Тара для води

Тара для води – необхідний інструмент для підтримання водно-сольового балансу в польових умовах. Його важливість підкреслюється ще й концепцією 5C виживання, куди він включається як обов’язковий елемент.

Аби краще розуміти критерії вибору тари для води, спершу пропоную звернути увагу на завдання, які їй доведеться виконувати у польових умовах.

Будь-яка активність на відкритому повітрі (походи, кемпінг, риболовля, полювання тощо) у випадку непередбачуваних обставин потенційно може перетворитися на ситуацію виживання. Тому та тара для води, з якою ви вирушили на природу, має виконувати наступні завдання.

А тепер гляньмо наскільки різні категорії тари для води придатні для виконання цих завдань.

Пластикові пляшки та фляги

Тара для води: пластикові пляшки

PET пляшки та фляги – це найпоширеніша тара для води на сьогодні. І це вельми заслужено, адже вони мають цілий ряд переваг: дешеві, легкі, доступні, функціональні, і не впливають на смакові якості рідин.

Я б навіть рекомендував завести флягу MSM Nalgene 32oz Wide чи її аналог для щоденного використання, аби не збільшувати кількість твердих відходів і ПЕТ-пляшок, які викидаються щодня.

Однак, щодо польового застосування все не так однозначно. Переважно через той факт, що в ПЕТ-пляшці не можна кип’ятити воду. Тому зі знезараженням води, приготуванням їжі та лікувальних відварів вони не впораються.

Інфо

Існують способи кип’ятіння води у ПЕТ-пляшках, і ми продемонструємо їх трохи згодом. Але це одноразова дія, яка веде до часткового руйнування пляшки без можливості подальшого застосування. Тож якщо ПЕТ-пляшка це єдина наявна у вас тара для води – краще використовувати її виключно для зберігання та транспортування водних запасів.

Цей недолік можна виправити додаванням до пластикової фляги тари, яка придатна для кип’ятіння – наприклад, горнятка із нержавіючої сталі чи титану.

Резервуари питних систем

Тара для води: резевуари питних систем

Резервуари питних систем від Source та Camelbak – наймісткіші й найкомфортніші у використанні тари для транспортування води. Їх зручно нести, з них зручно пити, й не треба постійно знімати заплічник чи виймати флягу. Місткість деяких моделей сягає добової норми вживання води, і на цьому позитив закінчується.

По-перше, такі резервуари призначені виключно для води. Самі виробники не радять використовувати їх для соків, кисломолочних продуктів, відварів, алкоголю і решти рідин окрім води.

По-друге, в них не можна кип’ятити воду. Так само як з ПЕТ-пляшками, у вас не вийде скип’ятити у них воду, не зруйнувавши при цьому сам резервуар.

Тому знову, резервуар – не найкращий кандидат на роль єдиної універсальної тари для води при виживанні. Оптимальний спосіб використання для них – це транспортування вже попередньо відфільтрованої та знезараженої води. Для цього вам теж доведеться доповнювати їх тарою придатною для кип’ятіння.

Алюмінієві фляги

Тара для води: алюмінієві фляги

Тара для води з алюмінію має ряд переваг: легка, доступна, придатна для кип’ятіння та транспортування води. Здавалося б, це – ідеальний варіант. Але дозвольте вас застерегти.

Алюміній має властивість окислюватися. Оксиду алюмінію притаманний характерний запах та присмак, який добре відомий всім, хто хоч раз пив зі старих радянських фляг. Аби уникнути цього факту деякі виробники розпилюють на внутрішній поверхні своїх фляг тонкий шар полімеру, який блокує безпосередній контакт води з алюмінієвими стінками.

Біда у тому, що коли ви відправите таку флягу у вогонь, цей полімер розплавиться під дією високих температур, а його часточки потраплять вам у воду. Краще віддавати перевагу тим виробникам, які емалюють внутрішню поверхню алюмінієвих фляг. Тому питайте про спосіб захисту внутрішньої поверхні перед придбанням.

На додачу, алюміній також має відносно низьку температуру плавлення – 660°C, через яку фляги із тонкими стінками можуть розплавитися у великих вогнищах.

Нержавіючі фляги

Тара для води: нержавіючі фляги

Нержавіюча сталь – ще один поширений матеріал для виробництва тари для води та посуду. На відміну від алюмінію вона не потребує додавання полімерів чи емалей, окислюється значно повільніше, а також має високу температуру плавлення – 1800°C.

Тому тара для води із нержавіючої сталі придатна для кип’ятіння, приготування їжі, відварів тощо. Подбайте лишень, аби на вашій флязі не було пластикових чи силіконових деталей, які можуть розплавитися під час перебування у полум’ї.

За таку універсальність, щоправда, доведеться заплатити вагою, адже нержавіюча сталь важча за алюміній. Якщо вага це критичний для вас показник, також можете звернути увагу на фляги з титану, проте це вже інша цінова категорія.

Для короткотривалих виходів пари із пластикової фляги типу MSM Nalgene 32oz Wide та горнятка з нержавіючої сталі за прикладом Tatonka Handle Mug 850 вам буде цілком достатньо. З ними ви зможете навіть одночасно готувати їжу і кип’ятити воду, або знезаражувати більші об’єми води в разі потреби.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *