Виснаження

Для виконання будь-якої активності нашому організму необхідна енергія. Її у різних кількостях ми отримуємо з харчів.

Виснаження - secretsquirrel.com.ua

Існує рекомендована добова норма вживання поживних речовин, дотримання якої сприяє підтриманню здорового метаболізму. Значення цієї норми приведені у таблиці нижче.

РечовиниЖінки (г\добу)Чоловіки (г\добу)
Білки58 – 87 65 – 117
Жири60 – 102 70 – 154
Вуглеводи257 – 586 (50%-60% добової норми вживання)257 – 586 (50%-60% добової норми вживання)

Проте, далеко від цивілізації чи в ситуації виживання дотримання цих норм, на жаль, не завжди можливе. Наш організм влаштований таким чином, що може компенсувати недостатність певних речовин, використовуючи наявні ресурси тіла. Тож ми можемо тривалий час обходитися без їжі, але це може призвести до внутрішніх змін, які буде вельми важко, або і взагалі неможливо, потім обернути назад. Нижче наведені основні суттєві зміни, що відбуваються в організмі за умов тривалого голодування.

Основне джерело енергії для нашого тіла – вуглеводи, в тому числі глюкоза. За умов нормального харчування і помірної активності запас глюкози в організмі встигає відновлюватися ще до повного вичерпання. В якості “аварійного запасу” організм накопичує полісахарид “глікоген”, запаси якого починають використовуватися коли мозок не отримує добову норму глюкози, яка складає приблизно 120 г\добу.

У випадку коли наявні запаси глікогену уже вичерпані (що найчастіше трапляється за перші 3 доби голодування) організм переходить ще на одне резервне джерело енергії – жири, в результаті чого тіло починає стрімко втрачати жирову масу. Однак, зміни, що відбуваються з організмом на цьому етапі, ще достатньо легко обернути назад якщо повернутися до нормального харчування і звичного рівня фізичної активності, а час такого відновлення залежить переважно від процента втраченої жирової маси.

Коли жирові запаси вичерпаються, мозок починає функціонувати у стані нестачі глюкози, тому організм запускає ще один механізм компенсації – розщеплення білків. Руйнуючи білки на амінокислоти, печінка буде виробляти таку необхідну для мозку глюкозу. Організм здатний балансувати цей процес, руйнуючи спочатку клітини найменш важливі для життєдіяльності. Однак для відновлення попередньої форми після такого саморуйнування знадобляться додаткові зусилля і час.

В режимі саморуйнування організм здатний функціонувати певний час, задовільняючись наявними запасами глюкози, жирів та білків. При їх повному вичерпанні нам загрожує смерть в наслідок будь-якого інфекційного захворювання (через вихід імунної системи із ладу) чи порушення роботи серця (пов’язаного з деградацією тканин і серйозного дисбалансу електролітів).

І якщо без їжі ми здатні існувати відносно суттєвий період часу (в середньому до 70 днів), то відсутність сну здатна виснажити нас куди раніше. Зміни стану, викликані недостатністю сну описані у таблиці нижче.

Кількість діб без снуЗміни стану
1 втома, пониження уваги і оперативної пам’яті
2 – 3 порушення координації рухів, погіршення концентрації зору, нервовий тик, легка нудота
4 – 5 роздратованість, галюцинації, маячня
6 – 8 погіршення комунікативних навичок, нервовий тик, тремор (тремтіння) кінцівок, короткі провали у пам’яті, дивність поведінки
11* фрагментоване мислення, апатія, заціпеніння

Додаткові корисні та цікаві факти про виснаження наведені нижче.

  • *11 діб без сну – рекорд Книги рекордів Гіннеса, встановлений у 1963 році Ренді Гарнером, якому вдалося не спати 264 години. Після цього представники Книги рекордів заявили, що не будуть фіксувати спроби побити цей рекорд через загрози для здоров’я претендентів.
  • Людина здатна прожити без їжі до 70 днів.
  • При звичайному ходінні людина спалює до 90 калорій за годину. При збільшенні фізичних навантажень цей показник може збільшуватися до 500 калорій за годину.

Практикуйте принцип найменших витрат енергії і ресурсів задля досягнення найбільшої користі.

Colin Towell – The Survival Handbook

Джерела і пов’язаний контент

Wikipedia.org – Рекомендована добова норма споживання
Factroom.ru – Как будет работать ваш организм, если вы будете голодать
Wikipedia.org – Депривація сну

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *