Grayl Geopress – фляга збільшених розмірів від американської компанії Grayl, що оснащена вбудованим фільтром для очищення води.
З нашої публікації про знезараження води ви певно вже знайомі з портативними проточними фільтрами типу LifeStraw, Aquamira Frontier Pro або Sawyer Mini. Вони ефективні та компактні, тому відмінно підходять на роль індивідуальних аварійних фільтрів. Бракує їм лише одного компоненту – тари для збору та транспортування водних запасів. Тому такі фільтри вам обов’язково доведеться доповнювати пляшками, жорсткими чи гнучкими флягами або резервуарами питних систем. І хоча ефективність від цього лише підвищується, але загальні розміри та вага таких комплектів поступово виходять за межі компактності.
Традиційні ж фляги для води з вбудованим фільтром – це здебільшого контейнери для брудної води, яка очищується проходячи крізь фільтр під дією сили всмоктування. І такий підхід теж має ряд певних обмежень. По-перше, водні патогени з часом осідають на стінках таких фляг, тому навіть кристально чиста вода має знову вважатися брудною щойно вона потрапляє всередину такої фляги. По-друге, мембрана фільтра такої фляги не може бути мікроскопічною, інакше сили всмоктування буде недостатньо для проходження води крізь фільтр. Відповідно пори таких фільтрів здатні затримувати виключно великі часточки мулу, водоростей, бактерії тощо. Про дрібніші збудники (віруси, пестициди, гербіциди тощо) мова в такому випадку не йде.
Тому американська компанія Grayl, яка сьогодні спеціалізується на розробці та виготовленні компактних систем для знезараження води, вирішила глянути на традиційні фляги з вбудованим фільтром під новим кутом. Цей кут зору на описані обмеження лягли в основу рішення, запропонованого в рамках Kickstarter кампанії. Вона згодом й дала поштовх для подальшого розвитку Grayl та появи нових продуктів.
Знайомитися з особливостями цього інноваційного підходу ми сьогодні будемо на прикладі фляги Grayl Geopress, якій дісталися наступні конструктивні особливості:
- Надлегкий та компактний дизайн задля зменшення загальних габаритів.
- Зручна спортивна кришка.
- Петля для підвішування.
- Окремі контейнери для брудної та чистої води.
- Змінний фільтр, що затримує віруси та інші дрібні патогени.
- Основний матеріал: поліпропілен, харчовий силікон, TPE, харчовий ABS пластик.
- Не містить бісфенолу групи А (BPA-Free)
- Розміри (см.): 26,5 х 8,6 (висота\діаметр).
- Місткість: 710 мл.
- Вага: 450 г.
Далі в огляді представлена фляга Grayl Geopress в кольоровій комбінації Nature Edition Camo Black.
Пакуванням для Grayl Geopress слугує картонна коробка в чорно-зелених кольорах, на якій переважно білим кольором нанесена інформація, що включає логотип кампанії, назву виробу, девізи, юридична та компактна інформація, а також наліпка зі штрих-кодом продукту.
Всередині на вас очікуватиме фляга та цілий набір друкованих матеріалів, що перераховують ключові особливості фляги, висвітлюють конструкцію фільтра, ілюструють застосування та дають змогу зв’язатися з клієнтською підтримкою чи поділитися враженнями. Разом з інформацією на кількох картках ви отримаєте ще й наліпку з логотипом виробника білого кольору.
До особливостей та характеристик, наведених в цих друкованих матеріалах ми ще повернемося згодом, а поки пропоную почати знайомство з флягою.
Флягою Grayl Geopress можна назвати суто умовно, адже це не типова пляшка, до якої всі звикли. Головна функція цього продукту не тільки й не стільки суто переносити водні запаси, а очищати воду за потреби. Саме цій функції підпорядковані й всі конструктивні особливості.
Тому ця фляга складається аж з чотирьох елементів: кришки, фільтра та двох контейнерів для води. Ці контейнери за їх призначенням я умовно розділятиму на “брудний” і “чистий”. Зовнішній “брудний” контейнер призначений для збору води з наявних джерел, і буде переважно використовуватися для занурення у відкриті водойми, струмки тощо. Внутрішній “чистий” контейнер – для зберігання та транспортування відфільтрованої води та її споживання.
Зовнішній “брудний” контейнер габаритами 19,5 х 8,5 сантиметра (висота\діаметр) виготовлено з затіненого ударостійкого ABS пластику, що здатен витримати падіння наповненої фляги на асфальт з висоти до трьох метрів. Дно цього контейнера має силіконову вставку, що призначена надійніше утримувати флягу на поверхнях, навіть якщо вони мокрі, чи знаходяться під невеликим кутом нахилу. Завдяки цій вставці зовнішній контейнер не ковзатиме по округлому багажнику авто, а також надійно стоятиме навіть під потужним струменем води.
Внутрішній “чистий” контейнер габаритами 16,5 х 8,5 сантиметра (висота\діаметр) виготовлено з напівпрозорого харчового поліпропілену. Цей матеріал безпечний для тривалого використання, не містить бісфенолу групи А (BPA-free), а також не поглинає запахів чи присмаків води. Верхній край контейнера оснащено силіконовим кільцем та внутрішньою різьбою для приєднання кришки. На внутрішній поверхні нижній край також має виступи для фіксації фільтра.
Кришка Grayl Geopress фіксується до різьби внутрішнього “чистого” контейнера й оснащена окремим отвором для пиття та петлею для підвішування. Також по обидва боки від горловини розміщені два пом’якшені майданчики для впирання, поверхня яких покрита додатковою текстурою. Про ці майданчики ми ще поговоримо дещо згодом.
Горловина RiverFlow має висоту 2,3 сантиметра та отвір внутрішнім діаметром 2,3 сантиметра. Вона покликана забезпечувати плавне витікання води зсередини внутрішнього контейнера та мінімізувати хлюпання. Горловина має свою окрему різьбу, якою поверх неї фіксується кришка, що утримується окремим силіконовим поводом. Він не дозволить вам від’єднати чи загубити кришку SimpleVent.
Кришка SimpleVent може відкручуватися на пів оберту, дозволяючи повітрю вільно рухатися між внутрішнім контейнером та навколишнім середовищем. Тож ваша вода не матиме затхлого запаху та смаку на випадок тривалого зберігання фляги в вертикальному положенні, проте пил та бруд не зможуть попасти всередину. Разом з тим, вільний рух повітря знадобиться вам й під час фільтрації води з використанням Grayl Geopress.
Петля, що розміщена в задній частині кришки, має отвір розмірами 2,5 х 3,5 сантиметри (висота\ширина) та дозволяє підвішувати Grayl Geopress до спорядження за допомогою карабінів, а також запобігати випаданню комплекту з кишень за допомогою строп тощо.
Майданчики SoftPress мають м’якшу поверхню ніж жорстка пластикова кришка, а також обладнані додатковою текстурою. завдання цієї текстури підвищувати тертя й запобігати вислизанню кришки з рук під час фільтрації, навіть якщо вона виконується мокрими руками чи руками в рукавицях.
Також на фото вище раджу звернути увагу на горизонтальну позначку на стінці зовнішнього контейнера. Це той рівень, який вам бажано не перевищувати при заповненні “брудного” контейнера водою перед її фільтрацією.
Фільтр Grayl Geopress Purifier Cartridge – це головна особливість, що відрізняє цю флягу від решти традиційних фляг з вбудованими фільтрами. І причин для цього декілька.
При загальних габаритах в 7,5 х 8 сантиметра (висота\діаметр) цей фільтр здатен затримувати осад, мікропластик, хімікати, важкі метали, часточки бруду, віруси, бактерії та найпростіших. Виробник відкрито заявляє про утримання 99.99% вірусів, 99.9999% бактерій, 99.9% цист найпростіших, включаючи збудників ротавірусних та норовірусних інфекцій, гепатиту А, лямбліозу, криптоспоридіозу, кишкових паличок (E. Coli), холери, сальмонели, дизентерії тощо. Ці твердження підтверджені незалежними лабораторіями на сумісність з протоколами NSF/ANSI № 42 та № 53, а також на відповідність стандарту та протоколу Агенції по захисту навколишнього середовища Сполучених Штатів Америки щодо тестування мікробіологічних очисників води (United States Environmental Protection Agency’s Guide Standard and Protocol for testing microbiological water purifiers).
Це комбінований фільтр, що виготовляється в США, та поєднує механізми електроадсорбції та подрібнене активоване вугілля. Він не лише затримує збудників небезпечних захворювань, що перераховані вище, а й суттєво покращує якість води, її чистоту, смак та запах. Одного фільтра вам вистачить для 350 робочих циклів, що при місткості внутрішнього контейнера в 0,71 літра приблизно дорівнює 250 літрам води загалом. При цьому середня тривалість одного очищення складає 8 секунд на один робочий цикл, або приблизно 5 літрів за хвилину.
Звісно, це дещо узагальнені значення для нового фільтра, а реальні показники будуть поступово знижуватися залежно від якості брудної води, концентрації осаду та частоти використання. Тому, як і з будь-яким фільтром, грубе механічне очищення за допомогою матерії вельми бажано проводити ще до застосування Grayl Geopress. Виробник же радить замінювати картридж фільтра коли час робочого циклу збільшується понад 25 секунд, або спливає 3 роки від першого застосування. Благо придбати Grayl Geopress Purifier Cartridge окремо від контейнерів завжди можна на офіційному сайті виробника.
Вище я вже писав, що аби утримувати віруси й решту дрібних патогенів, пори фільтра мають бути мікроскопічними. Водночас мікроскопічні пори не дозволяють протягувати воду через них виключно силою всмоктування. Тож як Grayl Geopress це вдається?
І справа тут у тому, що Grayl не використовує силу всмоктування. Також тут не використовується окрема ручна помпа, присутність якої зазвичай збільшує загальні розміри та вагу фільтра. Натомість тут застосовується прямий тиску, що створюється продавлюванням води через фільтр на шляху з зовнішнього контейнера у внутрішній.
Задля забезпечення такого тиску діаметри зовнішнього та внутрішнього контейнерів підібрані таким чином, щоб єдиний шлях руху води пролягав виключно крізь пори фільтра. Задля посилення цього ефекту в верхній частині фільтра присутнє силіконове кільце, що ущільнює простір між контейнерами й не дозволяє воді перетікати повз фільтр. Саме такий підхід дозволяє Grayl Geopress не залежати від сили всмоктування та мати надмалі пори фільтра, які здатні утримувати віруси та інші дрібні збудники.
Тому певною мірою можете сприймати цю флягу як аналог френч-пресса, який фільтрує не каву, а воду, і здатен затримувати найдрібніші часточки. Що правда, відмінність полягає ще й у тому, що френч-пресс притискає мул та осад всередині одного контейнера, а в Grayl Geopress “брудний” контейнер чітко відмежований від “чистого” контейнера фільтром. Фільтр працює виключно в одному напрямку, тому чиста вода ніколи не торкатиметься стінок забрудненого контейнера. Тож цю флягу можна використовувати й для транспортування запасів чистої води, на відміну від традиційних фляг з фільтром, де вона одномоментно стала б знову забрудненою через контакт зі стінками “брудного” контейнера.
Тож все, що вам необхідно зробити задля очищення 710 мілілітрів води, це наповнити “брудний” контейнер водою до відповідної позначки, вставити в його горловину циліндр внутрішнього контейнера з фільтром, вперти дно у тверду поверхню та просто натиснути на кришку, впершись в відповідні текстуровані майданчики на ній. Попередньо не забудьте лишень відкрутити кришку горловини на пів оберту, аби повітря з зовнішнього контейнера могло проходити крізь фільтр та залишати внутрішній контейнер без відповідної протидії. Решту зробить тиск та гідравліка, а ви отримаєте свою порцію очищеної води. Як цей процес відбувається на практиці можна також побачити у відео з офіційного каналу виробника на YouTube.
Загалом, Grayl Geopress можна вважати дійсно інноваційним продуктом, що дозволив поєднати в собі габарити пляшки з ефективними фільтраційними можливостями, що здатні зупиняти найдрібніші часточки та віруси. А нетрадиційний підхід щодо джерела утворення тиску дозволяє користувачам спостерігати практичну реалізацію девізу продукту Fill. Press. Drink буквально при кожному застосуванні.
Мушу визнати, що мене дещо засмутила місткість у нерівних 710 мілілітрів, адже я завжди намагаюся обирати контейнери близько літра об’ємом задля полегшення подальших обрахунків концентрації засобів для хімічного знезараження води. Проста формула 1 літр = 1 таблетка тут не працює, і це варто брати до уваги при включенні Grayl Geopress до вашої системи для знезараження води. Проте таку місткість легко пояснити необхідністю включення фільтра всередину продукту без збільшення загальних габаритів, й вважати компромісною платою за компактність, ефективну фільтрацію, простоту використання та доступність свіжої порції очищеної води за буквально 8 секунд.
Тому Grayl Geopress буде ідеальним засобом для очищення води в подорожах, особливо коли ви обмежені в габаритах багажу й вазі, але не хочете ризикувати вживаючи воду з неперевірених джерел. При чому це однаково стосується як польових умов, так і місць, де якість води з централізованого водогону залишає бажати кращого. Тут настільки компактний та простий у застосуванні фільтр може стати додатковою пересторогою, аби ваша подорож приносила виключно позитивні враження, а не непередбачувані розлади здоров’я.
Залишити відповідь