Бронезахист: ICW чи SA?

Які бронеплити обрати: ICW чи SA – ще одне важливе питання під час купівлі засобів індивідуального бронезахисту.

Бронезахист: ICW чи SA? - secretsquirrel.com.ua

Кілька публікацій назад ми вже говорили, про те що бронеплити поділяють за типами, видами та класами. Ми встигли дещо розказати про матеріали з яких виготовляються сучасні засоби бронезахисту. Також ми розповідали про розміри бронеплит та їх правильний підбір під конкретного користувача. І якщо ви вже встигли подумати, що тепер ви знаєте про бронезахист все – то ні, спішу вас розчарувати.

З недавніх пір до позначень типів, видів, класів, розмірів та матеріалів у деяких бронеплит додалися приписи ICW чи SA. Тому пропоную розібратися що ж це таке і на що впливає.

Stand Alone (SA) – бронеплити, конструкція яких дозволяє їм відповідати вимогам певних класів без жодних доповнень чи аксесуарів. Тобто, якщо на плиті типу SA зазначений, скажімо, 4 клас ДСТУ 8782:2018, то при проведенні контрольного випробування, сама лише плита, без жодних доповнень, зможе втримати відповідні типи боєприпасів з відповідними показниками деформації, заброньових впливів тощо. Це самодостатні бронеплити, що можуть використовуватися, наприклад, в плитоносках (бронежилети типу В відповідно до ДСТУ 8782:2018), без необхідності використовувати додаткові засоби м’якого балістичного захисту.

In Conjunction With (ICW) – полегшені та спрощені бронеплити, конструкція яких дозволяє їм відповідати вимогам певних класів виключно при наявності додаткових засобів захисту. Найчастіше такими засобами слугують м’які балістичні пакети, які розміщуються між бронеплитою ICW та тілом користувача. Тому, якщо на плиті ICW зазначений 4 клас ДСТУ 8782:2018, то всім його вимогам така плита відповідатиме виключно, якщо за нею буде знаходитися додатковий балістичний пакет з власним 1-м чи 2-м класом ДСТУ 8782:2018. При проведенні контрольного випробування самої лише броньованої плити, без м’якого балістичного захисту, вона не буде відповідати вимогам 4-го класу ДСТУ 8782:2018, особливо щодо вимог деформації та заброньового впливу.

З опису вище може виникнути логічне питання – а навіщо вони взагалі потрібні, ці ICW плити, якщо вони не відповідають вимогам зазначеного на них класу захисту самі собою? Чи їх поява додатково не ускладнює і без того не просту ситуацію на ринку засобів бронезахисту? І чому віддавати перевагу: ICW чи SA плитам?

Пам’ятаєте, коли я розповідав про матеріали бронезахисту, я казав, що в композитних плитах на основі кераміки практично ніколи не використовують виключно лише керамічні сполуки (оксид алюмінію, карбід кремнію, карбід бору тощо). Такі сполуки саморуйнуються при потраплянні боєприпасів, тому потребують додаткових шарів захисту, якими можуть слугувати арамідні тканини чи надвисокомолекулярний поліетилен (НВМПЕ). Якщо дуже спростити, то ICW – це виключення, де керамічну сполуку та шар м’якого балістичного захисту розділили на два окремі вироби, замість об’єднати їх в одну Stand Alone (SA) плиту. Наступне питання – навіщо, і тут я пропоную уявити дві ситуації.

Перша – ви співробітник патрульної поліції розвинених країн світу. Щоранку, виходячи на патрулювання, ви вдягаєте бронежилет для прихованого носіння, що покликаний захищати вас від холодної та короткоствольної вогнепальної зброї. Під час чергування вам надходить виклик на інцидент з застосуванням довгоствольної зброї. В багажному відділенні патрульного авто, як раз для таких випадків, вас очікує ваша службова рушниця та плитоноска, яку вам достатньо накинути поверх вже надітого бронежилета для прихованого носіння.

В такому сценарії на вас вже присутній м’який балістичний захист, якому при підвищенні загрози необхідне лише підсилення для утримання більших калібрів довгоствольної зброї. Будь в вашій плитоносці самодостатня Stand Alone (SA) плита – ви б отримали подвійний шар м’якого балістичного захисту, й пов’язані з цим надлишкову вагу, погіршення мобільності, а також посилений вплив на скелет та м’язи при тривалому носінні.

Друга – ви військовослужбовець на передовій операційній базі. Периметр бази охороняється, а територія довкола неї знаходиться під контролем союзних сил. Ймовірність безпосереднього ураження стрілецькою зброєю доволі низька, проте противник в будь-який момент досі може обстріляти таку базу, використовуючи далекобійні види озброєнь: авіацію, БПЛА, артилерію чи ракети.

В такій ситуації ризик уламкових ушкоджень вищий, від стрілецьких, тому постійно носити жорсткий балістичний захист недоцільно, а от легкий протиуламковий жилет більш виправданий. В разі обстрілу він захистить від уламків, а в разі нападу ви матимете час аби вдягнути додатковий захист від довгоствольної стрілецької зброї. Stand Alone (SA) плита поверх протиуламкового жилета, хоч і забезпечуватиме надмірний захист, проте матиме ті самі негативні наслідки: надлишкову вагу, обмеження мобільності, хронічні проблеми з опорно-руховим апаратом тощо.

Для подібних ситуацій й були передбачені ICW плити, завдання яких – швидко нарощувати захисні властивості бронезахисту відповідно до посилення певних загроз. І, як бачите, роблять вони це не зовсім з нуля. Тому пропоную повернутися до питання ICW чи SA, з якого починалась ця публікація.

Якщо ви користуватиметесь плитоноскою,або вдягатимете броню як то кажуть “на голе тіло” – вам цікаві в першу чергу Stand Alone плити. Якщо в вас бронежилет, куди за плитами можуть встановлюватися м’які балістичні пакети, – можете розглядати ICW плити як засіб зменшення загальної ваги та об’ємів бронезахисту тільки за умови використання цих пакетів. В такому жилеті ви можете вийняти ICW плиту й залишити балістичні пакети, але не навпаки. В жодному разі не виймайте балістичні пакети з-під ICW плит.

Якщо присутні у вас плити зненацька виявилися ICW – вам не обов’язково їх міняти. Ви досі можете отримати від них заявлений клас захисту, доповнивши їх м’якими балістичними пакетами відповідної форми. Цього можна досягти й в плитоносках, проте спершу переконайтеся, що чохли вашої плитоноски пристосовані до цього.

І ще одна пересторога. ICW плити зазвичай тонші, легші й дешевші від SA плит. Тож якщо вам раптом трапиться плита якогось класу, що дешевша від решти плит того ж класу – обов’язково перевіряйте її термін придатності та наявність позначок ICW. Ще раз нагадую: ICW плита не відповідає вимогам заявленого класу, якщо вона не підкріплена балістичними пакетами. А ICW плити разом з балістичними пакетами рідко коли вартуватимуть вам сильно менше від Stand Alone (SA) плит. Тому не дозволяйте ціні бути вирішальним фактором вибору засобів бронезахисту.

Сподіваюсь тепер ви розумієте різницю між цими видами плит, а також можете визначити ICW чи SA відповідають вашим вимогам.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *