Слово “виживання” в українській мові є багатозначним. Англійська ж поміщає різні аспекти цього процесу в різні слова. Які саме?
Аби прояснити ці відмінності ми й затіяли цю статтю. І почнемо ми з найбільш загального з них.
Survival
Survival – (англ. “виживання”, “живучість”) – комплекс заходів і дій, націлених на безпосереднє підтримання життя, здоров’я та роботоспроможності організму в умовах реальної загрози життю. У більшості випадків цей термін буде використовуватися для опису ситуацій, коли запланована прогулянка на природі перетворюється на ситуацію, що загрожує вашому життю, чи чогось подібного.
Для прикладу: ви не встигли повернутися у пункт призначення, збилися зі шляху, втратили зв’язок зі світом, і ось ви одні у лісі\горах\пустелі, ще й не відомо куди і скільки вам доведеться пройти аби врятуватися. В подібній ситуації вам здебільшого загрожують гіпотермія, зневоднення, травми і ще багато факторів. Тому знання основ виживання суттєво підвищать ваші шанси у подібних випадках.
Bush Сraft, Field Сraft
Bush Сraft, Field Сraft – (англ. “польове ремесло”) – (англ. “польове ремесло”) – термін пов’язаний з часами підкорення австралійського континенту Британською Імперією та “діями потрібними для виживання у буші”. Буш – це неосвоєні на той час території Австралії та Нової Зеландії, куди Британці відправляли експедиції для пошуку придатних для поселення земель та корисних ресурсів. Надалі термін отримав ширшого вжитку і використовується як аспект вживання, пов’язаний з вмінням забезпечити базові пріоритети виживання, використовуючи переважно природні ресурси та елементи оточення.
Гарними прикладами цього напрямку можуть бути видобуток вогню примітивними техніками, виготовлення одягу і спорядження з природних матеріалів, зведення примітивних укриттів тощо. Багато навичок з арсеналу бушкрафтерів пов’язані з археологічними знаннями про наших предків, племенами, корінним населенням різних куточків Землі, а також середньовічними техніками та технологіями. Не дивлячись на те, що подібні знання достатньо давні, їх простота та надійність перевірені й підтверджені часом.
Preparedness
Preparedness – (англ. “готовність”) – аспект виживання, направлений на підготовку до ймовірних природних катаклізмів, техногенних аварій, соціальних конфліктів тощо. Суть цього напрямку полягає у визнанні певних загроз реальними, оцінці їх ймовірності та складанні відповідних планів дій. Складовими таких планів можуть бути нагромадження ресурсів для забезпечення базових потреб в певних локаціях, розробка маршрутів евакуації залежно від характеру загроз, а також облаштування альтернативних місць перебування якомога далі від джерел можливих ризиків.
Загалом, преппери – не сновиди, які будують бункер й остерігаються вторгнення іншопланетян чи зомбі апокаліпсису, хоча трапляються й такі. Якщо ймовірна ситуація все ж таки станеться, більшість середньостатистичних містян опиняться жертвами своєї неготовності. Преппери ж перейдуть до втілення заздалегідь підготовленого плану. Погодьтеся, що це суттєво може підвищити їх шанси на виживання.
Sustainability, Off the Grid Living
Sustainability, Off the Grid Living – (англ. “постійність”, “стійкість”, “життя поза електромережею”) – даний аспект тісно пов’язаний як з бушкрафтом, так і преппінгом, і полягає у досягненні певного рівня автономності від неконтрольованих ресурсів.
Наприклад, централізовані системи енергозабезпечення, опалення, водопостачання, постачання продовольства і т.і. є цілими інфраструктурами, і потребують багатьох складних систем для свого функціонування. Якщо одна частина системи виходить з ладу, це може нести загрозу всій системі, в той час, як автономність звільняє вас від залежності й подібних наслідків. Самостійне вирощування і заготівля продовольства, автономні джерела енергії, ремесла, виробництво і т.д. гарантують “автономщику” забезпечення своїх базових потреб.
Окремо від “цивільного виживання” варто, певно, згадати і про “військове” виживання.
SERE
SERE – (англ. акронім від Survival, Evasion, Resistance, Escape – “виживання”, “ухилення”, “супротив”, “втеча”) – даний напрям базується на бушкрафті для забезпечення своїх базових потреб і доповнюється особливостями, що пов’язані з участю у військових конфліктах, як, наприклад, необхідність залишатися непомітним для супротивника, тікати від переслідування, протистояти допиту, виходити на зв’язок з союзниками тощо. Хоча сама SERE – це програма підготовки військовослужбовців США запущена у 50-ті роки, її аналоги існували й раніше, і включалися до підготовки льотного складу та розвідувально-диверсійних груп збройних сил багатьох країн світу.
CSAR
CSAR – (англ. Combat Search and Rescue – бойовий пошук та порятунок) – комплекс заходів і дій, спрямований на пошук та підтримку союзних військовослужбовців, що перебувають на території ворога, потребують негайної медичної чи технічної допомоги.
Найчастіше спеціалісти CSAR несуть службу у військово-повітряних силах, та використовуються для пошуку й евакуації льотного складу, збитого під час польотів над територією супротивника, або для медичної евакуації бійців сил спеціальних операцій. Програма тренувань включає різноманітні курси з парашутної підготовки, морської підготовки, базової та кваліфікованої медичної допомоги, гірської та висотної підготовки, деблокування та боротьби з вогнем, навігації, організації зв’язку, стрілецької підготовки тощо.
Ці знання й навички дозволяють спеціалістам CSAR діяти не лише в бойових умовах, а й долучатися до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у мирний час, разом з підрозділами пожежних і рятувальних служб, берегової охорони тощо. Один з прикладів подібних підрозділів – парашутисти-рятувальники ВПС США (USAF Pararescue).
У кожного з перерахованих вище підходів до виживання є багато прихильників, так і противників. Ми б хотіли зазначити, що не один з них не є абсолютним, і ніхто не заставляє вас вибирати лише один зі списку. Навпаки, комбінація знань і навичок по кожному з них може сформувати ідеальний для вас план виживання. Ми ж, своєю чергою, будемо намагатися публікувати у себе інформацію по кожному з них.
Залишити відповідь