Кровотечі – вихід крові з судин системи кровообігу в результаті механічних пошкоджень чи патологічних процесів.
Здебільшого кровотечі викликані пошкодженнями шкіри та слизових оболонок, пов’язаних із ранами, порізами, забоями, проникаючими пораненнями тощо. Кровотечі небезпечні через падіння об’єму циркулюючої крові (ОЦК) в наслідок чого погіршується постачання тканин організму киснем, поживними речовинами, розвитком анемії тощо.
Симптоми
Характер та вид кровотеч багато у чому залежить від ушкоджених судин, а також місця витікання крові. Ще зі шкільного курсу основ безпеки життєдіяльності (ОБЖ) чи громадської оборони (ГО) багато хто знає щонайменше про декілька видів.
Зовнішні кровотечі
Витікання крові за межі шкірних покривів і організму у цілому – це зовнішня кровотеча, що супроводжується наступними симптомами:
- Артеріальні кровотечі: витікання крові багряно червоного кольору, що б’ється сильним фонтаном в такт серцебиттю.
- Венозні кровотечі: менш інтенсивні витікання крові темно-вишневого кольору.
- Капілярні кровотечі: ушкодження капілярних судин, при якому кров витікає рівномірно по усій площі ушкодження.
- Змішані кровотечі: кровотечі, супутні до ушкоджень як артеріальних, так і венозних судин. Мають ознаки усіх перерахованих вище видів, і виникають у випадку серйозних ушкоджень (травматичної ампутації кінцівок тощо).
Внутрішні кровотечі
Кровотечі у порожнини організму, непомітні ззовні. Про їх присутність найчастіше свідчать наступні ознаки:
- Кровотечі в черевну порожнину: блідість, пришвидшений слабкий пульс, спрага, сонливість, запаморочення, втрата свідомості.
- Кровотечі в грудну порожнину: задишка, сонливість, блідість, загальне погіршення самопочуття.
- Кровотеча у порожнину черепа: головний біль, порушення дихання, втрата свідомості, параліч.
Не дивлячись на той факт, що майже усі знають про існування артеріальних та венозних зовнішніх кровотеч, ця інформація мало чим допомагає при наданні першої допомоги посеред вулиці, чи в польових умовах. І цьому існує декілька пояснень:
- Обмежена видимість та погане освітлення – книжкові формулювання про “багряно червоний” та “темно-вишневий” кольори добре працюють в освітленій операційній для якої вони й писалися. На вулиці ж, коли темно, або ви використовуєте потужний ліхтар у світлі якого всі кольори здаються яскравими та насиченими, ви навряд чи зможете відрізнити види кровотеч за кольором, тому не варто надто на це покладатися.
- Неоднозначність пульсації – венозні кровотечі із магістральних судин теж супроводжуються пульсацією, а ось артеріальні після зниження загального об’єму циркулюючої крові (ОЦК) в наслідок сильної крововтрати можуть вже не мати пульсації. Окрім того, місце видимого витікання крові не завжди є місцем самої кровотечі, тому кров, що витікає плавно і повільно може здаватися венозною, в той час, як десь під одягом схована артеріальна кровотеча, пульсація якої прихована щільною курткою чи пуховиком, який може поглинати великі об’єми крові.
Тож якщо людина стікає кров’ю не намагайтеся гратися у лікаря, визначаючи види за кольором чи пульсацією, адже незалежно від виду кровотечі вам необхідно її зупиняти.
Перша допомога при кровотечах
Оскільки інтенсивні кровотечі з магістральних судин (як артерій, так і вен) можуть вартувати людині життя протягом кількох секунд, про що ми вже писали в статті, присвяченій кровообігу, то допомогу при кровотечах необхідно надавати негайно. У цьому вам допоможе розуміння наступних принципів.
- Першочергове ваше завдання – сповільнити швидкість витікання крові, яка залишає судинну систему.
- Для цього, в умовах відсутності підручних засобів, необхідно використати прямий тиск на рану, звужуючи при цьому отвір рани, що сповільнить крововтрату. Якщо потерпілий досі у свідомості, можете прямо інструктувати його максимально сильно притиснути отвір рани неушкодженою рукою, що забезпечить вам трохи часу для надягання рукавиць, пошуків аптечки, відкривання медичних засобів тощо.
Важливо!
Кров потерпілого, навіть якщо заражена якимись інфекційними захворюваннями (гепатит, ВІЛ тощо) безпечна для нього самого, оскільки він вже є їх носієм. Тому отвір рани він може закривати без використання якихось захисних засобів.
Ви ж маєте ставитися до будь-якої крові як до субстанції з потенційною біологічною небезпекою, тому, при роботі з кров’ю, обов’язково використовуйте медичні рукавиці або їх замінники (пакети, плівки, пакування та інші підручні засоби).
- Якщо тиску недостатньо, або ви ще й досі не маєте необхідних засобів захисту і надання допомоги, виграти трохи часу можна методом притискання магістральних судин до кістки вище місця ураження. Даний метод використовує принцип передачі тиску крізь масив м’язів, що деформує та звужує судину, зменшуючи тим самим швидкість та об’єм крововтрати. Для його реалізації, потерпілому, який уже лежить на твердій поверхні, при кровотечі з руки коліном притискається область руки біля пахвів. При кровотечі з ноги – біля основи стегна, в області пахової складки. Для цього вам необхідно піднятися над потерпілим, тому він, на жаль, не завжди дієвий, особливо у тісних просторах, під вогнем супротивника в умовах бойових дій, чи якщо для такого сильного впливу є інші протипоказання (переломи, вивихи тощо).
![Кровотечі - secretsquirrel.com.ua](https://secretsquirrel.com.ua/wp-content/uploads/2021/04/emergency_bandage_06-1024x683.jpg)
![Кровотечі - secretsquirrel.com.ua](https://secretsquirrel.com.ua/wp-content/uploads/2020/12/compressed_gauze_01-1024x683.jpg)
![Кровотечі - secretsquirrel.com.ua](https://secretsquirrel.com.ua/wp-content/uploads/2020/12/cat_g7_02-1024x683.jpg)
Це перші дії які вам варто виконати для зупинки кровотечі, і які не потребують наявності медичних засобів. Подальші дії залежатимуть від виду та серйозності ушкодження, та потребуватимуть перев’язувального матеріалу чи підручних засобів, тож першій допомозі при помірних кровотечах, проникаючих пораненнях та критичних кровотечах ми присвятимо окремі статті.
Залишити відповідь