Огляд пістолета T-REX (частина 1)

T-REX – спеціальний пристрій для відстрілу куль нелетальної дії, який дебютував на виставці “Зброя та безпека 2016”. На ринку України він присутній уже близько року, проте в мережі інформації про нього й досі не багато, тож мені хотілося б розповісти про нього детальніше.

Інфо

Передбачаючи велику кількість питань про поведінку пістолета під час стрільби, одразу зазначу, що зразок з огляду ще не має настрілу, оскільки можливість легального володіння ним в мене з’явилася буквально днями. В першій частині огляду ми познайомимось з його загальними характеристиками й зовнішніми особливостями, а про внутрішні особливості, неповне розбирання, пристрілку, модифікації тощо я розповідатиму в окремих публікаціях поки буду опановувати його сам.

Також зазначу, що тема зброї для мене відносно нова, і я поки не маю такого масиву фонових знань, як у випадку з бушкрафтом та тактичним спорядженням, тому завчасно прошу вибачення за можливі неточності.

Česká Zbrojovka (Чеська Збройовка,  ČZ, CZ, також часто називається в нас як “сізі”, “сізет”, “чезет” чи “чезетта”) – виробник зброї з багатою історією та послужним списком. Завод в містечку Uherský Brod (Угерський Брід) заснований ще в 1936 році. Найбільш знаний його продукт – пістолет CZ 75, який випускається з 1976 року, і стоїть на озброєнні 15 країн світу, включаючи департаменти поліції й навіть перший підрозділ спеціального призначення “Дельта” Сухопутних Військ США. Окрім службової сторони питання, учасники з CZ 75, і його модифікаціями CZ 75 TS Czechmate, CZ 75 SP-01 Shadow, CZ 75 Tactical Sports регулярно стають призерами спортивних змагань в рамках національних та континентальних чемпіонатів IPSC.

У 2009 на основі класики збройної індустрії CZ 75, світ побачив осучаснену його версію – пістолет CZ P-07 DUTY, який і став бойовим прототипом, закладеним в основу травматичного T-REX. Загалом, експертиза CZ в області пістолетів підтверджується не лише історичними відомостями, але й особливостями конструкції T-REX, про які й будемо говорити далі. І почнемо з короткого огляду ключових характеристик.

  • Калібр: 9 мм. P.A.
  • Плаваючий ствол.
  • Ударно-спусковий механізм (УСМ): куркового типу, подвійна дія/одинарна дія (SA/DA).
  • Місткість магазина: 15 патронів.
  • Доступні кольори: Black, Olive, Coyote, Desert.
  • Розміри (см.): 19,5 х 13,5 х 3,7 (довжина\висота\ширина).
  • Вага (без магазина): 728 г.
  • Вага магазина (без патронів): 80 г.

Нижче будемо знайомитися з T-REX на прикладі в кольорі Black.

T-REX: пакування ззовні - secretsquirrel.com.ua

Пакуванням для T-REX слугує жорсткий кейс з логотипом CZ. Ручка в верхній частині кейса дозволяє зручно переносити його, а петлі, що розташовані біля ручки, дозволяють також закрити вміст за допомогою невеличкого навісного замка. Ця можливість, хоча й не сильно, але все ж таки підвищує безпечність транспортування та тривалого зберігання спецзасобу.

T-REX: пакування зсередини - secretsquirrel.com.ua

Весь простір кейса заповнений піною, в якій зроблені отвори під розміри предметів, які входять до комплекту постачання. Відкривається кейс за допомогою двох застібок, які розташовані по обидва боки від ручки для транспортування. Звісно T-REX не перший, і не єдиний пістолет, який продається в кейсі, але вміст цього кейса якісно відрізняє його на фоні конкурентів.

T-REX: комплектація - secretsquirrel.com.ua

Всередині на вас чекатимуть наступні предмети: сам пістолет T-REX у вбраному вами кольорі, два магазини на 15 патронів, дві змінні п’яти для магазинів з металевими фіксаторами пружин (про них я розповім окремо), три змінні тильні частини руків’я розмірами S\M\L, інструкція, шомпол, йоржик для чищення, а також невеличкий шестигранний ключ для прицільних пристроїв. Окрім перерахованих предметів, всередині також будуть знаходитися гільзи і довідка про проходження контрольного відстрілу (відсутні на фото), які вам доведеться здати в ДНДЕКЦ МВС України за місцем прописки.

Така багата комплектація – це одна з причин, чому T-REX на момент написання огляду дорожчий від своїх прямих конкурентів, при придбанні яких ви, в кращому випадку, отримуєте лише пістолет з одним магазином і картонну коробку. Всі подальші модифікації (тильні частини руків’я) і доповнення (магазини, п’яти до них тощо) вам доведеться купляти вже окремо. T-REX же готовий до комфортного використання в тирі чи на полігоні одразу після придбання, що називається “з коробки”. Він не потребує додаткових першочергових витрат, окрім вартості патронів та оренди рубежу.

Від комплектації перейдімо до знайомства з конструктивними особливостями пістолета.

T-REX: рамка зліва - secretsquirrel.com.ua

Рамка T-REX виконана з полімеру, що суттєво знижує вагу у порівнянні з цілометалевими пістолетами. Тактильно пластик рамки доволі гладкий, приємний на дотик і має текстуру в ключових місцях для покращення хвату. Окрім ваги, пластик також зручніший при використанні пістолета в умовах низьких температур, оскільки його теплопровідність нижча за метал. Тож руки від руків’я і рамки T-REX будуть мерзнути відчутно менше.

Затвор виготовлений з нержавіючої сталі, і має помірно агресивні насічки в задній і передній частинах. З їх використанням легше виконувати маніпуляції з застосуванням різних хватів руками в рукавичках, і без них.

Зліва на затворі нанесені клейма моделі “T-REX”, калібру “9 mm P.A.”, “Вироблено в Україні” і виробника – ООО “Фенікс”. Згідно з наявною інсформацією, силами ООО “Фенікс” на території України в T-REX встановлюється гладкий ствол та зворотна пружина, а також дещо модифікуються магазини під патрон 9 mm P.A. (9×22Т). Це патрон нелетальної дії, розроблений на основі гільзи патрона .380 ACP для застосування в самозарядних травматичних пістолетах (нім. P.A. — Pistole Automatik). Решта – це той самий бойовий CZ P-07 DUTY, що сходить з чеських конвеєрів. Про це також свідчать наліпки ззовні кейса.

Нижче затвора, в задній частині рамки, розміщені вельми великі органи управління пістолетом: важіль затворної затримки і важіль запобіжника. Поряд з запобіжником наявний кольоровий індикатор, що свідчить про готовність до ведення вогню, який видно при опусканні важеля. Перед важелями управління на рамці також присутня текстурована область, на яку зручно лягає великий палець лівої руки при змиканні хвату довкола руків’я. Щодо важелів, то їх розмір суттєво переважає над розмірами важелів у конкурентів, що доволі важливо при використанні рукавичок в холодну пору року. Дотягнутися до цих важелів великим пальцем доволі просто і не викликає ускладнень навіть з мінімальною зміною хвату.

T-REX: рамка справа - secretsquirrel.com.ua

Справа затвор не має жодних клейм, лише насічки симетричні лівій стороні, і вікно викидання гільз. Над захисною скобою спускового гачка, у верхній частині рамки, присутня область текстурування. Варто звернути увагу на дублювання важеля запобіжника і з правої сторони. Ця особливість дозволить використовувати пістолет при зміні основної руки (стрільба з нетипових положень, укриттів, у випадку поранення тощо), а також суттєво полегшить життя шульгам. Важеля затворної затримки тут, на жаль, немає, але на те є причина. Основа важеля затворної затримки використовується як штифт для з’єднання затвора і рамки, та виймається при неповному розбиранні, про яке я розкажу окремо.

Інфо

Нехай вас не дивує відсутність номерів на фото вище. В реальності вони присутні, просто я не хочу світити ними в інтернеті. Номери відштамповані на затворі, рамці і стволі пістолета, аби охочі не мали можливості замінити “травматичний” гладкий ствол та нарізний. З тією ж метою на дульному зрізі присутня розширена насадка, аби ствол не можна було вийняти з затвора.

T-REX: курок та прицільні пристрої - secretsquirrel.com.ua

Направляючі рельси, якими сковзається затвор під час стрільби, знаходяться не з боків рамки, як у більшості знайомих вам пістолетів, а у верхній її частині зсередини (див. фото вище). Завдяки такому розміщенню в них потрапляє значно менше пилу, бруду і вологи, що підвищує надійність роботи T-REX. Що правда, ця особливість може вимагати первинного звикання, особливо якщо ви хапаєте затвор з боків, а не зверху. В такому випадку ви вельми вірогідно можете вхопитися за рамку, а не за затвор, тож приділіть цій особливості увагу при купівлі, а також перших тренуваннях з T-REX.

Прицільні пристрої в T-REX механічні й відкриті. Складаються вони з мушки й цілика класичної форми та доволі низького профілю, який зменшує ймовірність чіпляння при вийманні зброї. На мушці розміщена одна, а на цілику дві люмінесцентні точки, які полегшують прицілювання в умовах обмеженого освітлення. Використовуючи шестигранний ключ з комплекту постачання, користувач може відрегулювати положення цілика в пазу для внесення бокових поправок. Регулювання прицільних пристроїв по вертикалі відбувається заміною мушки, альтернативи якої можна придбати окремо. За замовчуванням на T-REX встановлена мушка з номером три, висоти якої достатньо для ураження цілей на “робочій” для травматичних пістолетів відстані у 3,5 – 10 метрів.

Ударно-спусковий механізм (УСМ) T-REXу дістався від CZ P-07 DUTY в незмінному вигляді, і курок має три положення: спущене, зведене і частково зведене. Останнє дозволяє транспортувати пістолет з патроном в патроннику і курком в частково зведеному положенні для прискорення часу до першого пострілу. Варто зазначити, що запобіжник при цьому активується як в зведеному, так і частково зведеному стані, без можливості активації при спущеному положенні курка. Використовуючи ці особливості УСМ подвійної дії/одинарної дії (SA/DA) ви можете самостійно встановити для себе найбільш прийнятний варіант носіння: зі спущеним курком і першим пострілом шляхом самозведення, чи зі зведеним курком й активованим запобіжником.

T-REX: відведений затвор - secretsquirrel.com.ua

Плаваючий ствол зробив T-REX унікальним травматичним пістолетом на ринку України. Зверніть увагу на нахил ствола на фото вище. В пістолеті також використовується автоматика з коротким ходом ствола і його жорстким запиранням шляхом перекосу казенної частини.

T-REX: патронник та отвір для викиду гільз - secretsquirrel.com.ua

Запирання\відпирання в T-REX відбувається при взаємодії вирізу в приливі з вкладишем рамки. Шляхом взаємодії виступа в його верхній частині з вікном для викидання гільз ствол чіпляється до затвора.

T-REX: модульна рельса та захисна скоба - secretsquirrel.com.ua

Спереду T-REX обладнаний планкою стандарту MIL-STD-1913 для фіксації сумісних допоміжних аксесуарів: ліхтарів, лазерних вказівників тощо. На рахунок лазерного вказівника на травматичній зброї я не знаю, а ось ліхтар може стати доволі корисним доповненням.

Скоба, що захищає спусковий гачок від випадкового натискання має вигин під кутом 90 градусів і доволі великі розміри, тож всередину неї без будь-яких перешкод влізе палець в рукавичках. З торця скоби, спереду присутнє горизонтальне текстурування, націлене на покращення хвату й утримання. Всередині знаходиться гачок ударно-спускового механізму Omega з доволі плавним ходом.

T-REX: текстуроване руків'я - secretsquirrel.com.ua

Руків’я T-REX виявилося для мене зручнішим ніж у конкурентів, і не останню роль в цьому відіграли плавні лінії при переході тильної частини руків’я в затвор та виїмка при переході захисної скоби в руків’я, де знаходиться кнопка скидання магазина. Завдяки таким контурам пістолет доволі глибоко й впевнено сідає в долоні. Позитивним з ергономічної точки зору вважаю і наявність горизонтальних рисок на фронтальній та тильній поверхнях руків’я та текстуру на її боках. Всі ці “нерівності” позитивно впливають на хват зброї вологими\мокрими\брудними руками, але не викликають при цьому дискомфорту при тривалій взаємодії.

На руків’я відсутні виїмки під пальці, тож T-REX буде зручно тримати людям з різними розмірами кисті й пальців. З тією ж метою на руків’ї присутні тильники, які можна міняти. Ви можете самостійно вибрати оптимальний для вас розмір з трьох можливих варіантів: S, M та L. З заводу монтується тильник розміру S, проте мені краще підійшов розмір M.

На фото вище також варто звернути увагу на петлю в нижній частині руків’я, куди можна зафіксувати темляки для запобігання втраті чи неправомірному відбору зброї.

Кнопка скидання магазина підведена над поверхнею руків’я і добре розрізняється навпомацки. З її допомогою всередині руків’я утримуються магазини на 15 патронів з можливістю подальшого розширення місткості шляхом встановлення допоміжних п’ят магазинів, які входять до комплекту постачання T-REX. Як це робиться я ще розповім згодом в окремій публікації.

T-REX: магазини - secretsquirrel.com.ua

Магазини у T-REX дворядні, з виходом патронів в один ряд, через що отвори, які використовуються для відстежування використання патронів, мають доволі цікаву нумерацію (див. фото вище). Подавач патронів виконаний з пластику яскравого помаранчевого кольору, що дозволяє легко й швидко візуально визначити пустий магазин як всередині пістолета, так і поза ним.

Загалом, найважливіші характеристики T-REX, які варто відзначити – це ергономіка та якість виготовлення. Це на 80% бойовий пістолет визнаного бренду, з роками вивіреною конструкцією і механізмами. Пістолет зручний у руках, всі органи керування мають великі розміри, що полегшує маніпуляцію в умовах поганого освітлення та стресу.

Компактні розміри та мала вага роблять його відмінним кандидатом на роль засобу самозахисту для щоденного носіння, а багата комплектація перетворює його на універсальну відправну точку у світ вогнепальної зброї. Наявність бойового прототипу в особі CZ P-07 DUTY також вважаю перевагою, через наявність великої кількості аксесуарів, модифікацій та запасних частин, дістати які не стане проблемою у випадку несправностей.

На цьому візуальне знайомство з T-REX ми поки що завершуємо, а в наступних частинах огляду розповімо про його початкові модифікації та неповне розбирання.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *