Огляд навушників 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm – адаптація активної гарнітури 3M Peltor Comtac III ACH під одночасне використання двох радіостанцій.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: використання JTAC Повітряних сил США - secretsquirrel.com.ua
Зображення з http://www.nycaviation.com/newspage/wp-content/uploads/2016/05/15-JTACs.jpg

Якщо ви бували в тирі чи на стрілецькому рубежі, то вже знаєте, що пасивні навушники та вушні затички, які механічно блокують шкідливі для нашого слуху звуки пострілів, рівноцінно придушують не лише їх, а й будь-які інші звуки середовища. З одного боку це добре, адже ваш слух надійно захищений від імпульсних звуків. З іншої – погано, оскільки ви не чуєте й решти звуків: ні звуків середовища, ні слів інструкторів. Ви можете спробувати знімати засоби пасивного захисту, чергуючи ведення вогню та спілкування, але на практиці це можливо далеко не завжди.

Про бойові умови й говорити нічого, адже стрільба та вибухи там можливі повсякчас, й ви просто неспроможні спрогнозувати коли вам доведеться вдягати\знімати засоби пасивного захисту. Будете носити їх постійно – нічого не почуєте, не вдягнете в момент вибуху – пошкодите слух. Тому й придумали активні навушники та гарнітури, що розв’язують цю проблему.

Активні навушники лінійки 3M Peltor Comtac – це одні з найбільш розповсюджених пристроїв, що використовуються військовими та силами правопорядку по всьому світу. Таку популярність вони заслужили не випадково, і якщо ви подивитесь фото чи репортажі за участю сил спеціальних операцій, поліційних підрозділів чи федеральних агенцій США за останні кілька десятиліть, то вельми ймовірно, що їх представники використовуватимуть саме ці навушники. Де факто, 3M Peltor Comtac – це сучасний стандарт якості та надійності у світі захисту органів слуху.

Модельний ряд лінійки включає моделі під різні сценарії застосування. Роль основної “робочої конячки” в ній виконує модель 3M Peltor Comtac III ACH, що адаптована під комфортне застосування з бойовими шоломами Advanced Combat Helmet, зокрема версія 3M Peltor Comtac III ACH Single Comm, що має мікрофон та кабель для підключення до радіостанції. Є в ній і менш відома версія 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm з наступними особливостями.

 • Захист від постійних та імпульсних шумів відповідно до вимог програми DA PAM 40-501 Army Hearing Conservation Program 2015 та стандартів MIL-STD-810F, MIL STD 461E.
 • Середнє послаблення гучності звуків на 20 дБ.
 • Мікрофони середовища з регульованою чутливістю для збереження звукової та ситуативної обізнаності при забезпеченні відповідного рівня захисту.
 • Динамічний мікрофон гарнітури з пригніченням шумів та можливістю кріплення з обох боків.
 • Можливість роботи з двома радіостанціями одночасно.
 • Сумісність з радіостанціями AN/PRC-148, AN/PRC-152, AN/PRC-117, AN/PRC-119 та іншими (при використанні відповідних PTT чи адаптерів).
 • Тривалість роботи до 500 годин.
 • Комфорт при тривалому носінні та інтеграція з шоломами Advanced Combat Helmet (ACH), Modular Integrated Communication Helmet (MICH), Enhanced Combat Helmet (ECH), Ops-Core FAST Helmet, та Integrated Head Protection System (IHPS).
 • Виготовлено у Швеції.
 • Живлення: 1,5V AAA (Alkaline, Ni-Mh) 2 шт.
 • Розміри (в складеному стані, см): 15 х 15 х 11 (ширина\висота\глибина).
 • Розміри (в розкладеному стані, см): 13 х 19 х 11 (ширина\висота\глибина).
 • Вага: 418 г.

Далі в огляді ми розглянемо версію 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm в кольорі Olive Drab (OD), хоча більшість її особливостей актуальна й решти гарнітур лінійки 3M Peltor Comtac III.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: комплект надходження - secretsquirrel.com.ua

Комплект надходження, відповідно до сайту виробника, включає гарнітуру з гелевими амбушурами, дві кнопки Push-to-Talk (PTT), дві батарейки формату AAA та полотняний мішок. Мені, на жаль, дісталися лише самі навушники та дві кнопки PTT. Я не жалкую з приводу батарейок, а от мішок міг згодитися для зберігання та транспортування.

Оригінального пакування мені теж не дісталося, але наважуся припустити, що, як і в випадку з іншими товарами, які надходять напряму на склади збройних сил, дивитися там немає на що – пластиковий пакет чи звичайний білий картон. Воно і зрозуміло, адже такі речі зазвичай закуповуються сотнями штук, й далеко не через привабливий зовнішній вигляд пакування, а виключно через робочі характеристики.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: загальний вигляд - secretsquirrel.com.ua

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm складаються з наголів’я і двох чаш. Наголів’я тут виконане з листової сталі, що загорнена в чохол зі штучної шкіри разом з кабелем, який з’єднує чаші між собою. Сталевий лист дещо пружинить, забезпечуючи притискання чаш до голови, й можливість адаптуватися під різні розміри голови. Обабіч від наголів’я розміщені дві направні з жорсткого дроту.

Чаші навушників виконані з щільного пластику в кольорі Olive. Між собою чаші й наголів’я з’єднуються за допомогою пластикових тримачів, в які монтуються осі чаш. Тримачі можуть ковзати вздовж напрямних з дроту, що знаходяться обабіч сталевого наголів’я, забезпечуючи регулювання положення чаш по висоті. Завдяки цій особливості це не “один розмір для всіх”, як може здатися, а адаптивна конструкція яку можна налаштувати під розміри голови користувача.

Крім того, завдяки гнучким з’єднанням напрямних з дроту з тримачами чаш, у вас є можливість скласти чаші всередину наголів’я для транспортування та зберігання навушників. Як це виглядає можна побачити на першому фото цього огляду.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: внутрішня поверхня амбюшур - secretsquirrel.com.ua

На внутрішній поверхні чаш 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm знаходяться гелеві амбушури з неглибоким каналом по діаметру. Часто 3M Peltor Comtac III ACH Single Comm можна бачити з простішими амбушурами з поролону та замінника шкіри. На відміну від них гелеві амбушури м’якші, завдяки чому краще притискаються до голови, приймають форму й викликають значно менший дискомфорт при тривалому носінні.

Гель не такий жорсткий як поролон і це добре помітно, якщо притиснути амбушуру пальцем: амбушура з поролону відновлює вихідну форму майже моментально, а гелева розправляється повільніше. Звідси й комфорт при носінні, й краща посадка з подальшим блокуванням зовнішніх шумів.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: тримачі для мікрофонів - secretsquirrel.com.ua

Спереду чаш пластикові тримачі мають спеціальні виступи, куди фіксується мікрофон гарнітури. При цьому виступи симетричні, що дозволяє вам обирати сторону монтажу. Відповідно ви можете зафіксувати мікрофон гарнітури як зліва, так і справа залежно від ваших вподобань.

Для запобігання випадковим ушкодженням виступ, на якому зараз не зафіксований мікрофон гарнітури, прикривається ковпачком. Такий спосіб кріплення дозволяє вам не лише обирати сторону кріплення мікрофона, а й дозволяє повністю від’єднати його, перетворюючи 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm з гарнітури у звичайні активні навушники, якщо наразі відсутня потреба у підтриманні радіозв’язку.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: мікрофони середовища - secretsquirrel.com.ua

Мікрофони середовища, що відповідають за сприйняття навколишніх звуків та ситуативну обізнаність, розміщуються одразу за тримачами чашок. Завдання цих мікрофонів – слугувати посередником між вашими барабанними перетинками та навколишнім середовищем, пропускаючи безпечні для вашого слуху звуки у їх вихідному вигляді, і модифікувати звуки, що перевищують безпечний рівень. Вони хоч і мають фронтальне розміщення, проте нехай це не вводить вас в оману. Звуки середовища ви чутимете звідти, звідки вони надходять, що лише позитивно впливає на просторове сприйняття.

Відповідно до специфікацій продукту, активні мікрофони забезпечують наступні модифікації для звуків зазначених частот.

Поролонові амбушури

Частота (Гц)125250500100020003150400063008000NRR
Середнє послаблення (дБ)13,617,728,831,932,339,339,942,141,423 дБ
Стандартне відхилення (дБ)2,62,52,71,91,54,12,32,62,5

Гелеві амбушури

Частота (Гц)125250500100020003150400063008000NRR
Середнє послаблення (дБ)11,45,721.728,933,140,838,837,337,320 дБ
Стандартне відхилення (дБ)2,82,72,02,71,93,53,72,53,5
3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: елементи живлення - secretsquirrel.com.ua

Мікрофони середовища замкнені в незалежний контур, для роботи якого використовується два елементи живлення формату ААА (Alkaline, Ni-Mh) 1,5V. При цьому підійдуть вам виключно батарейки, а не акумулятори, оскільки їх напруга зазвичай нижча й складає 1,2V. Елементи живлення розміщуються у відсіки в кожній чаші, й закриваються спеціальною кришкою, що обладнана гумовим кільцем для захисту від вологи та опадів.

Другий незалежний контур – це контур з динамічним мікрофоном, що відповідає за роботу з радіостанціями. Вмикається він тоді, коли навушники приєднані до радіостанції й від неї надходить живлення. Гучність переговорних динаміків регулюється налаштуваннями самої радіостанції, але до особливостей їх роботи ми ще повернемося дещо згодом.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: кнопки керування - secretsquirrel.com.ua

Чуттєвість роботи мікрофонів середовища налаштовується за допомогою двох кнопок, що розміщені в нижній частині лівої чаші 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm. З їх допомогою ви можете активувати необхідний режим роботи цих мікрофонів.

 • Повне відключення мікрофонів середовища – це стандартне відключення для транспортування та зберігання навушників. Крім цього, може бути корисним, наприклад, при під’єднанні до інтеркомів транспортних засобів. В такому випадку у вас буде можливість спілкуватися з іншими пасажирами, використовуючи радіо контур, а всі звуки зв’язані з роботою двигуна чи обертанням ротора (як і інші постійні звуки) будуть блокуватися амбушурами навушників.
 • Стандартне включення – затисніть обидві кнопки одночасно до звукового сигналу, щоб включити мікрофони середовища в стані за замовчуванням. Після цього передня кнопка відповідає за підсилення чутливості мікрофонів середовища, а задня – за її послаблення. Всього передбачено три рівні чутливості, обрати які можна відповідно до обставин. Хочете чути вночі більше приглушених шумів – додавайте чутливості мікрофонам середовища.
 • Режим підсилення гучності – затисніть і утримуйте передню кнопку протягом 10 секунд, щоб активувати навушники з підсиленим рівнем гучності.
 • Режим балансування – одночасно затисніть передню та задню кнопки протягом 10 секунд, щоб налаштувати баланс між лівим та правим вухом.
 • Режим EQ – затисніть та утримуйте задню кнопку протягом 10 секунд, щоб відрегулювати частоту відсікання мікрофонів середовища за допомогою передньої та задньої кнопок.

Навушники автоматично вимикаються через 2 години неактивності з моменту останнього натискання кнопок. Про автоматичне відключення вас сповістять двома швидкими звуковими сигналами. Натисніть одну з кнопок, щоб запобігти відключенню. Після натискання на кнопку таймер автоматичного відключення буде скинуто й навушники пропрацюють ще 2 години.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: конектори мікрофонів - secretsquirrel.com.ua

Ззаду на кожній чаші знаходяться двоконтактні роз’єми для підключення мікрофона гарнітури. Завдяки їм ви, знову ж таки, зможете обрати з якого боку вам зручніше кріпити переговорний мікрофон. Присутність цих роз’ємів також дозволяє вам від’єднати мікрофон повністю, чого на жаль не можна зробити з кабелями підключення до радіостанцій. Тому вам, можливо, доведеться продумати спосіб їх фіксації в тих ситуаціях, коли ви не підтримуєте радіозв’язок, але потребуєте активного захисту слуху.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: внутрішній простір - secretsquirrel.com.ua

Всередині компоненти 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm мають навіть більше значення ніж зовнішні. Це саме та частина, яка формує левову частку вартості даного продукту. І не думайте, що схожа ззовні репліка, яких в нас стає дедалі більше, може обігнати, чи хоча б порівнятися з оригінальними навушниками за своїми можливостями.

Всі виробники реплік спершу економлять саме на електроніці, звідси й походять проблеми з постійним білим шумом, гармоніками через зовнішні магнітні поля, шумами при високій гучності вхідних сигналів та інші дефекти. В оригінальних 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm такі явища якщо не відсутні, то зведені до мінімуму, що значно підвищує комфорт при тривалому використанні. Крім того, лише якісні компоненти здатні забезпечити звукову локалізацію, оцінку відстані й ефективну комунікацію віч-на-віч без шкоди для сприйняття.

Для доступу до електронного начиння вам вистачить зняти амбушури навушників. Для цього вистачить пропустити палець між сітчастою підкладкою чаш та пластиковим ободом під гелевими амбушурами, й злегка потягнути на себе. Після цього ви побачите накладку з динаміком навушників, а під нею розміщатиметься решта електронних компонентів. Назад амбушури монтуються тим же способом, але у зворотному порядку.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: порівняння якості плат - secretsquirrel.com.ua

Аби підкреслити значущість електронної складової ще раз, на фото вище я розмістив поряд оригінальні навушники 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm (справа) та репліку Single Comm версії від одного з виробників airsoft реплік бюджетного цінового сегмента (зліва).

Гадаю вже лише по замиканню обох контурів в один якісний динамік, меншій кількості компонентів, нероз’ємним з’єднанням дротів, технологічнішому литтю плат та їх захисту від погодних умов ви легко здогадаєтесь де саме знаходиться оригінал.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: кнопки PTT - secretsquirrel.com.ua

Разом з навушниками в версії 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm надходять дві оригінальні виносні кнопки Push-to-Talk (PTT) від Peltor. До них навушники підключаються за допомогою двох кабелів довжиною близько 45 сантиметрів. На кінці цих кабелів знаходиться конектор Nexus Type U-174/U. Це стандартизований NATO тип конектора, що використовується в радіообладнанні та внутрішньобортових комунікаційних системах Альянсу. На іншому кінці кнопки PTT мають стандартний конектор NATO 6-pin.

Тепер, як і обіцяв, повернусь до особливостей контуру, що відповідає за роботу з радіообладнанням.

Версія 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm відрізняється від Single Comm не лише присутністю додаткового кабелю для підключення другої кнопки PTT і радіостанції. Є у неї й певні відмінності.

На відміну від базової версії, навушники не стерео, а звук кожної радіостанції виводиться в моно режимі тільки на приєднаний до неї навушник. Зроблено це для того, щоб при отриманні вхідного радіовиклику вам не треба було гадати з якої саме радіостанції він надійшов. Якщо виклик чути в лівому навушнику – сигнал надходить з приєднаної до нього радіостанції, якщо в правому – відповідно з іншої. Так ви одразу розумієте звідки надходить виклик та якою кнопкою PTT вам необхідно скористатися аби відповісти на нього.

З мікрофоном радіостанції ситуація дещо інша. Мікрофон у 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm один і вихідний сигнал він відправляє крізь обидва кабелі одночасно. А от чи надійде цей сигнал в ефір визначається вже натисканням кнопки PTT на відповідній станції. Якщо кнопка не натиснена, то і сигнал буде відсічено. Якщо одночасно затиснути кнопки передачі на обох радіостанціях – то і передавати ви будете в обидві радіостанції крізь один мікрофон.

Щодо мікрофонів радіостанції, то в навушниках серії 3M Peltor Comtac III вони динамічні. Тобто, як і мікрофони середовища, вони підлаштовуються під поточний рівень шуму навколо вас. Аби краще розуміти що це і як працює, уявіть наступну ситуацію. Ви знаходитесь у відносно тихому просторі й починаєте радіопередавання повідомлення. Після кількох секунд, доки кнопка PTT все ще натиснена, поряд із вами лунає голосний імпульсний звук: постріл, вибух тощо. Як ви вже знаєте, за рівень гучності вхідних радіосигналів в цих навушниках відповідає рівень гучності самої радіостанції, і ваш кореспондент міг викрутити рівень гучності вище, аби чути ваші слова поки довкола вас все ще було тихо. Відповідно, той гучний імпульсний звук, що надійде в ефір через ваш мікрофон, може завдати шкоди слуху вашого співбесідника.

Статичні мікрофони передали б цей звук як є, без жодних модифікацій. А от мікрофон динамічний понижуватиме гучність таких звуків до рівня, що комфортний для слуху. Відповідно навушники 3M Peltor Comtac ACH DualComm захищають не лише ваш слух, а й слух ваших співбесідників по радіообміну.

Але є у динамічних мікрофонів й зворотна сторона. Багато радіостанцій користувацького сегмента не адаптовані до роботи з ними через присутність явища, яке називається Impedance Problem. Через нього використовувати оригінальні навушники від 3M з бюджетними радіостанціями типу Baofeng UV-5R, з’єднуючи їх репліками кнопок PTT від Z-Tactica, Element, Emerson та інших airsoft брендів бюджетного сегмента у вас не вийде. Слухати ефір ви зможете, але ваші передачі будуть ледве чутні для кореспондентів. Але і з цієї проблеми існує кілька варіантів виходу, про які я розкажу в окремій публікації.

На завершення огляду додам кілька фото з застосуванням 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm на користувачі.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: застосування - secretsquirrel.com.ua

Як я й казав, навушники мають певний запас регулювання положення чаш по вертикалі. Завдяки цьому можна отримати комфортну посадку навушників без проблем із надмірним стисканням голови або заламуванням мочки вуха чи вушної раковини. І це дуже важливо при тривалому носінні. Також не варто забувати про конденсування вологи всередині чаш, тому не зайвим буде періодично підводити амбушури від поверхні голови задля провітрювання, якщо на те є безпечні умови.

Також кілька слів про використання 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm з іншими захисними аксесуарами.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: застосування з окулярами - secretsquirrel.com.ua

Більшість сучасних “бойових” окулярів від знаних брендів, зокрема Eye Safety Systems (ESS), Oakley, Revision, 5.11, Smith’s Optics, WileyX, Gators тощо, як і ESS Rollbar з фото вище, мають пласкі дужки. Передбачені вони як раз для кращої сумісності з активними навушниками та гарнітурами. Але і без того поєднання окулярів та навушників доволі зручне завдяки м’якості та адаптації гелевих амбушур. Знову ж таки, саме гелеві амбушури якісно виграють в цьому питанні у своїх поролонових відповідників.

3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm: застосування з шоломом - secretsquirrel.com.ua

З шоломами також проблеми відсутні, оскільки більшість з них мають спеціальні вирізи чи розширення в області вух, передбачені для сумісності з активними засобами захисту органів слуху. При цьому конструкція більшості сучасних шоломів від OpsCore\Gentex, Team Wendy, Crye Precision тощо передбачає можливість регулювання положення демпферних подушок всередині шоломів.

Тому використовувати 3M Peltor Comtac III ACH Dual Comm з ними можна як в поєднанні зі штатними подушками всередині шоломів, так і з монтуванням навушників на рейкові напрямні шолома з допомогою спеціальних адаптерів. Наразі варіант використання стандартного наголів’я мені подобається більше, адже дозволяє залишати навушники на собі при зніманні шолома й навпаки.

Загалом, я вже казав, що 3M Peltor Comtac ACH DualComm – це, де факто, стандарт якості для активних засобів захисту органів слуху. Тому ви очікувано отримуєте високу якість електронних компонентів, комфортний для тривалого використання дизайн, а також зручне та зрозуміле керування однією чи одразу двома радіостанціями.

Навушники 3M Peltor Comtac ACH DualComm, представлені в огляді, було придбано в магазині abrams.com.ua.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *