Огляд радіостанції Baofeng UV-5R

Baofeng UV-5R — портативна радіостанція, що отримала масове розповсюдження, пропонуючи максимум функціональних можливостей в бюджетному ціновому сегменті.

Дану радіостанцію я купував ще задовго до того як стати сертифікованим радіолюбителем, і мене цікавила бюджетна платформа, для забезпечення зв’язку під час різноманітних страйкбольних подій, польових виходів та активного відпочинку на природі. Я ні разу не пожалкував про цей вибір, адже при відносно низькій ціні Baofeng UV-5R може запропонувати своєму власнику доволі широкий функціональний спектр з наступних можливостей.

 • Одночасна робота в VHF/UHF діапазонах частот (130-172 Mhz /400-520 Mhz відповідно).
 • Можливість одночасного перебування на двох частотах і швидке перемикання між ними.
 • Максимальна вихідна потужність: 5 W.
 • Напруга: 7,4 V.
 • Тип модуляції: FM (F3E).
 • Рідкокристалічний дисплей з підсвіткою, що налаштовується.
 • Кількість каналів у пам’яті: до 128.
 • Вбудоване FM-радіо, що працює в частотах 65-108 Mhz.
 • Вбудований світлодіодний ліхтар..
 • Місткість Li-Ion акумулятора: 1800 mAh.
 • Режим економії енергії.
 • Тривалість роботи: до 24 годин.
 • Розміри (см.): 10 х 5,2 х 3,2 (висота\ширина\глибина).
 • Вага: 250 г.
 • Широка базова комплектація

Але від характеристик перейдімо до детального ознайомлення з Baofeng UV-5R на прикладі радіостанції в кольорі Black.

Комплектація Baofeng UV-5R

Baofeng UV-5R: пакування - secretsquirrel.com.ua

Надходить радіостанція у картонній коробці, на верхній поверхні якої перераховані деякі з основних характеристик. На решті поверхонь важливі написи відсутні.

Baofeng UV-5R: комплектація - secretsquirrel.com.ua

Всередині, у двох формованих пластикових лотках білого кольору на вас чекатиме все багатство комплектації Baofeng UV-5R, до якої входять: радіостанція, акумулятор місткістю 1800 mAh, антена, гарнітура, зарядний пристрій і блок живлення до нього, кліпса, страхувальний темляк, інструкція.

Я навмисне не загострюватиму увагу на аксесуарах, тому що знайомству з ними ми присвятимо окремі публікації. А поки сфокусуймося на радіостанції.

Baofeng UV-5R: вигляд зверху - secretsquirrel.com.ua

Зверху, на шасі Baofeng UV-5R, розташовані наступні органи управління:

 • Конектор формату SMA F, в який монтується антена радіостанції.
 • Білий світлодіодний ліхтарик у центрі. Він має три режими роботи: вимкнений, постійно увімкнений та миготіння. В останньому режимі, зокрема, радіостанцію можна використовувати як засіб передачі не лише звукових сигналів, а й аварійних світлових сигналів в темну пору доби.
 • Регулятор гучності, котрий також вмикає та вимикає радіостанцію Baofeng UV-5R.
Baofeng UV-5R: вигляд ззаду - secretsquirrel.com.ua

Ззаду можна бачити місце приєднання акумулятора, куди елемент живлення встановлюється рухом в напрямку знизу-вверх. Акумулятор фіксується окремим важелем. Задля від’єднання акумулятора достатньо натиснути на важіль, позначений текстом «PUSH», який розташований у верхній частині задньої стінки радіостанції.

Baofeng UV-5R: вигляд зліва - secretsquirrel.com.ua

Зліва розміщуються наступні органи управління

 • Кнопка «CALL». При короткостроковому натисканні перемикає радіостанцію між FM та VHF\UHF діапазонами. При тривалому затисканні ця кнопка також відправляє в ефір тривожний сигнал на поточній частоті.
 • Кнопка «PTT» (від Push-to-Talk). При її натисканні рація активує режим передаці звукових повідомлень на поточній частоті. Передача триватиме допоки кнопка натиснена.
 • Кнопка «MONI». При короткостроковому натисканні вона вмикає та перемикає режими роботи світлодіодного ліхтарика на верхній стінці шасі. Тривале затискання цієї кнопки активує чи деактивує пригнічувач сторонніх шумів радіостанції Baofeng UV-5R.
Baofeng UV-5R: вигляд спереду - secretsquirrel.com.ua

Спереду розташовано найбільше органів управління. В першу чергу, це рідкокристалічний дисплей розмірами 3,6 х 1,8 сантиметра (ширина\висота), що має два основних рядки. Він показує поточні частоти у двох діапазонах (Dual band, Dual Stand-by) й додаткову інформацію типу рівня заряду, індикатору передачі, позначок додаткових функцій тощо. Нижче дисплея розташована область, що відведена під мікрофон та динамік. Поряд з ними розташований ще один квадратний світлодіод зеленого кольору, що спалахує при активації режиму передачі. Окрім цього на передній поверхні Baofeng UV-5R знаходяться наступні кнопки:

 • Кнопка «VFO/MR» — для перемикання режимів прямого вводу частоти та вибору між каналами, що попередньо збережені в пам’яті пристрою.
 • Кнопка «A/B» — для перемикання між двома вибраними поточними частотами\каналами. Залежно від обраного положення ваші повідомлення будуть передаватися в ефір по відповідній частоті\каналу.
 • Кнопка «BAND» — для перемикання між VHF\UHF діапазонами частот, що обрані за допомогою кнопки «A/B».
 • Кнопка «MENU» — для переходу до меню налаштувань радіостанції Baofeng UV-5R.
 • Кнопка «UP» — для навігації по меню, каналам збереженим в пам’яті, і підвищення частоти відповідно до встановленого кроку.
 • Кнопка «DOWN» — для навігації по меню, каналам збереженим в пам’яті, і підвищення частоти відповідно до встановленого кроку.
 • Кнопка «EXIT» — для виходу з меню, скасування.
 • Клавіатура з кнопками від 0 до 9, * й # — для безпосереднього введення частот, швидкої навігації по меню. Тривале натискання кнопки «#» вмикає\вимикає режим блокування цифрової клавіатури. Тривале натискання кнопки «*» запускає режим сканування частот з визначеним в меню кроком. Режим сканування вимикається при виявленні передачі на поточній частоті, або при натисканні кнопки «PTT».
Baofeng UV-5R: вигляд справа - secretsquirrel.com.ua

Справа не міститься жодних органів управління. Натомість тут, під невеликою щільною кришкою, розташовані два конектори для зовнішнього приєднання динаміка (2,5 мм.) та мікрофона (3,5 мм.) Зверху також знаходиться металева петля, до якої фіксується страхувальний темляк, що входить в комплект радіостанції (див. друге фото огляду).

Говорячи про конектори та приєднання зовнішніх пристроїв, коротко розглянемо гарнітуру, яка теж входить до комплекту постачання.

Baofeng UV-5R: комплектна гарнітура - secretsquirrel.com.ua

Гарнітура Baofeng UV-5R виконана в формі петлі з навушником, який обертається довкола своєї осі. Завдяки цьому ви можете вдягати її як на праве, так і на ліве вухо, в залежності від обставин та особистих побажань. Разом з нею ви також отримаєте й невеличку подушечку з паралону, що покращує посадку навушника всередині слухового каналу, та підвищує комфорт при тривалому використанні.

Мікрофон гарнітури, разом з винесеною кнопкою PTT, розташований в невеликому пластиковому корпусі овальної форми. Цей корпус задуманий фіксуватися до коміра спеціальною застібкою. Далі маємо дріт довжиною близько 75 сантиметрів, якого вдосталь для розміщення радіостанції Baofeng UV-5R на поясі користувача. Якість виконання гарнітури доволі посередня, хоча й варто подякувати Baofeng за її включення в базову комплектацію.

Baofeng UV-5R: комплектна антена - secretsquirrel.com.ua

Антена з комплекту радіостанції приєднується зверху, після чого Baofeng UV-5R набуває наступного вигляду.

Важливо!

Виробник не радить вмикати радіостанцію без антени, що може призвести до порушень в роботі пристрою і його передчасного виходу з ладу. Тому вмикайте Baofeng UV-5R лише з приєднаною антеною!

Також на фото вище добре видно дві частоти на дисплеї радіостанції, кожна з яких належить до діапазонів VHF та UHF відповідно.

Baofeng UV-5R: задня стінка - secretsquirrel.com.ua

Кліпса з комплекту Baofeng UV-5R монтується до двох бовтів, які розташовані в верхній частині задньої площини радіостанції. Її ширина складає близько двох сантиметрів, завдяки чому вона добре проходить в комірки PALS інтерфейсу. Нею ви досить комфортно можете фіксувати станцію як на поясі, так і на лямках заплічників, модульному тактичному спорядженні тощо.

Задля встановлення кліпси вам доведеться викрутити бовти з шасі рації, прикласти кліпсу й закрутити їх назад. Зі свого досвіду зазначу, що робити це куди легше з від’єднаним акумулятором. Інакше вам доведеться трохи поборотися з пружиною, яка притискає кліпсу до шасі, що може завадити вирівнюванню отворів. Після приєднання кліпси рація набуває вигляду з фото нижче.

Baofeng UV-5R: задня стінка з кліпою - secretsquirrel.com.ua

Але багата Baofeng UV-5R не лише, і не стільки, комплектними аксесуарами та зовнішнім виглядом. Тому пропонує розглянути внутрішні можливості цієї станції.

Меню Baofeng UV-5R

В таблиці нижче наведені основні пункти меню радіостанції, їх доступні значення та деякі коментарі щодо використання певних налаштувань з цього меню.

Пункт меню (№ , позначення, назва)ЗначенняКоментарі
00 – SQL (Squelch level)0 (min) — 9 (max)Поріг відкриття пригнічувача шумів. При значеннях 0-3 рація постійно видає паразитарні фонові шуми. Значення в межах 4-6 оптимальні для використання. За потреби ведення зв’язку на дальніх відстанях чи в особливо несприятливих умовах — встановлюйте мінімально комфортні значення пригнічувача шумів.
01 – STEP (Frequency Step)2,5 / 5 / 6,25 / 10 /12,5 / 25 kHzКрок зміни частоти в частотному режимі при натисканні кнопок «UP»\»DOWN» та при скануванні. Значення за замовчуванням — 25 kHz. Інколи виникає потреба зміни кроку задля внесення деяких частот вручну.
02 – TPX (Transmit Power)HIGH/LOWПотужність сигналу передавача. Для невеликих відстаней можна перемкнути в LOW (1 Вт) задля економії енергії. В решті випадків використовуйте HIGH (5 Вт). При малій потужності на екрані показується індикатор «L». Потужності, за словами виробника, вистачає на відстані до 20 км. в полі, 7-10 км. в лісі, і близько 3 км. в умовах щільної міської забудови. Реальні показники відстані сильно залежать від погодних умов, перепон та обставин.
03 – SAVE (Battery Save)OFF/1/2/3/4Рівень економії заряду батареї. Позначає кількість циклів сну відносно кількості циклів роботи у співвідношеннях 1:1, 2:1, 3:1, 4:1. Чим більше встановлене значення — тим довше працює акумулятор.
04 – VOX (Voice Operated eXchange)OFF/0 (max) — 10 (min)Рівень гучності голосу, при якому активується передавач. При активації на дисплеї спалахує індикатор «VOX».
05 – W/N (Wideband/Narrowband)WIDE/NARRВид модуляції: широкосмугова WIDE (25 кГц), вузькосмугова NARR (12.5 кГц). При вузькосмуговій модуляції на дисплеї з’являється позначка «N».
06 – ABR (Display Illumination)OFF/ 1-10Час автоматичного вимкнення підсвітки дисплея в секундах. Також час, після якого станція повернеться в режим FM-радіо після отримання виклику на обраній частоті.
07 – TDR (Dual Watch/Reception)OFF/ONОдночасне відстежування двох частот (A і B) в діапазонах UHF и VHF шляхом поперемінного перескакування між частотами. При появі сигналу на одній з частот перескакування припиняється. Приймач, на якому останнім було зафіксовано сигнал стає активним. При активації цієї функції на дисплеї з’являється індикатор «S».
08 – BEEP (Keypad Beep)OFF/ONЗвукова індикація натискань на клавіші.
09 – TOT (Transmission Timer)15-600 з кроком 15 секунд.Тайм-аут передачі, який обриває її через встановлену кількість секунд. Допомагає уникати перегрівання й засмічення ефіру при випадковому затисканні кнопки PTT.
10 – R-DCSДив. таблицю DCS тонів в інструкції до радіостанції.Задає цифровий субтон (DCS) на приймання. Ви почуєте виклик лише якщо партнер вестиме передавання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери.
11 – R-CTCSДив. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції.Задає аналоговий субтон (CTCSS) на приймання. Ви почуєте виклик лише якщо партнер вестиме передавання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери.
12 – T-DCS Див. таблицю DCS тонів в інструкції до радіостанції.Задає цифровий субтон (DCS) на передавання. Ваш виклик почують лише якщо партнер вестиме приймання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери.
13 – T-CTCS Див. таблицю CTCSS тонів в інструкції до радіостанції.Задає аналоговий субтон (CTCSS) на передавання. Ваш виклик почують лише якщо партнер вестиме приймання з тим же субтоном. Часто використовується при спілкуванні через репітери.
14 – VOICE (Voice Prompt)OFF/ENG/CHIВимкнення/вибір голосового супроводу англійською чи китайською мовами при натисканні кнопок.
18 — SC-REV (Scan Resume Method)TO/CO/SEМетод сканування, де TO – сканувати всі канали з пам’яті, CO – весь діапазон, SE – частину діапазону. При виявленні передачі сканування зупиниться. Саме це сканування активується тривалим натисканням кнопки “*”.
21 – MDF-AFREQ/CH/NAMEВстановлює зовнішній вигляд для доріжки А в канальному режимі. Може показувати: частоту, номер каналу чи його назву. Назви каналів задаються лише шляхом програмування з комп’ютера.
22 – MDF-BFREQ/CH/NAMEВстановлює зовнішній вигляд для доріжки В в канальному режимі. Може показувати: частоту, номер каналу чи його назву. Назви каналів задаються лише шляхом програмування з комп’ютера.
24 – AUTOLK (Keypad Auto Lock)OFF/ONВимкнення\ввімкнення автоматичного блокування клавіатури.
25 – SFT-DOFF/+/-Напрям зміщення частоти передавання відносно частоти приймання. Доступний лише в частотному режимі роботи! Значення: OFF — зміщення відсутнє; «+» — частота передавання вища частоти приймання; «-» — частота передавання нижча частоти приймання. Залежно від обраного значення на екрані з’являються індикатори «+» чи «–». Використовується разом з пунктом меню 26 — OFFSET при роботі через репітери.
26 – OFFSET00.000 – 69.990 МГц з кроком 10 кГцЗначення зміщення частоти передавання від частоти приймання (в МГц). Використовується разом з пунктом меню 25 — SFT-D при роботі через репітери.
27 – MEMCH000 — 127Використовуються для збереження каналів в комірки пам’яті, або для зміни вже внесених значень у збережених комірках.
28 – DELCH000 — 127Видалення каналу з комірки пам’яті.
29 – WT-LEDOFF/BLUE/ORANGE/PURPLEВимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі очікування.
30 – RX-LEDOFF/BLUE/ORANGE/PURPLE Вимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі приймання.
31 – TX-LEDOFF/BLUE/ORANGE/PURPLE Вимкнення\вибір кольору підсвітки в режимі передавання.
32 – AL-MOD (Alarm Mode)SITE/TONE/CODEРежим тривожного сигналу, що передається в ефір при затисканні кнопки “CALL”: тон, цифровий код (задається лише шляхом програмування з комп’ютера).
33 – BANDVHF/UHFРучний вибір діапазону. В частотному режимі роботи дозволяє обрати доступний діапазон частот: VHF (136-174 МГц), UHF (400-480 МГц).
34 – TDR-ABOFF/A/BВ режимі приймання двох частот (див. меню 7 — TDR), задається приймач А чи В, що лишатиметься активним після приймання сигналу на будь-якій з частот. При значенні «OFF» — активним ставатиме приймач, з якого сигнал надходив останнім.
38 — PONMGSFULL/MGSВибір режиму дисплею, що показується при увімкнені радіостанції. Значення «FULL» одночасно засвічує всі індикатори дисплею. Значення «MGS» показує повідомлення з довільним текстом. Текст повідомлення задається перегортанням літер в алфавітному порядку, а також задається шляхом програмування з комп’ютера.
39 – ROGER (End of Transmission Tone)ON/OFFВвімкнення\вимкнення звукового сигналу в кінці передавання. Зручна альтернатива «прийом».
40 – RESET (Restore to Default Settings)Скидання налаштувань до стану за замовчуванням (заводські налаштування)

Буду дуже вдячний якщо ви долучитесь до наповнення цієї таблиці відсутніми пунктами меню та додатковими коментарями щодо використання тих чи інших можливостей.

Пам’ять Baofeng UV-5R

Як зазначено в інструкції, та в описі меню вище, радіостанція має 127 комірок пам’яті, куди можна зберігати частоти, якими ви користуєтесь найчастіше. Тож замість пам’ятати їх всі, чи фіксувати на зовнішніх носіях, ви можете внести їх безпосередньо в пам’ять пристрою. Надалі в радіостанції міститиметься все необхідне для проведення наступного сеансу зв’язку.

В більшості випадків, робота з пам’яттю пристрою зводиться до двох основних операцій, що описані нижче.

Додавання каналів в пам’ять

Чесно кажучи, для додавання великої кількості каналів в пам’ять радіостанції зручніше використовувати комп’ютер з програмним кабелем. З їх використанням кожному каналу навіть ім’я присвоїти можна. Але якщо кабель у вас відсутній, чи вам необхідні лише декілька каналів — тоді можна попрацювати й кнопками Baofeng UV-5R. Для додавання вибраної частоти в пам’ять варто виконати наступні дії:

 • Кнопкою «A/B» обрати верхній рядок екрану.
 • Кнопкою «VFO/MR» обрати екран де відсутні цифрові позначки (пряме введення частоти).
 • Ввести необхідну частоту клавіатурою АБО гортаючи кнопками «UP/DOWN» з обраним кроком. Задля вибору певних частот може виникнути потреба змінити крок синтезатора (див. пункт меню 1 — STEP).
 • Натиснути кнопку «MENU» для доступу в меню.
 • Ввести з клавіатури АБО прогортати пункт меню 27 — MEMCH.
 • Підтвердити вибір кнопкою «MENU».
 • Обрати бажаний номер каналу, використовуючи кнопки «UP/DOWN». Вже зайняті комірки каналів (якщо такі присутні) в цьому списку приховуються.
 • Підтвердити вибір кнопкою «MENU» — частота збережена в обрану комірку каналу.

Видалення каналів з пам’яті

Для видалення збереженого каналу з пам’яті радіостанції доведеться виконати наступні дії:

 • Кнопкою «VFO/MR» обрати екран де відсутні цифрові позначки (пряме введення частоти).
 • Натиснути кнопку «MENU» для доступу в меню.
 • Ввести з клавіатури АБО прогортати пункт меню 28 — DELCH.
 • Підтвердити вибір кнопкою «MENU».
 • Обрати бажаний номер каналу, використовуючи кнопки «UP/DOWN»
 • Підтвердити вибір кнопкою «MENU» — канал видалено з комірки пам’яті.

Загалом, Baofeng UV-5R здебільшого привертає до себе увагу доступною ціною. Проте після детальнішого ознайомлення з налаштуваннями, й тривалого використання, можу впевнено стверджувати, що функціональні можливості цієї моделі підійдуть не лише новачкам, а й досвіченим радіолюбителям. Тому Baofeng UV-5R буде оптимальним вхідним квитком та вибором для широкого загалу користувачів, кому потрібен доступний та якісний радіообмін з можливістю адаптуватися до різних обставин.

В питаннях адаптації під такі обставини Baofeng UV-5R також допомагає широкий спектр аксесуарів, на яких ми ще зупинимося в окремих публікаціях.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: