Basic Life Support (BLS): перевірка безпеки

Перевірка безпеки – перший етап алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS), який ми розглянемо сьогодні в розгорнутій формі.

Важливо!

Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу – викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.

Basic Life Support (BLS): Перевірка безпеки

Коли ви бачите людину, що лежить посеред вулиці, перша інстинктивна реакція – бігти її рятувати. Бажання допомогти – це нормально і правильно, от лише не варто робити це попередньо не розібравшись у ситуації. Інстинктивний поспіх неодноразово приводив до того, що людина, яка ще хвилину назад збиралася допомагати, сама потребувала допомоги.

Перевірка безпеки не дарма винесена першим етапом алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS), бо в реальності цим питанням часто нехтують. Тож, перед тим як допомагати комусь, впевніться, що допомога не знадобиться вам самим! Для цього перш за все визначтеся чи безпечно зараз знаходитися на місці пригоди та наближатися до потерпілого. Перевірка безпеки має включати наступні аспекти: аналіз місця та загроз, підготовка місця та усунення визначених загроз, і безпечне наближення до потерпілого.

Аналіз місця та загроз

Не поспішайте одразу кидатися на допомогу! Цей порив важко побороти, але це необхідно зробити задля збереження вашого здоров’я та життя. Проаналізуйте місце пригоди на наявність очевидних загроз чи можливості їх повторення. Загрози сильно залежать від ситуації, але ось вам кілька ситуацій, про які не варто забувати:

  • Якщо ви стали свідком ДТП, впевніться що оточуючі учасники руху зупинилися, чи скинули швидкість до безпечного рівня перед тим як наближатися до машини потерпілого. Не всі водії встигають відреагувати на ситуацію через високу швидкість, обмежену видимість, погане зчеплення з дорогою тощо, тож не станьте наступним потерпілим.
  • Якщо людина на ваших очах впала з висоти то вельми вірогідно, що слідом за нею приземляться предмети за які вона намагалася схопитися перед падінням. Не забудьте подивитися вверх перш ніж наближатися!
  • Людина, що лежить посеред калюжі у вітряну погоду могла стати жертвою обриву лінії електропостачання. Звертайте увагу на комунікації довкола: кабелі, труби, тощо.
  • Якщо потерпілий лежить поряд із густими насадженнями чи перепонами, ніщо не гарантує що за ними не ховаються його товариші, які лише й чекають як би відібрати у вас гаманець. Будьте уважні, і краще якщо ви зможете виявити таку ситуацію з безпечної відстані.
  • В умовах бойових дій потерпілий може знаходитися на просторі, що прострілюється. Спроба наблизитися до нього без використання диму чи вогню у відповідь може обернутися ще одним потерпілим, яким станете уже ви.

Наближатися до потерпілого бажано по максимально широкому колу, яке дозволяє місце пригоди. На відкритому просторі пройдіть чверть круга довкола потерпілого, знаходячись на безпечній відстані від нього. Це дозволить вам поглянути на події з іншої точки, та відкриє вам деталі, яких ви не бачили з попереднього місця. Під час обходу ви також можете побачити інших потерпілих, яким ваша допомога може бути потрібніша.

Якщо ви знаходитеся впритул до потерпілого, спробуйте віддалитися від нього на кілька кроків. Це дозволить вам уникнути ураження, а також дозволить побачити ширшу картину того, що відбувається. Пару кроків назад допоможуть подолати так званий “тунельний зір”, при якому зорова увага звужується до конуса у кілька градусів та блокується периферичний зір. Збільшення відстані дозволить дещо розширити цей конус.

Особисте захисне спорядження

Задля економії часу, поки з безпечної відстані проводиться перевірка безпеки, ви вже можете вдягати засоби особистого захисту: світловідбивний жилет, захисні окуляри, оглядові рукавички тощо.

Підготовка місця

Якщо з безпечної відстані ви визначили джерела загроз, з якими ви можете впоратися власноруч – ліквідуйте чи мінімізуйте їх. Подекуди з відкритим полум’ям, оголеними дротами, розлитим паливом тощо можна впоратися ще до прибуття екстрених служб. Такі загрози варто долати у напрямку від більшої до меншої, що дозволить зробити місце події безпечнішим та зменшить кількість потенційних жертв.

Коли безпосередні загрози подолано, а місце події можна вважати умовно безпечним – лише тоді можна наближатися до потерпілого. Якщо місце безпечне – краще уникати зайвих переміщень потерпілого. Проте, якщо ви не можете зробити місце події безпечним – вам краще залишити його, а потерпілого перемістити туди, де йому нічого не загрожуватиме.

Наближення до потерпілого

Спосіб та напрям наближення до потерпілого залежить від його стану. Потерпілий може бути притомним чи непритомним.

До притомного потерпілого наближайтеся зі сторони ніг, щоб він вас бачив. Додатково оголосіть про наміри свого наближення голосними вигуками типу: “Я прийшов допомогти”, “Ви травмовані. Зараз я підійду і допоможу вам” тощо. Навіть якщо потерпілий не може підняти голову – він почує про ваше наближення, яке не стане для нього несподіванкою і приводом проявляти агресію. Він знатиме чого очікувати, а ви здалеку зможете перевірити його реакцію та подальші дії. Це особливо важливо, коли ви наближаєтесь до пораненого з небезпечними предметами в руках.

До непритомного потерпілого краще наближатися зі сторони голови. Так ви будете утримувати в полі зору все його тіло і кінцівки. Якщо хтось тільки вдає непритомного та спробує вдарити вас ногою, чи схопити руками – ви встигнете це побачити. Якщо підійти зі сторони голови через обставини неможливо – підходьте збоку на рівні плечей потерпілого.

Наблизившись на відстань витягнутої руки від плечей, присядьте і добре впріться в стопи обох ніг. Не ставайте на коліна, бо інакше ви не зможете швидко забрати руки та відстрибнути у випадку якщо потерпілий спробує вам зашкодити.

Якщо потерпілий не намагається завдати вам шкоди – можна вважати, що перевірка безпеки завершена. Вельми ймовірно, що потерпілий непритомний, тож наступним кроком алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) буде перевірка свідомості.

Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше – залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс “Надання першої невідкладної допомоги” у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки1aid.com.ua.

Джерела та пов’язаний контент

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *