRC-152A: знята задня кришка - secretsquirrel.com.ua

TCA уже виробляє станції з GPS-антеною на задній стінці, але вони здебільшого мають виключно декоративний характер (Dummy). Деякі станції TRI вже мають вбудований GPS, координати якого виводяться у верхній рядок екрана. Тому є всі передумови припускати, що при наявності потреби, TCA будуть вимушені конкурувати з наявними продуктами та додаватимуть цю можливість в себе. Дивіться може так і до нативної підтримки APRS дійдуть, як TRI, яким поки довелося призупинити продаж моделей з підтримкою APRS через нестабільність прошивки.

На фото вище, окрім вільних портів в платі, можна також звернути увагу на шасі радіостанції, виконане з алюмінію. Виробник також заявляє про вологостійкість корпусу по стандарту IPX-7, але я б не надто сподівався на захист від чогось серйознішого ніж злива чи снігопад. Пірнати з цим пристроєм, як з оригінальним, явно не варто.

І на завершення огляду додам кілька фото застосування TCA AN/PRC-152A в польових умовах, щоб ви могли самостійно оцінити розміри радіостанції та особливості її поєднання з іншими елементами спорядження.

TCA AN/PRC-152A: підключення гарнітури 3M Peltor Comtac - secretsquirrel.com.ua
Гарнітура 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm, підключена до TCA AN/PRC-152A та Baofeng UV-5R. Через присутність Baofeng UV-5R на гарнітурі встановлено статичний мікрофон-репліку, а в меню 15 – MIC.MD TCA AN/PRC-152A обране значення OFF.
TCA AN/PRC-152A: застосування - secretsquirrel.com.ua
TCA AN/PRC-152A: застосування - secretsquirrel.com.ua
TCA AN/PRC-152A: застосування - secretsquirrel.com.ua
Радіостанція TCA AN/PRC-152A в підсумку Pantac Universal Radio Pouch на користувачі.

Загалом, TCA AN/PRC-152A цікава здебільшого двома своїми перевагами: можливістю прямої інтеграції з оригінальними гарнітурами, й практично повною візуальною копійністю оригінальних AN/PRC-152A від Harris Corporation.

Щодо можливостей радіообладнання, то окрім наявності вбудованого репітера вона мало чим відрізняється від тих же Baofeng UV-5R. Чи достатньо вам цього аби виправдати її вартість, великі габарити та вагу у 966 грамів – вирішувати вам, а ми дякуємо магазину punisher.com.ua за можливість познайомитися з цією реплікою ближче.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *