Трикутник вогню

Горіння – фізико-хімічний процес з виділенням тепла, теплового випромінювання й світла, для нормального протікання якого необхідні три основні компоненти, що називаються “трикутник вогню”. Докладніше із ним ми й познайомимось в цій публікації.

Трикутник вогню - secretsquirrel.com.ua

В ході публікацій про безпечне поводження з пилкою, ножем і сокирою, а також про заготівлю дров для багаття, ми забезпечили себе ресурсами для створення вогню. Аби ця деревина, а також сили, витрачені на її заготівлю, не пропали даремно, після підготовки місця для багаття, коротко зупинимось на теорії, що пов’язана з процесом горіння.

Трикутник вогню або Fire Triangle – узагальнена назва трьох основних компонентів, без яких подальший процес горіння не можливий. Тож що це за компоненти?

  • Кисень – обов’язковий компонент горіння, адже без нього не можлива газифікація більшості видів палива. Певно, ви вже в курсі, що якщо блокувати надходження кисню до вогню, то він згасне. На цьому принципі навіть базуються деякі способи боротьби з вогнем: від щільних ковдр для збивання полум’я з людей, до автоматичних систем пожежогасіння в приміщеннях. Само тому варто слідкувати аби ваше багаття могло “дихати” та мало доступ до необхідної кількості повітря. Тому уникайте надто щільного укладання палива при розведенні вогню, аби воно не блокувало надходження кисню до місця займання.
  • Температура – підвищення температури при певних умовах здатне призвести до самозаймання багатьох матеріалів. До речі, саме на цьому принципі базуються примітивні техніки добування вогню тертям: вогняний лук, вогняний плуг тощо. До займання призводить ще й локальний вплив зовнішнім джерелом температури: сірниками, запальничками чи кресалом. Для прикладу температура іскор, вибитих з кресала може досягати 900-1100 °C, яких достатньо для займання дрібних часточок трута. Надалі запущена фізико-хімічна реакція горіння здатна забезпечувати себе постійною температурою самостійно. Якщо ж ви навмисне знизите її, наприклад, заливаючи багаття водою – це зупинить горіння в певній точці, чи повністю розвалить трикутник вогню, що підтримує ваш вогонь.
  • Паливо – матеріали, що при підвищенні температури виділяють гази, які можуть займатися. Саме цей компонент забезпечує тривале горіння, адже поки є паливо – доти можлива газифікація. Заберіть у вогню паливо й він згасне через брак матеріалів для газифікації та невідворотне падіння температури.

Ну й раз ми вже заговорили про паливо для вогню, то тут також варто згадати про дві категорії матеріалів, що здатні підтримувати трикутник вогню.

  • Ініціатори (прискорювачі) горіння або Accelerants – матеріали з бурхливим перебігом реакції горіння, з яких за короткі строки виділяється багато тепла та полум’я. Сюди можуть належати як природні матеріали (дрібна трава, тирса, листя, смоли тощо), так і складніші субстанції (бензин, керосин, спирт тощо). Як правило ці матеріали мають відносно низьку температуру самозаймання, завдяки чому запалюються не лише від відкритого полум’я, а й від найдрібніших іскор, чи стискання у газоподібному стані. Оскільки горіння ініціаторів протікає доволі бурхливо і швидко, вони практично повністю прогорають. Про це варто пам’ятати, коли ви намагаєтесь підтримувати вогонь з їх допомогою. Горіння паперу дає непогане полум’я, проте скільки паперу вам треба аби підігріти літр води, чи підтримувати вогонь всю ніч? Тому ініціатори використовуються переважно як розпал для розведення вогню. Полум’я з ініціаторів зазвичай достатньо, аби просушити й запалити основне паливо.
  • Паливо або Fuel – матеріали з менш стрімким процесом горіння, для запалювання яких необхідно більше тепла. На відміну від ініціаторів, паливо може певний час поглинати та акумулювати температуру, руйнуючись при цьому триваліші проміжки часу. До цієї категорії належать дерев’яне і кам’яне вугілля, торф тощо. Згадайте хоча б як довго перегоріла колода здатна утримувати температуру, практично не виділяючи при цьому видимого полум’я.

Тепер, коли ви вже знаєте що таке трикутник вогню, можна переходити до самостійної побудови багаття.

Джерела та пов’язаний контент

wikipedia.org – Горіння
wikipedia.org – Fire Triangle
youtube.com – wildernessoutfitters: Fire The Basic Class Presentation

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *