Уявімо ситуацію, коли несподівано для себе ви усвідомлюєте, що події, в яких ви опинилися, загрожують перерости у ситуацію, пов’язану із виживанням. Найчастіше це трапляється під час активного відпочинку на природі (туризм, полювання, риболовля, катання на велосипеді\мотоциклі\лижах чи сноуборді тощо), коли ви розумієте, що заблукали. Окрім цього ви могли зірватися зі скелі, випасти за борт човна під час сплаву, потрапити в ДТП на дорозі далеко від цивілізації тощо. Зараз, скоріше за все, вам в голову почнуть приходити думки типу “Все, це кінець!”, “Я заблукав\далеко від цивілізації!”, “Мене не знайдуть\не врятують!” і подібні. Саме у цей момент вам варто згадати про STOP і виживання.
STOP – методика, що пріоритезує і направляє ваші дії в подібних ситуаціях. А суть у неї доволі проста – перші літери дій, які вам варто виконати у вказаній послідовності, для простоти запам’ятовування скорочуються у слово STOP. Далі ми розглянемо ці слова і їх значення, і доповнимо їх порадами Михаїла “Хича” Яріна з лекції “Виживання для чайників“, які, на нашу думку, чудово розширюють цю методику.
Stop (Зупинись!)
Як і сама методика, перше слово закликає вас зупинитися. Багато людей у стресових ситуаціях, піддаючись емоціям, схильні діяти інстинктивно та хаотично. В паніці люди, які заблукали, починають бігати та метатися без певної мети, ломитися через бурелом незрозуміло куди і т.і.. Жертви аварій під дією емоцій починають трасти когось із супутників, бігти за допомогою у лише їм відомому напрямку.
Такі дії лише забирають сили, витрачаючи дорогоцінні калорії, і не приносять жодного результату, а часом і додатково погіршують вашу ситуацію (відділяють вас від групи, остаточно збивають зі шляху, втомлюють і т.і.)
Саме тому варто зупинитися і не виконувати жодних дій до тих пір, поки не буде визначена мета цих дій. Енергія, яку ви зекономите на цьому етапі, надалі принесе вам куди більше користі, тому виконайте наступні дії:
- Зупиніть будь-який рух!
- Промаркуйте місце де знаходитесь – це ваша нова відправна точка, з якої ви надалі можете вийти на відомий маршрут, чи хоча б повернутися до неї за допомогою примітивної навігації.
- За потреби перейдіть у більш сприятливе місце – цей пункт знадобиться якщо ви зрозуміли, що заблукали, поки стояли по коліно у багнюці\снігу\воді тощо. Сховайтеся від негоди, чи розкиньте п’ятихвилинне укриття, але не забудьте промаркувати вихідне положення, щоб мати можливість повернутися до нього у разі потреби.
- З цього моменту при будь-яких пересуваннях маркуйте маршрут.
- Влаштуйте привал, відпочиньте, відволічіть увагу, заспокойтесь.
- Проведіть інспекцію припасів та наявного спорядження – цей пункт особливо актуальний, якщо ви потрапили у ситуацію пов’язану з виживанням шляхом аварій, надзвичайних подій, зривів, падінь за борт плавзасобів тощо. Визначте що з вашого спорядження лишилося при вас, в якому воно стані, чи потрібен йому ремонт і обслуговування, і чи може воно виконувати свої функції на всі 100%.
- Залишаючи відправну точку (зараз чи після ночівлі) залиште повідомлення з наступним змістом.
Ім’я Прізвище. Ночівля 2017-07-21. Пішов на Захід о 7:00.
Think (Подумай!)
Це те, чим варто зайнятися у першу чергу після того, як ви опанували свої емоції. Про що? Власне, про саму ситуацію і ваше становище. На цьому етапі варто згадати про фактори та пріоритети виживання, які ми описували раніше. Також, разом з аналізом загроз варто перевірити своє спорядження, якщо воно у вас є, а якщо воно відсутнє – подумайте про те, що вам може знадобитися і покращити ваше становище.
- Проаналізуйте ситуацію.
- Подумки відтворіть маршрут на предмет помилки.
- Звіртеся з мапою якщо вона у вас є.
- Згадайте орієнтири, обставини.
Всі ці подробиці можуть допомогти вам визначити місце помилки, і можливі шляхи її виправлення, а також допоможуть при подальшому плануванні своєї діяльності.
Observe (Спостерігай!)
Багато проблем можна вирішити спостереженням і аналізом навколишнього середовища: не має потреби рубати дерева якщо для укриття можна використати повалене дерево неподалік, знайти втрачену стежку можна за допомогою орієнтирів, які ви бачили раніше, головне – вчасно звернути на подібні елементи оточення увагу, і продумати їх використання.
Не маєте спорядження? Озирніться навколо, оцініть доступні ресурси на предмет речей, які можуть врятувати вас. Проявіть винахідливість – розкладіть речі на деталі, чи навіть матеріали, і створіть з них необхідне спорядження. Хоча б необхідний мінімум в дусі 5C виживання чи чогось подібного. З ними жити стане набагато легше. Ще краще стане, якщо ви виконаєте наступні дії:
- Зорієнтуйтеся у просторі – чи видно ключові точки, орієнтири, знайомі обриси місцевості? Якщо вони приховані у темноті чи тумані – краще почекати на місці і підготуватися до ночівлі.
- Прислухайтесь і промаркуйте напрям на джерело шуму:
- Деякі звуки можна чітко почути на наступних відстанях: залізниця – до 10 км., автодорога – до 3 км., постріли – до 3 км., голоси людей – до 1 км. Всі ці звуки імпульсні (короткотривалі, не постійні) тому, якщо чуєте їх – відразу відмічайте напрям на них, т.я. вони можуть і не повторитися.
- При високій вологості ці звуки можуть розноситися краще, відповідно збільшуються і відстані.
- Враховуйте, що пересіченою місцевістю ви не зможете йти зі звичною швидкістю 5-7 км\год. Розраховуйте на 1-2 км\год і беріть до уваги ваш стан, погоду, особливості рельєфу і інші фактори.
- Визначили відстань до джерела звуку і розрахували швидкість – зможете зрозуміти скільки часу вам знадобиться на дорогу до них.
- Відмітка про напрям потрібна, щоб ви змогли повернутися до неї, якщо вам доведеться перечекати ніч на місці.
- Зорієнтуйтеся в часі – чи вистачить вам світлового дня щоб дістатися до побачених\почутих орієнтирів, чи може варто перечекати ніч її на місці?
- Взимку\восени будь-який рух припиняється після 15-16 години дня.
- Весною\влітку – після 17-18 години дня.
- Ці обмеження пов’язані зі світловим днем і приблизним часом, що необхідний для організації ґрунтовного укриття з використанням елементів оточення. Вночі, і особливо вранці, однозначно буде холодніше ніж вдень, тож варто зустрічати ці похолодання у попередньо підготованому укритті, ніж на ходу. Особливо актуально восени та зимою!
Plan (Плануй!)
Ситуацію вже обдумали на етапі Think, оцінили обставини на етапі Observe – як раз час зібрати це все разом, і створити план подальших дій. Що важливіше, чим зайнятися в даний момент, чим зайнятися найближчим часом. Продумали? от тепер можна починати діяти осмислено.
- Залишатися на місці чи вибиратися самостійно?
- Якщо залишатися і чекати ранку – ґрунтовно готуйтеся до ночівлі: облаштовуйте укриття, розводьте вогонь і спробуйте добряче виспатися вночі. Сили ще знадобляться вам завтра вранці.
- Якщо вибиратися самостійно – починайте рух і маркуйте маршрут.
- Якщо ви маєте засоби зв’язку – повідомте план дій близьким чи надзвичайним контактам. Відправте їм SMS з наступним змістом:
Я загубився. Йшов по такому маршруту, знаходжуся у такому районі. Останній орієнтир – такий. Все добре, став на ночівлю. завтра піду до дороги на Захід. контроль завтра о 22:00. Не дзвоніть – економлю батарею, краще пишіть SMS.
Методика STOP і виживання може знадобитися вам і поза контекстом виживання, особливо в ситуаціях коли вам потрібно прийняти рішення чи обдумати наступні кроки\дії. Сподіваємося, що частіше користуватися нею ви будете саме у цих випадках.
Залишити відповідь