Журнал використання мотузки (Rope Log) – необхідний супутній документ, який дозволяє відстежувати хронологію використання основної мотузки.
В статті про розрізання альпіністської мотузки ми розповідали про маркування її кінців літерами “A” та “B”. Там вже згадувався журнал використання мотузки, а також я обіцяв, що розкажу навіщо таке маркування.
Ці маркери – це ніщо інше, як спосіб однозначно ідентифікувати кінці задля подальшого відстежування їх використання та хронології застосування мотузки загалом.
Признатися чесно, поточні ціни на основні альпіністські мотузки та залізо важко назвати демократичними. Це мотивує дбайливо використовувати висотне спорядження з метою подовження строків його експлуатації. Крім того, регулярні інспекції й моніторинг стану основних мотузок просто необхідні з точки зору безпеки.
Аби полегшити відстежування хронології застосування мотузок та їх стану я рекомендую вести окремий журнал використання мотузки для кожної окремої основної мотузки. Після того, як ви позначите кінці мотузки, для чого можна користуватися способом з нашої попередньої публікації, заповнення журналу стане для вас секундною справою. Своєю чергою простота заповнення сприяє перетворенню ведення журналу на рутинну практику.
Спершу нас цікавитимуть три позначки на самій мотузці: кінці марковані літерами “A” та “B”, та середина мотузки, яку за допомогою спеціалізованого чи звичайного перманентного маркера можна позначити літерою “M” (від англ. Middle – “середина”).
Далі сам журнал використання мотузки можна вести в таблиці, що матиме наступний вигляд
Дата | A | M | B | Коментарі |
2019-04-13 |
Як бачите, в цю таблицю достатньо заносити лише наступну інформацію:
- Дата – дата останнього використання мотузки для оцінки загального строку її експлуатації, а також періоду часу з моменту її останнього застосування. Доволі корисно якщо мотузка використовується регулярно, чи навпаки пролежала кілька років у шафі без діла.
- Напрям руху – позначається простою направленою стрілкою, що сполучає комірки “A”, “B” та”M”. Позначка типу “A -> B” чи “B -> A” свідчить про використання мотузки на всю довжину. Позначка “M -> A”чи “M -> B” – що застосовувалася лише половина мотузки. На випадок, коли мотузка фіксується до анкерної точки серединою, й далі використовується як подвійна, теж можна лишати позначку “A -> B”. Обидва кінці за такий підйом чи спускання будуть зношуватися рівномірно. Ці позначки також допоможуть зрозуміти який кінець використовувався останнього разу, аби ви могли застосувати протилежний задля рівномірнішого зношування мотузки.
- Коментарі – будь-які додаткові позначки про використання, які б на вашу думку було варто залишити. Сюди обов’язково мають заноситися зриви якщо вони ставалися, особливі умови експлуатації мотузки (опади, замерзання, забруднення тощо), а також можуть фіксуватися виявлені дефекти. Як їх уникнути ми ще розкажемо в окремій публікації.
Якщо при згадці про журнал використання мотузки ви одразу уявляєте собі теки з листами А4 й видрукованими шаблонами, то це зовсім не обов’язково. Подібно до журналу пересування, який я використовую в контексті примітивної навігації, для журналу використання мотузки згодиться й невеличкий записник Rite in the Rain. З прикладом його заповнення можна ознайомитися на фото вище.
Для зручності зберігання та транспортування, рекомендую також фіксувати записник з журналом до самої мотузки. Для цього можна використовувати невеличкий відріз мікрокорду та пару коров’ячих вузлів. Таким чином записник буде завжди поблизу з мотузкою, а її історія буде одразу очевидною. Тим же способом його можна зафіксувати до мотузки та довірити відповідальному за перевірку спорядження перед спусканням. Ця особа якраз і вестиме облік кількості спусків та підйомів й зможе тут же заносити їх у журнал використання мотузки.
Ведення журналу використання мотузки – це не єдиний спосіб подовжити термін її експлуатації. Питанню догляду за альпіністською мотузкою ми присвятили окрему публікацію.
Залишити відповідь