Дихання

Дихання має критичний для нашого виживання пріоритет, оскільки без нього наше життя триває лише кілька хвилин.

Дихання - secretsquirrel.com.ua

Але не все так погано, як може здатися на перший погляд, адже повітря навкруги достатньо, і додатково обробляти його якимось чином нема потреби. Все, що необхідно нам для дихання, від народження в нас у комплекті.

Наш мозок та легені забезпечують процес дихання на підсвідомому рівні, передаючи нам контроль при потребі (збільшення фізичних навантажень, затримка дихання тощо).

Нижче приведені деякі цікаві факти про дихання, достойні вашої уваги:

  • Поверхня легень — близько 100 м2.
  • Права легеня вміщує в собі більше повітря, ніж ліва.
  • Доросла людина в стані спокою здійснює 12-20 дихальних рухів за хвилину.
  • За один вдих в легені потрапляє біля 400-500 мл. повітря.
  • Доросла людина за хвилину пропускає через легені близько 7 літрів повітря. При фізичних навантаженнях це число може збільшуватися до 120 л/хв.
  • Співвідношення часу вдиху та видиху 1:2 — 1:3.
  • За годину з диханням організм виділяє 5-18 л. вуглекислого газу і 50 г. води.
  • До 80% процентів поглинутого кисню використовує мозок.
  • Не тренована людина може прожити без повітря 3-7 хвилин, після чого починає відбуватися руйнування клітин головного мозку не сумісне з життям. Треновані спортсмени можуть затримувати дихання до 10 хвилин.

Що буде відбуватися з організмом за певні проміжки часу після зупинки дихання у випадку його успішного відновлення шляхом серцево-легеневої реанімації (СЛР) можна дізнатися з таблиці нижче:

СтанЧасовий проміжок після зупинки диханняПроцеси та зміни стану у випадку відновлення самостійного дихання та кровообігу
У свідомості 30 – 40 сек. Організм відчуває недостатність кисню та відтягує його до життєво важливих органів (серця та мозку).
Клінічна смерть 4 – 6 хв. Потенційно відворотний стан. Самостійне дихання. Свідомість. Відсутність порушень неврологічної діяльності.
Соціальна смерть 7 – 9 хв. Частково відворотний стан, пов’язаний з відмиранням клітин головного мозку і подальшим порушенням функцій які вони виконували (мовлення, пам’ять, рух окремими частинами тіла).
Біологічна смерть 9 — … хв. Невідворотна втрата клітин життєво важливих органів, коли оживлення організму як цілісної системи вже не можливе. Зупинка дихальних рухів (апное). Відсутність свідомості. Смерть мозку.

З основами надання першої домедичної допомоги у випадках зупинки дихання можна ознайомитися в нашій публікації «Basic Life Support (BLS): серцево-легенева реанімація»

Джерела та пов’язаний контент

Wikipedia.org — Дыхання
«Экстренна медична допомога (вибранi аспекти): навчальний посiбник / Всеукраїнська громадська органiзацiя «Всеукраїнська рада реанiмацiї (ресусцитацiї) та екстренної медичної допомоги». — Київ-Донецк: Ландон-ХХI, 2014″ — 320 ст. ISBN 978-617-7049-64-6

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: