Багаття “Перевернуте” – вид багаття, що потребує мінімум контролю та зусиль з вашої сторони після запалювання.
Часом доволі цікаво підтримувати багаття, слідкувати за його горінням, обдумувати куди класти наступну колоду, спостерігати скільки жару у вас від цього утворюється тощо. Коли ви лише опановуєте різні види багать, це, безперечно, корисно й необхідно. Так ви краще можете зрозуміти їх переваги й недоліки як то швидкість прогорання деревини, час горіння та інші характеристики.
В решті ж випадків, особливо після довгого пішого переходу, займатися цим всім у вас вже нема ні часу, ні бажання. При облаштуванні табору на ніч, окрім багаття, в вас ще купа клопотів, пов’язаних з організацією місця, встановленням намету, заготівлею дров, пошуком та очищенням води, приготуванням їжі, особистою гігієною й таке інше. От в таких випадках вам знадобиться вогонь, що загориться буквально з першого сірника, та буде горіти з мінімумом втручань з вашого боку. І такий вогонь, на щастя, існує – багаття “Перевернуте”.
Задля його організації вам доведеться виконати простенький алгоритм послідовних дій.
Спершу, використовуючи дві великі колоди, організуйте платформу для вашого майбутнього багаття. Поверх двох початкових колод щільно вкладіть ще колоди в перпендикулярному напрямку. Така платформа не лише зменшить контактну площу вашого палива з поверхнею ґрунту, а й дозволить повітрю вільно циркулювати під багаттям, створюючи потік для його активного горіння.
Для першого ярусу багаття “Перевернуте” вам знадобляться найбільші з наявних колод. Залежно від необхідного часу горіння це можуть бути як колоди в кисть діаметром, що доволі легко заготовлюються з мінімумом інструменту, так і колоди більших об’ємів.
Далі, перпендикулярно до колод першого ярусу, вкладіть ще один ярус колод. Тут можуть використовуватися колоди ідентичного, чи меншого діаметру.
Зменшуйте діаметр дров з кожним наступним ярусом, що ви вкладаєте поверх попереднього. Всі яруси вкладайте перпендикулярно до попереднього задля загальної стійкості конструкції. Також намагайтеся вкладати дрова одного ярусу якомога щільніше.
Вершину багаття “Перевернуте”, або “Піраміди”, як його ще часто називають, мають утворювати найдрібніші гілки й розпал.
Поверх розпалу в формі “Куреня” складаються геть дрібні гілочки та трут. Цей “Курінь” ви запалюватимете знизу-вгору як зазвичай.
Коли “Курінь” займеться та частково прогорить його жар утворить термальне ядро для багаття “Перевернуте”. Далі принцип розповсюдження вогню дещо зміниться. Полум’я підводитиметься вгору як завжди, а от жар від прогорання верхніх ярусів під дією сили тяжіння опускатиметься вниз. Накопичення жару та температури послідовно запалюватиме нижні яруси. Тому все, що потрібно від вас – це запалити початкову вершину піраміди, та не дати їй загаснути до накопичення достатньої кількості жару та займання нижнього ярусу. Далі, підтримання балансу компонентів трикутника вогню зробить все за вас. Вам лишиться лише спостерігати за перебігом цього процесу.
Залежно від необхідного часу горіння, просочування жару на нижні яруси можна частково затримати. Для цього можете ущільнити укладку колод чи гілок, або пересипати їх землею чи попелом. В такому випадку кожен ярус палива доведеться пересипати перед накладанням наступного. Маленьким жаринкам не вистачить температури аби пропалити шар землі\попелу самостійно, тому вони згасатимуть. А при накопиченні більшої кількості жару температури для переходу на нижній шар буде вже достатньо.
Багаття “Перевернуте” за своєю суттю доволі універсальне. Створюючи початкову закладку палива для нього ви можете впливати на товщину дров, щільність їх закладки, площу кожного ярусу, та загальну кількість цих ярусів. Як результат можна отримати невеличке багаття, яке можна сміливо лишити без нагляду поки ви ставитимете намет, й повернутися до нього коли жару вже буде достатньо для подальшого приготування їжі. Або скласти велику піраміду, яка горітиме всю ніч без вашого втручання, й необхідності прокидатися кілька разів задля додавання дров у вогонь. Якщо ж вам треба прискорити горіння цього виду багаття – посуньте колоди в сторони, створюючи більше простору між ними, й воно швидко перетвориться на “Колодязь“.
Тому, якщо ви зацікавлені у швидкому отриманні самодостатнього вогню з мінімумом втручань та контролю з вашої сторони – багаття “Перевернуте” точно варте вашої уваги.
Залишити відповідь