Розміри бронезахисту – ще одне важливе питання, що стосується стандартизації елементів броні та подальшої експлуатації.
В попередніх публікаціях я вже висвітлював класи бронезахисту, та на що вони впливають. Говорили ми й про матеріали, з яких виготовляється броня, та чого можна очікувати від них. Ще один важливий нюанс – це розміри бронезахисту.
Люди не створені однаковими за розмірами, тому не дивно, що їх одяг, взуття та спорядження мають розміри. І засоби індивідуального захисту – не виключення. Тому про розміри бронезахисту я б хотів поговорити щонайменше з двох точок зору: з боку індустрії та стандартів, що існують на ринку, а також з боку конкретного користувача. І почнемо з перспективи ринку.
М’який балістичний захист (МБЗ), виготовлений на замовлення, може мати безліч форм, розмірів та місць розміщення. Дещо схожа ситуація й зі сталевим бронезахистом, загальні габарити якого обмежені хіба що розмірами броньованого листа, з якого вирізаються плити. Якщо розмір чи форма не підходять – завжди можна зварити листи потрібним чином.
А от з композитними плитами на основі кераміки, ситуація дещо інша. Через складність виробничого процесу та задля забезпечення максимально можливої, і, головне, комфортної площі захисту, виникла потреба стандартизувати їх розміри.
SAPI\eSAPi\xSAPI
В попередніх публікаціях я вже згадував, що США класифікують свої засоби захисту за стандартом NIJ 0101.06, який належить Національному Інституту Юстиції (National Institute of Justice). При цьому в системі логістики та забезпечення Збройних Сил США існують свої вимоги та своя термінологія стосовно індивідуальних засобів бронезахисту. Саме звідти походять поняття SAPI\eSAPI\xSAPI, які ми зараз і розглянемо.
Small Arms Protective Inserts (SAPI) – це композитні бронеплити на основі карбіду кремнію (SiC) та кевлару, що відповідають III класу відповідно до вимог NIJ 0101.06 та масово поставлялися у війська США у 2000-2005 роках. Плити SAPI витримують три попадання кулі M80 калібру 7,62×51 мм. Ці плити передбачалися для захисту особового складу від уламкового та стрілецького ураження, й включалися в тогочасні бронежилети та плитоноски затверджених Міністерством Оборони зразків.
Enhanced Small Arms Protective Insert (eSAPI) – покращені композитні бронепластини на основі карбіду бору (B4C або B12C3), що прийшли на зміну SAPI починаючи з 2005 року. Складаються вони з керамічного шару товщиною понад 10 мм та основи з НВМПЕ, й забезпечують захист, що відповідає вимогам IV класу NIJ 0101.06. Плити eSAPi також витримують три удари кулі M80 калібру 7,62×51 мм.
X Threat Small Arms Protective Insert (xSAPI)– наступний щабель покращення бронеплит eSAPI, вимоги до яких сформувалися у 2008 році. Виготовляються вони поєднанням карбіду бору та основи з НВМПЕ Spectra. Плити xSAPI покликані витримувати три попадання бронебійних куль M993 калібру 7,62×51 та куль 7,62 x 54R мм, і є відповіддю на поширення бронебійних та бронебійно-запалювальних куль, що застосовуються в ході поточних збройних конфліктів.
Й хоча матеріали, захисні можливості та вага цих трьох типів бронеплит поступово змінювалися (здебільшого зростали), незмінними залишалися вимоги щодо їх розмірів. Воно і не дивно, адже масова заміна композитних плит – це вже не дешеве задоволення для Збройних Сил, що вже казати про паралельну масову заміну чохлів для бронежилетів, плитоносок та розвантажувального спорядження. Тому розміри бронеплит SAPI\eSAPi\xSAPI вважаються стандартними, й були запозичені багатьма виробниками як в США, так і за їх межами.
Плити SAPI\eSAPI\xSAPI | Розміри (ширина\висота, мм) | Розміри (ширина\висота, дюйми) |
Extra Small | 184 x 292 | 7,25 x 11,5 |
Small | 222 x 298 | 8,75 х 11,75 |
Medium | 241 x 318 | 9,5 х 12,5 |
Large | 260 x 337 | 10,125 х 13,25 |
Extra Large | 280 x 356 | 11 х 14 |
Додам ще, що разом з основними бронеплитами для захисту торса, в рамках SAPI\eSAPi\xSAPI передбачалися ще менші бічні плити для збільшення площі жорсткого бронезахисту. Називалися вони SSAPI (від Side SAPI) за часів SAPI та ESBI (від Enhanced Side Ballistic Inserts) за часів eSAPI. Їх розміри складають 150 x 200 мм або 6 x 8 дюймів.
Розміри бронезахисту вітчизняного виробництва описуються в Розділі 6 ДСТУ 8782:2018, проте мають радше рекомендаційний характер. Розміри плит різних виробників можуть дещо відрізнятися, зокрема найтиповіший розмір плит вітчизняного виробництва – це 250 х 300 мм. Що правда, все більше наших виробників намагаються виходити на закордонні ринки, тому також орієнтуються на стандарти потенційних країн-покупців та міжнародні практики.
Раз вже зайшла мова про розміри, то також вважаю за потрібне коротко зупинитися на питанні форми бронеплит. Найтиповіші форми, які вам можуть трапитися на ринку сьогодні – це Full Cut, Shooter’s Cut та Swimmer’s Cut. Різниця між ними наведена в таблиці нижче.
Форма | Опис |
Full Cut | Бронеплити прямокутної форми без вигинів, або з вигином переважно в горизонтальній площині та легко заокругленими чи зрізаними кутами. На сьогодні ця форма вже дещо застаріла й зустрічається дедалі рідше. |
Shooter’s Cut | Бронеплити прямокутної форми з вигином в одній або двох площинах, верхні кути яких мають відріз під кутом 45° для спрощення вкладання прикладів зброї у плече при веденні стрільби. Зараз це найрозповсюдженіша форма жорсткого балістичного захисту. |
Swimmer’s Cut | Бронеплити прямокутної форми з вигином в одній або двох площинах, верхні кути яких відрізані під кутом близьким до 60°. Використовуються переважно бойовими плавцями та морпіхами й дозволяють вужче зводити руки для здійснення плавальних рухів під час морських висадок та спецоперацій. Вітчизняні плити цієї форми майже не зустрічаються, закордонні представлені переважно композитними плитами на основі кераміки та НВМПЕ з позитивною плавучістю й доволі рідкі. |
Про точку зору індустрії бронезахисту, розміри та форми, які вам можуть трапитися на ринку поговорили. Тепер думаю час глянути на пропозицію очима конкретного користувача. Тож які розміри бронезахисту підійдуть саме вам?
Які розміри бронезахисту підійдуть мені?
Основне завдання бронеплит – захищати критичні органи, ураження яких може призвести до загибелі в лічені секунди. Такими органами є наші серце та легені, без яких припиниться нормальне постачання решти органів киснем та поживними речовинами, порушиться терморегуляція тощо. Тому бронеплити мають в першу чергу захищати саме серце і легені. Але як визначити їх розмір, не відкриваючи грудної клітини?
Для визначення вашого розміру бронеплити вам необхідно звернути увагу на власний торс. Допоможуть вам у цьому дві точки, до яких ми будемо прив’язуватися далі.
Перша – це яремна ямка або щілина Плендерна. Це та западина, що знаходиться внизу вашої шиї, між ключицями, трошки вище ручки грудини. До цієї точки ми також прив’язуємося при пошуку місця докладання зусиль під час проведення серцево-легеневої реанімації (СЛР). В контексті броні вона цікавить нас тому, що за нижнім краєм цієї ямки розміщена верхня межа плевральної порожнини всередині якої знаходяться наші легені. Тож верхній край вашої бронеплити має бути розташований якомога ближче до нижнього краю яремної ямки або на рівні не нижче двох пальців від ключиці.
Друга – це нижнє ребро. Саме на рівні нижнього ребра проходить діафрагма, що розділяє плевральну порожнину, де знаходяться легені, з черевною порожниною, де розміщений кишківник. Знайти цю точку доволі легко промацавши кістку від мечеподібного відростка (нижня точка там, де ребра сходяться в грудину, вона теж вже має бути вам знайома в контексті серцево-легеневої реанімації (СЛР)) вздовж ребра у самий низ. Від цієї точки ви рукою можете прокласти уявну горизонтальну проєкцію до центральної осі тіла, що й показано на фото вище.
Далі попросіть побратима, чи когось із близьких, виміряти вертикальну відстань між цими точками. Отримане значення порівняйте з таблицею розмірів SAPI\eSAPI\xSAPI вище та оберіть найближчий до вашого значення розмір. Це і буде відповідний вам розмір бронеплити.
Відповідно до виміряного значення можна замовляти необхідний розмір бронеплит, а вже під них підбирати відповідний розмір чохла бронежилета чи плитоноску. І ні, розміри XS-XL, що здебільшого доступні на плитоносках, – це не про розмір вашого одягу, а про розмір бронеплит, що будуть розміщуватися всередині.
Якщо ви все зробили вірно, то бронеплита на вашому тілі має розміщуватися як на фото нижче.
При такому розміщенні передня бронеплита надійно закриватиме від куль та уламків ваші серце та легені, не заважатиме нахилятися вперед та в боки, чи носити бойовий пояс зі спорядженням. Задня бронеплита має розміщуватися на тому ж рівні, що й передня. При погляді збоку верхній та нижній краї бронеплит також мають бути на одному рівні. Якщо ваші плити знаходиться на різних рівнях одна від одної коли ви просто стоїте в вертикальному положенні – відрегулюйте ваш чохол бронежилета чи плитоноску. Найпростіший спосіб цього досягти – це спочатку вставити плити в передній та задній чохли, прикласти плити (не чохли, це важливо!) до тіла з урахуванням точок прив’язки, а тоді об’єднати плечові лямки та бічні платформи чохлів між собою.
Перший раз вам знадобиться для цього стороння допомога, проте так ваша плитоноска чи бронежилет будуть відрегульовані відповідно вашому тілу, а плити захищатимуть критичні серце та легені, а не живіт, чи інші некритичні органи.
Тож сподіваюсь ви дізналися дещо нове про розміри бронезахисту, й про те, як визначити відповідний вам розмір бронеплит та правильним чином розмістити їх на власному тілі. Далі ми поговоримо про відмінності між SA та ICW плитами.
Залишити відповідь