Як різати альпіністську мотузку?

З питанням як різати альпіністську мотузку ви рано чи пізно стикнетеся при роботі на висоті. Тож пропоную розглянути цю тему детальніше.

Альпіністська мотузка – основний елемент вашого страхувального ланцюга, що поєднує всі інші його компоненти: станції, точки фіксації, закладні, спускові й страхувальні пристрої, такелаж тощо. Тому за цілісністю та відсутністю ознак зношення мотузки варто слідкувати особливо прискіпливо. Саме тому не зайвим буде й ведення журналу використання мотузки (rope log).

Але, рано чи пізно, ви все-таки зіштовхнетеся з необхідністю різати альпіністську мотузку. Причин для цього може бути кілька: поділ бухти на окремі фрагменти, підготовка індивідуальних вусів для страхування, зношування чи пошкодження основної мотузки, купівля однієї бухти для кількох людей, розрізання допоміжних шнурів на кордалети (cordalette) й прусики тощо.

Якщо просто розрізати сучасні поліамідні мотузки ножем, то їх краї майже миттєво почнуть розпушуватися на окремі волокна. Але якщо зробити все вірно, то ваші фрагменти мотузки прослужать вам довго, а кінці мало чим відрізнятимуться від фабричної мотузки, яку зазвичай розрізають розжареними електричними різаками.

Як різати альпіністську мотузку?

Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

Задля розрізання альпіністської мотузки вам знадобляться деякі додаткові предмети: гострий інструмент, джерело вогню та трохи клейкої стрічки. Можете використати наявний скотч, пластир чи скелелазний фінгертейп. Далі всі дії я виконуватиму на прикладі допоміжного шнура Tendon Reep 8mm, ножа Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount, запальнички та армованого скотчу (duct tape). Це спорядження я обрав навмисне, аби продемонструвати, що за потреби різати альпіністську мотузку можна навіть в польових умовах. Тому перейдемо до справи.

 1. Визначте місце розрізання

  Відміряйте потрібну довжину мотузки й позначте місце майбутнього розрізу. Чи потрібно нагадувати вам про мудрість “сім разів відміряй – один раз відріж” цього разу?

 2. Заклейте місце розрізу стрічкою

  Приклейте клейку стрічку на місце розрізу. Вона необхідна аби стиснути всі волокна докупи. Якщо цього не зробити, то волокна одразу ж розпушуватимуться й розходитимуться в сторони ще під час розрізання. Спробуйте стиснути мотузку стрічкою якомога щільніше, але не надто, щоб не зменшився її вихідний діаметр.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 3. Розріжте мотузку

  Розріжте мотузку посеред клейкої стрічки. Найкраще для цього підійдуть тонкі леза та макетні ножі, але якщо їх немає поряд, то впорається і гострий польовий ніж.

  Не ріжте мотузку, склавши її витком. Інакше у вас вийде нерівний розпушений край! Покладіть мотузку в клейкій стрічці на рівну поверхню й акуратно розріжте її рухом ножа згори-донизу.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 4. Припаліть краї мотузки

  Не знімаючи клейку стрічку з мотузки припаліть волокна над джерелом відкритого вогню. Не поспішайте припалювати одразу весь діаметр мотузки з одного краю. Повільно обертайте кінець мотузки, просуваючи полум’я від краю до центру. Також не давайте мотузці займатися, інакше стрічка стопиться, а край розшириться. Притискайте припалений кінець до твердої поверхні щоб збити полум’я.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 5. Перевірте результат

  Переконайтеся, що всі волокна рівномірно сплавилися між собою, а діаметр мотузки не перевищує вихідного. Слідкуйте також аби в вас не припалилося лише обплетення мотузки, а серцевина не лишилася вільно рухатися всередині неї.

  Лише коли ви задоволені результатом і кінець мотузки вистиг – тоді знімайте клейку стрічку. Якщо зробити це зарано, то волокна можуть посунутися й край розпушуватиметься.

  На цьому обов’язкова частина алгоритму розрізання альпіністської мотузки завершена. Проте за бажання можна дещо покращити результат ще кількома додатковими кроками.

 6. Підготуйте матеріали для маркування кінців (додатково)

  Для маркування кінців вам знадобляться додаткові предмети: тонкий лайнер чи маркер, трохи світлого пластиру чи ізоляційної стрічки та прозора термоусаджувана трубка діаметром 12 мм. При нагріванні цієї трубки її діаметр зменшується в два рази, тож вона підходить як для основних мотузок діаметром 9-12 мм., так і для допоміжних шнурів діаметром 6-9 мм.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 7. Позначте кінці (додатково)

  Намотайте кілька обертів пластиру в сантиметрі від припаленого кінця мотузки. Маркером позначте кінець мотузки за допомогою літер “А” та “B”. Про призначення цих літер та їх використання я ще розповім окремо.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 8. Додайте важливу інформацію (додатково)

  Оскільки на зворотному боці пластиру ще лишається вільний простір, пропоную використати його з користю. Рекомендую винести сюди інформацію про діаметр (в міліметрах), довжину (в метрах), та розривну стійкість (в кілоньютонах) фрагмента мотузки. Робиться це для того, щоб можна було відрізнити свої мотузки не лише за кольором, але й читати всю ключову інформацію з її кінців. Так доволі легко зрозуміти чого можна очікувати від конкретного фрагмента: чи згодиться він для створення анкерної петлі, кордалета, допоміжного поліспаста, прусиків тощо. Також такі позначки дуже допомагають, коли в кількох фрагментах мотузки намагаєшся розшукати той самий “десятиметровий”, чи з твоєю мотузкою доводиться працювати комусь іще.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 9. Захистіть позначки (додатково)

  Задля захисту ваших позначок від негоди, бруду й стирання одягніть поверх пластиру відрізок термоусаджуваної трубки. Не забудьте додати по сантиметру трубки з кожного боку від пластиру.
  Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

 10. Припаліть трубку (додатково)

  Припаліть термоусаджувану трубку за допомогою запальнички. В результаті обидва краї набудуть більш завершеного вигляду, й отримають індикатори ключових характеристик мотузки. Припалений край мотузки при цьому також буде знаходитися під захистом термоусаджуваної трубки.Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

Маркування та обробка кінців одного фрагмента таким чином, безсумнівно, річ корисна. Але всі переваги цього способу маркування стають очевидними коли ви працюєте з кількома типами й діаметрами мотузок.

Як різати альпіністську мотузку? - secretsquirrel.com.ua

Я певен, що люди, які вже мають певний досвід роботи на висоті, лише з інформації на фото вище зможуть припустити під які завдання різалися представлені фрагменти мотузки. Я якщо вам поки складно з цим впоратися – не хвилюйтеся, ми обов’язково розповімо про це в наступних публікаціях, рівно як і про те, навіщо кінці мотузки маркуються літерами “A” та “B”.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *