Концепція 5C виживання від Dave Canterbury

Раніше ми вже згадували, що у ситуаціях, пов’язаних із виживанням чи автономним існуванням, вам доведеться забезпечувати себе наступними пріоритетами виживання: медичною допомогою, укриттям, вогнем, водою, їжею, комунікацією та навігацією. Дбати про них набагато простіше, якщо у вас для цього присутній відповідний інструмент, котрий, власне і складає комплект під назвою «5C виживання» від Dave Canterbury.

Не будемо заперечувати, що з використанням навколишнього середовища можливо забезпечити себе багатьма речами та благами, але оскільки для цього необхідні певні знання, навички, ресурси, умови та везіння, то не варто розраховувати виключно на саме оточення. З цієї причини, збираючись на природу, чи у похід, буде вельми доречним подбати про присутність відповідного спорядження.

Варто ввести у поле пошуку ключові фрази «survival kit», «недоторканий аварійний запас (наз)», «get home bag (ghb)» чи»bug out bag (bob)» і т.і., й в результатах пошуку ви з легкістю знайдете масу статей та відео, автори яких докладно перераховують що вони беруть, чи планують брати в якості набору виживання, демонструють кожен предмет, розповідають про їх переваги й недоліки, а також діляться можливими сценаріями використання. Більшість подібних відео концентруються на тому, що брати, мало згадуючи про те, чому ці предмети були включені у подібного виду набір, і ще менше на тому, під які строки та умови використання розрахований той чи інший комплект. Наслідуючи подібні відео, достатньо легко наповнити підсумок чи наплічник довільного об’єму спорядженням, але наслідування — не найкраща, на нашу думку, аргументація вибору тих чи інших предметів для аварійного комплекту. Замість цього пропонуємо вам розібратися з тим, яка логіка призводить до включення певних предметів у подібний аварійний набір, що дозволить вам зібрати власний оптимальний комплект речей, який відповідатиме вашому оточенню, потребам та перевагам.

Чим глибше ви розумієте як і чому щось працює — тим більше ви будете підготовані адаптуватися й імпровізувати коли щось вийде з ладу, чи буде втрачене.

Colin Towell — The Survival Handbook

Гарним прикладом для відстежування логіки, що обґрунтовує кожен з предметів аварійного комплекту, може слугувати система “Survivability for the Common Man” (англ. «виживання для пересічної людини»), запропонована Дейвом Кентербері (Dave Canterbury) в однойменній книзі, аварійний комплект з якої відомий як 5C’s of Survivability (англ. «5C виживання»). Свою назву він отримав завдяки тому, що для простоти запам’ятовування кожен з предметів комплекту 5C’s of Survivability починається з літери «C».

Концепція 5C виживання від Dave Canterbury - secretsquirrel.com.ua

Дейв Кентербері (Dave Canterbury) — експерт з виживання, співведучий двох сезонів шоу «Вижити вдвох» (Dual Survival) від каналу Discovery. Крім того Дейв ветеран армії США, засновник Pathfinder School LLC і Pathfinder Store, співзасновник журналу Self Reliance Illustrated, захоплений мисливець, рибалка і реконструктор епохи освоєння США, інструктор школи виживання, викладач у Frontier Christian University. Якщо ваш рівень англійської достатньо високий, можете переглянути відео на цю тему від самого автора, а також рекомендуємо підписатися на його You-tube канал. Якщо хочете дізнатися про нього більше — дивіться наше інтерв’ю.

Концепція 5C виживання від Dave Canterbury - secretsquirrel.com.ua

Тож, що по версії Dave Canterbury варто брати з собою, щоб потрапивши у непередбачену ситуацію під час перебування на природі, ви могли забезпечити себе пріоритетами виживання, а також перетворити потенційно критичну ситуацію на «некомфортний кемпінг». Розглянемо склад комплекту 5C виживання докладніше:

  • Cutting Tool — (Ріжучий інструмент) — зимою в тайгу без сокири піде лише дурний, у джунглях знадобиться паранг чи мачете, але для більшості широт сюди належить у першу чергу ніж придатний для виживання.
  • Combustion Device — (Засіб займання) — джерело іскор, будь то сірники, запальничка, кресало, лінза Френеля чи все разом — це засоби, що гарантовано забезпечать вас самодостатнім вогнищем.
  • Coverage — (Укриття) — сюди можна віднести рятувальні й шерстяні ковдри, тенти, пончо, гамаки, спальні мішки й таке інше, що забезпечать вас готовим укриття й допоможуть зекономити ресурси, час і калорії, витрачені на організацію імпровізованого укриття.
  • Container — (Контейнер) — в першу чергу, на увазі мається контейнер для води, котрий допоможе вам зі зберіганням і транспортуванням водяного запасу.
  • Cordage — (Мотузка) — в умовах дикої природи має майже необмежену кількість застосувань, від зв’язування речей чи побудови укриттів, до виготовлення пасток і сіток.

