Як вибрати місце для укриття

Будь-яка споруда, розташована в неправильному місці, не зможе повноцінно та безпечно виконувати свої функції. Тож сьогодні зупинимося на питанні як вибрати місце для укриття, аби воно повною мірою виконувало покладені на нього завдання в польових умовах.

Коли вибраного вами одягу недостатньо для підтримання температурного балансу – тоді вам доведеться зайнятися зведенням додаткового укриття, здатного забезпечити вам контрольований мікроклімат та компенсувати нестачу відповідного одягу.

Але, перш ніж розповідати вам про техніки облаштування різноманітних видів укриттів, вважаю за потрібне коротко зупинитися на питання як вибрати місце для укриття. Різні місця можуть забезпечувати вам різний ступінь комфорту під час відпочинку, але перш ніж розкладати намет чи тент, будь ласка, переконайтесь, що обране вами місце не відповідає пунктам зі списку нижче.

Як вибрати місце для укриття - гілки, що застрягли в кронах дерев - secretsquirrel.com.ua

Погані місця для укриття

  • Нахилені дерева та гілки – повністю повалені дерева це гарне джерело будівельного матеріалу для укриття та вогнища. Не повністю повалені (нахилені, зачеплені кронами за сусідні дерева тощо) – навпаки небезпечні, особливо при сильному вітрі. Подбайте аби порив вітру не зронив такі гілки та дерева на ваш табір.
  • Поодинокі дерева – не бажано ставати табором біля дерев, що є найвищою точкою місцевості особливо під час грози. Крім того, це гарний орієнтир, біля якого вас швидко помітять.
  • Береги – в безпосередній близькості до води вогко та багато комах. Окрім того, навіть не думайте розташовувати табір на піску одразу побіля води. Глибина водойм має властивість змінюватися під дією приливів\відливів та опадів, тож рівень води може швидко змінитися навіть протягом ночі. Відступіть від води на відстань не менше 100 метрів.
  • Сухі річища, яри – те що річище сухе зараз зовсім не означає, що так буде завжди. Під час сильних опадів чи селів воно легко може стати основним маршрутом руху потоку
  • Острови – не найкраще місце для укриття, особливо під час повеней. Площа таких островів може різко зменшуватися під час високої води. Якщо ж ви таки пришвартувалися до острова на час ночівлі – краще залишайтеся в плавзасобі.
  • Водоспади – теж не краще місце для ночівлі через підвищену вологість, особливо вночі. Крім того, шум водоспаду маскує всі інші шуми, тому ви ризикуєте не почути наближення людей чи тварин до місця вашої стоянки. багато хто також жаліється на поганий сон та головні болі після ночі, проведеної поблизу водоспаду.
  • Болотяні низини – заболочена місцевість – вже прямий індикатор присутності вологи, а вологу полюбляють комахи. Крім того, при сильних опадах болотяні низини легко йдуть під воду, й перетворюються на заплави. Тож подбайте аби ваш табір не опинився посеред такої заплави.
  • Лінії електропередач (ЛЕП) – такі місця небезпечні обривами дротів, особливо при сильному вітрі. Аналогічно до поодиноких дерев не варто розташовуватися й біля поодиноких стовпів чи опор. Крім того, залежно від напруги, ЛЕП також можуть генерувати доволі сильні магнітні поля.
  • Дороги – тільки якщо ви не хочете аби вас знайшли, не ставайте табором на дорогах, навіть закинутих. Дорога – відмінний орієнтир, і часто єдиний шлях навігації через ділянки зі складним рельєфом. Тому дорогою будуть рухатися всі. Тож ці всі неодмінно будуть навідуватися до вашого табору. Заглибтеся у придорожні насадження, сховайтеся з прямої видимості аби уникнути небажаних відвідувачів.
  • Звірині тропи – аналогічно до рукотворних доріг, тримайтеся якомога далі й від звіриних, аби мінімізувати шанси контакту з представниками фауни. Відмінні риси звіриних троп: витоптана трава, велика кількість слідів тварин, послід, часточки шерсті на рослинах, рідше сліди пазурів та зубів.
  • Мурашники, вулики, гнізда комах – жителі таких помешкань – не найкращі сусіди. Мало того, що вони будуть постійно пересуватися навколо вас, так вони ще й представляють види з високим рівнем організації, тож можуть влаштувати вам координовану відсіч.
  • Вершини гір, пагорбів – найвищі точки на місцевості погано слугують для укриття, переважно через пориви вітру. Під час грози також варто остерігатися піків та гребенів. Спустіться нижче і пошукайте прихистку з підвітряної сторони.
  • Урвища та яри – як і низини, це основні шляхи вологи. Окрім вогкості, під час дощу чи селів – це небезпечне місце для ночівлі.
  • Зсуви та каменепади – не розміщайте табір прямо біля урвищ, особливо після сильних опадів. Такі місця можуть обвалюватися донизу не гірше лавин, перемелюючи все на своєму шляху.
  • Тераси на схилах гір та пагорбів – ґрунт в цих місцях затримує вологу, тому готуйтеся до сирості.
  • Сумнівні місця – якщо з будь-якої причини місце вам не подобається, викликає занепокоєння чи сумніви – краще пройдіть повз. Спокійно виспатися вам навряд чи вдасться, тож хоч захистите себе відзайвих переживань. Трапляється, що “шосте чуття” не безпідставне.

Гарні місця для укриттів

Ви детально проаналізували місце для укриття і впевнилися, що в ньому немає нічого зі списку вище. Тепер мова піде про те, на що варто звернути увагу, аби ваш вибір став ще кращим.

  • Площа – вам вистачає місця для себе, ваших супутників і всього необхідного спорядження. Бажано аби місце було відкритим та рівним, аби вам не довелося спати на коренях чи під нахилом.
  • Захист від вітру – оптимально, коли місце вашого розташування закрите від вітру з двох, а краще з трьох сторін. Особливо актуально для табору на висоті, чи неподалік води.
  • Вдосталь дров – добре, коли для розведення багаття вам не доведеться займатися поваленням дерев. Тому зверніть увагу, чи немає поблизу вже поваленого дерева чи чагарників. Так вам не доведеться стягувати дрова з усього лісу, що зекономить ваші сили та час на підготовку табору.
  • Доступ до води – це дуже важливий ресурс, тому її запаси доведеться поповнювати постійно. Добре, коли поряд із вашим табором опиниться джерело чи струмок. Також не забувайте знезаражувати будь-яку воду, зібрану в польових умовах, перед її вживанням.
  • Непомітність – місце для укриття має надійно приховувати вашу присутність. Чим менше людей та тварин знатимуть про те, що ви тут – тим краще для всіх. Не галасуйте, пам’ятайте про світлове маскування, й з повагою ставтеся до навколишнього середовища..

Дещо про багаття

Багаття – невідійманий атрибут табору чи тимчасового укриття. Воно несе вам світло, тепло, можливість гріти воду, готувати їжу, сушити одяг тощо. Але навіть якщо місце для укриття вибрано ідеально, переконайтеся, що вам безпечно розводити багаття. Для цього дотримуйтеся правил пожежної безпеки, та уникайте наступних місць.

  • Сухий ліс – практично щоліта сповіщають про період засухи, який супроводжується підвищенням рівня пожежної небезпеки. Висока температура та сонячна активність, низька вологість і відсутність опадів сушать чагарники та дерева, перетворюючи їх в легкозаймисте паливо. В такі періоди зазвичай забороняють розводити багаття, але якщо від цього залежить ваше виживання – додатково подбайте про протипожежний захист вашого місця для вогню. Лісові пожежі – безпосередня загроза для вас самих, шкода природній екосистемі й збитки для країни.
  • Сухий степ – швидше ніж у лісі пожежа поширюється лише в степу. Тому варто взагалі утриматися від розведення багаття в степу чи сухих чагарниках. Вогонь в таких місцях не варто залишати без догляду, особливо в вітряну погоду. Навіть іскорка, віднесена вітром, і суха трава вже можуть спричинити пожежу. Пам’ятайте про протипожежне обладнання вашого місця для вогню!
  • Торф’яники – давні називали такі місця “землею, що палає” саме тому, що варто там з’явитися джерелу вогню – то сама земля під ногами починає горіти. Уявіть що стане з вашим табором, якщо вогонь від багаття почне розходитися в усі сторони. Ще одна негативна особливість торфу – відкладене займання. Невелика ділянка торфу без належного надходження кисню може тривалий час утримувати температуру, перетворюючись на вогняну стихію, коли посилиться вітер. Тож ви можете запалити багаття сьогодні, залишити місце стоянки, а через кілька тижнів дізнатися, що вся ділянка вигоріла у торф’яній пожежі.
  • Місця колишніх боїв – новини періодично сповіщають про відгуки Другої Світової у вигляді мін та снарядів, які подекуди досі знаходять під час польових та будівельних робіт. Далеко не всі такі “сюрпризи” знайдені та знешкоджені до наших часів. На жаль однозначно визначити такі місця просто посеред поля доволі складно, тож спробуйте не провокувати їх високою температурою від вашого багаття. Якщо ви полюбляєте розвідувати віддалені райони своєї області – не полініться знайти інформацію про колишні бойові дії на цих територіях.

Пам’ятаючи ці правила ваше перебування на природі буде безпечним та комфортним, а сон міцним. Не забувайте прискіпливо добирати місце для укриття, й залишати якомога менше слідів свого передування (костровищ, їжі, сміття тощо). Тоді на ті ж місця зможуть неодноразово повертатися й інші.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *