Basic Life Support (BLS): стабільне бокове положення

В попередніх статтях про алгоритм базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) ми вже кілька разів згадували стабільне бокове положення. Тож сьогодні ми докладніше розкажемо про нього та його переваги.

Важливо!

Ознайомлення із матеріалом нижче не зробить вас експертом з надання першої допомоги! Мета цього матеріалу – викликати інтерес до самостійного вивчення, та виправити розповсюджені помилки. Відпрацювання якісних навичок надання першої допомоги потребує залучення компетентних інструкторів, симуляційного матеріалу та манекенів.

Вже сама назва говорить, що людина лежить на боці і таке положення забезпечує стабільність. Але насправді, стабільне бокове положення переслідує наступні цілі:

  • Людина у стабільному боковому положенні має можливість безперешкодно дихати навіть в непритомному стані. Їй не загрожує западання язика, тому що під дією гравітації він зміщається на одну сторону без загрози перекрити собою дихальні шляхи.
  • Стабільне бокове положення дозволяє зручно виконувати перевірку дихання методом “Чую. Бачу. Відчуваю.“. Ви легко можете наблизити своє вухо до рота потерпілого, і покласти руку йому на груди задля перевірки руху грудної клітини.
  • Таке положення забезпечує вільну прохідність дихальних шляхів, навіть при нудоті чи блюванні. Блювотні маси не будуть накопичуватися в ротовій порожнині, блокуючи собою дихальні шляхи, як у положенні на спині. Вони просто стікатимуть по одній щоці під дією сили тяжіння.
  • Стабільне бокове положення забезпечує певний рівень фіксації потерпілого, протидіючи подальшому травмуванню. Голова потерпілого зафіксована, тіло навіть у непритомному стані не скочується та не зміщується. Це сильно полегшує транспортування потерпілого.

Вказані переваги мають значення в наступних ситуаціях:

  • Повна чи часткова втрата свідомості (ризик знепритомніти, затуманена свідомість).
  • Потерпілий непритомний, проте дихає самостійно.
  • Підозри на травми голови, що супроводжуються запамороченням, нудотою і блюванням.
  • Необхідність ненадовго залишити потерпілого. Стабільне бокове положення дає вам впевненість, що потерпілий не задихнеться від западання язика чи блювання поки вас не буде поруч.

Важливо!

Не використовуйте стабільне бокове положення при підозрі на травми хребта чи шийного відділу. В такому випадку надмірні рухи (повороти на бік) можуть погіршити ситуацію.

В решті випадків можна переводити потерпілого в стабільне бокове положення, використовуючи метод, що долучає систему важелів, утворених з частин тіла потерпілого. Такий метод не потребує надмірних фізичних зусиль та дозволить вам повертати потерпілих, що суттєво перевищують вашу вагу та розміри. Для цього достатньо виконати наступні дії:

  • Схиліться на коліна збоку від потерпілого.
  • Розмістіть ближчу до вас руку потерпілого під прямим кутом до його тіла і зігніть її в лікті. Долоня руки має бути направлена догори.
  • Своєю однойменною рукою (правою до правої, лівою – лівої, залежно від вашого розташування) візьміть дальню від вас руку потерпілого, долоня до долоні, охопіть пальці в замок. Перекиньте дальню руку над грудною клітиною потерпілого, прикладіть до його щоки, що знаходиться ближче до вас. Утримуйте її в такому положенні.
  • Другою рукою дотягніться до ноги потерпілого, що знаходиться далі від вас. Схопіть її за коліно і підведіть. Вся площа стопи потерпілого при цьому має впиратися в поверхню на якій він лежить.
  • Утримуючи руку потерпілого біля щоки, використайте зігнуте коліно як важіль, та поверніть потерпілого в напрямку до себе. Контролюйте при цьому голову потерпілого. Він має повернутися на бік обличчям до вас.
  • Розмістіть верхню ногу потерпілого так, щоб коліно було зігнуте під прямим кутом.
  • Розмістіть руку потерпілого під щокою таким чином, щоб голова лишалася закиненою, обличчям донизу. Це забезпечить відкриті дихальні шляхи та вихід блювоти у разі її появи.
  • За потреби видаляйте блювотні маси, якщо вони будуть виходити з рота потерпілого.
  • Проконтролюйте аби верхня нога не лежала поверх нижньої, і не викликала при цьому здавлювання м’яких тканин.
  • Не залишайте потерпілого, якщо на те немає вагомих причин. Спостерігайте за його станом, і проводьте повторну перевірку дихання кожні 5 хвилин.

Результат виконання всіх цих кроків можна бачити на фото нижче.

Basic Life Support (BLS): стабільне бокове положення
Зображення з cprguidelines.eu

За потреби підтримувати стабільне бокове положення довше 30 хвилин, рекомендується повертати потерпілого з боку на бік задля протидії блокуванню кровообігу. Виконайте всі кроки у зворотному напрямку, для повернення потерпілого в положення на спині, а потім перекладіть його в стабільне бокове положення на інший бік.

Щиро дякуємо інструкторам ЦСП Юрію Кривоносу та Олегу Картавому за допомогу у підготовці цього матеріалу. Якщо ви хочете дізнатися про алгоритм BLS та інші аспекти базової підтримки життя Basic Life Support (BLS) детальніше – залишайтеся з нами, а ще краще пройдіть курс “Надання першої невідкладної допомоги” у Центрі Спеціальної Підготовки та отримайте сертифікат, що підтверджує ваші знання та вміння. Ознайомитися з розкладом курсів, вартістю та іншими деталями можна на сайті Центру Спеціальної Підготовки1aid.com.ua.

Джерела та пов’язаний контент

Коментарі

4 відповіді до “Basic Life Support (BLS): стабільне бокове положення”

  1. Аватар Аліна Бородич
    Аліна Бородич

    Це важлива та актуальна (особливо в даний час) інформація. Дякую за детальні пояснення

  2. Аватар Продащук Юлія
    Продащук Юлія

    Це базові речі, які має знати кожен, особливо зараз, інформація подана коротко та зрозуміло, дякую.

  3. Аватар Наталiя
    Наталiя

    Сподобалось пояснення,
    Дуже актуальна iнформацiя у наш час.

  4. Аватар Вікторія Кравченко
    Вікторія Кравченко

    Дуже корисна інформація!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *