Програмування Baofeng UV-5R через CHIRP

Сьогодні ділитимуся своїм досвідом встановлення ПЗ, підключення, налаштування й роботи з даними популярної радіостанції, який узагальнено можна називати програмування Baofeng UV-5R за допомогою комп’ютера.

Початкове налаштування однієї-двох радіостанцій Baofeng UV-5R, включаючи збереження частот в канали пам’яті, можна доволі легко виконати використовуючи меню пристроїв, детальний опис яких доступний у нашому огляді. Якщо ж вам доводиться часто міняти налаштування однієї радіостанції, чи одночасно налаштовувати велику кількість рацій – тоді комп’ютер та кабель сильно полегшать для вас цей процес.

Програмування Baofeng UV-5R: кабель USB - Kenwood 2-pin - secretsquirrel.com.ua

Аби осягнути програмування Baofeng UV-5R нам знадобиться кабель USB в конектор Kenwood 2-pin, до якого під’єднуються аудіо пристрої радіостанції: тангенти, гарнітури, зовнішні мікрофони та динаміки.

Але самого кабелю для успішного програмування Baofeng UV-5R буде недостатньо – аби він почав виконувати свої функції доведеться виконати ще ряд підготовчих кроків: встановити драйвери кабелю, програмне забезпечення тощо. Тому з них і почнемо.

Встановлення драйвера кабелю

Для успішного встановлення драйверів кабелю знадобиться виконати наступні кроки.

  • Під’єднайте кабель (ЛИШЕ кабель, без рації!) до комп’ютера.

Інфо

Оскільки кабель під’єднується в конектори мікрофона і динаміка, то при приєднанні кабелю без відповідних драйверів рація одразу активується на передачу. При цьому можливе перегрівання радіостанції, тож краще уникайте цього.

  • Встановіть драйвер кабелю. Спочатку спробуйте файли встановлення, які можна знайти всередині директорії “USB_Cable_Driver” на диску, що йде в комплекті разом із кабелем. Після встановлення в диспетчері пристроїв в дереві “Порти (COM і LPT)” має з’явитися пристрій Prolific USB-to-Serial Comm Port.

Важливо!

Якщо навпроти пристрою Prolific USB-to-Serial Comm Port присутні попередження (жовтий трикутник зі знаком оклику) – це свідчить, що драйвер було встановлено некоректно. В такому випадку рухатися далі не має сенсу, оскільки ПЗ для програмування Baofeng UV-5R не розпізнає приєднану радіостанцію.

Нижче я коротко опишу поточку ситуацію з драйверами для таких кабелів.

В певний момент часу на ринку з’явилась велика кількість підробних кабелів, що використовували ті ж Vendor ID (VID_067B) та Product ID (PID_2303), що й автентичні плати від Prolific. На це виробник відреагував випуском нової версії своїх плат, і зупинкою підтримки всіх попередніх версій. Тому ви можете натрапити на китайські підробки, яких на ринку й досі доволі багато. При встановленні актуальної версії драйвера такі кабелі будуть ідентифікуватися як підробні, тому поряд з ними й з’являтиметься попередження чи помилка з кодом “Code 10”.

Цей конфлікт версій можна вирішувати кількома способами.

По-перше, купівлею якісного оригінального кабелю з приміткою “FTDI”. Приклад такого кабелю, що використовує автентичні плати та працює з актуальними версіями драйверів.

По-друге, встановленням застарілої версії драйвера. Я, для прикладу, використовував версію драйвера датовану 2008 роком. Але цей варіант не буде постійним. Як тільки ваш комп’ютер пройде чергове оновлення через Windows Update доволі ймовірно, що драйвер кабелю буде знову оновлено до актуальної версії, особливо якщо в налаштуваннях оновлень ви дозволили автоматичне оновлення (без вашого втручання чи додаткових питань від системи).

По-третє, встановленням програми “PL2303 Code 10 Fix”, яку можна звантажити звідси. Коротко її суть можна описати наступним чином: вона видаляє з вашого комп’ютера несумісні актуальні версії драйвера Prolific, робить запис в реєстрі, що не дозволяє виконання автоматичних оновлень без вашого відома, і встановлює драйвер версії 3.3.2.102, що вийшов ще до того, як Prolific оновив свої плати і ПЗ. Для цього вам доведеться виконати наступні дії.

  • Пройти на сайт ifamilysoftware.com, де ситуація з драйверами описана куди детальніше мого синопсису вище, й завантажити файл PL2303_64bit_Installer.exe.
  • Відключити від комп’ютера всі кабелі та адаптери USB-To-Serial, й запустити встановлення PL2303_64bit_Installer.exe
  • Запустити “PL2303 Code 10 Fix”, використовуючи ярлик в меню “Пуск”.
  • Під’єднати до комп’ютера кабель від рації й натиснути “Continue”.
  • Перезавантажити комп’ютер після інсталяції.
  • Від’єднати кабель та під’єднати його назад задля перевірки вірності встановлення.

У випадку коректного встановлення драйвера кабель в диспетчері пристроїв повинен мати наступний вигляд.

Програмування Baofeng UV-5R: драйвер Prolific - secretsquirrel.com.ua

Зверніть увагу, що пристрій встановлено на порт COM3. Саме цей порт буде опитуватися ПЗ для програмування Baofeng UV-5R надалі. Якщо, залежно від конфігурації вашого комп’ютера, кабель встановиться на інший порт (для прикладу COM1), може виникнути потреба зміни нумерації портів і пристроїв. Для цього в Диспетчері пристроїв оберіть Prolific USB-to-Serial Comm Port, клацніть по ньому правою кнопкою миші й встановіть для нього порт COM3 використовуючи наступну послідовність: Властивості – вкладка “Параметри порту” – кнопка “Додатково” – меню “Номер COM-порту”.

Встановлення CHIRP

На жаль інтернет повниться жалобами на штатне ПЗ для програмування Baofeng UV-5R, які посилаються на проблеми зі стабільністю його роботи й часті зависання. Більшість тем та авторів радять користуватися альтернативним програмним забезпеченням з відкритим кодом під назвою CHIRP.

Завантажити актуальну версію CHIRP можна за цим посиланням, де окрім дистрибутивів для Microsoft Windows, Apple MacOS та OS Linux, знаходиться ще й повний список радіостанцій, які підтримуються цим ПЗ. Baofeng UV-5R в списку присутня, тож можна сміливо рухатися далі.

Для встановлення не знадобиться нічого складнішого за натискання кнопок “Далі”. Після запуску CHIRP перед вами постане пусте вікно з наступними вкладками в верхньому лівому кутку: File, Edit, View, Radio, Help. Детально описувати всі пункти цих меню я не буду – можете ознайомитися самостійно, або зверніться до документації на сайті CHIRP. Натомість я зосереджуся на основних діях, які CHIRP допоможе виконувати з вашою радіостанцією.

Читання налаштувань Baofeng UV-5R

Як я вже згадував вище, після запуску CHIRP – це “чистий аркуш” лише з високорівневим меню. Пов’язано це з тим, що ПЗ універсальне, й сумісне з великою кількістю радіостанцій. Тому перша дія яку вам доведеться виконати – це вичитати дані прошивки вашої радіостанції.

Для цього йдемо у меню Radio – Download from Radio. Після цього ви побачите наступне спливаюче вікно.

Програмування Baofeng UV-5R: зчитування налаштувань - secretsquirrel.com.ua

В ньому вам необхідно вибрати порт COM3, виробника рації та конкретну модель. Як бачите, CHIRP працює з портом COM3, тож саме тому драйвер кабелю необхідно встановлювати на цей порт. Виробник і модель у моєму випадку це Baofeng та UV-5R відповідно.

Тепер можна під’єднати радіостанцію до кабелю.

Програмування Baofeng UV-5R: підключення радіостанції до кабелю - secretsquirrel.com.ua

Про всяк випадок також покажу фото з інструкцією по приєднанню радіостанції з самого CHIRP.

  • Вимкнену радіостанцію приєднати до комп’ютера за допомогою USB кабелю.
  • Впевнитись в надійності приєднання.
  • Ввімкнути радіостанцію й переконатися, що на поточній частоті не ведеться активної комунікації.
  • Натиснути “ОК” для продовження.
Програмування Baofeng UV-5R: безпечне приєднання - secretsquirrel.com.ua

Інфо

На цьому етапі CHIRP також може вивести вам повідомлення інформаційного характеру про те, що це ПЗ з відкритим програмним кодом і не сертифіковане виробником радіостанції, не гарантує сумісності з Baofeng UV-5R, і натискаючи “ОК” дієте на власний ризик. Не варто хвилюватися, це скоріше застереження, ніж будь що інше, а успішна робота CHIRP з Baofeng UV-5R неодноразово засвідчена.

Резервне зберігання налаштувань

Після отримання даних з радіостанції, в першу чергу, раджу зберегти резервну копію. Її можна буде згодом залити назад в радіостанцію у випадку виникнення будь-яких проблем з налаштуваннями, або якщо просто захочете відновити фабричні налаштування станції.

Для створення образу використовуйте ланцюжок з пунктів меню File – Save, що дасть вам змогу отримати .img файл резервної копії. Надалі використання меню File – Open та вибір відповідного .img файлу дозволить вам повернутися до налаштувань за замовчуванням.

Зміна налаштувань Baofeng UV-5R

Settings

В контексті перегляду і зміни налаштувань, нас в першу чергу цікавить вкладка “Settings” в меню, яке з’явиться в лівій частині CHIRP після читання налаштувань з радіостанції. Тут як раз і відбувається все програмування Baofeng UV-5R. Всі налаштування логічно розбиті на групи, короткий опис яких наведено нижче.

Basic Settings

Програмування Baofeng UV-5R: базові налаштування - secretsquirrel.com.ua

В цій групі налаштувань можна змінювати наступні значення:

  • Carrier Squelch Level – рівень чутливості пригнічувача шумів. Відповідає пункту 00 – SQL (Squelch level) в меню Baofeng UV-5R.
  • Battery Saver – рівень економії заряду акумулятора. Відповідає пункту 03 – SAVE (Battery Save) в меню Baofeng UV-5R.
  • Backlight Timeout – час до відключення підсвітки екрана в секундах. Відповідає пункту 06 – ABR (Display Illumination) в меню Baofeng UV-5R.
  • Beep – звуковий супровід натискань на клавіші клавіатури. Відповідає пункту 08 – BEEP (Keypad Beep) в меню Baofeng UV-5R.
  • Timeout Timer – тайм-аут передачі одного повідомлення в ефір в секундах.
  • Display Mode A\B – вигляд зображення каналів з пам’яті для рядків екрану A і B. Відповідає пункту 21 – MDF-A і 22 – MDF-B в меню Baofeng UV-5R.
  • Standby LED Color – колір екрана в режимі очікування. Відповідає пункту 29 – WT-LED в меню Baofeng UV-5R.
  • RX LED Color – колір екрана під час приймання сигналу. Відповідає пункту 30 – RX-LED в меню Baofeng UV-5R.
  • TX LED Color – колір екрана при передаванні сигналу. Відповідає пункту 31 – TX-LED в меню Baofeng UV-5R.
  • Roger Beep – активація звукового сигналу по закінченні передавання. Відповідає пункту 39 – ROGER (End of Transmission Tone) в меню Baofeng UV-5R.

Advanced Settings

Програмування Baofeng UV-5R: просунуті налаштування - secretsquirrel.com.ua

Група налаштувань Advanced Settings дозволяє змінювати наступні значення:

  • VOX Sensitivity – рівень чутливості PTT при голосовому управлінні. Відповідає пункту 04 – VOX (Voice Operated Transmission) в меню Baofeng UV-5R.
  • Dual Watch – активація одночасного стеження за двома частотами в діапазонах UHF і VHF. Відповідає пункту 07 – TDR (Dual Watch/Reception) в меню Baofeng UV-5R.
  • Alarm Mode – режим аварійного сигналу, що відправляється в ефір при затисканні кнопки “CALL”. Відповідає пункту 32 – AL-MOD (Alarm Mode) в меню Baofeng UV-5R.
  • Voice – вибір мови голосового супроводу при натисканні клавіш (Вимкнено, англійська, Китайська). Відповідає пункту 14 – VOICE (Voice Prompt) в меню Baofeng UV-5R.
  • Scan Resume – вибір методу сканування. Відповідає пункту 18 – SC-REV (Scan Resume Method) в меню Baofeng UV-5R.
  • Automatic Key Lock – автоматичне блокування цифрової клавіатури. Відповідає пункту 24 – AUTOLK (Keypad Auto Lock) в меню Baofeng UV-5R.
  • RESET Menu – вмикання доступності пункту 40 – RESET (Restore to Default Settings) в меню Baofeng UV-5R.

Other Settings

Програмування Baofeng UV-5R: инші налаштування - secretsquirrel.com.ua

Цікавими в цій групі налаштувань будуть переважно поля “Firmware Message 1” та “Firmware Message 2” де вказана версія прошивки вашої радіостанції. Ці версії мають значення при спробі записувати образи рацій старіших версій в станції з новішими та навпаки. Версії прошивок Baofeng UV-5R не оновлюються, тому бажано пересвідчитися, що в вашій станції знаходиться версія BFB297 чи вища ще при її купівлі.

Інфо

Версія прошивки, що виводиться на екрані при затисканні кнопки “З” перед вмиканням радіостанції не завжди виводить актуальне значення. Версія вказана в цих полях у CHIRP куди актуальніша.

Також корисним у вкладці Other Settings буде й режим Power-On Message, що відповідає пункту 38 – PONMGS в меню Baofeng UV-5R і дозволяє виводити на екран всі позначки (Full) чи текстове повідомлення (Message). Це повідомлення заноситься в поле Power-On Message 1 і лімітоване сьома символами латиниці

Тут також можна бачити верхній та нижній пороги частот, доступних для введення в діапазонах VHF и UHF. Міняти їх я вам не раджу, тому що ці значення мають не лише програмне, а й апаратне підґрунтя.

Work Mode Settings

Програмування Baofeng UV-5R: налаштування режимів роботи - secretsquirrel.com.ua

Baofeng UV-5R має можливість слухати одночасно дві частоти (Dual Standby) й виводити їх у два рядки на екрані. Верхній умовно позначається як “А”, нижній – відповідно, як “В”. Група меню Work Mode Settings дозволяє налаштувати для кожного рядка відповідні значення.

  • VFO/MR Mode – режим зображення для рядка екрану: частота чи канал.
  • MR A\B Channel – номер початкового каналу.
  • VFO A\B Frequency – стартова частота (якщо канали не внесені).
  • VFO A\B Shift і VFO A\B Offset – зміщення частоти та його значення.
  • VFO A\B Power: High\Low – потужність для кожного з рядків. Відповідає пункту 02 – TPX (Transmit Power) в меню Baofeng UV-5R.
  • VFO A\B Bandwidth: Wide\Narrow – ширина смуги приймання для кожного з рядків. Відповідає пункту 05 – W/N (Wideband/Narrowband) в меню Baofeng UV-5R.
  • VFO A\B Tuning Step – значення кроку при зміні частоти на кожному з рядків. Відповідає пункту 01 – STEP (Frequency Step) в меню Baofeng UV-5R.

FM Radio Preset

Програмування Baofeng UV-5R: налаштування FM-радіо - secretsquirrel.com.ua

Baofeng UV-5R має вбудоване FM-радіо. Тож використовуючи цей пункт ви можете вказати частоту за замовчуванням, з якої при натисканні кнопки “CALL” стартуватиме це радіо.

DTMF Settings

Програмування Baofeng UV-5R: тони та субтони - secretsquirrel.com.ua

Dual Tone Multi-Frequency – двотональний багаточастотний аналоговий сигнал, що використовується на позначення тонального набору. Такі сигнали передаються в ефір якщо на Baofeng UV-5R одночасно затиснута кнопка PTT та використовується цифрова клавіатура. Налаштування цих сигналів і задаються в цьому пункті меню.

Окрім цього, тут також можна задати унікальний ANI Code, що використовується для ідентифікації радіостанції в ефірі та режим його передачі (перед, після, перед і після, вимкнений). Передаватися цей код буде лише якщо в меню Advanced Settings – Alarm Mode встановлене значення “Code”.

Якщо спитаєте мене, то тональний набір та ідентифікація – це вже просунуті налаштування рівня диспетчерських служб та невеликих радіо мереж, тому не раджу змінювати тут значення полів, особливо якщо ви не впевнені в тому, що робите.

Memories

Окрім роботи з налаштуваннями, що доступні в меню Settings, в лівій частині екрану також знаходиться вкладка Memories. Вона дозволяє працювати з каналами пам’яті радіостанції. За замовчуванням тут виводиться перші 25 каналів з доступних 128. Навігація між ними здійснюється шляхом зміни значення в рядку “Діапазон каналів”. Коли захочете бачити всю доступну інформацію також можна активувати ланцюжок меню View – Hide Unused Fields та активувати “Показувати пусті (канали)”.

Програмування Baofeng UV-5R: робота з каналами пам'яті - secretsquirrel.com.ua

Подвійним натисканням на комірках у відповідні колонки можна заносити значення частот (Frequency), назви каналів (Name) тощо. Для прикладу я виконав програмування Baofeng UV-5R на частоти FRS\GMRS діапазону і привласнив їм відповідні назви.

Назви каналів колонки Name будуть виводитися на рядках екрану радіостанції тільки якщо в меню Basic Settings – Display Mode A\B встановити значення “Name”. При значенні “Channel” рядки екрана виводять надписи формату “CH001” де 001 – це номер каналу. Значення “Frequency” виводитиме частоти, що записані в той чи інший канал.

На цьому програмування Baofeng UV-5R можна завершувати, для чого вам лишається лише завантажити внесені зміни назад в радіостанцію.

Запис налаштувань Baofeng UV-5R

Запис змінених налаштувань Baofeng UV-5R здійснюється при виборі ланцюжка меню Radio – Upload to Radio. Як і при читанні тут вам доведеться вибрати порт, виробника та модель радіостанції. Після натискання кнопки “ОК” ви побачите покажчик прогресу завантаження даних в радіостанцію.

Програмування Baofeng UV-5R: записування налаштувань - secretsquirrel.com.ua

Сама ж станція Baofeng UV-5R при цьому буде активно миготіти зеленим світлодіодом, що й показано на фото нижче.

Програмування Baofeng UV-5R: індикація запису налаштувань - secretsquirrel.com.ua

Після завершення передачі даних радіостанція автоматично вимкнеться, й самостійно ввімкнеться уже з новими налаштуваннями та змінами.

Як бачите, програмування Baofeng UV-5R через CHIRP багато у чому повторює можливості, доступні в меню радіостанції. Проте з появою кабелю та комп’ютера зміни вносяться відчутно швидше, адже тут вони виконуються лише у кілька клаців мишкою. З використанням цифрової клавіатури та меню радіостанції вам довелося б витратити куди більше часу на внесення каналів в пам’ять тощо. Також вам стає доступне тонше налаштування певних параметрів, які з клавіатури й меню не доступні взагалі. Гарний тому приклад – назви каналів, використання яких суттєво полегшує комунікацію у великих групах з використанням однотипних радіостанцій.

Коментарі

6 відповідей до “Програмування Baofeng UV-5R через CHIRP”

  1. Аватар tovk
    tovk

    Не обов’язково для Chirp, щоб кабель був саме на COM3 порті.
    Наприклад в мене є три USB порти: СOM4 та COM5 справа на панелі ноутбука, та COM6 – зліва.
    Залежно від того на який порт я вмикну кабель, такий порт і буде відображатись в диспечері пристроїв.
    В мене це виглядає в даному випадку отак: USB-SERIAL CH340 (COM4) – замість Prolific USB-to-Serial Comm Port(COM4) так, як мало би бути згідно цього гайду.
    І коли в Chirp натискаєш Radio – Download from Radio, то програма автоматично підтягує у випадаючий список цей порт з відповідною назвою – Порт – USB-SERIAL CH340 (COM4). Шкода, що в коментарі не можна прикріпляти файл, я б додав скріншоти до коментаря.

    Тому головне, щоб драйвер стояв для цього кабелю, незалежно від того як він називається, і програма Chirp сама підтягне його в список портів після того, як ви натиснете Radio – Download from Radio.
    І не обов’язково, щоб це був саме COM3 порт, в мене на COM4 працює все як треба.

    Можливо у вас так не працює бо різняться драйвера і версія програми Chirp, або ще якась інша причина.

  2. Аватар tovk
    tovk

    В іншому в мене все сходиться з вашим гайдом. Дякую за прекрасний, детальний опис!

  3. Аватар Павло
    Павло

    В мене коли вибираю setings нічого не відбувається.

  4. Аватар Олександр
    Олександр

    Доброго дня.
    Скажіть, а чому вкладка SETTING може бути порожньою.
    Захотів перевірити налаштування підключив, а там пусто.
    Дякую.

    1. Аватар MAD

      Доброго дня! Перевірте чи правильно у вас вказані порт та модель радіостанції, також думаю є сенс пересвідчитися чи правильно встановлений драйвер кабеля. Якщо з цим все нормально можна спробувати інші версії chirp. Можливо конкретна версія має дефект по обраній станції, але це лише гіпотези.

      Дякую

  5. Аватар Олександр
    Олександр

    Добридень.
    У програмі можна включити режим розробника. З якою метою він потрібен? І якщо можна пояснить зміст вмісту на цій сторінці. Я намагаюся повернути вміст сторінки setting, що зник у результаті внесення своїх налаштувань. І поки що ніякі маніпуляції не допомагають. Так може на цій сторінці виправити треба щось і буде щастя.
    Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *