Підведена плита – вид багаття, що розводиться там, де відсутня можливість розкласти вогонь безпосередньо на поверхні ґрунту.
На відміну від “Траншеї” та “Дакоти“, що опускають багаття нижче рівня земної поверхні, “Підведена плита” використовується для завищення рівня термального ядра багаття відносно поверхні ґрунту. Найчастіше така потреба виникає через сильні опади, сніг, м’які ґрунти, болота та торф’яники.
Для прикладу “Підведена плита” дозволить вам розвести багаття на снігу без необхідності розчищати від нього ділянку аж до самої поверхні землі. Якщо розкласти на глибокому снігу звичайний “Курінь“, то жар вогню топитиме сніг під ним, а багаття поступово заглиблюватиметься в снігову яму. Шанси, що воно затухне через брак повітря чи воду, що витоплюватиметься зі снігу, під час такого заглиблення доволі високі.
У заболоті чи після рясних опадів ситуація доволі схожа – ґрунт надто вогкий для розведення багаття. Надмірна вологість біля поверхні за нетривалий період контакту може змочити будь-який трут, що знижує ваші шанси на розведення багаття, особливо з використанням примітивних технік. Аби цього уникнути можна використовувати “Тайгове” багаття, різноманітні помости, а також “Підведену плиту”.
На відміну від “Тайгового” багаття, де вам знадобиться велика колода для акумулювання температури та підведення рівня горіння над поверхнею, “Підведена плита” цього не потребує. Та й взагалі дров більших ніж ті, що можна зламати руками чи об коліно, для неї вам не треба.
Аби організувати “Підведену плиту” вам знадобиться мінімум чотири жердини приблизно однакової довжини та невеликий відріз мотузки. Для демонстрації я використовую відріз паракорда довжиною близько двох метрів,, проте замість нього, звісно, можна використати стебла трав’янистих рослин чи корені ялини. Подбайте лишень про їх пошуки та заготівлю заздалегідь. Коли всі ресурси будуть у вас можна переходити до організації багаття “Підведена плита”.
Поділіть довжину жердин на умовні треті. На висоті двох третіх почніть зв’язувати жердини між собою. Для цього можна використати спосіб плетення з фото вище.
Спочатку накиньте та затягніть петлю на одній жердині. Далі обносьте ходовий кінець мотузки довкола жердин поперемінно. Поверніться в зворотному напрямку кілька разів поперемінно обплітаючи жердини мотузкою. Після двох-трьох повернень, обв’яжіть залишком мотузки місця її перетину. Кінець мотузки можете зафіксувати будь-яким зручним для вас вузлом. Не забувайте тягнути за мотузку після кожного обносу задля тісного стягування жердин між собою.
Далі розведіть нижні кінці кожної пари жердин в протилежні сторони. В результаті ви отримаєте конструкцію, що нагадує козла для розпилювання деревини. Зараз вам треба добитися, аби цей “козел” надійно стояв на поверхні та не хитався. Для цього жердини можна заглиблювати в сніг чи м’який ґрунт, загострити їх кінці та вбити у твердіші ґрунти, прикопати чи обкласти дровами або камінням. Якщо основа вашого майбутнього багаття не стійка – далі рухатися немає сенсу.
Коли зі стійкістю основи все вирішено (на фото вище для цього використовуються додаткові колоди аби взагалі не лишати слідів на галявині), вище рівня мотузяної обв’язки необхідно скласти кілька гілок для утворення платформи. Бажано, щоб ці гілки були свіжо спиляними, аби зменшити ймовірність їх займання.
Як паливо вони використовуватися не будуть. Їх завдання – не дати загорітися жердям основи, тож слідкуйте за ними постійно. Так і мотузку можна буде використати повторно, і ваша “Підведена плита” не завалиться на бік.
Поверх платформи викладається багаття під ваші потреби. Починати можна, як зазвичай, з “Куреня” задля швидкого утворення термального ядра багаття. Далі можна переходити на “Колодязь” та інші види багаття для економії дров, приготування їжі тощо.
Незалежно від обраного виду багаття, розведеного на платформі, горіти вони будуть по принципу перевернутого багаття. Полум’я і жар здійматимуться вгору і запалюватимуть паливо, що ви підкладаєте зверху. А от жаринки та попіл від основного багаття падатимуть у шпаринки між колодами основи.
Саме тому не варто залишати “Підведену плиту” без нагляду. Вам також доведеться періодично прокручувати чи замінювати колоди платформи. Інакше вся конструкція розвалиться, а багаття впаде на рівень поверхні. Також слідкуйте за підтриманням балансу компонентів трикутника вогню.
Багаття “Підведена плита” має одну головну перевагу – простір між вогнем та поверхнею ґрунту, та можливість на нього впливати. Ви не лише можете смажити сосиски без необхідності нахилятися чи присідати, але й більше не залежите від глибини снігу, вогкості поверхні та її щільності. Ваше багаття горітиме на платформі, й при належному догляді там і лишиться.
Більші жаринки утримуються колодами платформи, а дрібніший попіл втрачає температуру ще до моменту контакту з ґрунтом. Як результат поверхня під “Підведеною плитою” залишається такою ж, як і до розведення багаття, економлячи ваші зусилля на розчистку снігу, вирізання дерну тощо. На додачу ви не лишаєте слідів свого перебування, не шкодите середовищу й не лишаєте за собою випалені прогалини, на відновлення яких природі треба від п’яти років.
Залишити відповідь