Baofeng UV-5R – портативна радіостанція, що отримала масове розповсюдження, пропонуючи максимум функціональних можливостей в бюджетному ціновому сегменті.
Дану радіостанцію я купував ще задовго до того як стати сертифікованим радіолюбителем, і мене цікавила бюджетна платформа, для забезпечення зв’язку під час різноманітних страйкбольних подій, польових виходів та активного відпочинку на природі. Я ні разу не пожалкував про цей вибір, адже при відносно низькій ціні Baofeng UV-5R може запропонувати своєму власнику доволі широкий функціональний спектр з наступних можливостей.
- Одночасна робота в VHF/UHF діапазонах частот (130-172 Mhz /400-520 Mhz відповідно).
- Можливість одночасного перебування на двох частотах і швидке перемикання між ними.
- Максимальна вихідна потужність: 5 W.
- Напруга: 7,4 V.
- Тип модуляції: FM (F3E).
- Рідкокристалічний дисплей з підсвіткою, що налаштовується.
- Кількість каналів у пам’яті: до 128.
- Вбудоване FM-радіо, що працює в частотах 65-108 Mhz.
- Вбудований світлодіодний ліхтар..
- Місткість Li-Ion акумулятора: 1800 mAh.
- Режим економії енергії.
- Тривалість роботи: до 24 годин.
- Розміри (см.): 10 х 5,2 х 3,2 (висота\ширина\глибина).
- Вага: 250 г.
- Широка базова комплектація
Але від характеристик перейдімо до детального ознайомлення з Baofeng UV-5R на прикладі радіостанції в кольорі Black.
Комплектація Baofeng UV-5R
Надходить радіостанція у картонній коробці, на верхній поверхні якої перераховані деякі з основних характеристик. На решті поверхонь важливі написи відсутні.
Всередині, у двох формованих пластикових лотках білого кольору на вас чекатиме все багатство комплектації Baofeng UV-5R, до якої входять: радіостанція, акумулятор місткістю 1800 mAh, антена, гарнітура, зарядний пристрій і блок живлення до нього, кліпса, страхувальний темляк, інструкція.
Я навмисне не загострюватиму увагу на аксесуарах, тому що знайомству з ними ми присвятимо окремі публікації. А поки сфокусуймося на радіостанції.
Зверху, на шасі Baofeng UV-5R, розташовані наступні органи управління:
- Конектор формату SMA F, в який монтується антена радіостанції.
- Білий світлодіодний ліхтарик у центрі. Він має три режими роботи: вимкнений, постійно увімкнений та миготіння. В останньому режимі, зокрема, радіостанцію можна використовувати як засіб передачі не лише звукових сигналів, а й аварійних світлових сигналів в темну пору доби.
- Регулятор гучності, котрий також вмикає та вимикає радіостанцію Baofeng UV-5R.
Ззаду можна бачити місце приєднання акумулятора, куди елемент живлення встановлюється рухом в напрямку знизу-вверх. Акумулятор фіксується окремим важелем. Задля від’єднання акумулятора достатньо натиснути на важіль, позначений текстом “PUSH”, який розташований у верхній частині задньої стінки радіостанції.
Зліва розміщуються наступні органи управління
- Кнопка “CALL”. При короткостроковому натисканні перемикає радіостанцію між FM та VHF\UHF діапазонами. При тривалому затисканні ця кнопка також відправляє в ефір тривожний сигнал на поточній частоті.
- Кнопка “PTT” (від Push-to-Talk). При її натисканні рація активує режим передаці звукових повідомлень на поточній частоті. Передача триватиме допоки кнопка натиснена.
- Кнопка “MONI”. При короткостроковому натисканні вона вмикає та перемикає режими роботи світлодіодного ліхтарика на верхній стінці шасі. Тривале затискання цієї кнопки активує чи деактивує пригнічувач сторонніх шумів радіостанції Baofeng UV-5R.
Спереду розташовано найбільше органів управління. В першу чергу, це рідкокристалічний дисплей розмірами 3,6 х 1,8 сантиметра (ширина\висота), що має два основних рядки. Він показує поточні частоти у двох діапазонах (Dual band, Dual Stand-by) й додаткову інформацію типу рівня заряду, індикатору передачі, позначок додаткових функцій тощо. Нижче дисплея розташована область, що відведена під мікрофон та динамік. Поряд з ними розташований ще один квадратний світлодіод зеленого кольору, що спалахує при активації режиму передачі. Окрім цього на передній поверхні Baofeng UV-5R знаходяться наступні кнопки:
- Кнопка “VFO/MR” – для перемикання режимів прямого вводу частоти та вибору між каналами, що попередньо збережені в пам’яті пристрою.
- Кнопка “A/B” – для перемикання між двома вибраними поточними частотами\каналами. Залежно від обраного положення ваші повідомлення будуть передаватися в ефір по відповідній частоті\каналу.
- Кнопка “BAND” – для перемикання між VHF\UHF діапазонами частот, що обрані за допомогою кнопки “A/B”.
- Кнопка “MENU” – для переходу до меню налаштувань радіостанції Baofeng UV-5R.
- Кнопка “UP” – для навігації по меню, каналам збереженим в пам’яті, і підвищення частоти відповідно до встановленого кроку.
- Кнопка “DOWN” – для навігації по меню, каналам збереженим в пам’яті, і підвищення частоти відповідно до встановленого кроку.
- Кнопка “EXIT” – для виходу з меню, скасування.
- Клавіатура з кнопками від 0 до 9, * й # – для безпосереднього введення частот, швидкої навігації по меню. Тривале натискання кнопки “#” вмикає\вимикає режим блокування цифрової клавіатури. Тривале натискання кнопки “*” запускає режим сканування частот з визначеним в меню кроком. Режим сканування вимикається при виявленні передачі на поточній частоті, або при натисканні кнопки “PTT”.
Інфо
Якщо при увімкненій радіостанції натиснути та утримувати клавішу «0», то на дисплеї покажется напруга акумуляторної батареї.
Якщо при увімкненій радіостанції короткочасно натиснути клавішу «#», то увімкнется інший режим потужності передавача.
Якщо при увімкненій радіостанції натиснути та утримувати клавішу «#», то заблокуются клавіши на клавіатурі та на екрані з’явится символ ключа біля індикатору заряду акумулятора.
Якщо під час роботи FM-приймача натиснути кнопку “BAND”, то переключится діапазон прийому 65-75/76-108 МГц.
Якщо короткочасно натиснути клавішу “ *SCAN”, то активуєтся функція реверсу (змінятся окремі частоти передачі та прийому)
Якщо натиснути клавішу “ *SCAN” протягом 2-ох секунд, то активуєтся режим сканування.
Якщо під час роботи FM-приймача натиснути кнопку“* SCAN”, то активуєтся режим пошуку FM-радіостанцій.
Справа не міститься жодних органів управління. Натомість тут, під невеликою щільною кришкою, розташовані два конектори для зовнішнього приєднання динаміка (2,5 мм.) та мікрофона (3,5 мм.) Зверху також знаходиться металева петля, до якої фіксується страхувальний темляк, що входить в комплект радіостанції (див. друге фото огляду).
Говорячи про конектори та приєднання зовнішніх пристроїв, коротко розглянемо гарнітуру, яка теж входить до комплекту постачання.
Гарнітура Baofeng UV-5R виконана в формі петлі з навушником, який обертається довкола своєї осі. Завдяки цьому ви можете вдягати її як на праве, так і на ліве вухо, в залежності від обставин та особистих побажань. Разом з нею ви також отримаєте й невеличку подушечку з паралону, що покращує посадку навушника всередині слухового каналу, та підвищує комфорт при тривалому використанні.
Мікрофон гарнітури, разом з винесеною кнопкою PTT, розташований в невеликому пластиковому корпусі овальної форми. Цей корпус задуманий фіксуватися до коміра спеціальною застібкою. Далі маємо дріт довжиною близько 75 сантиметрів, якого вдосталь для розміщення радіостанції Baofeng UV-5R на поясі користувача. Якість виконання гарнітури доволі посередня, хоча й варто подякувати Baofeng за її включення в базову комплектацію.
Антена з комплекту радіостанції приєднується зверху, після чого Baofeng UV-5R набуває наступного вигляду.
Важливо!
Виробник не радить вмикати радіостанцію без антени, що може призвести до порушень в роботі пристрою і його передчасного виходу з ладу. Тому вмикайте Baofeng UV-5R лише з приєднаною антеною!
Також на фото вище добре видно дві частоти на дисплеї радіостанції, кожна з яких належить до діапазонів VHF та UHF відповідно.
Кліпса з комплекту Baofeng UV-5R монтується до двох гвинтів, які розташовані в верхній частині задньої площини радіостанції. Її ширина складає близько двох сантиметрів, завдяки чому вона добре проходить в комірки PALS інтерфейсу. Нею ви досить комфортно можете фіксувати станцію як на поясі, так і на лямках заплічників, модульному тактичному спорядженні тощо.
Задля встановлення кліпси вам доведеться викрутити гвинти з шасі рації, прикласти кліпсу й закрутити їх назад. Зі свого досвіду зазначу, що робити це куди легше з від’єднаним акумулятором. Інакше вам доведеться трохи поборотися з пружиною, яка притискає кліпсу до шасі, що може завадити вирівнюванню отворів. Після приєднання кліпси рація набуває вигляду з фото нижче.
Але багата Baofeng UV-5R не лише, і не стільки, комплектними аксесуарами та зовнішнім виглядом. Тому пропонує розглянути внутрішні можливості цієї станції.
Меню Baofeng UV-5R
В таблиці нижче наведені основні пункти меню радіостанції, їх доступні значення та деякі коментарі щодо використання певних налаштувань з цього меню.
Пункт меню (№ , позначення, назва) | Значення | Коментарі |
00 – SQL (Squelch level) | 0 (min) – 9 (max) | Поріг відкриття пригнічувача шумів. При значеннях 0-3 рація постійно видає паразитарні фонові шуми. Значення в межах 4-6 оптимальні для використання. За потреби ведення зв’язку на дальніх відстанях чи в особливо несприятливих умовах – встановлюйте мінімально комфортні значення пригнічувача шумів. |
01 – STEP (Frequency Step) | 2,5 / 5 / 6,25 / 10 /12,5 / 25 kHz | Крок зміни частоти в частотному режимі при натисканні кнопок “UP”\”DOWN” та при скануванні. Значення за замовчуванням – 25 kHz. Інколи виникає потреба зміни кроку задля внесення деяких частот вручну. Для прикладу, задля для введення частот PMR446 необхідно вибрати крок частоти 6,25 kHz. |
02 – TPX (Transmit Power) | HIGH/LOW | Потужність сигналу передавача. Для невеликих відстаней можна перемкнути в LOW (1 Вт) задля економії енергії. В решті випадків використовуйте HIGH (5 Вт). При малій потужності на екрані показується індикатор «L», при високій – «H». Потужності, за словами виробника, вистачає на відстані до 20 км. в полі, 7-10 км. в лісі, і близько 3 км. в умовах щільної міської забудови. Реальні показники відстані сильно залежать від погодних умов, перепон та обставин. |
03 – SAVE (Battery Save) | OFF/1/2/3/4 | Рівень економії заряду батареї. Позначає кількість циклів сну відносно кількості циклів роботи у співвідношеннях 1:1, 2:1, 3:1, 4:1. Чим більше встановлене значення – тим довше працює акумулятор. Але чим більше значення, тим і більша вірогідність пропустити початок прийому повідомлення. |
04 – VOX (Voice Operated eXchange) | OFF/0 (max) – 10 (min) | Рівень гучності голосу, при якому активується передавач. При активації на дисплеї спалахує індикатор «VOX». |
05 – W/N (Wideband/Narrowband) | WIDE/NARR | Девіація частотної модуляції для тракту передачі та ширина смуги пропускання для тракту приймача: широкосмугова WIDE (5 кГц), вузькосмугова NARR (2.5 кГц). При вузькосмуговій модуляції на дисплеї з’являється позначка «N». Для прикладу задля роботи в діапазоні PMR446 необхідно вибрати NARR 2,5 кГц. |
06 – ABR (Display Illumination) | OFF/ 1-10 | Час автоматичного вимкнення підсвітки дисплея в секундах. Також час, після якого станція повернеться в режим FM-радіо після отримання виклику на обраній частоті. |
07 – TDR (Dual Watch/Reception) | OFF/ON | Одночасне відстежування двох частот (A і B) в діапазонах UHF и VHF шляхом поперемінного перескакування між частотами. При появі сигналу на одній з частот перескакування припиняється. Приймач, на якому останнім було зафіксовано сигнал стає активним. При активації цієї функції на дисплеї з’являється індикатор «S». |
08 – BEEP (Keypad Beep) | OFF/ON | Звуковий супровід натискань на клавіші. |
09 – TOT (Transmission Timer) | 15-600 з кроком 15 секунд. | Тайм-аут передачі, який обриває її через встановлену кількість секунд. Допомагає уникати перегрівання вихідного каскаду радіостанції і засмічення ефіру при випадковому затисканні кнопки PTT. |
10 – R-DCS | Див. таблицю DCS тонів в інструкції до радіостанції. | Задає цифровий субтон (DCS) на приймання. Ви почуєте виклик лише якщо партнер вестиме передавання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери. Див. таблицю DCS кодів в інструкції до радіостанції. |
11 – R-CTCS | Див. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції. | Задає аналоговий субтон (CTCSS) на приймання. Ви почуєте виклик лише якщо партнер вестиме передавання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери. Див. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції. |
12 – T-DCS | Див. таблицю DCS тонів в інструкції до радіостанції. | Задає цифровий субтон (DCS) на передавання. Ваш виклик почують лише якщо партнер вестиме приймання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери. Див. таблицю DCS кодів в інструкції до радіостанції. |
13 – T-CTCS | Див. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції. | Задає аналоговий субтон (CTCSS) на передавання. Ваш виклик почують лише якщо партнер вестиме приймання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери. Див. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції. |
14 – VOICE (Voice Prompt) | OFF/ENG/CHI | Вимкнення/вибір голосового супроводу англійською чи китайською мовами при натисканні клавіш. |
15 – ANI-ID (Automatic Number Identification) | Автоматичне визначення по номеру. Відображає спеціальний ANI-код, який програмуєтся лише з комп’ютера. Неможливо змінити із меню радіостанції. Даний код передаєтся в радіоефір, якщо активуєтся функція ALARM, та в меню №32 AL-MOD встановлено значення CODE. | |
16 – DTMFST (Dual-Tone Multi-Frequency) | OFF/ DT-ST/ANI-ST/DT+ANI | Можливість прослуховувати DTMF тони при їх видачі в радіоефір. OFF – тони не прослуховуются. DT-ST – прослуховуются лише ті тони, які задаются натисканням на клавіатурі. ANI-ST прослуховуются лише попередньо задані тони. DT+ANI прослуховуются всі тони. |
17 – S-CODE | Набір із 15 попередньо запрограмованих п’ятизначних DTMF кодів. Вибираєтся один код із набору. Передача в радіоефір відбуваєтся лише якщо, увімкнена опція меню №19 – PTT-ID. | |
18 – SC-REV (Scan Resume Method) | TO/CO/SE | Метод сканування, де TO (Time Operation) – сканування зупинится, коли буде виявлено активний сигнал. Сканування буде зупинено на кожному каналі або активній частоті на заздалегідь визначений час, після цього сканування відновится автоматично. CO (Carrier Operation) – сканування зупинится та залишится на частоті чи каналі, доки активний сигнал не зникне. SE (Search Operation) – сканування зупинится та залишится на частоті чи каналі після виявлення активного сигналу, щоб продожити необхідно знову натиснути клавішу “*SCAN”. |
19 – PTT-ID (Push-To-Talk) | OFF/BOT/EOT/BOTH | Передача коду сигналу при натисканні або відпусканні клавіши PTT. OFF – код не надсилаєтся при натисненні на РРТ. BOT – код надсилается при натисненні клавіши РРТ. EOT – код надсилается при відпусканні РРТ. BOTH – код надсилается і при натисканні, і при відпусканні клавіши РРТ. |
20 – PTT-LT (Delay the signal code sending) | 0/1/2/ … /50мс | Затримка надсилання коду сигналу. |
21 – MDF-A | FREQ/CH/NAME | Встановлює зовнішній вигляд для доріжки А в канальному режимі. Може показувати: частоту, номер каналу чи його назву. Назви каналів задаються лише шляхом програмування з комп’ютера. |
22 – MDF-B | FREQ/CH/NAME | Встановлює зовнішній вигляд для доріжки В в канальному режимі. Може показувати: частоту, номер каналу чи його назву. Назви каналів задаються лише шляхом програмування з комп’ютера. |
23 – BCL (Busy Channel Lockout) | OFF/ON | Блокування передачі в зайнятому каналі (якщо на ньому ведется передача іншим кореспондентом). OFF – передача дозволена при зайнятому каналі. ON – якщо канал зайнятий, то передача заборонена. |
24 – AUTOLK (Keypad Auto Lock) | OFF/ON | Вимкнення\ввімкнення автоматичного блокування клавіатури. |
25 – SFT-D | OFF/+/- | Напрям зміщення частоти передавання відносно частоти приймання. Доступний лише в частотному режимі роботи! Значення: OFF – зміщення відсутнє; «+» – частота передавання вища частоти приймання; «-» – частота передавання нижча частоти приймання. Залежно від обраного значення на екрані з’являються індикатори “+” чи “–”. Використовується разом з пунктом меню 26 – OFFSET при роботі через репітери. |
26 – OFFSET | 00.000 – 69.990 МГц з кроком 10 кГц | Значення зміщення частоти передавання від частоти приймання (в МГц). Використовується разом з пунктом меню 25 – SFT-D при роботі через репітери. |
27 – MEMCH (Stored in memory channels) | 000 – 127 | Використовуються для збереження каналів в комірки пам’яті, або для зміни вже внесених значень у збережених комірках. В пам’ять зберігаются параметри приймача А (верхня строчка екрану), які задані в частотному режимі роботи: частота, рівень шумопригнічувача, крок, потужність передавача, субтони та інше. Для вже збереженого каналу можливо змінити лише частоту передачі та субтони /субкоди (для перетворення симплексного каналу в “репітерний” або “крос-бенд” канал). Інші зміни запам’ятовуватимутся не будуть. |
28 – DELCH (Delete the memory channels) | 000 – 127 | Видалення каналу з комірки пам’яті. |
29 – WT-LED | OFF/BLUE/ORANGE/PURPLE | Вимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі очікування. |
30 – RX-LED | OFF/BLUE/ORANGE/PURPLE | Вимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі приймання. |
31 – TX-LED | OFF/BLUE/ORANGE/PURPLE | Вимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі передавання. |
32 – AL-MOD (Alarm Mode) | SITE/TONE/CODE | Режим тривожного сигналу, що передається в ефір при затисканні кнопки “CALL”: тон, цифровий код (задається лише шляхом програмування з комп’ютера). |
33 – BAND | VHF/UHF | Ручний вибір діапазону. В частотному режимі роботи дозволяє обрати доступний діапазон частот: VHF (136-174 МГц), UHF (400-480 МГц). |
34 – TDR-AB | OFF/A/B | В режимі приймання двох частот (див. меню 7 – TDR), задається приймач А чи В, що лишатиметься активним після приймання сигналу на будь-якій з частот. При значенні “OFF” – активним ставатиме приймач, з якого сигнал надходив останнім. |
35 – STE | ON/OFF | Усунення короткого звуку “ш-ш-ш-ш“ в кінці передачі. При відпусканні кнопки РРТ в радіоефір видаєтся короткий тон 50 Гц, що сигналізує іншим трансиверам про кінець передачі та необхідності приглушити звук. При роботі через репітери дану опцію бажано вимкнути (значення “OFF”). |
36 – RP-STE | OFF/1-10 | Усунення короткого звуку “ш-ш-ш-ш“ в кінці передачі при роботі через репітери. Використовуєтся разом із меню 37 – RPT-RL. |
37 – RPT-RL | OFF/1-10 | Затримка кінцевого тону репітера (х100 мілісекунд). використовуєтся разом із меню 36 – RP-STE. |
38 – PONMGS | FULL/MGS | Вибір режиму дисплею, що показується при увімкнені радіостанції. Значення “FULL” одночасно засвічує всі індикатори дисплею. Значення “MGS” показує повідомлення з довільним текстом. Текст повідомлення задається перегортанням літер в алфавітному порядку, а також задається шляхом програмування з комп’ютера. |
39 – ROGER (End of Transmission Tone) | ON/OFF | Ввімкнення\вимкнення звукового сигналу в кінці передавання. Зручна альтернатива “прийом”. Дана функція на більшості рацій працює некоректно, рівень гучності сигналу “ROGER” вищий за рівень гучності Вашої розмови приблизно в два рази. Сигнал “ROGER” може демаскувати Вашого співрозмовника. |
40 – RESET (Restore to Default Settings) | Скидання налаштувань до стану за замовчуванням (заводські налаштування) | |
41 – R-TONE (Repeater activates tone) | 1000Hz/1450Hz/1750Hz/2100Hz | Тон активації репітера. Щоб видати тон активації репітера, необхідно натиснути на клавішу РРТ та потім натиснути клавішу FM/SOS. |
Інфо
Окрема подяка нашому читачеві Руслану Гудзю за розширення описів та пунктів меню, яких бракувало в оригінальній версії цієї публікації.
Пам’ять Baofeng UV-5R
Як зазначено в інструкції, та в описі меню вище, радіостанція має 127 комірок пам’яті, куди можна зберігати частоти, якими ви користуєтесь найчастіше. Тож замість пам’ятати їх всі, чи фіксувати на зовнішніх носіях, ви можете внести їх безпосередньо в пам’ять пристрою. Надалі в радіостанції міститиметься все необхідне для проведення наступного сеансу зв’язку.
В більшості випадків, робота з пам’яттю пристрою зводиться до двох основних операцій, що описані нижче.
Додавання каналів в пам’ять
Чесно кажучи, для додавання великої кількості каналів в пам’ять радіостанції зручніше використовувати комп’ютер з програмним кабелем. З їх використанням кожному каналу навіть ім’я присвоїти можна. Але якщо кабель у вас відсутній, чи вам необхідні лише декілька каналів – тоді можна попрацювати й кнопками Baofeng UV-5R. Для додавання вибраної частоти в пам’ять варто виконати наступні дії:
- Кнопкою “A/B” обрати верхній рядок екрану.
- Кнопкою “VFO/MR” обрати екран де відсутні цифрові позначки (пряме введення частоти).
- Ввести необхідну частоту клавіатурою АБО гортаючи кнопками “UP/DOWN” з обраним кроком. Задля вибору певних частот може виникнути потреба змінити крок синтезатора (див. пункт меню 1 – STEP).
- Натиснути кнопку “MENU” для доступу в меню.
- Ввести з клавіатури АБО прогортати пункт меню 27 – MEMCH.
- Підтвердити вибір кнопкою “MENU”.
- Обрати бажаний номер каналу, використовуючи кнопки “UP/DOWN”. Вже зайняті комірки каналів (якщо такі присутні) в цьому списку приховуються.
- Підтвердити вибір кнопкою “MENU” – частота збережена в обрану комірку каналу.
Видалення каналів з пам’яті
Для видалення збереженого каналу з пам’яті радіостанції доведеться виконати наступні дії:
- Кнопкою “VFO/MR” обрати екран де відсутні цифрові позначки (пряме введення частоти).
- Натиснути кнопку “MENU” для доступу в меню.
- Ввести з клавіатури АБО прогортати пункт меню 28 – DELCH.
- Підтвердити вибір кнопкою “MENU”.
- Обрати бажаний номер каналу, використовуючи кнопки “UP/DOWN”
- Підтвердити вибір кнопкою “MENU” – канал видалено з комірки пам’яті.
Загалом, Baofeng UV-5R здебільшого привертає до себе увагу доступною ціною. Проте після детальнішого ознайомлення з налаштуваннями, й тривалого використання, можу впевнено стверджувати, що функціональні можливості цієї моделі підійдуть не лише новачкам, а й досвіченим радіолюбителям. Тому Baofeng UV-5R буде оптимальним вхідним квитком та вибором для широкого загалу користувачів, кому потрібен доступний та якісний радіообмін з можливістю адаптуватися до різних обставин.
В питаннях адаптації під такі обставини Baofeng UV-5R також допомагає широкий спектр аксесуарів, на яких ми ще зупинимося в окремих публікаціях.
Залишити відповідь