Пріоритети виживання – першочергові потреби нашого організму, задоволення яких дозволяє нам нормально функціонувати й підтримувати роботоздатність.
Правило трійок
Наше тіло – це складний механізм, що потребує певних умов та ресурсів для нормальної роботи. Ці ресурси, правда, мають певні обмеження, для спрощення запам’ятовування котрих існує правило трійок або “The Rule of Threes”, яке стверджує, що ми можемо функціонувати:
До 3-х
- хвилин без кисню.
- годин у агресивному середовищі
- низька\висока температура
- вологість\опади
- шквальний вітер
- днів без води та солі.
- тижнів без їжі.
Обмеження з “правила трійок” потребують постійного контролю дихання, кровообігу, температурного балансу, водно-сольового балансу, перевтоми, а їх порушення призводять до гіпо– і гіпертермії, зневоднення, травм і\або виснаження, що є першочерговими причинами смерті багатьох людей, які опиняються в агресивному середовищі. Щоб протидіяти подібному фіналу варто спрямувати свої дії на наступні пріоритети виживання:
- Само- та взаємодопомогу – будь-які подальші дії під загрозою якщо у вас чи ваших супутників наявні ушкодження.
- Укриття – забезпечує захист від гіпо- та гіпертермії, опадів, підвищує комфорт і відчуття безпеки.
- Вогонь – ключовий фактор виживання людини в умовах агресивного середовища, який забезпечує тепло, чисту воду, приготування їжі, світло та комфорт.
- Вода – критично важливий ресурс для підтримання обміну речовин та температурного балансу.
- Їжа – провізія доступна з запасів (при їх наявності), або така, що добувається з навколишнього середовища.
- Комунікація – вміння створювати та використовувати засоби для виявлення, привернення уваги й позначення свого місця перебування.
- Орієнтування та навігація – вміння визначати напрям, повернутися в вихідну точку чи переміститися у потрібну.
Порядок, в якому досягаються перераховані пріоритети виживання, багато у чому залежить від ситуації. Зміни в нього можуть вносити умови як кліматичні (у спеку вода важливіша їжі, в холод вогонь важливіший за воду, але в обох випадках вам знадобиться укриття), так і ситуативні (ніхто не буде обдумувати довгостроковий план дій, коли у вас кровотеча, чи визначати де Північ, коли над головою кружляє гелікоптер рятувальників).
Від вашого вміння задовольняти потреби й реалізовувати пріоритети виживання зі списку буде залежати ваше виживання. Кожному з них надалі будуть присвячені окремі розділи нашого ресурсу.
Головний пріоритет – не допустити погіршення стану ваших супутників чи вас самих!
Уникайте непотрібних ризиків і слідкуйте за показниками вашого організму. У цьому вам допоможе розділ “Контроль стану”, а якщо ситуація вже погіршилася – треба переходити до стабілізації і, якщо це потрібно, першої допомоги, щоб повернути вас у роботоздатний стан. Методи надання домедичної допомоги можна буде знайти в розділі “Перша допомога”.
Джерела та пов’язані матеріали
urbansurvivalnetwork.com – The Survival Rule of 3
willowhavenoutdoor.com – The CORE Four: Managing Your Top Survival Priorities
Залишити відповідь