Перевірка свідомості – другий етап алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS), і сьогодні ми вдаємося в деякі його тонкощі.
Важливо!
Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу – викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.
Після того, як ви прийняли рішення допомогти людині, яка лежить в нетиповому для цього місці, та безпечно наблизилися до неї не поспішайте хапати, трясти чи тягнути її кудись.
Важливо!
Максимально мінімізуйте невиправдані переміщення потерпілого. Пересувайте його лише у випадку якщо поточне місце має високий рівень загрози.
Слідом за перевіркою безпеки, на другому етапі алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) проводиться перевірка свідомості, яка дає вам можливість відрізнити живу людину від мерця. Свідомість – здатність організму сприймати навколишнє середовище та реагувати на зовнішні і внутрішні подразники. В ступінь адекватності цих реакцій поки вдаватися не будемо, але якщо людина реагує на вашу появу – вона точно жива і може потребувати вашої допомоги. Якщо потерпілий на вас не реагує, то він або вже мертвий, або живий і непритомний. Оскільки у мертвої людини свідомості не може бути в принципі – тому в її наявності варто пересвідчитися в першу чергу.
Поширена на цьому етапі помилка – трясти потерпілого за голову чи давати йому ляпаси в спробі викликати реакцію. Перевірка свідомості ляпасами має два основних контраргументи:
- Небажані рухи – якщо ви особисто не були свідком події, і не впевнені в причинах поточного стану потерпілого – передбачайте найгірший можливий сценарій. Людина, що лежить на асфальті, могла втратити свідомість в результаті травми чи падіння. Навіть падіння з висоти власного зросту може викликати ушкодження хребта чи травми шиї. Ляпаси, особливо сильні, призводять до рухливості не лише щік та підборіддя, а й шийного відділу хребта. Тож ляпаси можуть погіршити стан потерпілого.
- Можливе трактування ваших дій як агресії – ваш ймовірний потерпілий міг прилягти поспати після надлишкової дози алкоголю, чи просто послизнувся і прикрив очі аби зібратися з думками і силами. Тут з’являєтеся ви і починаєте роздавати йому ляпаси. Вельми вірогідно, що розбуджений такими ляпасами “потерпілий” захоче відповісти вам взаємним ударом. Тож задля уникнення конфліктних ситуацій варто утриматися від ляпасів.
Сподіваюсь, мені вдалося переконати вас, що перевірка свідомості за допомогою ляпасів – не найкращий спосіб. Але якщо їх використовувати не можна, то як тоді виконується коректна перевірка свідомості?
Вище ми вже писали, що свідомість – це можливість реакції організму на зовнішні подразники. Тому спробуйте стати для потерпілого таким подразником: звуковим, тактильним, а краще тим й іншим одночасно. Перевірка свідомості згідно з алгоритмом базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) виконується наступним чином:
- Перевірте безпечність місця пригоди.
- Наблизьтеся до потерпілого.
- Зверніться до потерпілого гучним вигуком типу “Ви мене чуєте?”, “Я можу вам допомогти?”, “З вами все в порядку?”, “Вам потрібна допомога?”, створюючи ними звукові подразники.
- Поплескайте в долоні так, аби потік повітря від плескання рухався безпосередньо близько до вух чи носа потерпілого. Цей прийом подразнює одночасно і слух і дотик потерпілого.
- Покладіть свої долоні на плечі потерпілого і обережно струсніть його. При м’якому потріпуванні плечей ризик зміщення шийного відділу хребта менший ніж при ляпасах.
При неглибокому порушенні свідомості, коли потерпілий, наприклад, може створювати незрозумілі звуки, для повернення свідомості можна додатково використовувати наступні подразники:
- Кінчиком великого пальця начавіть на середину носо-губної складки, трошки нижче перегородки носа. Тиск на цю зону створює дискомфорт, який може розбудити свідомість.
- Кінчиками вказівного та великого пальців інтенсивно стисніть м’яз між великим і вказівним пальцями потерпілого.
- Кісточками зігнутих пальців розітріть грудину потерпілого. При помірному зусиллі ця маніпуляція достатньо дискомфортна.
Як бачите, для повернення свідомості зовсім не обов’язково використовувати додаткові предмети. Якщо ж вам поталанило, і поряд опинилися парфуми, ацетон чи нашатирний спирт можна скористатися і ними.
Важливо!
Не давайте потерпілому нюхати рідини з різким запахом прямо з пляшки. Якщо він раптово прийде до тями і різко смикнеться – ви ризикуєте облити його обличчя речовиною, що викличе подразнення слизових оболонок очей, носа й рота. Нашатирний спирт та його замінники підносьте до носа потерпілого на шматку попередньо змоченої матерії: марлі, серветки, бинта, носової хустинки, краю рукава тощо. Навіть якщо матерія випаде з ваших рук, то не нашкодить слизовим оболонкам так, як розлита рідина.
Якщо після застосування однієї з маніпуляцій, які описані вище, потерпілий прийшов до тями перевірка свідомості на цьому вичерпана. Але, присутність свідомості може виявитися тимчасовим явищем, тож не втрачайте можливості дізнатися більше обставин про події та стан потерпілого.
- Проінструктуйте потерпілого зберігати поточне положення словами “Ви втратили свідомість, не вставайте, будь ласка”, “У вас травма, краще не рухайтеся” тощо.
- З’ясуйте причину та обставини втрати свідомості. Задайте потерпілому питання типу “Що сталося?”. Навіть якщо він повторно втратить свідомість своєчасні відповіді на ці питання дозволять дізнатися необхідні деталі. Спитайте у потерпілого “Чи не вдарялися ви головою?”, “Чи не болить шия чи спина?”, “Чи можете ви рухати пальцями рук\ніг?” для виявлення можливих травм хребта. Ця інформація надалі може знадобитися вам при виклику екстрених служб, тож не втрачайте можливості.
- Поцікавтеся у потерпілого про його стан. Поставте питання “Вам щось болить, де саме?” та огляньте місця на які скаржиться потерпілий.
- Не залишайте потерпілого на самоті. Спостерігайте за його станом і проводьте повторну оцінку стану з частотою в 5 хвилин.
Якщо перевірка свідомості дала негативний результат, і ні на одну з перерахованих маніпуляцій потерпілий не відреагував – він непритомний, і саме час переходити до наступного етапу алгоритму базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) – привернення уваги.
Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше – залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс “Надання першої невідкладної допомоги” у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки – 1aid.com.ua.
Залишити відповідь