Водно-сольовий баланс

Вода – основа життя і найважливіша складова обміну речовин людського організму.

Водно-сольовий баланс - secretsquirrel.com.ua

Наше тіло на 80% складається з води, яка виконує наступні функції:

  • Транспортування поживних речовин з кров’ю і участь у травленні.
  • Виведення продуктів життєдіяльності з організму.
  • Терморегуляція шляхом потовиділення.

Вода, що знаходиться в нашому організмі, безпосередньо впливає на густоту крові, збільшення якої може сприяти порушенню постачання тканин киснем та енергією, підвищенням температури тіла, прискоренням пульсу та дихання, додатковим навантаженням на серце та судинну систему.

Окрім цього, розчинені в воді мінерали беруть участь у передачі нервових імпульсів, тому при їх недостачі, можна очікувати розсіяності уваги, зниження швидкості реакції, погіршення концентрації, сонливості та запаморочення.

Аби запобігти наслідкам, перерахованим вище, варто піклуватися про те, щоб у вашому організмі завжди була достатня кількість води, особливо при зростанні температури навколишнього середовища, підвищенні рівня фізичних навантажень чи якщо ви довго знаходитеся під дією прямих сонячних променів. Для цього варто встановити режим вживання питної води, який відповідатиме вашим обставинам та рівню активності.

Info

Середня добова потреба у воді складає 30-40 грамів на 1 кілограм маси тіла.

В таблиці нижче приведена орієнтовна норма вживання води:

Ваша вага (кг.)Низька
активність (л.)
Помірна
активність (л.)
Висока
активність (л.)
501,552,002,30
601,852,302,65
702,202,553,00
802,502,953,30
902,803,303,60
1003,103,603,90

Хочу звернути вашу увагу, що не варто прислухатися до категоричних заяв в дусі телевізійних “в день треба пити 3 літри води”, оскільки добова норма вживання води, яка не прив’язана до вашої ваги, стану серцево-судинної системи чи рівня навантажень просто не має обґрунтування. Надмірне вживання, як і недостатнє, може принести більше шкоди ніж користі.

Необхідну кількість води, на основі показників ваги, передбаченого рівня активності, температури повітря і інших параметрів можна вирахувати за допомогою Hydration Calculator від Camelbak. Єдині його недоліки на сьогодні – це доступність лише англійською мовою, та використання імперіальної системи величин, тож доведеться заручитися підтримкою конвертора одиниць вимірювання.

У випадках коли кількість вживаної води недостатня, ваш організм буде намагатися компенсувати цю недостачу, використовуючи механізми саморегуляції, та витягування води з продуктів. приблизна кількість води, яку можна виділити з їжі, наведена у таблиці нижче.

Вживані речовини (100 г.)Вода (мл.)
Жири107,1
Спирти102,4
Вуглеводи55,5
Білки41,3

Правда, не варто забувати про те, що для виділення води з їжі витрачається енергія, а також потрібен час. На жаль, отримати всю добову норму води лише таким чином неможливо, хоча кількості солей, що виділяються з їжі, зазвичай достатньо.

Додаткові корисні та цікаві факти про водно-сольовий баланс наведені нижче.

  • Наш організм на 80% складається з води. Втрата 2% з них приведе до зміни самопочуття, 6-7% – можуть серйозно вплинути на наш стан (аж до втрати свідомості), а зневоднення на 15-20% викликає фатальні зміни.
  • Основні шляхи втрати води: сечовипускання (6-67%), потовиділення (18-20%), дихання (13-15%).

З основами надання першої допомоги при зневодненні можна ознайомитися у нашій відповідній статті.

Джерела та пов’язаний контент

Wikipedia.org – Водно-солевой обмен
Water.ru – Питьевой режим и баланс воды в организме

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *