Basic Life Support (BLS): ланцюг виживання

Протокол базової підтримки життя або Basic Life Support (BLS) — це алгоритм надання першої допомоги при невідкладних станах, покликаний значно підвищити шанси потерпілого на виживання. Таке підвищення відбувається завдяки виконанню послідовності дій під назвою «ланцюг виживання», з якими ми познайомимося сьогодні.

Важливо!

Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу — викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.

Американська Асоціація Серця (American Heart Organisation, AHA) та Європейська Рада Реанімації (European Resuscitation Counsil, ERC) беруть безпосередню участь в розробці протоколу Basic Life Support (BLS) та зборі статистичних даних з його реалізації. У поточній версії протоколів редакції 2010 року ці дві організації включають в ланцюг виживання наступні етапи.

Basic Life Support (BLS): ланцюг виживання
Зображення з https://www.zoll.com/resources/chain-of-survival
Basic Life Support (BLS): раннє розпізнавання та виклик допомоги

Розпізнавання та виклик допомоги (Recognition & Activation of the Emergency Response System) — етап покликаний перевірити наявність свідомості, перевірити чи відновити прохідність дихальних шляхів, однозначно розпізнати зупинку дихання, і якомога раніше викликати відповідні екстрені служби. Шанси на виживання потерпілого із зупинкою дихання значно вищі, якщо бригада швидкої допомоги вже мчить до нього, а не лишень починає свій шлях через усе місто.

Basic Life Support (BLS): Невідкладна якісна серцево-легенева реанімація

Невідкладна якісна серцево-легенева реанімація (Immediate High-Quality CPR) — цей етап ланцюга виживання дозволяє виграти час до прибуття кваліфікованих медичних співробітників. Якісний непрямий масаж серця та штучна вентиляція легень підтримують мінімальний рівень насиченості серця та мозку киснем. Чим раніше і якісніше потерпілому із зупинкою дихання буде проводитися серцево-легенева реанімація (СЛР) тим вища ймовірність, що бригада швидкої допомоги зможе повернути його до життя без шкоди мисленню та неврологічного дефіциту.

Basic Life Support (BLS): Швидка дефібриляція

Швидка дефібриляція (Rapid Defibrillation) — при зупинці дихання у потерпілого вельми ймовірний розвиток фібриляції серця, яка призводить до зниження якості реанімаційних заходів. В такому випадку виникає необхідність проведення дефібриляції серця з використанням Автоматичного Зовнішнього Дефібрилятора (АЗД чи AED від Automated External Defibrillator). Цей етап ланцюга виживання націлений на підключення АЗД, аналіз ритму серця потерпілого, перезапуск серця шляхом дефібриляції і подальше проведення серцево-легеневої реанімації. Застосування АЗД істотно підвищує шанси потерпілого на виживання.

Інфо

В країнах, що практикують розміщення дефібриляторів (АЗД, AED) в громадських місцях, рівень виживання пацієнтів з зупинкою дихання до приїзду бригад швидкої допомоги показує ріст з 49% до 74%.

Basic Life Support (BLS): Доставлення в медичний заклад

Доставлення в медичний заклад та розширена підтримка життя (Advanced Live Support) — в умовах нормального функціонування екстрених служб цей етап ланцюга виживання буде реалізовуватися вже кваліфікованим медичним персоналом всередині машини швидкої дорогою до медичного закладу. Для медиків на цей випадок передбачений протокол розширеної підтримки життя Advanced Life Support (ALS), в якому використовуються спеціалізоване медичне обладнання, маніпуляції та медикаменти.

Basic Life Support (BLS): Постреанімаційний догляд

Постреанімаційний догляд (Post-arrest Care) — цей етап ланцюга виживання передбачає відновлення якісних показників життєдіяльності всередині медичного закладу з залученням відповідного медичного персоналу та засобів.

Ланцюг виживання, за винятком етапу з постреанімаційного догляду, може підтримуватися кожним із нас, та не потребує медичної кваліфікації. Навіть швидке доставлення у медичний заклад, за потреби, може відбуватися на особистому транспорті у випадках коли немає доступу до машин швидкої. Саме тому максимальна кількість громадян має бути ознайомлена з алгоритмом надання першої допомоги і базової підтримки життя Basic Life Support (BLS).

Хочете дізнатися про ланцюг виживання та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше — залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс «Надання першої невідкладної допомоги» у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки1aid.com.ua.

Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу.

Джерела та пов’язаний контент

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: