Догляд за альпіністською мотузкою – комплекс заходів, що допоможе вам подовжити строк її експлуатації, та вчасно виявити можливі дефекти.
Окрім ротації кінців мотузки й ведення журналу використання мотузки, про які ми вже згадували у попередній публікації, подовжити строк експлуатації мотузки вам дозволить правильний догляд за альпіністською мотузкою. Аби сама мотузка менше зношувалася вам достатньо слідувати правилам зі списку нижче.
Не наступайте на мотузку
Слідкуйте аби ні ви, ні ваші супутники не наступали на мотузку польовим взуттям. Під вашою вагою мотузка деформуватиметься, відкриваючи проміжки між волокнами. В ці проміжки потрапляє пил, волога та бруд з підошов вашого взуття та ґрунту. При подальшому використанні ці дрібні часточки труться об волокна вашої мотузки, посилюючи абразивні навантаження, й додатково зношують вашу мотузку.
Використовуйте сумки для мотузки
На ринку присутня велика кількість сумок для альпіністських мотузок від спеціалізованих брендів. Призначені вони не лише для транспортування мотузки до місця використання, а й для захисту від контакту з ґрунтом. Коли мотузка довго знаходиться на землі, особливо в кам’янистих чи піщаних умовах, в неї набивається пил та бруд, які посилюють зношування. Крім того, при використанні мотузок у вас не має потреби бухтувати мотузку щоразу, що зменшує кількість вигинів, витків та перекручувань мотузки. Якщо ви поки не маєте сумки для мотузки – розкладайте її на мішковину чи туристичний тент, що розстелений на поверхні ґрунту.
Не пакуйте мокру мотузку
Волога – це магніт для бруду та мікроорганізмів, що руйнують мотузку. Тому після використання мотузки під час опадів (дожу чи снігу), при контакті з льодом чи в умовах високої вологості (у воді чи поблизу) намагайтеся максимально просушити мотузку, якщо маєте таку можливість. Якщо така можливість відсутня – висушіть її одразу ж як для цього будуть відповідні умови. Розвішуйте її в темному просторі, що вентилюється та зв’язуйте хвостом дракона (daisy chain, endless loop) для зменшення загальної довжини, й полегшення цього процесу.
Мінімізуйте контакт з ультрафіолетом
Ультрафіолетові промені (UV) при тривалому впливі деструктивно впливають на багато синтетичних матеріалів та полімерів. Синтетичні альпіністські мотузки не виняток. Тому зберігайте мотузку якомога далі від сонячних променів у темному вентильованому просторі, або в мішку чи сумці, що блокуватимуть ультрафіолетові промені.
Тримайте мотузку далі від вогню
В умовах впливу високих температур волокна синтетичних мотузок стискаються, через що вона втрачає еластичність. Від контакту з відкритим полум’ям мотузки плавляться. Пам’ятаєте як ми спікали волокна мотузки під час її розрізання? Ви навряд чи захочете аби це сталося попри вашу волю. До слова, якщо ви маєте потребу використовувати мотузку під дією високих температур – звертайте увагу виключно на вогнетривкі мотузки.
Уникайте контакту з хімікатами
Концентровані хімічні сполуки здатні здійснювати руйнівний вплив на синтетичні матеріали, включаючи мотузки. особливо небезпечні кислоти. Цей пункт буде вельми актуальним для промислового альпінізму та монтажних робіт на висоті. В таких умовах шанс контакту з мийними речовинами, розчинниками, лаками та фарбами, й рештою сполук суттєво вищий. Вони хай і не завжди руйнують мотузку одразу, але можуть впливати на її надійність та інші експлуатаційні характеристики з часом.
Уникайте гострих кутів
Намагайтеся мінімізувати перегин мотузки через гострі кути, а також уникайте розміщення мотузки всередині тріщин під час спусків. Використовуйте спеціалізовані протектори, щоб зменшити тертя обплетення до мінімуму. Якщо ви ще не маєте протекторів – згодиться мішковина, чи той само тент, складений у кілька шарів.
Уникайте абразивних з’єднань
З’єднання типу “мотузка до мотузки” чи “мотузка до стропи” небезпечні! Мотузка та анкерні петлі – це продукти з безліччю волокон. Вже під час першого спуску ви переконаєтесь, що протягування мотузки створює високі абразивні навантаження. Настільки високі, що сила тертя з часом виточує борозни в сталевих карабінах та спускових пристроях. А тепер уявіть що буде коли об’єднати дві такі абразивні поверхні разом. Правильно, при різких зривах та великих навантаженнях сила тертя буде настільки сильною, що температура в місці цього тертя різко виросте, що може призвести до стоплення волокон. Не з’єднуйте мотузку напряму з мотузкою чи стропами. Натомість використовуйте карабіни. Не дарма вони універсальні засоби з’єднання при висотних роботах.
Проводьте ротацію робочих кінців
Постійно міняйте місцями робочі кінці мотузки задля рівномірного зношування волокон по всій довжині мотузки. Докладніше про те, як цього досягти ми писали в нашій окремій публікації.
Залишити відповідь