5C виживання, перераховані вище, — це найбільш ґрунтовні й життєво необхідні предмети, наявність котрих суттєво збільшує ваші шанси забезпечити себе пріоритетами виживання. В доповнення до них сам автор радить завести ще п’ять предметів, які розширюють базовий комплект до 10C виживання. Як і 5C виживання всі вони також починаються з літери C:

  • Cloth — (Тканина, полотно) — бавовняна бандана чи шарф-шемаг, яким можна знайти масу застосувань: від використання в якості фільтру для води, до обвуглення тканини і розведення вогню.
  • Cloth Needle — (Швейна голка або «циганка») — також достатньо багатофункціональний предмет, що здатен допомогти вам поремонтувати наявне спорядження чи створити нове.
  • Candling Device — (Освітлювальний пристрій) — додаткові джерела світла (хімічні чи електричні.
  • Compass — (Компас) — основний навігаційний прилад, який нехай і не такий важливий коли ви чекаєте на прихід допомоги, але просто незамінний при самостійному пересуванні і примітивній навігації.
  • Cargo Tape — (Армований скотч) — за своєю універсальністю мало чим поступається паракорду, достатньо багатофункціональний продукт з масою застосувань у побуті, так і ситуаціях, що пов’язані з виживанням.

А тепер, для того, щоб краще зрозуміти обґрунтованість кожного предмета з комплектів 5C виживання та 10C виживання, розглянемо їх більш прискіпливо.

Думаю, для тих, хто хоч раз вибирався на природу хоча б на кілька годин, корисність ножа не потребує пояснень. Цікаво, що маючи лише ніж й елементи оточення, можна виготовити\замінити більшість речей нершої необхідності (включаючи решту предметів з комплекту 10С виживання), здобути та приготувати їжу.

Ріжучий інструмент можна знайти й виготовити (шматки битого скла чи металу, кремнієві ріжучі інструменти), але за своїми властивостями й довговічністю не один з них не порівняється з гострим інструментом промислового виробництва. Через те, що виготовлення ріжучого інструменту у польових умовах достатньо проблематичне, вам точно варто прихопити один (а краще декілька) з собою.

Здобути вогонь можна і тертям, але це потребує певної підготовки, а також сприятливих умов. Тому брати з собою засіб займання однозначно варто. Якщо для одноденного пікніка на природі цілком згодяться сірники\запальнички і шматочок газети, то для аварійного комплекту ліпше вибрати дещо більш надійне. Якщо щось піде не по плану, то ніж і кресало зможуть забезпечити вас вогнем.

Про корисність пончо чи тенту в якості укриття ми вже згадували раніше. Вони дозволяють швидко створити необхідний рівень захищеності від деяких факторів зовнішнього середовища: вітер, сонце, низька чи висока температура, дож чи сніг. Пончо\Тент також буде доречним якщо непогода застала вас у момент переходу, коли вам не доведеться витрачати час на пошуки природного укриття, чи на його створення з підручних матеріалів. Виготовити подібний предмет далеко від міст справді складно, тому його теж варто прихопити з собою.

Вода нам необхідна, проте присутня вона, на жаль, далеко не всюди, що робить її пріоритетним ресурсом. Тому варто подбати про методи її збору та зберігання (якщо ви чекаєте приходу допомоги), а також транспортування (якщо рухаєтеся самостійно). В обох випадках ємність для води, що надійно закривається, буде вкрай корисною. Виготовлення контейнеру для води з природних ресурсів — це вельми тривалий і складний процес, тож прихопити пляшку чи флягу набагато простіше й розумніше.

На природі мотузки забагато не буває, та й використовувати її можна багатьма способами. А от виготовити її з підручних матеріалів у достатній кількості нехай і можливо, проте ну дуже затратно з точки зору часу, калорій та ресурсів. Якість та тривалість служби такої мотузки також вельми сумнівні, тому якщо маєте можливість прихопити з собою моток промислового шнура чи паракорду, то краще нею скористатися.

Кожен з предметів комплекту 5C виживання здатен забезпечити досягнення одного чи одразу кількох пріоритетів виживання, що вже робить їх достатньо цінними. Цю цінність підтверджує ще й те, що їх найскладніше відтворювати у природному середовищі.

Тепер звернемо увагу на зв’язок цього комплекту з пріоритетами виживання:

Предмет\ПріоритетСамо- та взаємодопомогаУкриттяКомунікаціяВогоньВодаЇжаОрієнтування та навігація
Ріжучий інструментІнструмент першої допомоги (розрізання одягу, вилучення скалок і т.і.).Виготовлення елементів конструкції з підручних матеріалів.Виготовлення сигнальних засобів.Обробка деревини для вогню, висікання іскор з кресала чи кременя.Створення заглиблень для збору води. Виготовлення засобів для добування їжі (пасток), мисливської зброї (списа, лука і т.і.), приготування впольованої дичини, чистка риби і т.д..Виготовлення засобів навігації (прости сонячний компас і т.і.).
Засіб займанняПрипалювання ран для зупинки кровотечіОсвітлення всередині укриття.Вогонь може подавати світловий чи димовий сигнал.Запалювання та розведення вогню.Вогонь може очищувати воду кип’ятінням.Вогонь може готувати їжу.Використання факелів та вогнищ для навігації в темну пору доби.
Укриття (тент)Захист від низьких температур та опадів, прямих сонячних променів, виготовлення джгутів і бинтів при потребі, транспортування потерпілих.Використання як елементу укриття.Якщо колір контрастує на місцевості — привертає увагу.Частина може використовуватися як розпалювач дня вогню.Збір дощової води.Зберігання та транспортування запасів їжі.Використання фрагментів в якості видимих орієнтирів для навігації у світлу пору доби.
КонтейнерПромивання ран, холодні й теплі компреси, виготовлення та зберігання напоїв та відварів.Створення звукових сигналів.Захист засобів займання від опадів та занурення.Зберігання та транспортування запасів води.Зберігання та транспортування запасів їжі.Створення буйків та плавучих орієнтирів.
МотузкаЗупинка кровотеч, фіксація ушкоджених кінцівок при потребі.Кріплення елементів конструкції.Виготовлення сигнальних засобів.Тятива для «вогняного лука» та інших примітивних пристроїв для розведення вогню.Фільтрація та перегонка води між ємностями.Виготовлення засобів для добування їжі (пасток), мисливської зброї (лука і т.і.).
Тканина, полотноЗахист від факторів навколишнього середовища, виготовлення джгутів та бинтів при потребі.Кріплення елементів конструкції.Якщо колір контрастує на місцевості — привертає увагу.Частина може використовуватися як розпалювач дня вогню.Фільтрація та перегонка води між ємностями.Зберігання та транспортування запасів їжі.
Швейна голкаВилучення скалок, зшивання відкритих ран при потребі.Зшивання елементів конструкції, ремонт наявного одягу та взуття.Створення примітивного компаса у намагніченому стані.
Освітлювальний пристрійПодача сигналів у темну пору доби.Деталі можуть допомогти у розведенні вогню (скельця, рефлектори, батарейки).Допомога при пересуванні у темну пору доби.
КомпасВикористання дзеркала та лінзи для самодіагностики.Якщо має дзеркало — привертає увагу.Використання лінзи для розведення вогню.Основний засіб навігації.
Армований скотчВикористання в якості бинта чи пластира, компресійної пов’язки.Фіксація елементів конструкції.Якщо колір контрастує на місцевості — привертає увагу. Може використовуватися для створення букв та слів.Запалювання та розведення вогню.Виготовлення ємностей та їх герметезація.Виготовлення засобів для добування їжі (пасток), мисливської зброї (списа, лука і т.і.).Виготовлення засобів навігації.

У багатьох з вас десь на цьому етапі, певне. має виникнути питання «Чому в цьому комплекті немає медичних препаратів чи аптечки?». Річ у тім, що досвід та знання Дейва дозволяють йому сподіватися на предмети з комплекту 5C виживання та цілющі рослини у місці його проживання. Через те, що ні я, ні ви, скоріше за все, не маєте подібних знань та навичок, ми наполегливо радимо крім предметів, що перераховані вище, додати до цього списку ще й аптечку. Детальніше про комплектації аптечок ми розповідаємо в наших публікаціях «IFAK (частина 1)» та «IFAK (частина 2)».

Як бачимо, наявність всього 10 предметів спорядження здатна суттєво покращити ваші шанси на виживання, за умови, що ви вмієте ними користуватися, і можете продемонструвати первий рівень винахідливості. Як вибрати достойних представників кожної з цих пріоритетних категорій ми будемо розказувати далі в нашому розділі «основи спорядження».

Нижче додані відео від самого Дейва Кентербері, в яких він описує оновлений погляд на концепцію 5C виживання.

Джерела та пов’язані матеріали

blog.selfrelianceoutfitters.com — Dave Canterbury’s 10 C’s of Survival.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: